V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Moto: Netvrdím, že tohle všechno je pravda, ale takhle si to pamatuji.
Jiří Kodet
Tak máme vdr nainstalovaný a nahráváme, pusťme se do dalších záležitostí.
VDR znamená Video Disk Recorder (budu používat malá písmena, abych nemusel přemýšlet, zda je myšlen celý systém pro zpracování digitálního televizního signálu, nebo konkrétní program). Jeho použití se týká hlavně sledování a nahrávání digitálního vysílání, ale velké množství pluginů jeho možnosti rozšiřuje (karetní hry, sudoku apod.) Jak už jsem uvedl v diskusi k předešlému zápisu, rád bych shromáždil osobní zkušenosti s vdr a útržkovité informace z různých diskusí, blogů a návodů do jednoho textu. Je toho trochu víc, proto jsem se rozhodl rozdělit text na dvě části. Text přečetl a doplnil Miloš Kozák.
Nahrávám si pořady z digitální televize asi tři roky a poslední tři měsíce, co v Brně zrušili analogovou ČT2, sleduji digitální vysílání přes malé HTPC s Linuxem. Možná, že moje zkušenosti pomohou někomu, kdo se zajímá o tohle téma.
Tak jsem se rozhodl, že si zkusím založit blog. Zajímám se o filmy a občas si něco nahraju z televize, takže mým hlavním tématem asi budou zkušenosti získané při zpracování těchto nahrávek. Třeba budou někomu k užtku, nebo mě někdo poradí lepší metody než ty, které používám.