Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Před nedávnem jsem zde psal o programu getstream, který umožňuje vysílat TV z dvb-t karty do lokální sítě. Slíbil jsem, že v dalším díle popíšu způsob, jak nahrávat a jednoduše nastavit nahrávání pomocí webového rozhranní.
Při používání programu getstream a nahrávání jsem však narážel na chyby. Pravidelně se mi stávalo, že se film začal nahrávat, ale již se nenahrál konec, to celkem zamrzí. Takže jsem se musel poohlédnout po nějakém jiném řešení. Zkoušel jsem využití dvbsched + dvbcat, jenže ten zamyká dvb kartu a již nemohu streamovat patřičný multiplex. Takže jsem zkusil program VDR (Video Disk Recorder) a je to ono, co jsem hledal.
V tomto zápisku nyní popíši postup zprovoznění VDR na debian etch. V první chvíli bude potřeba přidat zdroj balíčků, jelikož distibuční jsou kapku staré.
deb http://e-tobi.net/vdr-experimental/ etch base vdr-standard vdr-extensions vdr-multipatch addonsTento zdroj se mi osobně velmi líbí, je zde velké kopa pluginů pro VDR, takže není třeba nic kompilovat.
apt-get install vdr vdr-plugin-streamdev-server vdr-plugin-streamdev-client vdradmin-amTímto se nainstaluje, jak samotné vdr, tak i plugin pro streamování TV do domácí sítě a webové rozhraní, které umožnuje pohodlně nastavit programy, které se mají nahrávat.
V tento okamžik je třeba povolit spouštění těchto aplikací editací patřičných souborů. Takže v /etc/default/vdradmin-am
a /etc/default/vdr
je třeba změnit hodnotu proměnné ENABLED na 1.
Nyní je třeba třeba oscanovat co, že se to v tom éteru kolem naší antény mihotá. Zde však pozor, vdr využívá kapku jiného zápisu, než je v channels.conf. Nuže..
scan -o vdr /usr/share/doc/dvb-utils/examples/scan/dvb-t/cz-Praha > /var/lib/vdr/channels.confTeď již stačí restartovat vdr.
/etc/init.d/vdr restartA vše jede..
Tato kapitola je dle mého mínění celkem důležité, jelikož program VDR napsal nějaký ten němec :) Takže pro mě bylo nastavení klientského sw peklo :) celá dokumentace je totiž v němčině. Jelikož usuzuji, že nejen já neumím německy, něco zde napíši.
Jak koukat na TV? Snadno, plugin streamdev-server ke své činnosti zabere port 3000, takže když pomocí webového prohlížeče nevštívíme adresu http://tv:3000, uvidíme programy, které máme v channels.conf a při poklikání na požadovaný program dokonce začne hrát TV.
Jak nastavit nahrávání? Snadno, vdradmin-am si ke své činnost zabere port 8001, takže analogicky http://tv:8001. Zde je to však v první chvíli komplikovanější, jelikož to po nás bude chtít uživatele a heslo = linvdr. První krok nás povede do nastavení, kde si nastavíme češtinu a IP rozsah, aby to po nás nechtělo znova heslo, když budeme v lokální síti.
Jedno velké mínus je, že když budeme mít nastavené locales na *.utf8, tak se VDR nespustí, je třeba nastavit LANG=na něco, co neni utf8, třeba LANG=cs_CZ. A nebo kapku upravit init script :)
Pakliže si pomocí samby/NFS vyexportujeme adresář, kam se ukládají nahrané pořady, budeme je moci přehrávat bez využití vdr a pluginu xineliboutput.
Pár českých textů je k nalezení zde. A pár informací, taky tady
Tiskni
Sdílej: