Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Asi spousta lidí zde zná desky "APU" od švýcarské firmy Pc Engines. Tyto jsou pokračovatelem legendárních ALIXů postavených na AMD Geode a podobně jako ony jich lze využít například pro router s plnohodnotných OS nebo pro malý úsporný serveřík. I když jsou první modely ("APU1") s námi možná nějakých 10 let, pro mnoho účelů je to stále dobře použitelné železo (nebo aspoň želízko). Jenže pár let po prvních APU přišlo APU2 s lepším procesorem a později i APU3 a APU4 a v současné době se objevil i APU6. Jelikož jsem v tom začínal mít docela maglajz, udělal jsem si malou tabulku, třeba někomu může být vhod.
V tomto zápisku rád sepsal zkušenosti se switchem NetGear GS105PE v síti, která je linuxově pozitvní a windowsově negativní (jinými slovy se jedná o domácí síť, ve které nemám k dispozici žádné m$ windows, pokud se třeba jedná o konfiguraci switche a podobně). To, co zde píši by se přitom mělo/mohlo vztahovat i na nejbližší podobné switche jako jsou třeba GS105Ev2 nebo GS108PE.
Recently, I bought the Ez430 Chronos watches from Texas Instruments. It is a very interresting toy, having a MSP430 processor inside, can measure ambient temperature, pressure and battery voletage, has an 3-axis accellerometer and can communicate over <1GHz RF (in my case 868MHz). With a well written firmware its battery can last for months. However in order to develop your own firmware you need an ugly IDE provided by TI. Fortunately there is an alternative solution: One can use the msp-gcc to compile the firmware and mspdebug to upload it (using the original USB dongle from TI). On Debian 7 this is very easy, since all the packages are available from the official repository.
Pořídil jsem si WiFi SIP telefon Well ST100 a jal se ho zkoušet s domácím Asteriskem. Telefon se ale občas začal chovat dost podivně: v určitou chvíli se „zasekne“ a od té doby jsou všechny hovory „hluché“, tj. směrem do telefonu „nejde zvuk“. Zdá se mi ale, že jsem našel příčinu a workaround.
Konečně jsem se rozhoupal a z druhé ruky koupil za pár šupů mini-PCI 802.11a/b/g s tím, že jí nahradím dosavadní kartu v notebooku (původní od výrobce). Zde je pár (překvapených) postřehů.
Jelikož stupeň bordeloidnosti v mé krabici s počítačovými kompenenty zase jednou dosáhl nesnesitelné úrovně, rozhodl jsem se udělat trochu pořádek. Tentokrát se mi dostaly pod ruku ploché kabely mezi motherboard a „záslepkami“ (angl. „bracket“, míním tím takové ty kovové nudle, které se zamontovávají do nevyužitých pozic pro rozšiřující karty). Jelikož existují různé druhy zapojení kabelů, poctivě jsem každý kousek „propípal“ a při té příležitosti sesumíroval jak to vlastně se zapojením těchto kabelů je. Abych si informace nesyslil jen sám pro sebe, zde jsou.
Před dvěma měsíci mi totálně chcípl můj starý notebook (měl jsem ho 4 roky a to už jsem jej kupoval z druhé roky po záruce, párkrát jsem s ním byl i v cizině, takže už ho to zřejmě přestalo bavit...). Nezbylo mi tedy, než koupit notebook nový, nakonec jsem se rozhodl pro Acer TravelMate 2490. Jedna z drobností, které mi zatím kazily užívání stroje byla pitomá CD/DVD mechanika od výrobce. Jelikož mi ze starého notebooku zbyla cca ½ roku stará kvalitní mechanika od NECu, rozhodl jsem se (poté, co mi na infolince ACERu potvrdili, že výměna mechaniky, paměti, či HDD - je-li provedena správně - neruší záruku) mechaniky vyměnit. Zde je malé HOWTO.