Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Protože jsem nevzal magnetofon, opsal jsem si hru kompletně do sešitu a pak ji u Jarka znovu naťukal do počítače
šilená doba si přectavte že si jakože koupíte ňákej program noa pošťák přinese igelitku plnou papírků který si nejdřiv musite přepsat a pak to tvl nahrát někam na magneťákový pásky :D
to byly asi jak jako dlouhý ty zdrojáky v tom basicu :O :O
ma to ale imo logiku, jestli byly paměťový media děsně drahý tak ňáký jakože centrálně šíření zdrojáčku mělo smysl páč si asi jako nemusel mit žádnou pevnou paměť když si si moch bootovat/načitat programy z furt vopakovanýho streamu ňákým vysilačem :D
lol by to fakt jako šlo posílat po poštovních holubech :D :D
Mám starší kolegy, kteří si nosili domů děrné štítky. O pár let později už jsem běžně používal kabelový přenos dat - hodil jsem krabičku disket do kabely a šel.šilená doba si přectavte že si jakože koupíte ňákej program noa pošťák přinese igelitku plnou papírků který si nejdřiv musite přepsat a pak to tvl nahrát někam na magneťákový pásky :D
S disketama nikdy salinou!Byly i jiné možnosti, jak přijít o data. Na začátku 90. let se prodávaly 5.25" diskety Polaroid, u kterých byla 20 let záruka. Moc by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby tam fakt někdo skoro po 20 letech přišel s reklamací.
V 80. letech jsem měl možnost strávit léto v Normandii. Koupil jsem si v DARTY-obchodě (ano stále existuje!) Sinclair ZX-81 micro-ordinateur. Stál v přepočtu pod 2000 Kčs (jiné přirovnání - cena jako nejlevnější jezevčík radio-kazeťák). Šlo o kufřík obsahující kromě napájecího zdroje, dvě knihy ve francouzštině: Návod a Základy programování v Basic. Dále asi 10 kazet s dostatkem asi 50 her od stupidních pseudo-jízd s vozidly po hru s lunárním modulem s téměř nedosažitelným přistáním na Měsíci. Byl jsem spíše na HW, takže následně doma jsem vytvořil joystick (velký pokrok v ovládání dodaných her), změnil konektování rozšířitelné pamětí (velmi nekvalitní původní konektor), zálohovací zdroj napětí, aby se hry znovu nemusely zdlouhavě nahrávat a nakonec přídavnou klávesnici z mikrospínačů (popis butonů hrozný). Dále jsem uzpůsobil kazeťák na spolehlivější nahrávání her. Musím se pochválit, skutečně došlo k takovému zlepšení, že se hry nahrály vždy na poprvé. V Československu se tento Sinclair přeprodával (většinou dovlečený z Německa) bez čehokoliv (i bez zdroje) za více jak 10 tisíc Kčs! Naučil jsem se programovat ve strojovém kódu Zilog Z80.
Někdy před 20ti lety jsem potkal na nějakém bastlířskem setkání pana Zajíčka,jo letí to. Pan Zajicek zemrel 8.12.2001.
O televizi jsem nestál, řidičák nemám dodnes, až jsem byl vlastníkem auta i garáže, a byt který jsem odkoupil někdy v polovině 90 let jsem dostal asi po těch zmíněných pěti letech. Ovšem využil jsem ho až o dalších 5 let později – do té doby v něm bydleli mí kamarádi.
Je to všechno subjektivní. Kdyby se to neotočilo, žil bych stejně jako teď – po svém, za svoje a podle svého. Za největší zlo komunistické ČSSR považuji povinnou vojnu. A nejraději bych nakopal do kulí všchny kurvy, co by tuhle sviňárnu a otroctví nejhrubšího zrna opět rádi zavedli. Nejsem odpůrcem armády. A nevadí mi, že se do spolku jménem Armáda ČR lejou prachy. Dokonce bych byl pro, aby ta armáda byla co k čemu. Ale vstup do armády má být dobrovolný! Myšlenka armády miličního typu zde vždycky byla, jenže to by se jisté kruhy nesměly bát o kejháky. Osobně jsem toho názoru, že v zemi, kde má kvér po ruce ve skříni každý občan, se kurvy drží zpátky mnohem víc než jinde.
Ale dobře. Zkrátka žijeme v Kurvystánu, kde se naslouchá hovadům jako pan Vladimír Dlouhý, nebo „Kuní ksicht” Babiš – prvořadým adeptům na terminaci. Nejpsíš proto je zde tak silné volání po odzbrojení obyvatelstva. Bezbranné ovce lze holit bez rizika. Buďme tedy beze zbraní. Tenhle národ, totiž dokáže umlátit každého vetřelce, aniž by hnul prstem.
S nostalgií vzpomínám na film „Zítra ráno vstanu a opařím se čajem”. Škoda že cestování časem není možné. Každému z těch, co nostalgicky vzpomínají na staré časy, bych totiž zakoupil jednosměrnou jízdenku tam kam chce. Ať si to tam užije a dožije.
Tiskni
Sdílej: