Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
V tomto článku na novinky.cz dostává čtenář varování před stránkami datoveschranky.net, jenž článek označuje za podvodné stránky. Po přečtení článku člověk získá dojem, že se jedná o phishingovou stránku, která chce nasměruje člověka do falešné datové schránky.
Když se ale na stránky podíváme blíže, zjistíme, že se tu jen někdo snaží shromáždit odkazy na články s tématikou datových schránek, tedy nic nelegálního, ani jinak špatného. Žádné falešné DS, žádná snaha ukrást identitu, ani nic podobného! Tak proč tolik povyku? Celé to na mě působí dojmem, že se někdo snaží odvrátit pozornost od vážných nedostatků DS, viz třeba tady, tady, či můj blogpost (a spousta dalších článků, STFG).
Podívejme se teď na poslední odstaveček zmiňovaného článku z novinek:
Cílem zavedení schránek je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Podle ministerstva vnitra datové schránky ušetří státu více než 200 milionů korun ročně na poštovních poplatcích.
Samá pozitiva, nikde ani slůvko o problémech. Žeby se jednalo o cílenou kampaň s cílem umlčet kritiku?
Tiskni
Sdílej:
Registrant ID:CAFI-314303 Registrant Name:Vlastimil Cejp Registrant Organization:e-invent s.r.o. Registrant Street1:Na Cihlarce 30/3177 Registrant Street2: Registrant Street3: Registrant City:Praha 5
To je ale pouze informační portálJe to především oficiální adresa, všude inzerovaná a výslovně doporučovaná. Kdyby to někdo cracknul a přesměroval to na nějaký podloudný web, pak by stačilo, aby někdo poslechl původní doporučení České pošty (které je možná na mnohých pracovištích sdělováno ústně i nyní), a už by se dostal do spárů útočníka.
K přihlašovacím údajům k datové schránce by se např. mohl přidat otisk certifikátu spolu s postupem jak otisk certifikátu ověřit.Mohlo, řešilo se to už v červenci, nicméně se tak neděje. Prostě, "my jsme ti blbí, kdežto ČP, MV a jejich dodavatelé mají jen samé špičkové odborníky".
MV ČR mohlo také ve vlastním zájmu s dostatečným časovým předstihem před spekulanty skoupit domény s podobně znějícími jmény.Tohle státní správa nedělá. Zažili jsme to už mockrát a děje se to stále.
Navíc, opravdu si myslíte, že by normální člověk kontroloval každé písmenko z minimálně 40 znakového otisku?Pořád je to lepší, než strčit hlavu do písku a tvářit se, že nic nehrozí a proto lze okliknout certifikát bez kontroly nebo si ho nešifrovaně stahovat z webu.
Domény samozřejmě koupit mohli. Jenže jaké a kolik by jich bylo? A podle mne by to stejně nic nevyřešilo, protože útočník by si mohl založit doménu na úplně jiné TLD nebo třeba s jedním prohozeným písmenkem, čehož by si asi nikdo nevšimnul.Při rozpočtu, jaký na to je, by ani registrace desítek nebo stovek domén nebyla problém. Ostatně je běžné, že se takhle registrují třeba i ochranné známky (tzv. blokační známky), kde je to přitom celé mnohem dražší a složitější.
nebo si ho nešifrovaně stahovat z webunezabezpečeně