Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po delší době se chystám do Klementina do studovny starých tisků. Holt pojednání z poloviny 17. století, které od té doby nikoho nezajímalo natolik, aby je vydal znovu, asi těžko hledat mezi běžnými knihami. Bohužel staré tisky (a de facto většina „Generálního katalogu I.“) nejsou zaneseny do elektornického katalogu systému Aleph, přístupného přes webové rozhraní. Naštěsti exituje naskenovaný lístkový katalog online. A z toho lístkového katalogu lze objednávat tituly online tak, že člověk ze naskenovaného lístku opíše do objednacího formuláře příslušné údaje. Dosud dobré.
Jenže pak to přijde: po objednání „to člověka hodí“ na stránku na které lze sledovat stav své objednávky. Tato stránka není nijak zabezpečená žádným přístupovým kódem a její URL je ve tvaru http://katif.nkp.cz/Objednavka.aspx?sigla=ABA001&id=[ID]. Samozřejmě za [ID] musíme doplnit pětimístné číslo objednávky. Toto číslo je sekvenční, tj. pokaždé se zvyšuje o jedničku. V současné době se ID pohybuje kolem čísla 59700. Zkousil jsem dát několik různých ID a lze z nich bez problému vyčíst jméno čtenáře a jakou knihu si objednal. Záznamy zůstávají přístupné i po delší době, pokud jsem jako ID zadal např. číslo 12345, dostanu se k záznamu z r. 2004.
Takže, pánové a dámy z NKP, co kdybyste místo pruzení uživatelů naprosto nesmyslnými omezeními (např. nemožnost odchozího ssh spojení z veřejné wifi sítě ve studovnách) raději pořádně zabezpečili ten svůj supersystém, aby nebylo možné nahlížet do záznamů týkajících se ostatních uživatelů?!
Aktualizováno: chyba opravena, zápisek ponechávám jako memento.
Tiskni
Sdílej:
Z izraele je koupený ALEPH, což je docela použitelný systém. Řekl bych (pokud se nemýlím), že tady se jedná o nějaké vlastní udělátko z dílny NKP...
Z izraele je koupený ALEPH, což je docela použitelný systém.Aaaaah spomienky. Ako študent som vypomáhal v Univerzitnej knižnici v Bratislave - zavádzali tam Aleph. Na stroji, na ktorom bežal Unix OSF/1 a ktorý mal 128MB RAM! To bolo v čase, keď normálne počítače mali 1-2MB, bombové počítače mali 4MB a univerzitný superstroj s dvoma desiatkami terminálov mal 64MB. Riešili sme tam backupy a posielanie mailov cez UUCP. Aleph tam mala na starosti dievčina s loginom "zure" ... fiha, ja si dnes snáď nalejem nejaký drink a uroním slzu
mozno chce aby to niekto hackol a opravil.
Prozatím ne, pač když jsem minule žádal kvůli tomu přístupu k ssh (z jejich wifi sítě), tak mě docela vyfuckovali (že prý to mají zakázaný kvůli bezpečnosti a podobný bláboly). Ale možná jim ještě dám šanci...
Upozornili jsme je na tento blog. Začali to řešit s dodavatelskou firmou.
Uvidíme tedy jaké řešení vymyslí...
Díky, chtěl jsem to nakonec udělat sám, (dokonce jsem přemýšlel, že zápisek na chvíli stáhnu). To, že jsem s nimi neměl chuť komunikovat, byla reakce na jejich arogantní jednání ohledně již zmíněných ssh odchozích spojení z WiFi sítě NKP...