Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V tomto článku na novinky.cz dostává čtenář varování před stránkami datoveschranky.net, jenž článek označuje za podvodné stránky. Po přečtení článku člověk získá dojem, že se jedná o phishingovou stránku, která chce nasměruje člověka do falešné datové schránky.
Když se ale na stránky podíváme blíže, zjistíme, že se tu jen někdo snaží shromáždit odkazy na články s tématikou datových schránek, tedy nic nelegálního, ani jinak špatného. Žádné falešné DS, žádná snaha ukrást identitu, ani nic podobného! Tak proč tolik povyku? Celé to na mě působí dojmem, že se někdo snaží odvrátit pozornost od vážných nedostatků DS, viz třeba tady, tady, či můj blogpost (a spousta dalších článků, STFG).
Podívejme se teď na poslední odstaveček zmiňovaného článku z novinek:
Cílem zavedení schránek je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Podle ministerstva vnitra datové schránky ušetří státu více než 200 milionů korun ročně na poštovních poplatcích.
Samá pozitiva, nikde ani slůvko o problémech. Žeby se jednalo o cílenou kampaň s cílem umlčet kritiku?
Tiskni
Sdílej:
Registrant ID:CAFI-314303 Registrant Name:Vlastimil Cejp Registrant Organization:e-invent s.r.o. Registrant Street1:Na Cihlarce 30/3177 Registrant Street2: Registrant Street3: Registrant City:Praha 5
To je ale pouze informační portálJe to především oficiální adresa, všude inzerovaná a výslovně doporučovaná. Kdyby to někdo cracknul a přesměroval to na nějaký podloudný web, pak by stačilo, aby někdo poslechl původní doporučení České pošty (které je možná na mnohých pracovištích sdělováno ústně i nyní), a už by se dostal do spárů útočníka.
K přihlašovacím údajům k datové schránce by se např. mohl přidat otisk certifikátu spolu s postupem jak otisk certifikátu ověřit.Mohlo, řešilo se to už v červenci, nicméně se tak neděje. Prostě, "my jsme ti blbí, kdežto ČP, MV a jejich dodavatelé mají jen samé špičkové odborníky".
MV ČR mohlo také ve vlastním zájmu s dostatečným časovým předstihem před spekulanty skoupit domény s podobně znějícími jmény.Tohle státní správa nedělá. Zažili jsme to už mockrát a děje se to stále.
Navíc, opravdu si myslíte, že by normální člověk kontroloval každé písmenko z minimálně 40 znakového otisku?Pořád je to lepší, než strčit hlavu do písku a tvářit se, že nic nehrozí a proto lze okliknout certifikát bez kontroly nebo si ho nešifrovaně stahovat z webu.
Domény samozřejmě koupit mohli. Jenže jaké a kolik by jich bylo? A podle mne by to stejně nic nevyřešilo, protože útočník by si mohl založit doménu na úplně jiné TLD nebo třeba s jedním prohozeným písmenkem, čehož by si asi nikdo nevšimnul.Při rozpočtu, jaký na to je, by ani registrace desítek nebo stovek domén nebyla problém. Ostatně je běžné, že se takhle registrují třeba i ochranné známky (tzv. blokační známky), kde je to přitom celé mnohem dražší a složitější.
nebo si ho nešifrovaně stahovat z webunezabezpečeně