Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Evangelizátoři IPv6 se nám opakovaně snaží vtlouci do hlavy, že maškaráda (source NAT) je zlo a že s příchodem IPv6 nic takového není potřeba. Jakkoliv chápu, že je maškaráda v současnosti dost nadužívána a občas i zneužívána (především poskytovali internetového připojení) a že ji proto dost lidí nemá rádo, jsem přesto přesvědčen, že může být i užitečná (pokud člověk ví, co dělá). Přesto zaráží, že se tvůrci IPv6 tak sveřepě (a dogmaticky) tomuto konceptu brání a nenabízejí jeho adekvátní náhradu. Zde bych chtěl ukázat příklad použití maškarády, který je dle mého mínění naprosto legitmní a k němuž jsem adekvátní náhradu u IPv6 nenašel.
28. října se všichni flákají, televize celý den vysílá nacionalistické slinty. Senilní Ješita™ pindá o tom, že by si přál, aby lidé tento „svátek“ brali vážně, ale opravdu vážně. Pochopitelně, pro Klauze je „češství“ jen způsobem, jak se populisticky udržet u moci a vlivu (jinak by ho už nikdo nebral vážně). Já se ale ptám, k čemu to všechny ty nesmysly?
Před několika málo dny prosvištěla tiskem zpráva o „Genderové příručce“, kterak se správně politicky korektně genderově vyjadřovat. Předpokládám, že naprostá většina rozumných čtenářu (počítaje v to pochopitelně i čtenářky) bude souhlasit, že mamutí část textu je poměrně velký blábol a dal by se shrnout nejlépe snad jako hysterický, ideologický výkřik genderového náboženství. O tom by snad nebylo ani třeba psát, chtěl bych se však pozastavit nad způsobem, jakým „gendery“ (podle vzoru „megery“) zacházejí s jazykem. A abych nebyl také obviněn za „pamfletický styl bez důkazů“ (tamt., s. 12), zde důkaz je:
V tomto článku na novinky.cz dostává čtenář varování před stránkami datoveschranky.net, jenž článek označuje za podvodné stránky. Po přečtení článku člověk získá dojem, že se jedná o phishingovou stránku, která chce nasměruje člověka do falešné datové schránky.
Gmail používám už pěknou chvíli vcelku spokojeně; nejvíc pro přístup do veřejných mailinglistů (dobře se v tom hledá, místa je prozatím docela dost, soukromí mě nepálí, pač ty mailinglisty jsou většinou přístupné i jen přes web - byť většinou s naprosto tristním rozhraním, jaké třeba poskytuje mailman). Bohužel teď google sáhnul k dosti úděsnému kroku - jal se „vylepšovat“ zobrazení štítků...
Den co den se přesvědčuji, jak je na tom česká žurnalistika bídně: na první pohled je vidět, že nejenže většině věcí novináři nerozumí (ani nejsou schopni minimálního úsilí si danou problematiku přinejmenším mírně „proklepnout“, když už nic víc), ale mnohdy si své informace neověři. (Jak potom člověk slintá, když si jednou za čas přečte článek, nebo poslechne rádio třeba od našich německých sousedů :o ) Že jsou ale naši „žurnalisté“ natolik blbí a nepoznají apríl, to jsem vpravdě nečekal.
Pokud to někomu uniklo: fa Oresi vyrábějící kuchyňské linky podala trestní oznámení na server poraďte.cz, že nezakázal na svých stránkých diskuzi, ve které jsou vúči firmě kritické příspěvky. Kde zůstala svoboda slova? To žijeme někde v Čině, aby kdejaký papaláš mohl cenzurovat internet a bránit zvěřejňování pravdy?! (P.S. Zdá se, že pan Drahovzal vůbec nechápe, co to svoboda slova je...)
Zadal jsem dotaz do poradny. A nestačil jsem se divit, prý to sem nepatří. Tak to alespoň napsat jeden z administrátorů zdejšího serveru, když jsem se na dotaz včera pozdě večer podíval. Když jsem se podíval dnes, bylo celé vlákno pro jistotu smazáno (abych si nemohl opsat alespoň ty dva zajímavé odkazy, co tam byly). To se snad všichni zbláznili?!