Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Co používáte, když si chcete nějakou stránku archivovat na disk? Dříve fungovalo dobře MAFF, ale to už v aktuálních verzích Firefoxu není podporované. UnMHT taky ne.
Konečně jsem se po letech dopracoval k modernizaci technologie, na které běží můj blog. Trochu jsem se o tom rozepsal tady: Přesun blogu na blog.frantovo.cz. Tak chci poprosit o kritiku a návrhy na další vylepšení.
Při pohledu na User Agent řetězce posílané www prohlížečem serveru si většinou říkám: WTF?? Je tam zakódovaná spousta nesmyslů a užitná hodnota je stejně dost malá, musí se z toho pracně dolovat informace, dochází k neshodám, omylům...
Už asi začínám být vážně paranoidní, takže budu rád, když mne vyvedete z omylu a přesvědčíte, že je všechno OK.
Před několika měsíci jsem vytvořil program XML Web generátor, jak již název napovídá, program slouží ke generování webů. Práce není od té doby moc intenzivní, ale občas na to sáhnu. Nedávno jsem přidal dvě nové funkce: zvýrazňování syntaxe kódu v <pre/> a možnost vkládání grafů/diagramů.
Nový Firefox 3.5 přináší podporu přehrávání videa. V souvislosti s tím se většinou mluví o HTML5 značce <video>.
Několik svých webů jsem postavil na Drupalu a pro blokování spamu používám captchu (nejraději mám reCaptchu). Spam se mi na stránkách zatím žádný neobjevil, ale docela zajímavé bylo číslo, kolik útočníků se pokoušelo spamovat (vzhledem k celkem malé návštěvnosti mi to přijde dost). Tak jsem si řekl, že si z těch výsledků vyrobím statistiku a napsal jsem si na to jednoduchý prográmek.
Tuhle otázku musí řešit čas od času každý tvůrce webu. Kromě hotových řešení vestavěných do CMS nebo lahůdek typu OpenID, Kerberos či LDAP, se můžeme rozhodnout i pro svoji vlastní implementaci. Uživatelská jména a (hlavně) hesla jsou citlivá věc, a proto se budeme zabývat v první řadě bezpečností.