Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Moto: Netvrdím, že tohle všechno je pravda, ale takhle si to pamatuji.
Jiří Kodet
Tedy, ne že bych na tom měl nějakou zásluhu, ale troufám si říct, že jsem se tak trochu nachomýtl k tomu, když to všechno začínalo, konkrétně když to začínalo na „matematice“ na Přírodovědecké fakultě v Brně. Myslím, že některé věci, o kterých budu psát, si už málokdo pamatuje. Nevím, kolik lidí dnes ještě dnes tuší, co to byl Listserv nebo Gopher. Byla by škoda, kdyby tyto pojmy z internetového dávnověku upadly v zapomenutí úplně.
Nedělám si nárok na přesnost, úplnost, ba ani správnost svých vzpomínek. Hodně informaci, které uvádím, se dá dohledat na internetu, ale ani to není zárukou správnosti. Velmi dobrým zdrojem informací o počátcích internetu v našich zemích je Zpravodaj Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Jsem si také jist, že někteří pamětníci z Fakulty informatiky nebo z Ústavu výpočetní techniky by mě mohli doplnit nebo opravit.
Do textu jsem zařadil odkazy na další zdroje informací k uváděným tématům. Snažil jsem použít zejména informace na anglické verzi Wikipedie, kde je, jak předpokládám, poměrně velká pravděpodobnost, že tyto informace budou k dispozici ještě dlouhou dobu. Jen u ryze českých témat jsou odkazy na české zdroje, několik odkazů je na zdroje, u kterých není moc jisté, jestli se po nějaké době neztratí.
Kromě tohoto úvodu moje vzpomínky zaplnily celkem 10 kapitol, pokusím se je zveřejňovat po týdnu.
Dokončeno v lednu 2024.
Tiskni
Sdílej:
myš připlavala outputem do cpu přelezla user interface a skočila na zem a zustala tam páč asi jakoby neví jak se jako dostat zpátky do žumpy :O :O :D ;D