Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 17:02
Tuhle otázku musí řešit čas od času každý tvůrce webu. Kromě hotových řešení vestavěných do CMS nebo lahůdek typu OpenID, Kerberos či LDAP, se můžeme rozhodnout i pro svoji vlastní implementaci. Uživatelská jména a (hlavně) hesla jsou citlivá věc, a proto se budeme zabývat v první řadě bezpečností.
Na co si dát pozor:
Napsal jsem aplikaci, která se jmenuje BG a je to (velmi) jednoduchý systém na správu chyb/požadavků (něco jako Bugzilla, ale mnohem jednodušší).
Tato aplikace používá pro autentizaci uživatelů metodu výzva-odpověď. Pro praxi je nepoužitelná (skoro nic neumí), ale poslouží jako dobrý příklad této autentizační metody. Vydal jsem ji pod GPL, tak se můžete inspirovat, případně využít i nějakou část kódu.
BG je napsaná v PHP a na straně klienta používá JavaScript (pro počítání hashů). Podrobnější popis a odkaz ke stažení najdete na mých stránkách Frantovo.cz.
Tiskni
Sdílej:
problém je v předpokladu, že k dané e-mailové zprávě se nedostane nikdo jiný, než oprávněný uživatel.Což ale použití kódu pro změnu hesla neřeší. Vzhledem k tomu, že nemáte jinou možnost, jak s dotyčným komunikovat, není ani jiná možnost, jak zapomenuté heslo řešit. Tedy pokud ho nechcete nutit, aby se k vám dostavil osobně s občankou.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.