Portál AbcLinuxu, 5. července 2025 04:17
Nahrávám si pořady z digitální televize asi tři roky a poslední tři měsíce, co v Brně zrušili analogovou ČT2, sleduji digitální vysílání přes malé HTPC s Linuxem. Možná, že moje zkušenosti pomohou někomu, kdo se zajímá o tohle téma.
Základní věcí je výběr digitální karty. Důležité je zjistit si předem, zda je karta podporovaná pod Linuxem. Infromace v tomto směru můžeme získat v hardwarové sekci tohoto serveru nebo na LinuxTV. Já jsem v tomhle udělal chybu, koupil si nejlevnější USB kartu na trhu, za nějakou dobu ji prodal kolegovi v práci, který používá produkt páně Billa, pořídil si Technisat AirStar 2 a bez problémů ji zprovoznil podle návodu včetně dálkového ovládání.
U některých starších návodů se dočtete instrukce o patchování či kompilaci jádra, zpravidla ovšem stačí mít nějakou novější verzi jádra, kde již jsou ovladače zabudovány.
Dále je na řadě výběr vhodného software. Základní aplikace na ladění prográmů (scan), přepínání programů (tzap) apod. jsou součástí balíčků jako dvb-apps nebo dvb-utils (v Debianu), existuje ale řada dalších aplikací pro prácí s digitálním vysíláním, stačí se podívat na balíčky s dvb v názvu či prohledat tenhle server, linuxsoft nebo se zpetat strejdy googla. Digitální vysílání umí i např. kaffeine, včetně ladění. Já jsem se upsal VDR, kterému se pokusím věnovat samostatný článeček.
Ladící program scan potřebuje vstupní konfigurační soubor, což může být problém, protože digitální vysílače se párkrát přelaďovaly a možná ještě budou. Proto je lepší použít w_scan, který projde všechny frekvence. V Debianu je sice součástí experimentální distribuce, bez problémů jsem ho ale nainstaloval ve stable. Taky je možné stáhnout zdrojáky a zkompilovat ho.
Dodatečně na konec budu doplňovat odkazy, v nichž je možné zjistit užitečné informace o digitálním vysílání v Linuxu.
Starší blog se základními informacemi, ale některé mohou být zastaralé: místo dvbscan se používá scan apod.
Nový blog, přehled různého software.
Něco o streamování.
Tiskni
Sdílej:
Díky za blog, těším se na další díly. Doufám, že se něco dozvím o kompresi toho videa nahraného z TV.
Mě to moc zajímá, holt jsem dement a nic o kompresi v Linuxu nevím. Zkoušela jsem to v Avidemuxu a moc mi to nešlo. Takže uvítám, když se o kompresi zmíníš, když máš zkušenost. Totéž platí o vystříhání reklam. Já si počtu ráda, zvláště, když to je napsané srozumitelně, že tomu rozumím i já dement.
Já to také nemyslím tak extrémně, jen chci říct, že než to najdu a vyzkouším, uběhnou hodiny. Nemám tolik volného času, tak ten jednoduchý návod se hodí.
Proto je lepší použít w_scan, který projde všechny frekvence
w_scan
se mi osvědčil jako program k ničemu, když mi místo 15 stanic našel jen 4 ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.