Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ovladač čipů FTDI pro Windows naštval spoustu uživatelů čínských napodobenin tím, že u těchto napodobenin mění ProductID v EEPROM na 0, čímž zabrání jejich fungování nejen ve Windows, ale i v Linuxu.
Na to vtipně zareagoval Russ Dill a poslal do LKML opravu, která zavádí něco podobného i v Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Viz Pravidla pro psaní zpráviček:
6. Text zprávičky musí dávat smysl i bez přečtení titulku.
Co je čínská napodobenina? Tváří se to jako FTDI? Jak jde poznat rozdíl? Nebo je ten Windowsový ovladač schopen poškodit i jiný adaptér, třeba:
1a86:7523 QinHeng Electronics HL-340 USB-Serial adapter
urcite ano, ved sa to normalne kupuje, to ako keby niekto mal rovnake ec na viacerych autach.
Pokud na ty cipy nepisi FTDICoz jak se zda delali.
Wow tie fejky vyzerajú pod mikroskopom nádherne.
Jeden z jeho postupu zalozeny na kyseline sirove a kyseline dusicne je zde. Hrat si s kyselinou sirovou na temer bodu varu (330°C) s takovymhle vybavenim chce tedy odvahu ...Zábavné je, že kalafuna funguje skoro stejně. Při zahřátí na bod varu se v tom dají krásně odleptávat plasty z čipů, není to zas tak brutálně jedovaté a stojí to přibližně 20kč :)
Teraz som inak prehrabal šuflík s pár FTDI na kadejakých USART / arduinach a pozerám, že väčšinou mám fake (ja viem som prasa ktoré nakupuje z číny) ;)
The driver in question is for a line of USB-to-serial chips designed by Scottish firm FTDI.
A na druhou stranu i další připomenutí toho, jak můžeme být za GNU/Linux a svobodný software rádi – tam by se totiž taková sviňárna poškozující uživatele nedostala (a kdyby omylem ano, hned by ji lidi opravili). Používat uzavřený software je pro masochisty, kteří si libují v sebepoškozování a vlastně chtějí, aby je někdo týral.
To znám, taky jsem strávil dost času rozcházením všeho možného (hlavně v počátcích, teď už většina věcí prostě funguje). Ale tenhle „masochismus“ je konstruktivní – jednak se při něm něco naučíš a jednak něco vylepšíš, třeba přidáš podporu nového hardwaru nebo opravíš program, přidáš nové funkce (nebo to nemusíš udělat všechno sám, ale pomůžeš tomu hlášením chyb a testováním). A hlavně: děláš to pro sebe – abys měl lepší nástroj pro práci/zábavu – ne kvůli někomu jinému, kdo se rozhodl ti škodit.
koncept desktopu odumre, jiz nyni odumira...
A místo něj přichází1 koncept pracovní stanice. Nějak si totiž nedovedu představit, že bych pracoval na mobilu, tabletu nebo herní konsoli… potřebuji/chci velkou obrazovku, klávesnici, myš/trackball + další periferie a rozšiřitelný hardware. U mě byl ten přechod plynulý – těžko říct, který z mých počítačů byl desktop a který pracovní stanice.
[1] resp. on je tu už dávno
Právě že ani moc ne. Jednu dobu jsem se tu o tom hádal s Heronem… je to sporné, svým způsobem je pracovní stanice podmnožinou desktopů, prostě lepší desktop, třeba s RAIDovými disky, lepší pamětí, výkonným CPU, gigabitovou síťovkou (v dobách, kdy nebyla všude), s FireWire rozhraním (v dobách, kdy to byl nadstandard) atd. Ale na druhou stranu je to prostě PCčko a liší se jen tím, co na tom děláš, jak píšeš. Jestli je to dost dobrá konfigurace na práci je do značné míry subjektivní.
Bohuzel je treba si priznat prohru na desktopu, protoze linux proste neni dospely desktop system a myslim, ze nez se jim stihne stat, tak koncept desktopu odumre, jiz nyni odumira...Tuhle blbost opakují všichni jen proto, že byla poptávka po tabletech. Překvapivě se pak trh saturoval a teď je to naopak, trh s počítači zase roste. Já nevím ani koho tohle mohlo napadnout, že věk desktopů končí. Ano, sice už je možná nebude mít doma každej jouda, který na tom čumí na youtube a na facebook. Kdokoliv, kdo potřebuje nějak aktivně vytvářet jakýkoliv textový obsah si může o použitelnosti talbetu nechat jen zdát, asi tak do doby, než přijdou mozkové čipy fungující jako klávesnice. Přitom to nemusí být vůbec profesionálové, každý druhý chce občas napsat email, vyplnit nějakou tabulku pro úřady, sepsat nějaký text k tisku a nečumět přitom do 11" umatlané obrazovky.
Myš nepotřebuješ, máš dotykový displej.Do doby, než potřebuješ udělat občasné copy/paste/selekce textu.
Jednoportové rozhraní není problém nahradit jinými převodníky za neuvěřitelné cenyTy 340 mám taky, BTW: nevíš, jak u nich změnit sériové číslo nebo přepsat VID/PID?
Ty 340 mám takyHele, šíří se to. Nechcete někdo poslat patch do kernelu odstraňující tento řádek?
BTW: nevíš, jak u nich změnit sériové číslo nebo přepsat VID/PID?To možná bude vypálené v křemíku…
nelicencované USB zariadeniaLicencovany/certifikovany byt nemusi, ale pokud nevyhovuje podminkam standardu, nemuzete rikat ze je to USB kompatibilni a ani MS takova zarizeni oficialne nepodporuje a jejich pripojeni je na vlastni riziko.
takže čip sa stále tvári ako produkt FTDIHehe takže vlastně fakeFTDI čipy uznávaj a dokonce jim věnovali vlastní PID
nemají dle mého (skromného a neprávnického) názoru u soudu velké šance.Zalezi u jakeho soudu a kde. FTDI operuje podle britskeho prava, tedy s prvky common law, a pak pristup by mohl byt (a) zneuziti VID a PID je neco jako padelani podpisu a FTDI ma tedy pravo se branit, (b) bude se posuzovat zda-li obrana byla primerena s ohledem na mozne dopady na firmu ci zakaznika. Pokud by treba prokazali, ze je plagiaty zacinaji existencne ohrozovat, jednani o naprave nikam nevedou, pak by jim to nejspise proslo.
