Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Gmail používám už pěknou chvíli vcelku spokojeně; nejvíc pro přístup do veřejných mailinglistů (dobře se v tom hledá, místa je prozatím docela dost, soukromí mě nepálí, pač ty mailinglisty jsou většinou přístupné i jen přes web - byť většinou s naprosto tristním rozhraním, jaké třeba poskytuje mailman). Bohužel teď google sáhnul k dosti úděsnému kroku - jal se „vylepšovat“ zobrazení štítků...
Když před nedávnem google zavedl v rámci „google labs“ zobrazení štítku „napravo“, zkusil jsem a velmi rychle si na to zvykl. Štítky na širokoúhlém LCD použijí místo, které bych stejně nevyužil (maily se zúženým zrcadlem se lépe čtou) a při počtu štítků to vše jen zpřehldní.
Jenže teď bylo zprovozněno „vylepšené“ zobrazování štítků s naprosto zbytečnými funkcemi (například DnD), které štítky umisťuje napevno vlevo a tedy ruší možnost je přesunout do pravého sloupce.
Popravdě, dost mě to namíchlo, takto je vše hodně nepřehledné, člověk musí listovat, než najede na příslušný štítek, DnD nevyužiji (stejně většinu práce se štítky za mě udělají automaticky filtry). Bohužel, vypadá to, že google parchantí a musí dokázat, že ví věci lépe, než uživatel .
P.S. Další nespokojené hlasy viz a zde.
Tiskni
Sdílej:
Ja pridavam jeden spokojny hlas - stitky napravo som mal asi tyzden, ale nedalo sa to pouzivat, tak ako je to po novom (hoci D&D nepouzivam) sa mi to fakt paci.. Rozdiel bude asi ten, ze ja mam sice widescreen, ale 13" (MacBook)
Ftip je v tom, že předtím si to člověk mohl a nemusel nastavit. Teď ti vnutili možnost, která je pro spoustu uživatelů daleko horší (zvlášť pro ty, co mají hodně štítků...)
Z mého úhlu pohledu je naprosto nepochopitelné tam lézt z webového rozhraní. To jsem dělal jenom výjimečně, když jsem u sebe neměl počítač. Přijde mi pohodlnější mít u sebe všechny emaily co mám, než furt lézt po webech a kontrolovat to jak trubka. Na mailing listy a zprávy z Facebooku to stačí Krom toho, takhle se mi to v pohodě zatřiďuje do složek a obarvuje podle threadů, apod. Krom toho, když dám v systému vyhledávat, tak mi to ty maily najde. Nevidím jediný důvod, proč používat webový přístup.