Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Ikdyž letadlo v cestovní rychlosti narazí do pohoří, trosky jsou rozmetané na kilometrech ale mezi nimi jsou vždy snadno k nalezení podvozky a motory.Blablabla, kafemlejnek, jak od svědků Jehovových... Samozřejmě, že to, co píšeš je totální hovadina. „Vždy snadno k nalezení podvozky a motory“ teda ani náhodou. Viz třeba Eurowings nebo havárie v USA, kdy zaměstnanec aerolinek zastřelil pilota a letadlo pak akcelerovalo střemhlav k zemi. Navíc, v Pentagonu se zbytky letadla našly uvnitř. Ale když má někdo vymatlaný mozek, tak tomu nikdo nepomůže...
"Navíc, v Pentagonu se zbytky letadla našly uvnitř. "Našli tam zbytky motorů, přošly dokonce dvěma budovami za sebou. Na fotkách pořízených před zřícením čelní zdi je díra po trupu tak dva na tři metry (pevný spodek trupu), kam se poděl ten zbytek a těla cestujících? Neměla by se před Pentagonem povalovat spousta hliníkových plíšků a mletého masa?
Diskuse se nepřipouští, pochybování se trestá.Teď o víkendu jsem na ČRo slyšel Cílka v rozhovoru o popíračích globálního oteplování. A geolog Cílek psychologicky rozebíral, co se děje v myslích popíračů. Jako tohle nemá s vědou nic společného, tohle už je ideologie. Nemá se vůbec diskutovat o přijímačích a popíračích, má se hovořit o ověřitelných měřeních, vyvratitelných teoriích a o kvalitě různých modelů. To by byla věda. Ve chvíli, kdy se do toho zahrne hlasování (IPCC), tak jakákoliv věda právě skončila, protože od té doby už je to čistá politika. Takto bychom potom mohli hlasovat i o tom, co je výsledkem matematických operací a nemusíme to počítat.
Nemá se vůbec diskutovat o přijímačích a popíračích, má se hovořit o ověřitelných měřeních, vyvratitelných teoriích a o kvalitě různých modelů. To by byla věda. Ve chvíli, kdy se do toho zahrne hlasování (IPCC), tak jakákoliv věda právě skončila, protože od té doby už je to čistá politika. Takto bychom potom mohli hlasovat i o tom, co je výsledkem matematických operací a nemusíme to počítat.
No, jestli si myslíš, že teorie jsou ve vědě přijímány na základě nějakých objektivních kritérií, seš aspoň půl století pozadu. (Politika v tom byla i tehdy, ale jen se podstatná část mainstreamu tvářila, že nikoliv.)
No, jestli si myslíš, že teorie jsou ve vědě přijímány na základě nějakých objektivních kritériíA na základě čeho jiného? OTR nebyla přijata "protože s tím přišel šutr", ale ve skutečnosti se dodnes dělají pokusy na její falsifikaci (které ovšem většinou vycházejí v souladu s OTR, takže se dělají další experimenty). Takže ano, vědecké teorie jsou přijímány na základě objektivních kritérií a jsou podrobovány zkouškám i 100let po jejich vzniku.
A na základě čeho jiného?
Společenské klima, osobní charisma/sympatie/antipatie autora, politika vůbec, subjektivní „elegance“.
To se potom nebavíme o vědě.
Jistěže se bavíme o vědě. Tohle je tak na úrovni úvodní přednášky do filosofie vědy.
Sebelepšia teória nemá šancu preraziť, pokiaľ ju neuzná nejaká osoba z mainstreamu, keby Einsteinovu teóriu relaivity neuznal Max Plank, je otázkou či by neostal niekde na periférií dejín.Někdy je to tak, že některé objevy jsou přímo na spadnutí a je celkem jedno, kdo s nimi přijde. Tohle byl i případ speciální teorie relativity. Ta je v podstatě pouze aplikací Lorentzovi transformace a jako první s tím přišel Poincare někdy v roce 1900 (jenže na to šel spíše matematickou cestou). Fyzikálně správně to potom udělal Šutr v 1905. Kdyby to neudělal on, tak s tím o rok později přijde někdo jiný - protože od Maxwellovi elektrodynamiky a objevů pána Michalsona (měření rychlosti světla od pohybujících se zdrojů) se už zkrátka nedalo tvářit, že se nic neděje. Co se týče Planka a kvantovky, do které Einstein také velmi zasáhl a byl u jejího vzniku (však má taky nobelovku za fotoefekt a nikoliv TR), tak tam asi nebylo co uznávat nebo neuznávat. Einstein prostě byl u zrodu a velmi silně do toho zasáhl. Ostatně třeba vlastnost spinu elektronu vyvstane z rovnice pro elektron, pokud se ji pokusíme přepsat s ohledem na teorii relativity (zkrátka klasická kvantovka spin nepředpokládá, kvantovka + str ano, a v experimentech byla tato vlastnost potvrzena - opět se nedá tvářit, že TR neexistuje a nefunguje).
Temná hmota a energia sa preslávila tiež aj po tomto hype.Jenže je otázkou, zda má tento hype vůbec nějaký vliv na vědu. Jestli je vůbec potřeba nějaký vědecký pojem "proslavit". Temná hmota a temná energie se zkoumá někdy od prvních Friedmannových kosmologických modelů.
Vedci tiež potrebujú mecenášov a titulky v novinách.No to je právě k diskusi. Na klubu Sisyfos se to řešilo v mnoha přednáškách. Jsou takové dva tábory: je potřeba tu vědu vysvětlovat veřejnosti, protože ta potom rozhoduje ve volbách a politici přidělují peníze. No jenže je tady i odvrácená strana, kdy veřejnost tomuto zjednodušenému vysvětlení stejně nerozumí a potom vznikají různé dezinterpretace a šarlatánství. Všimněte si někdy, že všichni ti studenofúzní a over unity vynálezci používají různé termíny vědy aniž by věděli, co vlastně znamenají. Prostě to mají jako magické formulky, zaříkávadla. Novináři tomu už tuplem nerozumí, takže každý vynález over 1 patřičně okoření v titulku (a ještě nezapomenou zdůraznit, že je to "proti vědě"). Takže já osobně nevím, zda je opravdu nutné dělat hype, když tomu stejně nikdo nerozumí a potom z toho vznikají různé antiscientistické organizace. Jako on ten Grygar je super člověk, krásně se poslouchá a díky němu jsem vystudoval fyziku, na druhou stranu si říkám, jestli někdy tolik popularity a tolik zjednodušení někdy vlastně vědě neškodí. Na to asi nikdo nemá odpověď. Jinak jestli tě to baví a rád to sleduješ, tak doporučuju přednášky (nebo papíry) od Michala Křížka. To je profesor matematiky a je to takový "troll" v dobrém slova smyslu, který rýpe (nejen) do OTR a klade otázky, které vedou k zamyšlení.
Ako sám píšeš, všetky tieto veci už boli známe a Einstein nič nové nevynašielPozor, tohle se týká jen speciální teorie relativity a ani tam to není tak úplně pravda, protože Einstein našel fyzikální podstatu, na které šlo dál stavět. OTR, fotoefekt, přínos ve kvantovce a hromada dalšího už je jeho zásluha a jeho dílo. Aby nedošlo k nedorozumění.
Pointa je, na tých všetkých okolo sa už zabudlo.Tak asi úplně nezapomnělo, kdo se chce zabývat historií vědy, ten na ně narazí a asi to ani není podstatné. Jména nejsou podstatná, podstatné jsou ty objevy.
že pokud někdo tvrdí že "jablko nepadá", tak na vyvrácení tohoto názoru stačí provést experimentTen experiment len dokáže skúsenosť, ktorú veobecne vieme, ale nijak nevysvetľuje prečo tomu tak je a toto je veda :)
No, jestli si myslíš, že teorie jsou ve vědě přijímány na základě nějakých objektivních kritérií, seš aspoň půl století pozadu. (Politika v tom byla i tehdy, ale jen se podstatná část mainstreamu tvářila, že nikoliv.)Nemyslim si, ze k platnosti jeho namitky je potreba dokonala objektivita vedy. Staci, aby ta kritizovana metoda byla horsi.
Tím nechci tvrdit že atentáty mají na svědomí CIA a další tajní. Spíš si myslím že někdo něco těžce prošvihl nebo nechal být protože někdo zavelel že málo peněz nebo tak něco a že někdo hodně nahoře má máslo na hlavě. Ne osoba, to by v tom viníka vykoupali ale něco zásadního v celém systému a ono to moc nejde přiznat něco co by mohlo znamenat zhroucení základních hodnot.Mám z toho podobný dojem. A vůbec mám obecně dojem, že mnoho „obyčejných“ lidí okolo mě s oblibou svoje třeba i dobré názory podkládá čímkoli, co by jim mohlo pomoct, ať je to pravda nebo ne. Účel pro ně světí prostředky a když se člověk proti nesmyslu ohradí, ač má jinak podobný názor, je hned jeho názor překroucen na přesně opačný. Nejsi s námi, tedy jsi proti nám. To je holt nemoc jednoduchého uvažování a jednoduchého přesvědčování. Úplně to vidím. Vyšetřovateli nadřízení řeknou, ať najde nějaký pořádný a jasně čitelný důkaz, jinak z toho bude ještě větší aféra a lidi si budou vymýšlet nesmysly. Vyšetřovatel si stěžuje, že žádný takový důkaz nemá, tak mu ho holt někdo připraví. A výsledek už znáte a přiznávat cokoli nemá smysl, bylo by to už jenom horší.
Další názorný příklad, že konspirační teorie o 9/11 jsou totální blbost.Včetně nebo kromě té oficiálně proklamované konspirace?