V EU totiz plati, ze pravo voli kupujici.Zapominate, ze FTDI v tomto pripade neni vas obchodni partner. Vy jste od nich nic nekoupil a zaroven pouzil jejich SW v rozporu s licenci. Vasim partnerem v tomto sporu je dodavatel zarizeni, s tim ze vam dodal zarizeni nekompatibilni s USB standardem a Windows.
Je to presne stejny, jako tiu na ulici rozbit hubu, protoze nosis falesny zlato. Proc? No trebas proto, ze sem zlatnik, a ty me tim ohrozujes.To je nesmyslne prirovnani.
Vy jste od nich nic nekoupil a zaroven pouzil jejich SW v rozporu s licenci.Je u driverů vůbec nějaká separátní licence? Nenainstaluje je Windows sám úplně automaticky?
14. THIRD PARTY PROGRAMS. The software contains third party programs. The license terms with those programs apply to your use of them.
Zneuzili nejaky kanal (v tomto pripade ms update) aby se mi nabourali do PC a znicili muj HW.
Kolik takových průšvihů je ještě potřeba, aby se lidi poučili a uvědomili si, že používat MS Windows a obecně proprietární software není dobrý nápad?
U svobodného softwaru by tenhle problém nenastal:
→ nedošlo by k tomu, že počítač (majetek uživatele) škodí uživateli a pracuje proti jeho zájmům.
Můžeš používat GNU IceCat nebo jiný fork, můžeš si ty špatné věci vyházet a překompilovat, máš veřejnou Bugzillu, kam můžeš hlásit chyby, máš zdrojáky včetně historie, můžeš se podívat, kdo který řádek psal, jít se ho klidně zeptat…
Taky by se v tom měli víc angažovat distributoři – například ověřovat novou verzi je nesmysl, když máš jednotný balíčkovací systém. Tzn. patchovat programy, aby verze nekontrolovaly, nehlásily, že se spouští.
Sviňárna to je, už jen z toho důvodu, že uživatel má počítač, má na něm nějaký software a ten, místo aby mu sloužil, se postaví proti němu a škodí mu. Ale na druhou stranu je třeba říct, že:
tohle čínské plagiátorství nechápu – Číňani jsou chytří, pracovití, dneska mají i docela dost vlastního výzkumu… ale proč na to sakra musí pořád lepit cizí značky? Když to bude dostatečně kvalitní výrobek, tak si ho koupím i pod čínskou značkou. Ale když bude mít značku falešnou, tak si ho nekoupím bez ohledu na kvalitu. (resp. koupím si ho maximálně tak jako exemplář do sbírky, ale používat to nebudu)Pretože ich zákazníci hľadajú tovar s najnižšími cenami?
Kdyby použili obecný standard USB to UART, tak nepotřebujou žádnej driverJenže tohle nefunguje na woknech.
Ešte, že ostatní výrobcovia hardvéru sa tak nesprávajú. Predstavte si, že by Intel brickoval cez microcode procesory AMD za použitie x86 (škodlivý kód by mohol byť napr. v driveri wifi). Alebo naopak AMD by brickovalo Intel (cez driver grafickej karty) za používanie x86_64
Je celkom zábavné, že na serveri o Linuxe ľudia obhajujú ničenie kompatibilných zariadeníJa to neobhajuji, meli to blacklistovat.
pritom ich netrápi, že v jadre je kopec ovládačov, ktoré výrobca hardvéru neschválilAle tady nejde o HW, nybrz o ovladac. Zprava od FTDI je jasna - nepouzivejte ilegalne nas ovladac.
Ta zarizeni nejsou kompatibilni, uz jen proto ze nejsou kompatibilni s USB standardem.Nejsou certifikovana jako kompatibilni s USB standardem, to z nich ale nedela nekompatibilni s USB standardem. V cem dle tebe nejsou kompatibilni s USB standardem? To, ze pouziva zneuziva cici PID/VID za nekompatibilitu nepovazuju.
Vam nevadi, ze vyrobci techto chipu podvadi koncoveho zakaznika? Prijde vam to legalni?Tezkou muzou vyrobci techto cipu podvadet koncoveho zakaznika, kdyz s nim nejsou v zadnem smluvnim (ci jinem) vztahu.
Co je vlastně nejtěžší/nejdražší?
AcknowledgementsZakaznicka podpora je dobra, pouzivali jsme jejich USB-I2C bridge.
FTDI for making the specifications for the device available, and providing me with their new product when I started writing this.
Opět to vypadá, že kořenem toho zla je Microsoft.
V GNU/Linuxu by nikomu nevadilo, že jsi vyrobil hardware, který je kompatibilní s již existujícím svobodným ovladačem – naopak budou všichni rádi, přibude nový podporovaný HW a zároveň nebude růst množství kódu o který je potřeba se starat.
Jenže dostat svoje ovladače do MS Windows je problém a používat cizí windowsí ovladače (jak se teď ukázala) taky. V důsledku toho se musí zákazníci smířit s omezenou konkurencí na poli HW nebo si ručně instalovat ovladače. Výrobce zařízení pak musí použít dražší (v důsledku té omezené konkurence) komponentu (čip) nebo se jít doprošovat k Microsoftu nebo mít nepohodlný produkt (uživatel instaluje ovladač ručně). Většinou to dopadne jednou z těch prvních dvou možností, takže to uživatel/zákazník odnese v podobě vyšší ceny. Ale kdyby výrobce na tuhle hru nepřistoupil, tak by se ukázalo, který systém má ve skutečnosti lepší podporu – v GNU/Linuxu to funguje samo hned po zapojení, zatímco ve Windows je potřeba instalovat dodatečný ovladač.
(uživatel instaluje ovladač ručně)Hůř: takový ovladač může být nepodepsaný a Windows pak dělají obstrukce.
dostat tento ovladač do operačních systémůV alespoň trochu rozumných operačních systémech ten ovladač už je. Jediný problém je s Microsoftem.
Nejsou certifikovana jako kompatibilni s USB standardem, to z nich ale nedela nekompatibilni s USB standardem.Zarizeni, ktere nerespektuje USB standard, a to zahrnuje i repektovani VID a PID, neni kompatibilni. Dale, bez podepsani USB Adopter Agreement nemate narok na royalty-free licenci k USB, na souvisejici design, patenty a znacku, a jeho podepsanim se zavazujete plne respektovat standard. Zpoplatnena certifikace je jen dalsi krok, ktery potvrzuje korektnost provedeni podle standardu, jakasi certifikace kvality. Ukazka USB 2.0 Adopter Agreement.
Tezkou muzou vyrobci techto cipu podvadet koncoveho zakaznika, kdyz s nim nejsou v zadnem smluvnim (ci jinem) vztahu.To neni ani FTDI. Nicmene ti vyrobci vedi, co delaji. Implicitne smluvne je zakaznik ve vztahu s prodejcem. V dane situaci zakaznik neni informovan, ze (a) pod Windows/OSX nexistuje legalni driver a zarizeni tak neni kompatibilni s OS (b) zarizeni neni diky fundamentalnimu poruseni standardu USB kompatibilni. Pokud by to zakaznik vedel, z nakupu nejspise vycouva a zatim v dobre vire predpoklada, ze tomu tak neni.
To neni ani FTDI. Nicmene ti vyrobci vedi, co delaji.Nemusia to vedieť ani výrobcovia, pretože nemajú absolútnu kontrolu nad úplne všetkými dodávateľmi.
Dale, bez podepsani USB Adopter Agreement nemate narok na royalty-free licenci k USB, na souvisejici design, patenty a znacku,Tady by mě docela zajímalo, jestli je potřeba této licence jakkoliv právně vymahatelná. Protokol nejspíš podle zákona nelze považovat za autorské dílo (pouze jeho textový popis nebo konkrétní implementaci), design a značka se výrobce čipů netýkají a nevím o patentu souvisejícím s USB2, který by nebyl sporný. (Tím se nezastávám výrobců čínských šmejdů vydávajících se za originál. Na druhou stranu mi přijde zcela v pořádku prodávat čip, který má kompatibilní rozhraní, což vzhledem k nemožnosti popsat rozhraní [kromě standardních tříd] běžnými USB deskriptory znamená zkopírovat VID a PID.)
přijde zcela v pořádku prodávat čip, který má kompatibilní rozhraní,Prodej je legalni, ale pouziti FTDI driveru, pokud je to v rozporu s licenci, jiz ne.
Nicmene pokud mi nekdo neco proda jako USB kompatibilni, a ono to neni v souladu s timto standardem - pak to jako dukaz nekompatibility staci - a o to tu jde predevsim.V čem to vlastně je nekompatibilní se standardem? Standard pouze říká (USB 3.0 spec, str. 9-34), že vendor ID je "assigned by USB-IF" a product ID je "assigned by the manufacturer". Pokud použiji ID regulérně přidělené jinému zařízení (jehož rozhraní hodlám emulovat), nic z toho neporuším.
Prodej je legalni, ale pouziti FTDI driveru, pokud je to v rozporu s licenci, jiz ne.To je také sporné: v typickém případě jsem si o to, aby byl driver nainstalován a spuštěn, vůbec neřekl, Windows si ho prostě po připojení hardwaru vybraly a spustily samy. Takže možná je to v rozporu s licencí (je-li právně relevantní, což je u EULA často další problém), ale tu licenci sotva vědomě porušil uživatel.
The USB Implementers Forum is the authority which assigns and maintains all USB Vendor ID Numbers. Each Vendor ID Number is assigned to one company for its sole and exclusive use, along with associated Product ID Numbers. They may not be sold, transferred, or used by others, directly or indirectly, except in special circumstances, and then only upon prior written approval by USB-IF. Unauthorized use of assigned or unassigned USB Vendor ID Numbers and associated Product ID Numbers are strictly prohibited.Zamyslete se nad tim. Pouzite IDs je pouzivano jako unikatni identifikator, jinak se to cele snadno zhrouti jako domecek z karet, je to v podstate podpis.
Windows si ho prostě po připojení hardwaru vybraly a spustily samy.Vsak jsem psal nahore, ze vyrobci plagiatu mohou nutit uzivatele nevedome porusovat licenci - nevedomost ale neomlouva. Akceptovanim Windows EULA respektujete take licence prilozeneho SW tretich stran.
je-li právně relevantní, což je u EULA často další problémStejne jako vymahatelnost skody zpusobena neautorizovanym pouzitim driveru s HW tretich stran.
PS: Keďže FTDI zmenili PID a nie VID tak sa dá predpokladať, že im nevadí, že iné čipy používajú ich VID.Neda. Bez rozhodnuti USB IF VID menit nelze, ilegalni VID by mohl vest ke ztrate licence k USB. Zmena PID je plne v jejich moci.
Staci pouziti ciziho VendorID bez souhlasu USB IF. Doporucuji si precist treba toto (novejsi verze je jeste o neco striktnejsi).Tady byla ovšem řeč o porušování specifikace USB, jejíž součástí tohle sotva je.
Pouzite IDs je pouzivano jako unikatni identifikator, jinak se to cele snadno zhrouti jako domecek z karet, je to v podstate podpis.Jo, proto je celý svět plný různých zařízení, kterým jejich výrobce dal bůhvíproč stejné ID. A autor driveru aby si pořídil křišťálovou kouli na zjišťování, s čím se vlastně baví...
Akceptovanim Windows EULA respektujete take licence prilozeneho SW tretich stran.Chcete snad naznačit, že před jakýmkoliv soudem obstojí klauzule typu "A mimochodem, také se zavazujete k dodržování libovolné smlouvy, kterou si na vás někdy v budoucnu vymyslíme a vůbec vám o ní neřekneme"?
Tady byla ovšem řeč o porušování specifikace USB, jejíž součástí tohle sotva je.Je. Podle specifikace jsou Vendor ID pridelena USB IF.
Jo, proto je celý svět plný různých zařízení, kterým jejich výrobce dal bůhvíproč stejné ID. A autor driveru aby si pořídil křišťálovou kouli na zjišťování, s čím se vlastně baví...A neni tu prave od toho, aby se toto nestalo, USB IF a unikatni pridelovane VID?
A mimochodem, také se zavazujete k dodržování libovolné smlouvy, kterou si na vás někdy v budoucnu vymyslíme a vůbec vám o ní neřeknemeNe. Takovy zavazek tam nikde neni.
Je. Podle specifikace jsou Vendor ID pridelena USB IF.To je nachlup všechno, co o nich specifikace říká. Už například vůbec neuvádí, kdo a k jakému účelu takové ID může používat. Můžeme mluvit o tom, že byl porušen nějaký účel toho všeho, ale formální porušení specifikace zde rozhodně nevidím.
A neni tu prave od toho, aby se toto nestalo, USB IF a unikatni pridelovane VID?Ta těžko něco zmůžou, když největší zmatek působí výrobci svým přidělováním PID :)
Ne. Takovy zavazek tam nikde neni.Jestli jsem Vás správně pochopil, tvrdíte, že schválí-li uživatel EULA od Windows, schválil tím EULA od všech driverů, které se s Windows nainstalovaly nebo někdy v budoucnu (třeba nějakým updatem) nainstalují, to vše aniž by uživatel o obsahu těchto EULA byl explicitně informován. To sotva u soudu obstojí jako korektní uzavření smlouvy.
Můžeme mluvit o tom, že byl porušen nějaký účel toho všeho, ale formální porušení specifikace zde rozhodně nevidím.Takze to interpretujete tak, ze kazdy muze svevolne pouzivat jakekoliv VID jednou pridelene USB IF, a jejich podminky je mozne ignorovat. Pak to postrada jakykoliv smysl. Rad bych videl jak daleko byste s timto v praxi dosel pokud by doslo k nejakemu sporu. USB IF je spoluautorem specifikace, drzi loga a trademarky, certifikuje kompatibilitu a k jejich interpretaci smyslu a procedure se bude prihlizet. Neni bez duvodu, ze firmy padelajici VID jsou obvykle radsi tezko dohledatelne.
Ta těžko něco zmůžou, když největší zmatek působí výrobci svým přidělováním PID :)To je ale potom problem te firmy, jejich piskoviste, jejich drivery. Pokud nekdo zneuzije vas VID a jejich HW treba neni az tak kompatibilni, muzete byt zaplaven bug reporty od Microsoftu, ktere u certifikovanych WHQL driveru nejdou snadno ignorovat. Pak se rypete v dumpech a resite jestli je to chyba v driveru, ve vasem HW nebo v nejake "kompatibilni" nezname nezdokumentovane sragore.
... nebo někdy v budoucnu (třeba nějakým updatem) nainstalují, ...Pokud se podminky EULA v updatu od instalace vyrazne zmeni, MS vyzaduje zobrazeni a akceptovani uzivatelem, a tyto updaty nejsou instalovany automaticky (u Win7 mam potom stit s vykricnikem na liste). Pokud licenci nevidite, plati pro ne MS EULA.
Takze to interpretujete tak, ze kazdy muze svevolne pouzivat jakekoliv VID jednou pridelene USB IF, a jejich podminky je mozne ignorovat.Já neříkám, že to je správně (chraň Tučňák!) Jen tvrdím, že za porušení specifikace USB to nelze prohlašovat, protože ta o ničem takovém nehovoří.
To je ale potom problem te firmy, jejich piskoviste, jejich drivery.Právě že není. Drivery na dané zařízení píše ledaskdo, nejen výrobce. Takže kdokoliv pro různě se chovající kusy hardwaru používá totéž ID, ničí celý ekosystém kolem USB a nezáleží na tom, jestli je to výrobce sám, nebo nějaký náhodný Číňan. A pokud výrobci sami zavedli (už mnohokrát) precedens, že něco takového se smí, sotva můžete konsistentně tvrdit, že když to dělá výrobce, je to správně, když někdo jiný, je to špatně. Špatně je to vždycky a žádné "já jsem si IDčko zaplatil, tak jsem jeho neomezeným pánem" tady neplatí.
Pokud se podminky EULA v updatu od instalace vyrazne zmeni, MS vyzaduje zobrazeni a akceptovani uzivatelem, a tyto updaty nejsou instalovany automaticky (u Win7 mam potom stit s vykricnikem na liste).Sám jsem to nezkoušel, takže se omlouvám, pokud matu. Nicméně z několika zdrojů jsem slyšel, že přidání klauzule "může škodit hardwaru, který se za FTDI vydává" se objevila až později a žádná žádost o akceptování se nekonala.
Jen tvrdím, že za porušení specifikace USB to nelze prohlašovat, protože ta o ničem takovém nehovoří.Tak si schvalne zkuste ziskat potvrzeni kompatibility periferie se standardem (certifikaci) s cizim VID bez pisemneho souhlasu jeho vlastnika, abyste mohl treba pouzit USB logo a mit ho v listu USB kompatibilnich zarizeni.
Drivery na dané zařízení píše ledaskdo, nejen výrobce.Coz je ale trochu jina vec, nez distribuovat zarizeni s cizim VID, bez souhlasu jeho vlastnika.
Jo, proto je celý svět plný různých zařízení, kterým jejich výrobce dal bůhvíproč stejné ID. A autor driveru aby si pořídil křišťálovou kouli na zjišťování, s čím se vlastně baví...No a proto výrobce „kompatibilních“ čipů použil stejné ID jako originály - je to z hlediska driveru kompatibilní, tak driver nemusí nic věštit a rovnou to funguje
Ale tady nejde o HW, nybrz o ovladac.A když půjde o FW?
Vam nevadi, ze vyrobci techto chipu podvadi koncoveho zakaznika?Vadí mi jen to, že je na čipu napsáno FTDI a prezentují to jako FTDI, nikoli FTDI compatible. Popis čipu ale ten virus podle všeho neřeší.
A když půjde o FW?To zalezi na jeho licenci pro uzivatele.
FTDI compatibleNic to nemeni. Pokud nemate kontrolu na samotnym driverem, je kompatibila jen sen, zejmena pokud zakaznik nemusi mit moznost driver legalne pouzivat i kdyby byl cip na 100% kompatibilni.
Zprava od FTDI je jasna - nepouzivejte ilegalne nas ovladac.Ne zpráva od FTDI je: Vyhradili jsme vám naše VID a PID=0.
Ale funguje jen na nejnovějších windowsTo staci.
nezaplatia si WHQL certifikaciu? … Preco asi tie fake chipy stoja $2 a original $8?
Já ale nechci dotovat nějaké darmožrouty z Microsoftu a posílat jim (byť nepřímo) svoje peníze. Já je k ničemu nepotřebuji. A co se týče ovladačů pro GNU/Linux – spoustu jich vytvořila komunita s minimální nebo žádnou pomocí výrobce, tak nevěřím, že by to výrobci nějak výrazně zatěžovalo rozpočet.
(tím neříkám, že je špatné si kupovat originál Arduino, taky ho tu mám)
AMD by muselo na sve produkty psat Intel pouzivat inteli microcodeTohle nedělají.
instrukce CPUID vracet "GenuineIntel"No ještě mi řekni, že si nemůžu do svého zařízení napsat USB VID/PID jaké chci. (certifikaci od USB konzorcia nepoužívám)
nenamahat se vubec napsat sve driveryNevidím problém vyrábět zařízení, které bude mít kompatibilní protokol s existujícím.
Pokud by FTDI neco neudelal, brzo by to mohly zavrit nebot jejich cipy by ziskaly punc nespolehlivosti - kvalita plagiatu je horsi - a uzivatele se pri problemech kouknou do spravce hardwaru - hle, FTDI.Zatímco dnes se ti brickne zařízení, podíváš se do správce hardware, hle - FTDI
Nemeli nic prepisovat, pouze to blacklistovat, i kdyz z pohledu vetsinu uzivatelu by to bylo asi totez - jejich zarizeni by bylo pod Windows nefunkcni.Měli vyhodit dialogové okýnko.
No ještě mi řekni, že si nemůžu do svého zařízení napsat USB VID/PID jaké chci. (certifikaci od USB konzorcia nepoužívám)Pokud chcete treba mit legalne licenci na USB a na souvisjeci patenty, pak nemuzete.
Ano, mohli to urobit ako prednedavnom Prolific - pri fake chipoch PL 2203 rovno spadne driver do BSODA jeste promaznout
O to práve ide, že ovládač nijako nezisťuje, či je na nich napísané FTDI, alebo nie. Ak nie je potom ide len o využitie protokolu, nič viac. Firmvér nemajú skopírovaný, vnútornosti integrovaného obvodu majú iné.
O to práve ide, že ovládač nijako nezisťuje, či je na nich napísané FTDI, alebo nie.Ten nekompatibilni chip predstira, ze je neco co neni.
Ak nie je potom ide len o využitie protokolu, nič viac.Tak to berte tak, ze FTDI si ve svem driveru poupravila "protokol". Mozna by vyrobci plagiatu mohli zkusit poslat FTDI nejakou lepsi dokumentaci, kdyz uz chteji pouzivat ilegalne jejich drivery.
Proti změně protokolu nejsem, ale tohle už je spíš malware/trojan.Taky to tak vidím, vzhledem k tomu, že driver explicitně zasahuje do zařízení, u kterého detekoval, že není od daného výrobce. Pochopil bych, kdyby na základě toho odmítl se zařízením spolupracovat, ale upravovat ho právě proto mi přijde už trochu moc. Přijde mi to stejné jako kdybych plánovitě poškozoval systémy zákazníků konkurenční firmy jen proto, že jsem s tou firmou ve sporu (třeba o kód mimo jiné použitý u těch zákazníků).
Pokud je někdo dá k soudu, tak nemaj šanci.Tak do toho. Dukazni bremeno bude na nem. Jsem zvedav jak se bude prokazovat, ze oni si byli vedomi toho, ze jejich genericky test je pro nejaky neznamy cip bez dokumentace a bez znameho vyrobce, s neznamou funkcionalitou, nekompatibilni s USB a Windows, pouzivajici jejich VID, destruktivni.
Dukazni bremeno bude na nem. Jsem zvedav jak se bude prokazovat, ze oni si byli vedomi toho…Druhý odkaz z Googlu.
This will still uphold our stance against devices that are not genuine, but do so in a non-invasive way that means that there is no risk of end user’s hardware being directly affected.To zní jako jasný krok zpět.
Řešení: nepřipojovat HW k Windows, připojit ho ke GNU/Linuxu, port nasdílet po síti. A jen tak mimochodem odchytit protokol a napsat si otevřenou implementaci aplikace, aby člověk už ty Windows nepotřeboval nikdy
Budou delat test mene invazivneTest invazivní nebyl, invazivní byla pouze následná úprava identifikátoru.
This product and its documentation are supplied on an as-is basis and no warranty as to their suitability for any particular purpose is either made or implied. Future Technology Devices International Ltd will not accept any claim for damages howsoever arising as a result of use or failure of this product. Your statutory rights are not affected. This product or any variant of it is not intended for use in any medical appliance, device or system in which the failure of the product might reasonably be expected to result in personal injury.Pokud nesouhlasite, pouzijte si jine komponenty - nejsou - za vse muze finalni producent.
Automobilky svolavaji na vymenu kdejaky kravovinyVasim partneren je ale vyrobce produktu (auta), nikoliv dodavatel komponent podle jeho volby. Co se bude dit s dodavatelem zalezi na jeho smlouve s vyrobcem.
To je věc názoru. Mně osobně přijde horší (bohužel čím dál častější) princip, že se místo toho, kdo provedl něco špatného, potrestá někdo úplně jiný, kdo se sice ničeho nedopustil, ale má tu smůlu, že vylít si vztek na něm je pro mne jednodušší (s tím, že když se mu to nelíbí, má si to on vyřídit s tím, na koho já jsem si netroufl).
Ad licence: to je prachsprostý alibismus. Co si tak vzpomínám, jak tyhle věci na Windows fungují, vůbec bych se nedivil, kdyby se driver stáhl automaticky právě na základě těch identifikátorů. Takže ne že si uživatel řekne "mám tu falešnou napodobeninu FTDI, tak si zkusím stáhnout drivery k FTDI, třeba budou fungovat", ale "systém mi k mému zařízení doporučuje tenhle driver".
K hraběcím radám, že si má jít poškozený stěžovat prodejci: uvědomujete si, že nemalé procento poškozených bude mít adaptér po záruce, účtenku vyhodili a možná si ani nepamatují, kdy a kde ho koupili?
Tohle je prostě projev ubohého křupanství, kterým u mne společnost FTDI klesla hluboko pod ty, kdo napodobují jejich výrobky. A proto jim ze srdce přeju, aby na to doplatili (pokud se sami včas nechytí za nos, tu problémovou verzi nestáhnou a veřejně se neomluví).
To je věc názoru.Jako vse. Osobne s plagiatory podvadejici uzivatele nemam velky soucit.
Mně osobně přijde horší (bohužel čím dál častější) princip, že se místo toho, kdo provedl něco špatného, potrestá někdo úplně jiný,Uvedomte si dve veci. Za prve, tady jsou dve skupiny obeti plagiatu - koncovi uzivatele a FTDI s jejich odberateli. Za druhe, tahle akce FDTI neni primarne namirena vuci uzivatelum, kteri jsou zde spise "collateral damage", ale vuci plagiatorum samotnym. Pokud se FTDI rozpadne supply chain a jejich Tier 1 odberatele prestanou mit jistotu, co vlastne odebiraji, mohou poslat lidi v Glasgow na urad prace a zavrit firmu. Zatim se to vetsinou dotklo prevazne jen Ebay srotu z posledni doby, pokud by se to dostalo uz do mainstream produktu, situace by asi byla jina a oni by postupovali jinak.
Co si tak vzpomínám, jak tyhle věci na Windows fungují, vůbec bych se nedivil, kdyby se driver stáhl automaticky právě na základě těch identifikátorů.Cely system USB je zalozen na neprenositelnych identifikatorech. Licence driveru uzivatele v praxi nemusi moc zajimat, jen s tim, ze je to obvykle licencovane a urcene pro originalni HW a u jinych produktu nemaji zaruku niceho a zadnou licenci. Uzivatel ma moznost se, pokud chce, pri instalaci Windows s EULA seznamit, a u nove instalovanych driveru se zobrazuje.
K hraběcím radám, že si má jít poškozený stěžovat prodejci: uvědomujete si, že nemalé procento poškozených bude mít adaptér po záruce, účtenku vyhodili a možná si ani nepamatují, kdy a kde ho koupili?Nastesti se to tyka prevazne novych zarizeni. Nic to nemeni na faktu, ze vas partner tady je prodejce a pripadne dodavatel plagiatu, nikdo jiny.
Tohle je prostě projev ubohého křupanství, kterým u mne společnost FTDI klesla hluboko pod ty, kdo napodobují jejich výrobky.Zatim jsem tady slysel spise hrabeci rady pro FTDI. Nicmene od zacatku rikam, ze by driver nic menit nemel, jen odmitnout fungovat. Nevim jaka je situace a jestli bylo skutecne nutne poslat takhle silny signal a jestli vubec znaji nedestruktivni cestu jak to otestovat.
Za druhe, tahle akce FDTI neni primarne namirena vuci uzivatelum, kteri jsou zde spise "collateral damage", ale vuci plagiatorum samotnym.Já bych tam hodil atomovku. Sice to bude mít taky nějaký collateral damage, ale plagiátorství to spolehlivě vyřeší, tak co.
Uzivatel ma moznost se, pokud chce, pri instalaci Windows s EULA seznamit, a u nove instalovanych driveru se zobrazuje.Panenská Win7 po připojení FTDI zachroustala a prohlásila „Nový hardware je připraven k použití“. EULA s úmyslným poškozením výrobků je nejspíš neplatná.
Nic to nemeni na faktu, ze vas partner tady je prodejce a pripadne dodavatel plagiatu, nikdo jiny.i.e., pokud zjistím, že FTDI používá vnitřní informační systém pro správu zákazníků, který jim dodal výrobce, který v něm neoprávněně použil moji knihovnu, můžu jim smazat všechna firemní data?
Zatim jsem tady slysel spise hrabeci rady pro FTDI.Jakkoli se nám situace s plagiáty může nelíbit, to, že nevymyslíme lepší řešení, než vybombardovat Čínu, nás neopravňuje k tomu toto řešení použít.
Nevim jaka je situace a jestli bylo skutecne nutne poslat takhle silny signal a jestli vubec znaji nedestruktivni cestu jak to otestovat.Předchozí drivery při detekci padělku posílaly samé nuly, takže asi jo.
Tahle situace vede k tomu ze vyrobci prestanou davat dokumentaci, vse bude jeste vice pokryte NDA a navic zacnou implementovat ruzna skryta zabezpeceni.Zrovna protokol USB sériáku není nic tak komplexního, aby to Číňan dokázal reverznout a zkopírovat i bez dokumentace.
Zrovna protokol USB sériáku není nic tak komplexního, aby to Číňan dokázal reverznout a zkopírovat i bez dokumentace.Nejspíš nebude třeba nic reverznout, stačí přeportovat stávající examply na ten fakeFTDI MCU.
Panenská Win7 po připojení FTDI zachroustala a prohlásila „Nový hardware je připraven k použití“.Licence pro predinstalovany SW tretich stran jste odsouhlasil v licenci Windows.
EULA s úmyslným poškozením výrobků je nejspíš neplatná.EULA a umyslene poskozeni jsou dve rozdilne veci.
EULA a umyslene poskozeni jsou dve rozdilne veci.No právě. Úmyslné poškození je ilegální, ať už EULA tvrdí cokoliv. A že se o úmyslné poškození jedná, je nabíledni: jednak se k tomu FTDI samo přiznalo, jednak chování driveru lze stěží vysvětlit nějakým čestným úmyslem.
Osobne s plagiatory podvadejici uzivatele nemam velky soucit.
Já snad ano?
tady jsou dve skupiny obeti plagiatu - koncovi uzivatele a FTDI s jejich odberateli.
Takže místo pachatele potrestáme oběť. Navíc ji nepotrestá instituce k tomu určená (soud), ale toto "právo" si usurpovala soukromá firma, se kterou ta oběť není v žádném smluvním vztahu a nejspíš o její existenci ani není.
tahle akce FDTI neni primarne namirena vuci uzivatelum, kteri jsou zde spise "collateral damage", ale vuci plagiatorum samotnym
Ve skutečnosti tato akce primárně poškodí právě ty uživatele. Na ty je proti jejich vůli přenášena zodpovědnost za to, aby potrestali skutečného pachatele, na kterého si firma netroufla. To se ale samozřejmě nestane, takže ve výsledku budou jedinou obětí právě ti uživatelé.
Uzivatel ma moznost se, pokud chce, pri instalaci Windows s EULA seznamit
To jistě má. Má ale i možnost zjistit, že s jeho zařízením nesmí být driver používán? (Hint: rozebráním zařízení riskuje ztrátu záruky a podle těch obrázků ty obvody stejně zvenku nemá šanci rozeznat.) A zkuste si cvičně odpovědět na otázku, kolik procent takových licencí jste si aspoň zběžně přečetl.
Nicmene od zacatku rikam, ze by driver nic menit nemel, jen odmitnout fungovat.
Kdyby udělali tohle, neřekl bych proti nim křivého slova. Jenže oni místo toho ničí zařízení lidem, kteří se vůči nim ničím neprovinili. To považuji za svinstvo.
FTDI se chovala k FOSS dobre
To je od nich sice hezké, ale v tomto případě zcela irelevantní. Když se bude firma sice chovat k open source dobře, ale bude v nelidských podmínkách vykořisťovat desetileté děti nebo bude vypouštět jedy do řeky, taky je nebudu omlouvat s tím, že "oni se přeci chovají k open source dobře".
Ve skutečnosti tato akce primárně poškodí právě ty uživatele.Pro firmy jako FTDI jsou nejvetsi odberatele distributori jako v Evrope Farnell, Mouser a dalsi, pres ktere se dostavaji k mistnim odberatelum, finalnim vyrobcum. V Cine a jihovychodni Asii hrajou prim lokalni distribucni firmy a trh je diky koncentraci vyroby mnohem mnohem vetsi. Nakup soucastek a vyrobnich kapacit casto pripomina neco mezi burzou a stredovekym trzistem, s tim ze poptavka a nabidka se rychle meni. Vyrobci jsou v situaci, kdy musi diky poptavce nakoupit najednou X tisic soucastek, pak se hleda na vsech stranach, kdo to muze dodat. Tohle je podhoubi pro plagiaty, a v Cine je to notoricky problem. Neda se to zastavit, jen se to musi drzet pod kontrolou. Pro FTDI nejsou velky problem lide, kteri si koupi par plagiatu na Ebay, ale prave distribucni firmy, ktere jsou schopny dostat do obehu deseti tisice plagiatu, pripadne nekteri vyrobci. Nasi subdodavatele pred nejakou dobou poslali do stoupy v Cine tisice poloosazenych plosnaku, protoze se tam vyskytli padelky AD prevodniku. Proto jsem psal o rozpadu supply chainu - pokud FTDI neuhlida distribuci, s tim ze nebude mozne rychle nakoupit jejich chipy bez rizika, prestanou byt pouzivany v novem designu. Moznosti se s nekym efektivne soudit v Cine jsou minimalni (hrabeci rada non plus ultra) a tohle je pro ne jasna a mozna jedina zprava. Druhy problem je poskozeni znacky, cokoliv ti plagiatnici upecou, jakoukoliv sracku, vzdy to bude vypadat jako chyba FTDI, protoze uzivatel vidi jejich VID a jejich driver. Nevim v jake jsou situaci, ale skutecne si troufam tvrdit, ze jejich kroky nebyly zamereny na soucasneho koncoveho uzivatele plagiatu. Zatim skutecne vypada ze poskozeni jsou lide, co nakoupili na Ebay - jako ja - za par supu - riziko za nizkou cenu, jine zdroje jako DigiKey se zdaji OK.
On si koupí nějaký adaptérMusi kupovat ze spolehlivych zdroju, cinsky shop na Ebay je proste riziko - vzdycky - ted uz bych tam sam cokoliv od FTDI nekoupil.
