Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
apt-get install libevent-dev libglib2.0-dev dvb-utils dvbtune
Kde to roste?wget http://www.mulder.franken.de/getstream-poempel/getstream-poempel-20060526.tar.gz tar xzvf ./getstream-poempel-20060526.tar.gz cd ./getstream-poempelv dalším kroku je dobré upravit soubor sap.c Je třeba najít řádek cca 70.
#if 1
if (s->nuccs >= 0) { /* Do not announce unicast streams */
s = s->next;
continue;
}
#endif
Zde je třeba změnit "#if 1" na "#if 0".
Proč to? Jelikož určitě všichni chtějí používat SAP, to je taková ta malá vychytávka, kdy to ve VLC-playlistu umí ukázat TV programy, které jsou právě vysílány. (drobnost, ale já jí mám rád) Pakliže se vysílá na unicast adresu, tak to to není třeba. Je to třeba pakliže se vysílá pomocí http.
make
mkdir /opt/dvb/ echo "T 506000000 8MHz 2/3 NONE QAM16 8k 1/8 NONE" | scan /dev/stdin > /opt/dvb/acko.conf echo "T 674000000 8MHz 2/3 NONE QAM16 8k 1/8 NONE" | scan /dev/stdin > /opt/dvb/becko.conf echo "T 818000000 8MHz 2/3 NONE QAM16 8k 1/8 NONE" | scan /dev/stdin > /opt/dvb/cecko.confTakže teď je zjištěno, co je kolem k naladění.
$ cat /opt/dvb/multiplexA.sh
#!/bin/bash
whoami
killall getstream
maxcon="5"
myip="10.0.0.139"
if [ -z "$1" ]
then
selcrd="0"
else
selcrd="$1"
fi
let "epgport = selcrd + 4000"
let "timport = epgport + 100"
echo "Trying to run unicast stream from ${selcrd} with maxcon=${maxcon} - EPG on port ${epgport}"
nohup /opt/dvb/getstream -a ${selcrd} \
-f /opt/dvb/acko.conf \
-l ${maxcon} \
-d 1 \
-b 90000000 \
-p -18:${myip}:${epgport} \
-p -20:${myip}:${timport} \
-p 1:${myip}:9001 \
-p 2:${myip}:9002 \
-p 3:${myip}:9003 \
-p 4:${myip}:9004 \
-p 5:${myip}:9005 \
-p 10:${myip}:9006 \
-p 11:${myip}:9007 \
-p 12:${myip}:9008 \
-p 13:${myip}:9009 \
-p 14:${myip}:9010 \
-p 15:${myip}:9011 \
-p 16:${myip}:9012 > /tmp/hohup
Multiplex B
$ cat /opt/dvb/multiplexB.sh
#!/bin/bash
killall getstream
maxcon="5"
myip="10.0.0.139"
if [ -z "$1" ]
then
selcrd="0"
else
selcrd="$1"
fi
let "epgport = selcrd + 4000"
let "timport = epgport + 100"
echo "Trying to run unicast stream from ${selcrd} with maxcon=${maxcon} - EPG on port ${epgport}"
nohup /opt/dvb/getstream -a ${selcrd} \
-f /opt/dvb/becko.conf \
-l ${maxcon} \
-d 1 \
-p 1:${myip}:9101 \
-p 4:${myip}:9102 \
-p 2:${myip}:9103 \
-p 5:${myip}:9104 \
-p 7:${myip}:9105 \
-p 11:${myip}:9106
Takže v tento moment, při spuštění skriptu bude možné naladit si patřičný TV program. Např. ČT1 na portu 9001. Ale jak jsem psal výše, je zde ta možnost naladit si program přes VLC a jeho playlist, kde je třeba zapnout SAP.
Chtěl bych tomuto mini-howto napsat ještě druhý díl, ve kterém bych popsal, jak udělat nahrávání pomocí webového rozhraní.
Tiskni
Sdílej:
problen vyresen!
nevedel jsem jak nastavit spravne skripty: "multiplex*.sh"
napr. pokud v "ct1.conf" mam zaznam:
CT 1:570000000:INVERSION_AUTO:BANDWIDTH_8_MHZ:FEC_2_3:FEC_AUTO:QAM_64:TRANSMISSION_MODE_8K:GUARD_INTERVAL_1_8:HIERARCHY_NONE:257:273:257
pak "multiplexCT1.sh" bude vypadat nasledovne:
#!/bin/bash
killall getstream
maxcon="5"
myip="mojeIP"
if [ -z "$1" ]
then
selcrd="0"
else
selcrd="$1"
fi
let "epgport = selcrd + 4000"
let "timport = epgport + 100"
echo "Trying to run unicast stream from ${selcrd} with maxcon=${maxcon} - EPG on port ${epgport}"
nohup /opt/dvb/getstream -a ${selcrd} \
-f /opt/dvb/ct1.conf \
-l ${maxcon} \
-d 1 \
-p 257:${myip}:9101 > getstream.log &
ahoj, vubec mi to nechce naladit kanaly, zařízeni mam na /dev/dvb/adapter0 podle kaffeine.
Ahoj,
toto může být způsobené ledasčím:
Pro Prahu nyní platí tyto:
T 730000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE
T 634000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/4 NONE
Pakliže jsem ti ani jedním bodem neporadil, tak promin....
ahoj jsem z brna
už se mi podařilo rozjet tv přes vlc dvb:// :dvb-adapter=0 :dvb-frequency=8000000 :dvb-srate=506000 :dvb-caching=300 :dvb-adapter=0 :dvb-device=0 :dvb-frequency=506000000 :dvb-inversion=2 :dvb-probe :no-dvb-budget-mode :dvb-satno=0 :dvb-voltage=13 :no-dvb-high-voltage :dvb-tone=-1 :dvb-fec=9 :dvb-srate=8000000 :dvb-lnb-lof1=0 :dvb-lnb-lof2=0 :dvb-lnb-slof=0 :dvb-modulation=0 :dvb-code-rate-hp=9 :dvb-code-rate-lp=9 :dvb-bandwidth=0 :dvb-guard=0 :dvb-transmission=0 :dvb-hierarchy=0 :dvb-http-host="" :dvb-http-user="" :dvb-http-password="" :dvb-http-acl="" :dvb-http-intf-cert="" :dvb-http-intf-key="" :dvb-http-intf-ca="" :dvb-http-intf-crl="" ale stream nejde hraju si sim už pul dne ale nedaři se i to streamovat přes vlc, jak u toho getstreamu najdu kanaly?