Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ftp
se mi teď také vybavují. Pamatuji si, že byl default ascii přenos a občas někdo zapomněl přepnout na bin. Když byl velký soubor, tak se vyplatilo zkusit data opravit. Tenkrát asi neuměl klient a server udělat reget
, že? Občas to padlo a muselo se začít znovu. Pomocí prompt
nebo set prompt
to pak ukazovalo asi hashmark? Každý kilobajt byl hashmark. Člověk na to civěl, jak pomalu naskakují hashmarky, a doufal, že to nepadne... prompt
, tak to byl asi ten hash
, když koukám na ten skriptík...
Já na to nechtěl odpověď :)Když mezitím proběhne nějaká diskuse, špatně se hledá, na co vlastně reaguješ. Pomůže, když se tam dá citace.
V uvedeném období jsme užívali ke komunikaci i modemy, hlavně pro přenos většího balíku dat v noci. U Telekomu jsme měli předplacený vyhrazený čas. Přesto si operátorky chtěly občas pokecat s modemy: "Hovoříte ještě?". No, krásná doba. Nakonfigurovat modem bez podpory výrobce bylo téměř nadlidské. Telekom navíc chtěl mít modemy jím schválené, vnucoval nám jejich předražené snad 10x. My měli od nějaké kanadské firmy. Doba monopolu Telekom.
Tiskni
Sdílej: