Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Má první setkání s počítači, jestli je možné těmto přístrojům tak říkat, se uskutečnila zhruba v polovině 80. let, tedy v době, kdy jsem navštěvoval Gymnázium Uherské Hradiště. Pamatuju si, jak jeden spolužák hned po příchodu do třídy nadšeně volal: „Bratranec dostal k narozeninám Spectrum. Pařili jsme celou neděli.“ Nechápal jsem, o čem mluví, tak se mi snažil vysvětlit, o co se jedná a co se s tím dá dělat, hlavně tedy hrát hry na televizi.
Postupně se v okolí objevovalo mikropočítačů víc. Jednou jsem šel s jedním spolužákem, který byl výborný šachista, k jeho kamarádovi otestovat kvalitu šachového programu, myslím že na Commodoru 64. Zahájení a střední hru mašinka celkem zvládala, ale v koncovce byla hodně slabá, takže spolužák bez problémů vyhrál. Nejvíc času ovšem zabralo nahrávání programu do počítače z kazetového magnetofonu. Nebyla jiná možnost, než asi čtvrt hodiny poslouchat typické škrčení magnetofonu při zavádění programu. Naštěstí se to povedlo hned napoprvé.
Začaly se také vyrábět československé mikropočítače, nejznámější byly PMD 85, Didaktik nebo IQ 151, o němž zlé jazyky tvrdily, že na jeho chladiči je možné smažit vajíčka. To ovšem nemohu potvrdit, osobně jsem ho viděl jen několikrát a z povzdálí. Když uvážíme, že v té době už se prodával Macintosh, je hned jasné, jak pozadu byly v této oblasti země komunistického bloku. Mimochodem, v době dokončování těchto řádků je to právě 40 let, co byl Macintosh představen veřejnosti.
Programy pro počítače se vysílaly i rádiem. Člověk si prostě mohl nahrát ono škrčení na magnetofon a pak se ho pokusit zavést do počítače. Netuším, jestli se to někdy někomu povedlo.
Také se objevovaly články o počítačích v časopisech, například v tehdy nejpopulárnějším Mladém světě, ale hlavně v časopisech technicky zaměřených, jako byly Věda a technika mládeži či ABC, který jako jediný z uvedených přetrval bez přerušení do dnešních dnů (tištěný VTM zanikl úplně, Mladý svět měl asi 15 let pauzu). V něm se taky objevil papírový počítač. Jednalo se o vystřihovánku s velkým okýnkem, kde kde se posunovala karta s programem, a menšími okýnky, kam se zapisovaly mezivýsledky. Simulovala se tak práce procesoru, pro vlastní výpočty se používala kalkulačka.
Musím přiznat, že v té době mě počítače nijak zvlášť nezajímaly. Pamatuju se, že když jsem v jednom časopisu viděl ve výpisu nějakého programu příkaz i=i+1, první, co mě napadlo bylo, že to je pěkná blbost, i se přece nemůže rovnat i+1.
Daleko víc mě přitahovala elektronika. Bylo to asi vlivem mého táty, který, když jsem byl malý kluk, spravoval lidem elektronkové televize a mamince kdysi sestrojil tranzistorové rádio. Měl jsem nějaké elektronické stavebnice a zkoušel jsem různá zapojení. Hned na začátku jsem zažil úžasný pocit, když jsem k diodě připojil sluchátko a kus drátu jako anténu, a ono to hrálo. Budoucnost jsem viděl celkem jasně – po gymplu vystudovat elektro na technice a tím se pak živit. Proto když jsme si ve třeťáku vybírali volitelné předměty, moje volba byla jasná - elektrotechnika. Kamarád Pepa, se kterým jsem někdy sedával v lavici, mě přemlouval k informatice, ale marně.
Když pak volitelná elektrotechnika začala, bylo to totální zklamání. Učil nás nějaký inženýr z jednoho podniku, který asi neměl s učením žádné zkušenosti. Místo praktických ukázek a experimentů s elektronikou, což jsem si myslel, že bude velkou částí náplně předmětu, to byla samá teorie a většinou silnoproud. Moje plány na studium elektra na výšce šly do kytek.
Protože mi šla dobře matika a fyzika, začal jsem přemýšlet o budoucnosti zaměřené tímto směrem. Nabízelo se spojení obou oborů v učitelském oboru Matematika–fyzika, ale obával jsem se, že jakožto praktikující křesťan bych v té době neměl šanci se na učitelství dostat. Nakonec jsem našel obor nazvaný matematická analýza na Přírodovědecké fakultě v Brně, který nasměřoval můj další život až do teď.
Abych se ale vrátil k počítačům: při pohledu nazpět byla důležitou událostí pro můj další vztah k výpočetní technice paradoxně fyzikální olympiáda. V posledním ročníku gymnázia jsem se dostal do celostátního kola v Popradě. Před vlastním zápolením se konalo soustředění účastníků z tehdejšího Jihomoravského kraje v Jedovnicích. Na něm se sešli také účastníci celostátního kola matematické olympiády a myslím, že i programátorské. Důvodem, proč se sešli účastníci všech uvedených celostátních kol, bylo patrně to, že část z nich se dostala do finále ve dvou a možná i ve všech třech soutěžích.
V Jednovnicích jsem se blíže seznámil s několika studenty, které jsem znal od vidění z krajských kol olympiád. Jedním z nich byl David z brněnské Jarošky, věhlasné brněnské školy s rozšířenou výukou matematiky, jejíž studenti se pravidelně stávali úspěšnými řešiteli zmíněných olympiád. Nevím to určitě, ale je možné, že David byl jeden z těch co se dostali do celostátního kola všech tří. Právě on pravděpodobně stál za mým pozdějším prvním setkáním s PC a následně také s UNIXem.
Různé úlohy a příklady pro všechny tři skupiny jsme řešili společně s tím, že hlavně se měli zapojovat ti, pro které byly úlohy určeny primárně. Vedoucí soustředění, profesor Veverka z Koněvky, školy tenkrát skoro stejně známé jako Jaroška sídlící v Brně na Koněvově ulic (dnes Vídeňská), byl poměrně benevolentní a prohlásil: „Pokud to někoho nezajímá, může na chodbě hrát karty, nebo taroky. Všimněte si, že to rozlišuji.“ Kromě řešení úloh byl součástí programu také výlet po Moravském krasu. S částí účastníků soustředění jsem se pak samozřejmě sešel v Popradě. Skončil jsem tam zhruba v polovině startovního pole asi 70 účastníků, takže žádná sláva ale ani ostuda.
Vzhledem k úspěšné maturitě jsem se na obor matematická analýza dostal bez přijímacích zkoušek, takže jsem od půlky května, kdy maturity probíhaly, až do září měl měl spoustu volného času. Kromě nějaké brigády jsem jezdil za Pepou, který se dostal na stejnou fakultu na studium fyziky, a taky jsem někdy chodil ke spolužákovi Jarkovi, který bydlel kousek ode mne a měl nedávno zakoupený mikropočítač Atari 800XL (možná ho dostal za maturitu). K počítači ale neměl žádné hry, takže jsme zkoušeli různé příkazy v Basicu podle manuálu, ale moc nás to nebavilo.
Jendou jsem se o tom zmínil Pepovi, který měl za sebou dva roky volitelné informatiky, a ten prohlásil: „Tak ho někdy přivez, mrknu se na to.“ Půjčil jsem Atari od Jarka, přivezl k Pepovi a ten za necelou hodinu naprogramoval v BASICu jednoduchou verzi hry Pong pro jednoho hráče. Tehdy jsem vlastně poprvé pochopil princip programování.
Protože jsem nevzal magnetofon, opsal jsem si hru kompletně do sešitu a pak ji u Jarka znovu naťukal do počítače. Jarek vypadal spokojeně a zejména jeho maminka byla nadšená, už si prý myslela, že to byly vyhozené peníze.
Když už jsem se zmínil o magnetofonu, k Atari 800XL se nedal normálně připojit běžný kazeťák. Jarek měl sice originál Atari určený pro jeho počítač, jenže ten byl velmi pomalý, nahrával rychlostí 600 bitů za sekundu. Zlaté české ručičky ale nezklamaly a objevila se hardwarová úprava zvaná Turbo 2000, pomocí níž se zvedla rychlost na 2000 bitů za sekundu. Jarek a hlavně jeho mladší brácha Honza postupně taky sehnali nějaké hry, takže o program na poslední prázdniny před nástupem na výšku bylo postaráno.
Tiskni
Sdílej:
Protože jsem nevzal magnetofon, opsal jsem si hru kompletně do sešitu a pak ji u Jarka znovu naťukal do počítače
šilená doba si přectavte že si jakože koupíte ňákej program noa pošťák přinese igelitku plnou papírků který si nejdřiv musite přepsat a pak to tvl nahrát někam na magneťákový pásky :D
to byly asi jak jako dlouhý ty zdrojáky v tom basicu :O :O
ma to ale imo logiku, jestli byly paměťový media děsně drahý tak ňáký jakože centrálně šíření zdrojáčku mělo smysl páč si asi jako nemusel mit žádnou pevnou paměť když si si moch bootovat/načitat programy z furt vopakovanýho streamu ňákým vysilačem :D
lol by to fakt jako šlo posílat po poštovních holubech :D :D
Mám starší kolegy, kteří si nosili domů děrné štítky. O pár let později už jsem běžně používal kabelový přenos dat - hodil jsem krabičku disket do kabely a šel.šilená doba si přectavte že si jakože koupíte ňákej program noa pošťák přinese igelitku plnou papírků který si nejdřiv musite přepsat a pak to tvl nahrát někam na magneťákový pásky :D
S disketama nikdy salinou!Byly i jiné možnosti, jak přijít o data. Na začátku 90. let se prodávaly 5.25" diskety Polaroid, u kterých byla 20 let záruka. Moc by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby tam fakt někdo skoro po 20 letech přišel s reklamací.
V 80. letech jsem měl možnost strávit léto v Normandii. Koupil jsem si v DARTY-obchodě (ano stále existuje!) Sinclair ZX-81 micro-ordinateur. Stál v přepočtu pod 2000 Kčs (jiné přirovnání - cena jako nejlevnější jezevčík radio-kazeťák). Šlo o kufřík obsahující kromě napájecího zdroje, dvě knihy ve francouzštině: Návod a Základy programování v Basic. Dále asi 10 kazet s dostatkem asi 50 her od stupidních pseudo-jízd s vozidly po hru s lunárním modulem s téměř nedosažitelným přistáním na Měsíci. Byl jsem spíše na HW, takže následně doma jsem vytvořil joystick (velký pokrok v ovládání dodaných her), změnil konektování rozšířitelné pamětí (velmi nekvalitní původní konektor), zálohovací zdroj napětí, aby se hry znovu nemusely zdlouhavě nahrávat a nakonec přídavnou klávesnici z mikrospínačů (popis butonů hrozný). Dále jsem uzpůsobil kazeťák na spolehlivější nahrávání her. Musím se pochválit, skutečně došlo k takovému zlepšení, že se hry nahrály vždy na poprvé. V Československu se tento Sinclair přeprodával (většinou dovlečený z Německa) bez čehokoliv (i bez zdroje) za více jak 10 tisíc Kčs! Naučil jsem se programovat ve strojovém kódu Zilog Z80.
Někdy před 20ti lety jsem potkal na nějakém bastlířskem setkání pana Zajíčka,jo letí to. Pan Zajicek zemrel 8.12.2001.
O televizi jsem nestál, řidičák nemám dodnes, až jsem byl vlastníkem auta i garáže, a byt který jsem odkoupil někdy v polovině 90 let jsem dostal asi po těch zmíněných pěti letech. Ovšem využil jsem ho až o dalších 5 let později – do té doby v něm bydleli mí kamarádi.
Je to všechno subjektivní. Kdyby se to neotočilo, žil bych stejně jako teď – po svém, za svoje a podle svého. Za největší zlo komunistické ČSSR považuji povinnou vojnu. A nejraději bych nakopal do kulí všchny kurvy, co by tuhle sviňárnu a otroctví nejhrubšího zrna opět rádi zavedli. Nejsem odpůrcem armády. A nevadí mi, že se do spolku jménem Armáda ČR lejou prachy. Dokonce bych byl pro, aby ta armáda byla co k čemu. Ale vstup do armády má být dobrovolný! Myšlenka armády miličního typu zde vždycky byla, jenže to by se jisté kruhy nesměly bát o kejháky. Osobně jsem toho názoru, že v zemi, kde má kvér po ruce ve skříni každý občan, se kurvy drží zpátky mnohem víc než jinde.
Ale dobře. Zkrátka žijeme v Kurvystánu, kde se naslouchá hovadům jako pan Vladimír Dlouhý, nebo „Kuní ksicht” Babiš – prvořadým adeptům na terminaci. Nejpsíš proto je zde tak silné volání po odzbrojení obyvatelstva. Bezbranné ovce lze holit bez rizika. Buďme tedy beze zbraní. Tenhle národ, totiž dokáže umlátit každého vetřelce, aniž by hnul prstem.
S nostalgií vzpomínám na film „Zítra ráno vstanu a opařím se čajem”. Škoda že cestování časem není možné. Každému z těch, co nostalgicky vzpomínají na staré časy, bych totiž zakoupil jednosměrnou jízdenku tam kam chce. Ať si to tam užije a dožije.