abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    27.8.2011 11:17 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    - nevim jak s ath5k, ale s madwifi ovladacem je mozne vynutit 5 GHz pomoci 'iwpriv ath0 mode 11a'

    - pouzivani 40 MHz kanalu AFAIK neni v Cesku povolene.

    - pro domaci wifiny se 5 GHz moc nehodi hned z nekolika duvodu (napr. mnoho pripojovanych notebooku, mobilu ... podporuje jen 2.4 GHz).
    Petr Tomášek avatar 27.8.2011 12:18 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    - nevim jak s ath5k, ale s madwifi ovladacem je mozne vynutit 5 GHz pomoci 'iwpriv ath0 mode 11a'

    Ani jedno, ani druhy:

    [xx@xx]# iwconfig wlan2 modulation 11a
    Error for wireless request "Set Modulation" (8B2F) :
        SET failed on device wlan2 ; Operation not supported.
    
    [xx@xx]# iwpriv  wlan2 mode 11a
    wlan2     no private ioctls.
    

    Navic me jde spis o možnost preferovat jedno pásmo, než omezit provoz jen na toto pásmo...

    - pouzivani 40 MHz kanalu AFAIK neni v Cesku povolene.

    Pockej, ja mel pocit, ze je predepsan jen vykon (EIRP) a spektralni hustota, tj. 40MHz by musely vysilat s polovicnim vykonem, ne?

    A i kdyby, tak 802.11n neni jen o 40MHz pasmu, ale hlavne o MIMO, coz samo o sobe dokaze skoro zdvojnasobit prenosovou rychlost pri dvou antenach...

    - pro domaci wifiny se 5 GHz moc nehodi hned z nekolika duvodu (napr. mnoho pripojovanych notebooku, mobilu ... podporuje jen 2.4 GHz).

    To neni argument. Existuji i notebooky, ktere 802.11a podporuji, pripadne lze dokoupit mini-PCI kartu za docela levno, navic je mozny mit dualni AP (sam to tak ted mam - 2.4GHz pro hosty a 5GHz pro sebe ;-) ).

    Navíc by 5GHz krásně řešilo problémy např. studentských kolejí, nebo velkých kancelářských budov, které jsou ve 2.4GHz jen velmi těžko pokrytelné s WiFi...

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    27.8.2011 15:12 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Pockej, ja mel pocit, ze je predepsan jen vykon (EIRP) a spektralni hustota, tj. 40MHz by musely vysilat s polovicnim vykonem, ne?
    Je tam spousta dalsich veci neprimo, skrz pozadavek na dodrzovani prislusnych ETSI EN normem (zejm. ETSI EN 301 893), tam jsou ruzne pozadavky, napr. co se tyce spektralni masky (viz obrazek), ci DFS.
    To neni argument. Existuji i notebooky, ktere 802.11a podporuji, pripadne lze dokoupit mini-PCI
    To je vcelku dobry argument proti 5GHz-only sitim urcenym pro pripojovani hostu. Samozrejme dualni site urcite smysl mit muzou.
    27.8.2011 15:13 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Příloha:
    A jeste ten obrazek...
    the.max avatar 27.8.2011 20:59 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    tak zrovna tu CM10ku bych snad ani nezminoval, to je snad nejhorsi karta jaka kdy byla vyrobena. Slepa, hlucha, nema, tupa, zato na chytani okolniho sumu a ruseni je snad delana:-D
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 29.8.2011 00:41 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Navíc by 5GHz krásně řešilo problémy např. studentských kolejí, nebo velkých kancelářských budov, které jsou ve 2.4GHz jen velmi těžko pokrytelné s WiFi...
    To je čím přesně? Větší odolností proti rušení nebo snad průchodností? Protože v našem železobetonovém krytu - neboli domě postaveném z materiálu nakradeného za socialismu - se 5GHz WiFi nedařilo moc dobře.
    Petr Tomášek avatar 29.8.2011 16:33 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Větším počtem nepřekrývajících se kanálů :-D.

    Ta průchodnost je taky spíš výhodou...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    29.8.2011 11:55 ludvik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Především je 40MHz povolené. Také jsem si párkrát naběhl. Ve VO je totiž odkaz na nějakou normu, místo toho aby to tam bylo přesně specifikované. A v té normě je 40MHz zmíněno.

    U spektrální hustoty už trochu tápu. Ale pokud má karta možnost fyzického výkonu 200mW (20dB), tak logicky bude při 40MHz kanálu hustota poloviční, než u 20MHz.
    27.8.2011 11:50 Dark
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Zkus wicd, tam si muzes volit k jake siti se stejnym essid se pripojit
    kotyz avatar 27.8.2011 12:21 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Muj provider taky jede na 5 GHz (cca od roku 2010), jinak v baráku už pak dál wi-fi nepoužíváme a máme natahaný kabely.
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    Petr Tomášek avatar 27.8.2011 22:03 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Tak to já kabely a wifi kombinuju ;-). Dokonce se občas stane, že jedu přes obojí zároveň (anžto mám ethernet a wifi v bridgi.. :-O )
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    Luboš Doležel (Doli) avatar 27.8.2011 14:17 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    5 GHz docela populární je, ale ne vždy se pro komunikaci v tomhle pásmu využívá standardu 802.11... Takže tam signál je, ale karta ti to nevypíše mezi APčkama.
    Petr Tomášek avatar 27.8.2011 16:28 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Pro indoor? Např. jaký standard se používá?
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    28.8.2011 16:23 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Pro indoor asi ne ale venkovní spoje rády využívají různých vendor-specific rozšíření jako například AirMAX nebo Nstreme.

    Nám na AirMAXu běží pětigigovej spoj v centru Brna a ač je to realizovaný jedním Nanostationem M za oknem a jedním NanoBridgem M na střeše, tak nám na necelé 2 km frčí i za odporného počasí stabilně 15-20 Mbit. Rušení na klientu je jako prase neboť je za oknem 16-patrové budovy s bandou antén jen o dvě patra výš (a ne, opravdu jsme tam nemohli dát směrovější anténu nebo ji dát za okno, z technických důvodů to nelze provést). Pětigigový sítě tam počítám na desítky.
    28.8.2011 12:23 TomM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Na "petce" prazdno? V civilizaci? To bude nejspis zpusobeno absenci anteny. Nejak jsem v dotazu nepostrehl jakoukoli zminku o antene, predpokladam, ze ten puvodni bazmek v onom NB se choval jako antena mozna trochu na 2G4, ale na 5G bude chodit asi jako "obecny kus dratu" (tzn. v podstate vubec).
    Pripoj antenu a uvidis to "prazdno".
    Petr Tomášek avatar 29.8.2011 16:44 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Pochybuji, že ta anténa v notebooku budu v zásadě o moc víc, než „obecný kus drátu“ i pro 2.4GHz a přitom člověk vidí sítí jak nasráno. Takže je jasný, že v panelácích okolo žádná lokální 5GHz nebude. O P2P spojích na 5GHz se nebavím, je mi jasný, že s jiným výhledem, nebo jak říkáš s anténou jich najdu dost. Já ted ale mluvím celou dobu o indoor použití (a indoor pásmu)...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    28.8.2011 22:56 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Nastartoval jsem linux (Fedora 14) a šlape vcelku bez problému (snad až na detail: zařízení se teď jmenuje wlan2 místo wlan0, ale to by snad mohlo jít někde nastavit)
    Stačí upravit konfigurační soubory udevu, např. v Debianu/*buntu je to v /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules. Obecně je to soubor nekde v /etc/udev/, kde jsou definovaná jména síťových karet podle jejich MAC adres, takže stačí smazat nepotřebné položky a ty nové přejmenovat.

    Alternativně jde použít ifrename, pomocí kterého jde síťové rozhraní přejmenovat za chodu.
    Petr Tomášek avatar 29.8.2011 16:35 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WiFi v 5GHz
    Díky, mrknu na to...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.