Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:24
CITACE: a čekali na tramvaj (v Brně vlastně na šalinu). Když přijela, byla narvaná, takže jsme si řekli, že nemá smysl se tam cpát. Mezi námi se najednou protáhl Igráček
A moje zkušenost v 90. létech se šalinou: přijela šalina, byla narvaná, nikdo k ní ani nepřistoupil. Jen paní s kočárkem ... a světe div se, z otevřených dveří se vynořila ruka a kočárek i s paní vtáhla do útrob šaliny.
Teorie relativity v praxi.
Jo. Boulder Dash mě taky chytnul. Na něm jsem si prošel období závislosti. Pak dlouho nic, až teprve někdy kolem roku 1999 AOE a po něm Anno. Ze „stříleček” mě chytnul akorát H&D. Ale jak jsem se začal naplno věnovat linuxu (od roku 2003), přestávaly mne hry bavit. Ještě kolem roku 2012 jsem krapet ujel na Travianu. To mne bavilo. Sjednotil jsem ohněm a mečem takové menší království, a pak jsme to naráz uťali sebevražedným útokem na nejsilnějšího soupeře na druhém konci světa. Byla to pěkná akce, kdy se mi podařilo naplánovat, zkoordinovat a načasovat útok tak, že jsme mu asi po šesti dnech během minuty soustředěným útokem vyplenili hnízdo. A tím jsem s hraním skončil. Žralo to čas. Rozběhal jsem ještě všechny zmíněné starší hry přes PlayOnLinux pro syna, ale ten pak propadl Minecraftu a já už ani nepamatuji, kdy jsem měl naposled chuť si něco zahrát.
copy /v uloha.pas a:
Jaké procento místních(či čtenářů cdr.cz) dnes vlastní/používá mechaniku Blu-Ray RW?
Koupil jsem, vypálil cca 50GB. A po půl roce zdechla. Což byl zcela jasný signál: Tak tudy cesta nevede.
Jen pro zajímavost. Měl jsem za úkol zlikvidovat staré diplomky a bakalářky. Myslím, že to byl nejlepší detektor toho, kdy a jaká média byla v kurzu, protože jsem z nich „kuchal” 5¼ diskety, 3½ palcové diskety a CD. A v posledních už žádné přílohy tohoto typu nebyly. Ale žádnou statistiku kdy se jaký typ objevil jako první a v jak hojném počtu, jsem nepsal. Moje nejstarší CD je z roku 1997 a poslední bylo někdy z roku 2003. A ty byly tak mizerné kvality, že už nešly přečíst.
Nejspolehlivější jsou staré rotační SATA disky. Ale nepracuji s nimi. Všechno mám přesypané do úložitě. Jednomu disku bych už nikdy data nesvěřil.
Tak já tu možnost teoreticky mám, ale už mám od roku 2011 veškerá data soustředěná na jednom místě, takže není důvod. Příkaz find zabere míň času než laborování se starým HW a modlení aby něco z toho nekleklo.
Tak už mi to bude jedno, protože tou dobou už mi budou veškerá nasyslená data ukradená. Drtivá většina těch dat je už teď pasé, ale kdo by se jimi zpětně probíral? Nicméně čas od času se taková potřeba objeví.
A "jedno místo" pro mě neznamená jeden fyzický disk, ale přípojný bod.
veškerá data soustředěná na jednom místěTak to se opravdu není o co bát. Před několika dekádami jsme pro jistotu v safesové schránce banky udržovali na HDD dvě sady úplných záloh dat společnosti (každý týden se jedna z nich "aktualizovala" .. vyměnila). Pokud se nepletu tak několik let na to toto bezpečné úložiště skončilo díky povodním několik metrů pod vodou.
Tohle někteří lidé velmi těžko chápou a snášejí.
Tím jak se exotičnost floppy disků vrací na původní úroveň, cenový kruh se postupně uzavírá.To se fakt ještě prodává, to teda hledím. Dokonce nabízí externí USB jednotku.
Naštěstí disket jsem se vyhnul a měl 100MB 'diskety' pro mechaniku Iomega Zip Drive externí i interní. Vynikající poměr cena/kapacita a spolehlivost. Užíval jsem až do doby nástupu USB flešek. Přišly i větší kapacity od Iomega, ale ty se již nemohly chytit z důvodu DVD a USB-flešek. Jó Zipky, to bylo něco.
Chápete někdy naše jednání? Disketa začala o nějakých 3 až 4 roky dříve; myslím ty malé běžné 1,2MB, ne nějaké původní obrovské 8" (560KB kapacita?). Cena diskety byla něco mezi 12 Kč až 20 Kč za 1MB. ZIP stála 300 Kč za 100MB. To je cca 3 Kč/1MB u ZIP a obrovská spolehlivost s rychlostí zápisu. Místo 80 disket stačila jedna ZIP. Daly se sehnat i za 100 Kč od nějakého francouzského výrobce, jež se k vůli tomu soudil s IOmega. Přesto ZIP většina neakceptovala.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.