Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Registrant ID:CAFI-314303 Registrant Name:Vlastimil Cejp Registrant Organization:e-invent s.r.o. Registrant Street1:Na Cihlarce 30/3177 Registrant Street2: Registrant Street3: Registrant City:Praha 5
To je ale pouze informační portálJe to především oficiální adresa, všude inzerovaná a výslovně doporučovaná. Kdyby to někdo cracknul a přesměroval to na nějaký podloudný web, pak by stačilo, aby někdo poslechl původní doporučení České pošty (které je možná na mnohých pracovištích sdělováno ústně i nyní), a už by se dostal do spárů útočníka.
K přihlašovacím údajům k datové schránce by se např. mohl přidat otisk certifikátu spolu s postupem jak otisk certifikátu ověřit.Mohlo, řešilo se to už v červenci, nicméně se tak neděje. Prostě, "my jsme ti blbí, kdežto ČP, MV a jejich dodavatelé mají jen samé špičkové odborníky".
MV ČR mohlo také ve vlastním zájmu s dostatečným časovým předstihem před spekulanty skoupit domény s podobně znějícími jmény.Tohle státní správa nedělá. Zažili jsme to už mockrát a děje se to stále.
Navíc, opravdu si myslíte, že by normální člověk kontroloval každé písmenko z minimálně 40 znakového otisku?Pořád je to lepší, než strčit hlavu do písku a tvářit se, že nic nehrozí a proto lze okliknout certifikát bez kontroly nebo si ho nešifrovaně stahovat z webu.
Domény samozřejmě koupit mohli. Jenže jaké a kolik by jich bylo? A podle mne by to stejně nic nevyřešilo, protože útočník by si mohl založit doménu na úplně jiné TLD nebo třeba s jedním prohozeným písmenkem, čehož by si asi nikdo nevšimnul.Při rozpočtu, jaký na to je, by ani registrace desítek nebo stovek domén nebyla problém. Ostatně je běžné, že se takhle registrují třeba i ochranné známky (tzv. blokační známky), kde je to přitom celé mnohem dražší a složitější.
nebo si ho nešifrovaně stahovat z webunezabezpečeně
Tiskni
Sdílej: