Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Tak máme vdr nainstalovaný a nahráváme, pusťme se do dalších záležitostí.
Pro streamování potřebujeme nainstalovat plugin streamdev-server, pokud chceme požívat vdr ke sledování signálu ze streamu, zvolíme plugin streamdev-client.
Po nainstalování streamdev-serveru (apt-get install vdr-plugin-streamdev-server
) upravíme soubor
/etc/vdr/plugins/streamdevhosts.conf, kde nastavíme,
do jaké sítě se má stream pouštět, jsou tam uvedeny příklady i s komentářem.
Streamdev-server používá port 3000, takže po spuštění firefox http://localhost:3000 se nám objeví jednoduchá www stránka, z níž můžeme při správně nastaveném prohlížeči pouštět jednotlivé programy, zjistit jejich adresy nebo si uložit playlist se seznamem programů pro použití s oblíbeným multimediálním přehrávačem. Při sledování v lokální síti dáme samozřejmě místo localhost adresu příslušného stroje, na němž vdr a streamdev-server běží.
Pokud chytáme z éteru více multiplexů a chceme umožnit přepínání mezi nimi i pro ty, co sledují vysílání na streamu, je potřeba do souboru /var/lib/vdr/setup.conf přidat řádky
streamdev-server.AllowSuspend = 1 streamdev-server.SuspendMode = 1
Pro sledování TV s vdr potřebujeme plugin softdevice nebo xineliboutput. V Debianu a v Ubuntu softdevice v balíčcích není,
takže toho o něm moc nevím, instaloval jsem tedy xineliboutput (apt-get install vdr-plugin-xineliboutput
). Po jeho instalaci
jsem se v dokumentaci (/usr/share/doc/vdr-plugin-xineliboutput/README.Debian) dočetl, že ještě potřebuji přiinstalovat libxineliboutput-fbfe pro sledování ve framebufferu,
nebo libxineliboutput-sxfe pro sledování v X-windows. Zvolil jsem druhou možnost (apt-get install libxineliboutput-sxfe
).
Ve zmíněné dokumentaci jsou taky popsány parametry tohoto pluginu. Ty pak můžeme nastavit v souboru /etc/vdr/plugins/plugin.xineliboutput.conf
nebo je použít při spuštění vdr s tímto pluginem.
Dál je potřeba si dobře rozmyslet, jak vlastně chceme vdr používat. Pokud chceme jen sledovat televizní program bez streamování a bez nahrávání, není nutné pouštět vdr jako daemona způsobem popsaným v předchozím díle, stačí zadat příkaz (nebo dát do spouštěcího skriptu)
vdr -P"xineliboutput --local=sxfe --audio=auto --video=auto --fullscreen -c"V uvozovkách jsou parametry pluginu xineliboutput, v případě, že žádné parametry nezadáváme, nejsou uvozovky nutné. Jak už jsem předeslal, parametry mohou být i konfiguračním souboru.
Jestliže chceme používat počítač jen jako multimediální centrum, můžeme pustit vdr jako daemona i s pluginem xineliboutput (případně dalšími). Vdr totiž umí přehrávat CD, DVD, formáty mp3, mpeg4 (avi soubory) a patrně ještě mnoho dalšího. Já používám variantu, kdy vdr jako daemon streamuje do sítě a nahrává, pro sledování pak pouštím vdr s pluginy xineliboutput a streamdev-client. Aby se tyto pluginy nespouštěli spolu s daemonem, je potřeba upravit soubor /etc/vdr/plugins/order.conf, kam lze zadat seznam nepoužívaných pluginů (před jméno pluginu dáme znak "-").
Dále je vhodné oddělit konfiguraci pro daemona od konfigurace ručně pouštěného vdr (nazvěme ho lokální), stejně tak i prostor pro nahrávky, kam se budou ukládat, pokud se rozhodnete něco si nahrát při sledování, či pozastavíte právě běžící program. Jinak totiž může dojít ke zmatkům. Můžete si třeba vytvořit adresář ~/.vdr a v něm podadresář nahravky, do ~/.vdr překopírujte (a případně upravte) konfigurační soubory z /etc/vdr a do ~/.vdr/nahravky můžete dát symbolický link na adresář s "centrálními" nahrávkami (/var/lib/video.00). Pak spustíme coby uživatel franta vdr třeba takto:
vdr -c /home/franta/.vdr -v /home/franta/.vdr/nahravky -P"xineliboutput --local=sxfe --audio=auto --video=auto --fullscreen -p -c" -P"streamdev-client"V případě, že použijeme vdr s pluginem streamdev-client na sledování televize ze streamu po síti, nesmíme zapomenout přetáhnout si z počítače, který stream posílá, soubor channels.conf.
Při prvním spuštění si nakonfigurujeme klávesnici a dálkové ovládání (vřele doporučuji zprovoznit), tato konfigurace je uložena v /var/lib/vdr/remote.conf, lokální konfigurace podle uvedeného příkladu je samozřejmě v ~/.vdr/remote.conf. V případě, že si nastavení ovládání rozmyslíme jinak, stačí tento soubor přeeditovat nebo smazat a při dalším spuštění se vytvoří znovu.
Dalším krokem je nastavení vdr přímo při jeho běhu. V menu zvolíme příslušnou položku, měli bychom nastavit hlavně pluginy, např. adresu streamu pro streamdev-client, nějaké parametry u xineliboutput atd. Je tam toho k nastavení hodně, výsledek je pak lokálně v ~/.vdr/setup.conf. V nabídce Nastavení je také položka Restart, kterou vdr můžeme ukončit.
Myslím, že tím jsem zhruba vyčerpal, co o vdr vím. Jsou věci, o kterých vím, že vdr umí, ale nepoužívám je, takže bych nerad podával
zkreslené informace. Do této kategorie patří třeba postprocessing, externí příkazy, které umí vdr pouštět z menu (viz dokumentace a soubory v adresáři
/etc/vdr/command-hooks/), vdr by také mělo umět nastavit spuštění počítače v danou chvíli (spolupráce s nvram-wakeup),
pokud máte ten správný motherboard (není můj případ) atd. Další informace jsou v dokumentaci, na internetu a "někde tam venku" .
Přeji bezproblémové sledování a nahrávání a moc to s televizí nepřehánějte.
PS: Děkuji Miloši Kozákovi za přečtení textu.
Tiskni
Sdílej: