Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »uart_print_freq()
pravděpodobně občas zablbne, pokud program poběží dost dlouho. Může se totiž stát, že hodnota freq se změní mezi vyhnodnocením podmínky a přiřazením do temp.
(Dobrá, asi se to nestane, protože vypsání proběhne jenom po změně status a je rychlejší, než jedna vteřina.)
- status by měla být deklarována jako volatile
. Když není, tak u gcc-3.4 to projde - nevím proč, ta proměnná by pro ten překladač neměla měnit hodnotu a optimalizace by její testování měla odstranit.
U gcc-4.3 už to ale neprojde, když je proměnná nulová, program skočí na instrukci rjmp -2
, což je nekonečná smyčka.
Ještě nějaké detaily:
- SIGNAL() je deprecated, místo něj se má použít ISR()
...
- status by měla být deklarována jako volatile
. Když není, tak u gcc-3.4 to projde - nevím proč, ta proměnná by pro ten překladač neměla měnit hodnotu a optimalizace by její testování měla odstranit.
OK, tyhle věci opraveny, díky.
volatile
proměnnou větší než 8 bitů, tak tam vidí po sobě jdoucí instrukce načítání z paměti:
lds r24, 0x0060 lds r25, 0x0061 lds r26, 0x0062 lds r27, 0x0063Přitom když je ta proměnná volatile, tak to znamená, že se obsah té paměti během vykonávání těch instrukcí může změnit a do registrů se pak načte naprosto nesmyslná hodnota - napůl stará, napůl nová. Podle mě by to mělo být takhle:
in r23, SREG cli lds r24, 0x0060 lds r25, 0x0061 lds r26, 0x0062 out SREG, r23 lds r27, 0x0063obecně nebo
cli lds r24, 0x0060 lds r25, 0x0061 lds r26, 0x0062 sei lds r27, 0x0063v případě, že vím, že přerušení bylo předtím povoleno.
register uint32 tmp; ... cli(); tmp = freq; sei(); uart_print_freq(tmp); ...Akorát je docela opruz tohle psát u každého přístupu k té proměnné a vygenerovaný kód není úplně optimální. Přitom by určitě bylo jednodušší, kdyby gcc pro AVR vypínal/zapínal přerušení automaticky (i když to zas narážíme na otázku, jestli by byl schopen to dělat efektivně)
Akorát je docela opruz tohle psát u každého přístupu k té proměnné...Mno, v tom případě přeci není problém připravit drobné makro, ne? Něco jako:
#define get_volatile(x,y) cli();x=y;sei()
To by vnaselo do jazyka zmatek a zhorsilo prenositelnost kodu.Přenositelnost kódu by to asi zhoršilo, jenom nevím, kam by mělo smysl přenášet kód z AVR (pokud to má dělat něco užitečného, polovina kódu je specifická pro architekturu a jinde se nepřeloží)
Jde hlavně o princip.To jsem si všiml
Ale představ si, že za rok vyrobí trochu jiný model a ty budeš chtít program přenést na něj a zrovna tohle tam bude trošku jinak...Nový model se objevuje každou chvíli a všechny mají stejný vnitřek - jádro AVR. A stále nevidím žádný problém - kdyby se náhodou objevil model, kde by tohle bylo jinak (což si teda opravdu představit nedokážu, jak by se v jednočipu musel změnit přístup k paměti, aby to mohlo být jinak), tak by se prostě ten přepínač při překladu programu pro ten nový model zakázal.
avr-gcc --neprerusitelne-volatile
), tzn. po překladu by se to buď používalo v celém výsledku, nebo nepoužívalo v celém výsledku.
A teď si představ jaký bordel v tom bude a nakonec to skončí tak, že jeden kus kódu budeš muset ručně projít a upravit.Proč? Jediné, co se hlídá, je zablokování přerušení na dobu přístupu k proměnné. Jestli to zajišťoval překladač nebo makro je jedno, protože podstatné je, že ten přístup je ochráněn. Víc nepotřebuju. (Ano, je tu záležitost, že se zapnutým přepínačem by ten kód byl chráněn dvakrát. Nicméně mám důvěru v autory toho překladače, že jsou schopni vytvořit takové optimalizace, které odhalí dvě stejné instrukce za sebou a tu jednu vyhodí.) Co chci říct, že kdyby byla vůle, tak by to pravděpodobně šlo vyřešit nějak automaticky i s možnými problémy okolo.
http://www.abclinuxu.cz/blog/vejsplechty/2008/8/www.etf.cuni.cz/~tomasek/avr_freq_0.1.tgz
a pravděpodobně by mělo být www.etf.cuni.cz/~tomasek/avr_freq_0.1.tgz
.
Tiskni
Sdílej: