Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Moto: Netvrdím, že tohle všechno je pravda, ale takhle si to pamatuji.
Jiří Kodet
Tak máme vdr nainstalovaný a nahráváme, pusťme se do dalších záležitostí.
VDR znamená Video Disk Recorder (budu používat malá písmena, abych nemusel přemýšlet, zda je myšlen celý systém pro zpracování digitálního televizního signálu, nebo konkrétní program). Jeho použití se týká hlavně sledování a nahrávání digitálního vysílání, ale velké množství pluginů jeho možnosti rozšiřuje (karetní hry, sudoku apod.) Jak už jsem uvedl v diskusi k předešlému zápisu, rád bych shromáždil osobní zkušenosti s vdr a útržkovité informace z různých diskusí, blogů a návodů do jednoho textu. Je toho trochu víc, proto jsem se rozhodl rozdělit text na dvě části. Text přečetl a doplnil Miloš Kozák.
Nahrávám si pořady z digitální televize asi tři roky a poslední tři měsíce, co v Brně zrušili analogovou ČT2, sleduji digitální vysílání přes malé HTPC s Linuxem. Možná, že moje zkušenosti pomohou někomu, kdo se zajímá o tohle téma.
Tak jsem se rozhodl, že si zkusím založit blog. Zajímám se o filmy a občas si něco nahraju z televize, takže mým hlavním tématem asi budou zkušenosti získané při zpracování těchto nahrávek. Třeba budou někomu k užtku, nebo mě někdo poradí lepší metody než ty, které používám.