V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Píši webové rozhraní pro správu webhostingu, aneb piště se mnou.
Zdravím, původně jsem podobný zápisek poslal na forum týkající se pythonu, ale víceméně jsem se nesetkal s ohlasem, tak to tedy zkouším ještě zde s nadějí, že se někdo ozve.. Zde předpokládám, že se ozvou třeba i lidé, kteří se zabývají administrací serverů, jelikož takovéto lidi bych také potřeboval- jelikož všechno sám nejsem schopen nakonfigurovat.
Takže k věci.
Začnu popisem technologií, které jsou v projektu Pollo využíty. Celý systém je postaven na webovém frameworku Django a programovacím jazyce Python. Tento jazyk jsem zvolil, jelikož bych chtěl, aby komplet celý systém byl napsán v jednom programovacím jazyce a tudíž se minimálně opakoval v psaní kódu. Jako hlavní operační systém by měl být použit Linux, resp. Debian, ale projekt, jako takový by měl být víceméně nezávislý na použité distribuci.
Systém se skládá z jednoho centrálního bodu, který je tvořen samotnou aplikací pollo a databáze (používám pgsql), zde se přes webové rozhraní provádí nastavení webhostingu, přidávání domén, uživatel, správců, mailů, ftp účtů a prostě všechno.
Každý server poskytující určitou službu je nakonfigurován tak, aby si data bral z PgSQL databáze, pakliže to není možné, což je případ DNS serveru BIND nebo HTTP serveru Apache a navíc je-li takováto služba na jiném stroji je třeba využít dalšího software, který přenese konfigurační soubor z pollo na tento stroj, takovýto software se jmenuje pollo_satelite. Pollo_satelite si nese za cíl být co nejjednodušším kusem programu, prostě aby nemohl být zneužit (v současném stavu tomu tak však není).
Ve výsledku bych chtěl, aby celé Pollo umělo vše, jako program Plesk, který jako jediný považuji za opravdu robustní a schopný pro správu většího počtu domén a ještě něco navíc. Všechny ostatní webhostingové softwary jsou víceméně jen pro jeden počítač nikoliv pro více strojů a to byl právě ten důvod, který mě hnal a žene k tvorbě nového software, i když tady již nějaká řešení jsou, nejsou však dostatečně robustní a škálovatelná.
Závěrem bych snad měl nastínit způsob uvolnění produktu, mělo by se jednat o OpenSource projekt, tedy na konci by měl být produkt k dostání se zdrojovým kódem. Avšak ohledně licence naprosto nevím, jelikož o nic v podstatě nic moc neví, v čem se liší a tak... jen ta BSD mě moc neláká...
Pakliže se někdo bude chtít přidat, umožním mu přístup do SVN (ano git je lepší, chystám se ho vyzkoušet).
Takže, abych zavřel h..u všem kecálkům dole, tady jsou zdrojové kódy, v popisu projektu jsem nastavil licenci na GPL2. Je to GIT, ale ovládat ho zatím neumím, jen jsem to tam stěží nahrál, zatím mi stále SVN přijde přímočařejší, sice je centralizované, ale stejně mi to přijde zatím pro moje potřeby lepší.
Doufám, že se zde rázem objeví komentáře typu, ty zdrojáky stojí za prd, je to možné, jestli koukáte do modulů core, dns, tak tam jsem se v podstatě s Django sžíval, takže to neni nijak úhledné a nic.... A o spoustě bezpečnostních děr ovšem také vím, právě proto jsem sem dal vše, co jsem zatím vyrobil, aby mi někdo pomohl do dát do kupy, je toho opravdu celkem hodně na jednoho člověka. Troufám si říct...
Tiskni
Sdílej:
SVN ani CVS nedoporučuju, to jsou systémy zbytečně omezené. Doporučuju, něco, co se dá trochu víc používat.Co je na SVN tak omezene, ze by se to nedalo pouzivat?