V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Tak jsem jednou potřeboval přibližně změřit frekvenci krystalového oscilátoru a jelikož žádný přístroj k tomuto účelu uzpůsobený nevlastním, rozhodl jsem se udělat malé udělátko s pomocí běžného AVR ze šuplíku. Nějakým zobrazováním jsem se netrápil, data prostě házím pěkně na sériový port a čtu z počítače. Vzhledem k tomu, že frekvence, kterou jsem měřil několikrát převyšovala maximální pracovní frekvenci AVR-ka, bylo nutné předřadit ještě děličku frekvence.
K zbastlení jsem použil profláklý ATtiny2313. Napsat firmware bylo poměrně triviální, neboť tento jednočipu má již v sobě hardwarovou čítačku impulzů. Chceme-li měřit frekvenci, je samořejmě nutné vědět, za jaký časový úsek impulzy počítáme. K tomu použijeme druhý čítač, který bere svůj takt ze systémového oscilátoru (v našem případě 20MHz krystal). Každou sekundu spočítame počet impulzů a dostaneme tak frekvenci. (Pro rýpaly, samozřejmě přesnost měření závisí na přesnosti použitého krystalu. Jelikož ale bylo cílem zjistit jen, zda-li měřený krystalový oscilátor funguje a nikoliv žádné přesné měření, tato přesnost nám bohatě stačí.)
Bohužel oscilátor, který jsem potřeboval ověřit, měl frekvenci 48MHz, ATtiny2313 však dokáže měřit frekvenci maximálně do poloviny pracovní frekvence - a to ještě při 50%/50% střídě. Čili reálně vychází tak 7-8MHz maximální frekvence, kterou jsme schopni rozumně změřit. Bylo tedy jasné, že potřebujeme frekvenci rozdělit. Bohužel jsem v šuplíku žádný dělič frekvence nenašel. Naštěstí se v něm ale povalovaly obvody 74F74 a 74LS74, což jsou klopné obvody typu D, z nichž už takovou děličku (=čítač) sestrojit lze. Měl jsem štestí, neboť obvod 74F74 zvládne až cca 125MHz a 74LS74 až asi 30MHz. Tím se dostáváme k maximální frekvenci něco přes 100MHZ (první obvod rozdělí frekvenci dvakrát na ~25MHz a druhý na cca 6.3MHz, kterou už AVR hravě zvládne.) Firmware jsem vylepšil tak, že je možné jedním vstupním pinem rozhodnout, zda-li AVR dostane již rozdělenou frekvenci (v poměru 1:16) a případně ji sám tímto poměrem vynásobí a zobrazí skutečnou frekvenci.
Výsledek měření je vypsán na UART (součásti zapojení není převodník na RS232, doporučuji tento článek) rychlostí 57600 (8N1).
Projekt je možné stáhnout zde. Aktualizace: opravená verze tady.
Tiskni
Sdílej:
uart_print_freq()
pravděpodobně občas zablbne, pokud program poběží dost dlouho. Může se totiž stát, že hodnota freq se změní mezi vyhnodnocením podmínky a přiřazením do temp.
(Dobrá, asi se to nestane, protože vypsání proběhne jenom po změně status a je rychlejší, než jedna vteřina.)
- status by měla být deklarována jako volatile
. Když není, tak u gcc-3.4 to projde - nevím proč, ta proměnná by pro ten překladač neměla měnit hodnotu a optimalizace by její testování měla odstranit.
U gcc-4.3 už to ale neprojde, když je proměnná nulová, program skočí na instrukci rjmp -2
, což je nekonečná smyčka.
Ještě nějaké detaily:
- SIGNAL() je deprecated, místo něj se má použít ISR()
...
- status by měla být deklarována jako volatile
. Když není, tak u gcc-3.4 to projde - nevím proč, ta proměnná by pro ten překladač neměla měnit hodnotu a optimalizace by její testování měla odstranit.
OK, tyhle věci opraveny, díky.
volatile
proměnnou větší než 8 bitů, tak tam vidí po sobě jdoucí instrukce načítání z paměti:
lds r24, 0x0060 lds r25, 0x0061 lds r26, 0x0062 lds r27, 0x0063Přitom když je ta proměnná volatile, tak to znamená, že se obsah té paměti během vykonávání těch instrukcí může změnit a do registrů se pak načte naprosto nesmyslná hodnota - napůl stará, napůl nová. Podle mě by to mělo být takhle:
in r23, SREG cli lds r24, 0x0060 lds r25, 0x0061 lds r26, 0x0062 out SREG, r23 lds r27, 0x0063obecně nebo
cli lds r24, 0x0060 lds r25, 0x0061 lds r26, 0x0062 sei lds r27, 0x0063v případě, že vím, že přerušení bylo předtím povoleno.
register uint32 tmp; ... cli(); tmp = freq; sei(); uart_print_freq(tmp); ...Akorát je docela opruz tohle psát u každého přístupu k té proměnné a vygenerovaný kód není úplně optimální. Přitom by určitě bylo jednodušší, kdyby gcc pro AVR vypínal/zapínal přerušení automaticky (i když to zas narážíme na otázku, jestli by byl schopen to dělat efektivně)
Akorát je docela opruz tohle psát u každého přístupu k té proměnné...Mno, v tom případě přeci není problém připravit drobné makro, ne? Něco jako:
#define get_volatile(x,y) cli();x=y;sei()
To by vnaselo do jazyka zmatek a zhorsilo prenositelnost kodu.Přenositelnost kódu by to asi zhoršilo, jenom nevím, kam by mělo smysl přenášet kód z AVR (pokud to má dělat něco užitečného, polovina kódu je specifická pro architekturu a jinde se nepřeloží)
Jde hlavně o princip.To jsem si všiml
Ale představ si, že za rok vyrobí trochu jiný model a ty budeš chtít program přenést na něj a zrovna tohle tam bude trošku jinak...Nový model se objevuje každou chvíli a všechny mají stejný vnitřek - jádro AVR. A stále nevidím žádný problém - kdyby se náhodou objevil model, kde by tohle bylo jinak (což si teda opravdu představit nedokážu, jak by se v jednočipu musel změnit přístup k paměti, aby to mohlo být jinak), tak by se prostě ten přepínač při překladu programu pro ten nový model zakázal.
avr-gcc --neprerusitelne-volatile
), tzn. po překladu by se to buď používalo v celém výsledku, nebo nepoužívalo v celém výsledku.
A teď si představ jaký bordel v tom bude a nakonec to skončí tak, že jeden kus kódu budeš muset ručně projít a upravit.Proč? Jediné, co se hlídá, je zablokování přerušení na dobu přístupu k proměnné. Jestli to zajišťoval překladač nebo makro je jedno, protože podstatné je, že ten přístup je ochráněn. Víc nepotřebuju. (Ano, je tu záležitost, že se zapnutým přepínačem by ten kód byl chráněn dvakrát. Nicméně mám důvěru v autory toho překladače, že jsou schopni vytvořit takové optimalizace, které odhalí dvě stejné instrukce za sebou a tu jednu vyhodí.) Co chci říct, že kdyby byla vůle, tak by to pravděpodobně šlo vyřešit nějak automaticky i s možnými problémy okolo.
http://www.abclinuxu.cz/blog/vejsplechty/2008/8/www.etf.cuni.cz/~tomasek/avr_freq_0.1.tgz
a pravděpodobně by mělo být www.etf.cuni.cz/~tomasek/avr_freq_0.1.tgz
.