Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu
… více »Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).
Jelikož stupeň bordeloidnosti v mé krabici s počítačovými kompenenty zase jednou dosáhl nesnesitelné úrovně, rozhodl jsem se udělat trochu pořádek. Tentokrát se mi dostaly pod ruku ploché kabely mezi motherboard a „záslepkami“ (angl. „bracket“, míním tím takové ty kovové nudle, které se zamontovávají do nevyužitých pozic pro rozšiřující karty). Jelikož existují různé druhy zapojení kabelů, poctivě jsem každý kousek „propípal“ a při té příležitosti sesumíroval jak to vlastně se zapojením těchto kabelů je. Abych si informace nesyslil jen sám pro sebe, zde jsou.
V tomto zápisku probírám pouze kabely k starším rozhraním jako jsou LPT, RS-232, GAMEPORT, VGA. Novější rozhraní (USB, SATA, FIREWIRE) už používají menší počet vodičů a jsou buď dobře označené (v dokumentaci k desce, atd.), nebo je na desce přímo speciální konektor, který nečiní žádný problém zapojit. Já se teď ovšem chci soustředit na ona rozhraní, která se připojovala pomocí konektorů CANNON. Na desce jsou pak většinou osazeny konektory „Harting“ pro ploché kabely. K nim odpovídající zásuvky je pak možné na kabel velmi jednoduše nacvaknout (třeba takovýmito kleštěmi).
Spojení konektorů CANNON a nacvakávacích „Hartingů“ s sebou nese jeden malý problém, který se ovšem stal zdrojem nekompatibility mezi různými kabely a deskami: Jak CANNONy, tak „Hartingy“ mají piny uspořádány ve dvou řadách (vyjímkou je konektor pro VGA se třemi řadami). U Hartingů jsou piny číslovýny tak, aby při nacvaknutí na kabel odpovídalo číslo pinu pořadí vodiče v kabelu; ovšem číslování CANNONů je provedeno postupně pro každou řadu pinů zvlášť:
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
8 9 0 1 2 3 4 5 2 4 6 8 0 2 4 6
o o o o o o o o o o o o o o o o
o o o o o o o o o o o o o o o
1 2 3 4 5 6 7 = 1 1 1
1 3 5 7 9 1 3 5
Konektor CANNON, „Konektor „Harting“
15-pin. na plochý kabel.
Z toho logicky vyplývají dvě možnosti, jak kabel mezi oběma konektory zapojit:
Následující tabulka ukazuje příklad „mechanického“ propojení pro 15-pinový konektor.
CANNON | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ---------------------------------------------------- Harting | 1 3 5 7 9 11 13 2 4 6 8 10 12 14 16
A takto tedy vypadá zapojení jednotlivých rozhraní:
| rozhraní | pinů | konektor (bracket) | zapojení logicky | zapojení mechanicky | poznámka |
|---|---|---|---|---|---|
| RS-232(9) | 9 | M | běžné | staré MB (486/pentia), různí exoti (ALIX!) | |
| RS-232(25) | 25 | M | běžné | - "" - | na straně MB bývá zapojeno jako 9-pinový konektor, aby bylo možné brackety zaměnit. |
| LPT | 25 | F | (nepotkal jsem) | běžné | |
| GAMEPORT | 15 | F | ― | běžné | |
| VGA | 15 | F (3 řady!) | občas | ― |
Zapojení jednotlivých rozhraní lze najít třeba zde.
V tomto zápisku odkazuji na běznou „drogerii“, kam z praktických důvodů chodívám čas od času na různé součástky. Nikterak to ale není míněno jako reklama na tuto firmu; předpokládám, že čtenáři jsou natolik ynteligentní, aby si dané zboží dokázali případně nalézt i u konkurence, jako je např.: EZK, GES, PSelectronic, SOS electronic, nebo třeba TME...
Tiskni
Sdílej:
Jinak co se tyka VGA kabelu, tak jsem se setkal s tim, ze kabel z desky Tomato (Zida) nesel na PC-Chips, tenkrat jsem nemel cas to zkoumat a proste jsem prohledal krabica a nasel jsem jiny ktery fungoval.