Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
IrDA už není v módě. Na nových základových deskách je už nenajdeme. Jistě, existují poměrně levné USB převodníky (pokud se je podaří pod linuxem zprovoznit). Co když ale máte vysílač/příjmač IrDA zabudovaný do bedny počítače a vyhovuje vám to? Můžete si postavit jednoduchý převodník RS232 ←→ IrDA založený na čipu MCP2120.
Tak jsem jednou potřeboval přibližně změřit frekvenci krystalového oscilátoru a jelikož žádný přístroj k tomuto účelu uzpůsobený nevlastním, rozhodl jsem se udělat malé udělátko s pomocí běžného AVR ze šuplíku. Nějakým zobrazováním jsem se netrápil, data prostě házím pěkně na sériový port a čtu z počítače. Vzhledem k tomu, že frekvence, kterou jsem měřil několikrát převyšovala maximální pracovní frekvenci AVR-ka, bylo nutné předřadit ještě děličku frekvence.
Že programovat jednočipy AVR pod linuxem je s jednoduchých udělátkem připojeným přes paralelní port jednoduché, se zde psalo už dávno. Co když je potřeba zároveň programovat více jednočipů zároveň? Pak použijme k nahrávání firmware program avrdude a k tomu jednoduchý bastl.
Občas vyrobím nějaký bastl s jednočipem AVR. Po delší době jsem se potřeboval k těmto malým švábům vrátit a zase něco spáchat. Tentokrát již byly základní balíčky (avr-binutils, avr-gcc, avr-libc) součástí mé distribuce, tak jsem je jednoduše nainstaloval. Ale ouha, začaly se objevovat problémy: avr-gcc
(ve verzi 4.1, či 4.2) někdy vyprodukovalo špatný kód (například nedbalo na to, že by i/o porty měly být volatile
). Navíc kód vyprodukovaný pomocí gcc 4.x byl vždy větší, než s gcc 3.4.x. Rozhodl jsem se tedy pro návrat k řadě 3.4.