Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Moto: Netvrdím, že tohle všechno je pravda, ale takhle si to pamatuji.
Jiří Kodet
Tedy, ne že bych na tom měl nějakou zásluhu, ale troufám si říct, že jsem se tak trochu nachomýtl k tomu, když to všechno začínalo, konkrétně když to začínalo na „matematice“ na Přírodovědecké fakultě v Brně. Myslím, že některé věci, o kterých budu psát, si už málokdo pamatuje. Nevím, kolik lidí dnes ještě dnes tuší, co to byl Listserv nebo Gopher. Byla by škoda, kdyby tyto pojmy z internetového dávnověku upadly v zapomenutí úplně.
Nedělám si nárok na přesnost, úplnost, ba ani správnost svých vzpomínek. Hodně informaci, které uvádím, se dá dohledat na internetu, ale ani to není zárukou správnosti. Velmi dobrým zdrojem informací o počátcích internetu v našich zemích je Zpravodaj Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Jsem si také jist, že někteří pamětníci z Fakulty informatiky nebo z Ústavu výpočetní techniky by mě mohli doplnit nebo opravit.
Do textu jsem zařadil odkazy na další zdroje informací k uváděným tématům. Snažil jsem použít zejména informace na anglické verzi Wikipedie, kde je, jak předpokládám, poměrně velká pravděpodobnost, že tyto informace budou k dispozici ještě dlouhou dobu. Jen u ryze českých témat jsou odkazy na české zdroje, několik odkazů je na zdroje, u kterých není moc jisté, jestli se po nějaké době neztratí.
Kromě tohoto úvodu moje vzpomínky zaplnily celkem 10 kapitol, pokusím se je zveřejňovat po týdnu.
Dokončeno v lednu 2024.
Tiskni
Sdílej:
myš připlavala outputem do cpu přelezla user interface a skočila na zem a zustala tam páč asi jakoby neví jak se jako dostat zpátky do žumpy :O :O :D ;D