abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    3.6.2009 22:36 | Přečteno: 1779× | Bezpečnost | poslední úprava: 1.7.2009 15:02

    Po delší době se chystám do Klementina do studovny starých tisků. Holt pojednání z poloviny 17. století, které od té doby nikoho nezajímalo natolik, aby je vydal znovu, asi těžko hledat mezi běžnými knihami. Bohužel staré tisky (a de facto většina „Generálního katalogu I.“) nejsou zaneseny do elektornického katalogu systému Aleph, přístupného přes webové rozhraní. Naštěsti exituje naskenovaný lístkový katalog online. A z toho lístkového katalogu lze objednávat tituly online tak, že člověk ze naskenovaného lístku opíše do objednacího formuláře příslušné údaje. Dosud dobré.

    Jenže pak to přijde: po objednání „to člověka hodí“ na stránku na které lze sledovat stav své objednávky. Tato stránka není nijak zabezpečená žádným přístupovým kódem a její URL je ve tvaru http://katif.nkp.cz/Objednavka.aspx?sigla=ABA001&id=[ID]. Samozřejmě za [ID] musíme doplnit pětimístné číslo objednávky. Toto číslo je sekvenční, tj. pokaždé se zvyšuje o jedničku. V současné době se ID pohybuje kolem čísla 59700. Zkousil jsem dát několik různých ID a lze z nich bez problému vyčíst jméno čtenáře a jakou knihu si objednal. Záznamy zůstávají přístupné i po delší době, pokud jsem jako ID zadal např. číslo 12345, dostanu se k záznamu z r. 2004.

    Takže, pánové a dámy z NKP, co kdybyste místo pruzení uživatelů naprosto nesmyslnými omezeními (např. nemožnost odchozího ssh spojení z veřejné wifi sítě ve studovnách) raději pořádně zabezpečili ten svůj supersystém, aby nebylo možné nahlížet do záznamů týkajících se ostatních uživatelů?!

    Aktualizováno: chyba opravena, zápisek ponechávám jako memento.

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    |🇵🇸 avatar 3.6.2009 22:40 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    Ten supersystém je koupený tuším, že z Izraele a prý patří mezi nejlepší vůbec. Říkali nám to na exkurzi ve VKOL. LOL.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    Petr Tomášek avatar 3.6.2009 22:42 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    Z izraele je koupený ALEPH, což je docela použitelný systém. Řekl bych (pokud se nemýlím), že tady se jedná o nějaké vlastní udělátko z dílny NKP...

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    4.6.2009 08:25 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    Z izraele je koupený ALEPH, což je docela použitelný systém.
    Aaaaah spomienky. Ako študent som vypomáhal v Univerzitnej knižnici v Bratislave - zavádzali tam Aleph. Na stroji, na ktorom bežal Unix OSF/1 a ktorý mal 128MB RAM! To bolo v čase, keď normálne počítače mali 1-2MB, bombové počítače mali 4MB a univerzitný superstroj s dvoma desiatkami terminálov mal 64MB. Riešili sme tam backupy a posielanie mailov cez UUCP. Aleph tam mala na starosti dievčina s loginom "zure" ... fiha, ja si dnes snáď nalejem nejaký drink a uroním slzu ;-)
    kotyz avatar 3.6.2009 22:43 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    To rekni jim, ne nam, my s tim nic neudelame ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    xxxs avatar 3.6.2009 22:48 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    mozno chce aby to niekto hackol a opravil.

    Salamek avatar 4.6.2009 09:04 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    zavání to windowsem, na to nešahnu :-D
    Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
    4.6.2009 11:05 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    No a zkousel jsi jim napsat?
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    Petr Tomášek avatar 4.6.2009 17:18 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    Prozatím ne, pač když jsem minule žádal kvůli tomu přístupu k ssh (z jejich wifi sítě), tak mě docela vyfuckovali (že prý to mají zakázaný kvůli bezpečnosti a podobný bláboly). Ale možná jim ještě dám šanci...

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    5.6.2009 06:55 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    Upozornili jsme je na tento blog. Začali to řešit s dodavatelskou firmou.

    Uvidíme tedy jaké řešení vymyslí...

    Petr Tomášek avatar 5.6.2009 09:58 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    Díky, chtěl jsem to nakonec udělat sám, (dokonce jsem přemýšlel, že zápisek na chvíli stáhnu). To, že jsem s nimi neměl chuť komunikovat, byla reakce na jejich arogantní jednání ohledně již zmíněných ssh odchozích spojení z WiFi sítě NKP...

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    8.6.2009 07:16 vagojan | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    Tak opraveno. Viz mail, který Vám z NK Hanuš Hemola zaslal.

    14.6.2009 12:33 Drew | skóre: 15 | blog: Supi_hnizdo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    Taky možnost připojit se někam přes vpn mě docela dožírá - nebo nemožnost používat smtp servery...
    4.6.2009 20:55 Filip Dominec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    Rozumím tomu dobře, že by to pětimístné pořadové číslo stačilo prohnat nějakou veřejnosti neznámou funkcí jednoznačně zobrazující N->N, která by navracela řekněme 20-místný integer? Třeba umocnit a XORnout? A neudělali to? Hrůza mne jímá.
    4.6.2009 22:09 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    Ted uz jen staci az se toho chytne nejakej novinar...
    5.6.2009 08:58 Drew | skóre: 15 | blog: Supi_hnizdo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!
    Hm, že mě to na národní knihovně ani nepřekvapuje.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.