Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Gmail používám už pěknou chvíli vcelku spokojeně; nejvíc pro přístup do veřejných mailinglistů (dobře se v tom hledá, místa je prozatím docela dost, soukromí mě nepálí, pač ty mailinglisty jsou většinou přístupné i jen přes web - byť většinou s naprosto tristním rozhraním, jaké třeba poskytuje mailman). Bohužel teď google sáhnul k dosti úděsnému kroku - jal se „vylepšovat“ zobrazení štítků...
Když před nedávnem google zavedl v rámci „google labs“ zobrazení štítku „napravo“, zkusil jsem a velmi rychle si na to zvykl. Štítky na širokoúhlém LCD použijí místo, které bych stejně nevyužil (maily se zúženým zrcadlem se lépe čtou) a při počtu štítků to vše jen zpřehldní.
Jenže teď bylo zprovozněno „vylepšené“ zobrazování štítků s naprosto zbytečnými funkcemi (například DnD), které štítky umisťuje napevno vlevo a tedy ruší možnost je přesunout do pravého sloupce.
Popravdě, dost mě to namíchlo, takto je vše hodně nepřehledné, člověk musí listovat, než najede na příslušný štítek, DnD nevyužiji (stejně většinu práce se štítky za mě udělají automaticky filtry). Bohužel, vypadá to, že google parchantí a musí dokázat, že ví věci lépe, než uživatel .
P.S. Další nespokojené hlasy viz a zde.
Tiskni
Sdílej:
Ja pridavam jeden spokojny hlas - stitky napravo som mal asi tyzden, ale nedalo sa to pouzivat, tak ako je to po novom (hoci D&D nepouzivam) sa mi to fakt paci.. Rozdiel bude asi ten, ze ja mam sice widescreen, ale 13" (MacBook)
Ftip je v tom, že předtím si to člověk mohl a nemusel nastavit. Teď ti vnutili možnost, která je pro spoustu uživatelů daleko horší (zvlášť pro ty, co mají hodně štítků...)
Z mého úhlu pohledu je naprosto nepochopitelné tam lézt z webového rozhraní. To jsem dělal jenom výjimečně, když jsem u sebe neměl počítač. Přijde mi pohodlnější mít u sebe všechny emaily co mám, než furt lézt po webech a kontrolovat to jak trubka. Na mailing listy a zprávy z Facebooku to stačí Krom toho, takhle se mi to v pohodě zatřiďuje do složek a obarvuje podle threadů, apod. Krom toho, když dám v systému vyhledávat, tak mi to ty maily najde. Nevidím jediný důvod, proč používat webový přístup.