Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas vyrobím nějaký bastl s jednočipem AVR. Po delší době jsem se potřeboval k těmto malým švábům vrátit a zase něco spáchat. Tentokrát již byly základní balíčky (avr-binutils, avr-gcc, avr-libc) součástí mé distribuce, tak jsem je jednoduše nainstaloval. Ale ouha, začaly se objevovat problémy: avr-gcc
(ve verzi 4.1, či 4.2) někdy vyprodukovalo špatný kód (například nedbalo na to, že by i/o porty měly být volatile
). Navíc kód vyprodukovaný pomocí gcc 4.x byl vždy větší, než s gcc 3.4.x. Rozhodl jsem se tedy pro návrat k řadě 3.4.
Nakonec, po nějakém laborování, jsem přišel na kombinaci která mi funguje dobře. Je jí poslední verze binutils, polední verze gcc z řady 3.4, opatchovaná tak, aby si rozumněla s novějšímy MCU (jako je např. ATtiny2313 a poslední verze avr-libc. Zde je jednoduchý skript (založený na tomto návodu), který vše nainstaluje do systému.
#!/bin/sh # binutils wget http://ftp.gnu.org/gnu/binutils/binutils-2.17.tar.bz2 tar xvjf binutils-2.17.tar.bz2 ( cd binutils-2.17 mkdir obj-avr cd obj-avr ../configure --prefix=/usr --target=avr --disable-nls make make install ) # avr-gcc wget http://gcc-ca.internet.bs/releases/gcc-3.4.6/gcc-3.4.6.tar.bz2 tar xvjf gcc-3.4.6.tar.bz2 ( cd gcc-3.4.6 curl 'http://www.freebsd.org/cgi/cvsweb.cgi/~checkout~/ports/devel/avr-gcc/files/patch-newdevices?rev=1.12;content-type=text%2Fplain' > patch-newdevices.patch patch -p1 < patch-newdevices.patch mkdir obj-avr cd obj-avr ../configure --prefix=/usr/ --target=avr --enable-languages=c,c++ --disable-nls --disable-libssp --with-dwarf2 make make install ) # avr-libc wget http://download.savannah.gnu.org/releases/avr-libc/avr-libc-1.4.6.tar.bz2 tar xvjf avr-libc-1.4.6.tar.bz2 ( cd avr-libc-1.4.6 ./configure --prefix=/usr --build=`./config.guess` --host=avr make make install )
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
if [ -f gcc-3.4.6.tar.bz2 ];
then
echo " file exist";
else
wget http://gcc-ca.internet.bs/releases/gcc-3.4.6/gcc-3.4.6.tar.bz2;
fi
pat pat # make load
/opt/cdk4avr/bin/avr-gcc -g -mmcu=attiny2313 -Wall -Wstrict-prototypes -Os -mcall-prologues -o helloworld.out -Wl,-Map,
/opt/cdk4avr/lib/gcc/avr/3.4.5/../../../../avr/bin/ld: cannot open map file : není souborem ani adresářem
make: *** [helloworld.out] Error 1
Druhy, vyse zmineny clanek, jsem zatim popravde nezkousel, protoze je take uz par let stary a predpokladam, ze se zase veci zmenili.. Takze bych se rad zeptal, co a jak pouzit k uploadu a rozbehnuti programu na ATTiny2313?