Ted si da pozor jak vyrobce, tak odberatel.Teď si dá pozor spousta lidí i na originální FTDI. Přeci jen, tohle jejich nestabilní a neseriózní jednání, kdy si vylévají zlost na třetích stranách, bude pro dost lidí důvod se poohlédnout po náhradě.
FTDI se chovala k FOSS dobre, jiz o pocatku nabizela vyvojarum dokumentaci a prototypy zarizeni, v dobe kdy ostatni vyrobci Linux jeste ignorovaly. Tahle situace vede k tomu ze vyrobci prestanou davat dokumentaci, vse bude jeste vice pokryte NDA a navic zacnou implementovat ruzna skryta zabezpeceni. Nic dobreho pro Linux.Pokud není oficiální driver FTDI opensource, tak FTDI OSS maximálně tolerovala. Volná dokumentace čipu, co si koupím je samozřejmost, zvláště u firmy, co se živí prodejem čipů k bastlení. Neveřejný protokol jde vždycky odposlechnout a jedna z mála výhod složitosti USB je tak, že není potřeba ani hardwarova sonda (vždy se může monitor maskovat za USB host driver).
Pokud není oficiální driver FTDI opensource, tak FTDI OSS maximálně tolerovala.Ne.
Neveřejný protokol jde vždycky odposlechnout a jedna z mála výhod složitosti USB je tak, že není potřeba ani hardwarova sonda (vždy se může monitor maskovat za USB host driver).Kdo tu mluvil o USB? Tohle zacina byt problem napric celym odvetvim a komplexita narusta. Me staci kdyz srovnam drivery, ktere se psali pro image sensory pred peti a pred rokem. Drive to byl tupy sensor, kde bylo par desitek registru, ted diky companion chipu ma nekolik set registru a tabulek a 3D pipeline processor. Linuxovy driver neni a asi nebude, a i ty co jsou dnes v kernelu dokazou vyuzit ~20% moznosti senzoru a casto jen diky podpore firem jako Omnivision. Jak to krasne snadno jde je videt na grafickych kartach, ktere nejak funguji jen diky podpore vyrobcu HW ci treba RPi - a tam zadne velke obstrukce nejsou.
Pokud není oficiální driver FTDI opensource, tak FTDI OSS maximálně tolerovala.Taky mi přijde zvláštní vynášet do nebes podporu open source, jestliže není oficiálně podporovaný open source driver. Nevím jaká je situace u FTDI, ale některé firmy (nejmenujme HP) se třeba úmyslně zříkají podpory určitého operačního systému (Linux), přestože se před open source komunitou hlásí k projektu, který podporu daného hardware zajišťuje.
Za druhe, tahle akce FDTI neni primarne namirena vuci uzivatelum, kteri jsou zde spise "collateral damage"Řekl bych, že tahle akce měla potenciál nejvíce poškodit uživatele a FTDI samotné. Podle mě někomu prostě hráblo a udělal debilní rozhodnutí.
Nicmene od zacatku rikam, ze by driver nic menit nemel, jen odmitnout fungovat.Chápu to dobře, že máš tedy stejný názor jako ti, se kterými se přeš? ;)
Řekl bych, že tahle akce měla potenciál nejvíce poškodit uživatele a FTDI samotné. Podle mě někomu prostě hráblo a udělal debilní rozhodnutí.To je jedno vysvetleni. Nebo to bylo pro ne v dane situaci nejmensi zlo.
V tomto smeru se skutecne nelisime, byl to muj prvni prispevek uplne nahore. Trochu flame pro flame v destivem vikendu a urovnavani si nazoruNicmene od zacatku rikam, ze by driver nic menit nemel, jen odmitnout fungovat.Chápu to dobře, že máš tedy stejný názor jako ti, se kterými se přeš? ;)
Nebo to bylo pro ne v dane situaci nejmensi zlo.
Spíš bych řekl, že jim to tak v tu chvíli připadalo. Podle toho vyjádření bych řekl, že teď už asi ne.
Kazdopadne vim, ze jedina sance jak se poprat s tim plagiatorskym ksindlem je zasahnout je financne, nic jineho nefunguje, a pokud to nedokazi, prohrali. Oni maji jen ten driver a bohuzel nejde zasahnou plagiatniky a pritom neposkodit uzivatele plagiatu.Tak to neměli dělat. Já taky do sedla svého kola nestrkám radioaktivní zářič, protože jak jinak zasáhnout zloděje, který na tom odjede.
No ale kdybys tam nastražil hřebík nebo třeba nabitý kondenzátor, aby to neohrozilo nikoho jiného? Jasně, z hlediska zákona je to líčení pastí na lidi a to se nesmí, ale z morálního hlediska je to pochopitelné. Akorát bys měl předejít případům, kdy si někdo v krajní nouzi půjčí tvoje kolo (tzn. nechce ho ukrást, ale jen pomocí něj uniknout před akutním nebezpečím). Např. při zabezpečení nemovitosti by mělo stačit tam dát ceduli: „Nevstupujte – nebezpečí usmrcení“ a bylo by to morálně v pořádku.
BTW: Nevíte někdo, jestli se falšují i Prolific čipy? Třeba takový PL2303HX? Když nakoupím na eBayi takové adaptéry za 40 Kč, jaké je riziko, že je to padělek případně že Prolific udělá časem něco jako FTDI?
Nebo existuje LUFA, měl jsem to už před lety na USBFOO (AT90USB162).
Já hlavně nechápu, proč všichni používaj USB to UART,Spolehlivost, stabilita, jednoduchost, slusne podporovane drivery, out of the box a treba pomoc s registraci.
když není problém použít MCU. Takovej Microchip dodává dokonce vlastní USB stack a examply protokolů (je to sice camelcase humus, ale stejněV pondeli rano proletnu USB specifikaci, odpoledne copy-pastnu examply Microchipu a poladim jejich deravy stack, v utery napisi drivery pro vsechny OS a ve stredu zajistim certifikace. Problemy nebudou a tak narozdil od vrchniho konstruktera nemusim cekat s volnem na nedeli.).