Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.
Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Od 3. listopadu 2025 budou muset nová rozšíření Firefoxu specifikovat, zda shromažďují nebo sdílejí osobní údaje. Po všech rozšířeních to bude vyžadováno někdy v první polovině roku 2026. Tyto informace se zobrazí uživateli, když začne instalovat rozšíření, spolu s veškerými oprávněními, která rozšíření požaduje.
Jste nuceni pracovat s Linuxem? Chybí vám pohodlí, které vám poskytoval Microsoft, když vás špehoval a sledoval všechno, co děláte? Nebojte se. Recall for Linux vám vrátí všechny skvělé funkce Windows Recall, které vám chyběly.
Společnost Fre(i)e Software oznámila, že má budget na práci na Debianu pro tablety s cílem jeho vyžívání pro vzdělávací účely. Jako uživatelské prostředí bude použito Lomiri.
Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
apt-get install libevent-dev libglib2.0-dev dvb-utils dvbtune
Kde to roste?wget http://www.mulder.franken.de/getstream-poempel/getstream-poempel-20060526.tar.gz tar xzvf ./getstream-poempel-20060526.tar.gz cd ./getstream-poempelv dalším kroku je dobré upravit soubor sap.c Je třeba najít řádek cca 70.
#if 1
if (s->nuccs >= 0) { /* Do not announce unicast streams */
s = s->next;
continue;
}
#endif
Zde je třeba změnit "#if 1" na "#if 0".
Proč to? Jelikož určitě všichni chtějí používat SAP, to je taková ta malá vychytávka, kdy to ve VLC-playlistu umí ukázat TV programy, které jsou právě vysílány. (drobnost, ale já jí mám rád) Pakliže se vysílá na unicast adresu, tak to to není třeba. Je to třeba pakliže se vysílá pomocí http.
make
mkdir /opt/dvb/ echo "T 506000000 8MHz 2/3 NONE QAM16 8k 1/8 NONE" | scan /dev/stdin > /opt/dvb/acko.conf echo "T 674000000 8MHz 2/3 NONE QAM16 8k 1/8 NONE" | scan /dev/stdin > /opt/dvb/becko.conf echo "T 818000000 8MHz 2/3 NONE QAM16 8k 1/8 NONE" | scan /dev/stdin > /opt/dvb/cecko.confTakže teď je zjištěno, co je kolem k naladění.
$ cat /opt/dvb/multiplexA.sh
#!/bin/bash
whoami
killall getstream
maxcon="5"
myip="10.0.0.139"
if [ -z "$1" ]
then
selcrd="0"
else
selcrd="$1"
fi
let "epgport = selcrd + 4000"
let "timport = epgport + 100"
echo "Trying to run unicast stream from ${selcrd} with maxcon=${maxcon} - EPG on port ${epgport}"
nohup /opt/dvb/getstream -a ${selcrd} \
-f /opt/dvb/acko.conf \
-l ${maxcon} \
-d 1 \
-b 90000000 \
-p -18:${myip}:${epgport} \
-p -20:${myip}:${timport} \
-p 1:${myip}:9001 \
-p 2:${myip}:9002 \
-p 3:${myip}:9003 \
-p 4:${myip}:9004 \
-p 5:${myip}:9005 \
-p 10:${myip}:9006 \
-p 11:${myip}:9007 \
-p 12:${myip}:9008 \
-p 13:${myip}:9009 \
-p 14:${myip}:9010 \
-p 15:${myip}:9011 \
-p 16:${myip}:9012 > /tmp/hohup
Multiplex B
$ cat /opt/dvb/multiplexB.sh
#!/bin/bash
killall getstream
maxcon="5"
myip="10.0.0.139"
if [ -z "$1" ]
then
selcrd="0"
else
selcrd="$1"
fi
let "epgport = selcrd + 4000"
let "timport = epgport + 100"
echo "Trying to run unicast stream from ${selcrd} with maxcon=${maxcon} - EPG on port ${epgport}"
nohup /opt/dvb/getstream -a ${selcrd} \
-f /opt/dvb/becko.conf \
-l ${maxcon} \
-d 1 \
-p 1:${myip}:9101 \
-p 4:${myip}:9102 \
-p 2:${myip}:9103 \
-p 5:${myip}:9104 \
-p 7:${myip}:9105 \
-p 11:${myip}:9106
Takže v tento moment, při spuštění skriptu bude možné naladit si patřičný TV program. Např. ČT1 na portu 9001. Ale jak jsem psal výše, je zde ta možnost naladit si program přes VLC a jeho playlist, kde je třeba zapnout SAP.
Chtěl bych tomuto mini-howto napsat ještě druhý díl, ve kterém bych popsal, jak udělat nahrávání pomocí webového rozhraní.
Tiskni
Sdílej:
problen vyresen!
nevedel jsem jak nastavit spravne skripty: "multiplex*.sh"
napr. pokud v "ct1.conf" mam zaznam:
CT 1:570000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_AUTO:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_8:HIERARCHY_NONE:257:273:257
pak "multiplexCT1.sh" bude vypadat nasledovne:
#!/bin/bash
killall getstream
maxcon="5"
myip="mojeIP"
if [ -z "$1" ]
then
selcrd="0"
else
selcrd="$1"
fi
let "epgport = selcrd + 4000"
let "timport = epgport + 100"
echo "Trying to run unicast stream from ${selcrd} with maxcon=${maxcon} - EPG on port ${epgport}"
nohup /opt/dvb/getstream -a ${selcrd} \
-f /opt/dvb/ct1.conf \
-l ${maxcon} \
-d 1 \
-p 257:${myip}:9101 > getstream.log &
ahoj, vubec mi to nechce naladit kanaly, zařízeni mam na /dev/dvb/adapter0 podle kaffeine.
Ahoj,
toto může být způsobené ledasčím:
Pro Prahu nyní platí tyto:
T 730000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE
T 634000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE
Pakliže jsem ti ani jedním bodem neporadil, tak promin....
ahoj jsem z brna
už se mi podařilo rozjet tv přes vlc dvb:// :dvb-adapter=0 :dvb-frequency=8000000 :dvb-srate=506000 :dvb-caching=300 :dvb-adapter=0 :dvb-device=0 :dvb-frequency=506000000 :dvb-inversion=2 :dvb-probe :no-dvb-budget-mode :dvb-satno=0 :dvb-voltage=13 :no-dvb-high-voltage :dvb-tone=-1 :dvb-fec=9 :dvb-srate=8000000 :dvb-lnb-lof1=0 :dvb-lnb-lof2=0 :dvb-lnb-slof=0 :dvb-modulation=0 :dvb-code-rate-hp=9 :dvb-code-rate-lp=9 :dvb-bandwidth=0 :dvb-guard=0 :dvb-transmission=0 :dvb-hierarchy=0 :dvb-http-host="" :dvb-http-user="" :dvb-http-password="" :dvb-http-acl="" :dvb-http-intf-cert="" :dvb-http-intf-key="" :dvb-http-intf-ca="" :dvb-http-intf-crl="" ale stream nejde hraju si sim už pul dne ale nedaři se i to streamovat přes vlc, jak u toho getstreamu najdu kanaly?