Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Evangelizátoři IPv6 se nám opakovaně snaží vtlouci do hlavy, že maškaráda (source NAT) je zlo a že s příchodem IPv6 nic takového není potřeba. Jakkoliv chápu, že je maškaráda v současnosti dost nadužívána a občas i zneužívána (především poskytovali internetového připojení) a že ji proto dost lidí nemá rádo, jsem přesto přesvědčen, že může být i užitečná (pokud člověk ví, co dělá). Přesto zaráží, že se tvůrci IPv6 tak sveřepě (a dogmaticky) tomuto konceptu brání a nenabízejí jeho adekvátní náhradu. Zde bych chtěl ukázat příklad použití maškarády, který je dle mého mínění naprosto legitmní a k němuž jsem adekvátní náhradu u IPv6 nenašel.
28. října se všichni flákají, televize celý den vysílá nacionalistické slinty. Senilní Ješita™ pindá o tom, že by si přál, aby lidé tento „svátek“ brali vážně, ale opravdu vážně. Pochopitelně, pro Klauze je „češství“ jen způsobem, jak se populisticky udržet u moci a vlivu (jinak by ho už nikdo nebral vážně). Já se ale ptám, k čemu to všechny ty nesmysly?
Před několika málo dny prosvištěla tiskem zpráva o „Genderové příručce“, kterak se správně politicky korektně genderově vyjadřovat. Předpokládám, že naprostá většina rozumných čtenářu (počítaje v to pochopitelně i čtenářky) bude souhlasit, že mamutí část textu je poměrně velký blábol a dal by se shrnout nejlépe snad jako hysterický, ideologický výkřik genderového náboženství. O tom by snad nebylo ani třeba psát, chtěl bych se však pozastavit nad způsobem, jakým „gendery“ (podle vzoru „megery“) zacházejí s jazykem. A abych nebyl také obviněn za „pamfletický styl bez důkazů“ (tamt., s. 12), zde důkaz je:
V tomto článku na novinky.cz dostává čtenář varování před stránkami datoveschranky.net, jenž článek označuje za podvodné stránky. Po přečtení článku člověk získá dojem, že se jedná o phishingovou stránku, která chce nasměruje člověka do falešné datové schránky.
Gmail používám už pěknou chvíli vcelku spokojeně; nejvíc pro přístup do veřejných mailinglistů (dobře se v tom hledá, místa je prozatím docela dost, soukromí mě nepálí, pač ty mailinglisty jsou většinou přístupné i jen přes web - byť většinou s naprosto tristním rozhraním, jaké třeba poskytuje mailman). Bohužel teď google sáhnul k dosti úděsnému kroku - jal se „vylepšovat“ zobrazení štítků...
Den co den se přesvědčuji, jak je na tom česká žurnalistika bídně: na první pohled je vidět, že nejenže většině věcí novináři nerozumí (ani nejsou schopni minimálního úsilí si danou problematiku přinejmenším mírně „proklepnout“, když už nic víc), ale mnohdy si své informace neověři. (Jak potom člověk slintá, když si jednou za čas přečte článek, nebo poslechne rádio třeba od našich německých sousedů :o ) Že jsou ale naši „žurnalisté“ natolik blbí a nepoznají apríl, to jsem vpravdě nečekal.
Pokud to někomu uniklo: fa Oresi vyrábějící kuchyňské linky podala trestní oznámení na server poraďte.cz, že nezakázal na svých stránkých diskuzi, ve které jsou vúči firmě kritické příspěvky. Kde zůstala svoboda slova? To žijeme někde v Čině, aby kdejaký papaláš mohl cenzurovat internet a bránit zvěřejňování pravdy?! (P.S. Zdá se, že pan Drahovzal vůbec nechápe, co to svoboda slova je...)
Zadal jsem dotaz do poradny. A nestačil jsem se divit, prý to sem nepatří. Tak to alespoň napsat jeden z administrátorů zdejšího serveru, když jsem se na dotaz včera pozdě večer podíval. Když jsem se podíval dnes, bylo celé vlákno pro jistotu smazáno (abych si nemohl opsat alespoň ty dva zajímavé odkazy, co tam byly). To se snad všichni zbláznili?!