Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Asi spousta lidí zde zná desky "APU" od švýcarské firmy Pc Engines. Tyto jsou pokračovatelem legendárních ALIXů postavených na AMD Geode a podobně jako ony jich lze využít například pro router s plnohodnotných OS nebo pro malý úsporný serveřík. I když jsou první modely ("APU1") s námi možná nějakých 10 let, pro mnoho účelů je to stále dobře použitelné železo (nebo aspoň želízko). Jenže pár let po prvních APU přišlo APU2 s lepším procesorem a později i APU3 a APU4 a v současné době se objevil i APU6. Jelikož jsem v tom začínal mít docela maglajz, udělal jsem si malou tabulku, třeba někomu může být vhod.
V tomto zápisku rád sepsal zkušenosti se switchem NetGear GS105PE v síti, která je linuxově pozitvní a windowsově negativní (jinými slovy se jedná o domácí síť, ve které nemám k dispozici žádné m$ windows, pokud se třeba jedná o konfiguraci switche a podobně). To, co zde píši by se přitom mělo/mohlo vztahovat i na nejbližší podobné switche jako jsou třeba GS105Ev2 nebo GS108PE.
Recently, I bought the Ez430 Chronos watches from Texas Instruments. It is a very interresting toy, having a MSP430 processor inside, can measure ambient temperature, pressure and battery voletage, has an 3-axis accellerometer and can communicate over <1GHz RF (in my case 868MHz). With a well written firmware its battery can last for months. However in order to develop your own firmware you need an ugly IDE provided by TI. Fortunately there is an alternative solution: One can use the msp-gcc to compile the firmware and mspdebug to upload it (using the original USB dongle from TI). On Debian 7 this is very easy, since all the packages are available from the official repository.
Pořídil jsem si WiFi SIP telefon Well ST100 a jal se ho zkoušet s domácím Asteriskem. Telefon se ale občas začal chovat dost podivně: v určitou chvíli se „zasekne“ a od té doby jsou všechny hovory „hluché“, tj. směrem do telefonu „nejde zvuk“. Zdá se mi ale, že jsem našel příčinu a workaround.
Konečně jsem se rozhoupal a z druhé ruky koupil za pár šupů mini-PCI 802.11a/b/g s tím, že jí nahradím dosavadní kartu v notebooku (původní od výrobce). Zde je pár (překvapených) postřehů.
Jelikož stupeň bordeloidnosti v mé krabici s počítačovými kompenenty zase jednou dosáhl nesnesitelné úrovně, rozhodl jsem se udělat trochu pořádek. Tentokrát se mi dostaly pod ruku ploché kabely mezi motherboard a „záslepkami“ (angl. „bracket“, míním tím takové ty kovové nudle, které se zamontovávají do nevyužitých pozic pro rozšiřující karty). Jelikož existují různé druhy zapojení kabelů, poctivě jsem každý kousek „propípal“ a při té příležitosti sesumíroval jak to vlastně se zapojením těchto kabelů je. Abych si informace nesyslil jen sám pro sebe, zde jsou.
Před dvěma měsíci mi totálně chcípl můj starý notebook (měl jsem ho 4 roky a to už jsem jej kupoval z druhé roky po záruce, párkrát jsem s ním byl i v cizině, takže už ho to zřejmě přestalo bavit...). Nezbylo mi tedy, než koupit notebook nový, nakonec jsem se rozhodl pro Acer TravelMate 2490. Jedna z drobností, které mi zatím kazily užívání stroje byla pitomá CD/DVD mechanika od výrobce. Jelikož mi ze starého notebooku zbyla cca ½ roku stará kvalitní mechanika od NECu, rozhodl jsem se (poté, co mi na infolince ACERu potvrdili, že výměna mechaniky, paměti, či HDD - je-li provedena správně - neruší záruku) mechaniky vyměnit. Zde je malé HOWTO.