Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Včera se konal další z pravidelných (třetí pátek v měsíci) srazů spolku OpenAlt, jehož cílem je podpora svobodného softwaru a otevřených technologií. Sraz probíhá paralelně v Praze a Brně. Pokud vám to včera nevyšlo, můžete se podívat alespoň na fotky z pražské části srazu. A příště se snad potkáme osobně.
Na právě probíhající konferenci Linux Days máme (OpenAlt) svůj stánek. Kromě přednášek se tedy můžete přijít podívat i na zajímavý hardware.
Dnes to bude stručné: podívejte se na video a kdo první zjistí, co bylo napsáno na klávesnici, má u mě pivo :-)
P.S. nebo jiný nápoj podobné ceny dle svého výběru
Na GNU.org máme nový český článek: Proč by měly vzdělávací instituce používat a vyučovat svobodný software. Poděkování za překlad patří Filipu Krškovi.
Nezapomínejte, že svět není jen Internet :-) V příloze prvního komentáře je verze pro tisk, kterou můžete šířit AFK ve svých školách.
…k tomu, aby se něco dělo? Když posíláte e-mail, jste typicky v hlavičce From
. Pak existuje ještě hlavička Sender
. To se hodí např. v případě, kdy šéf napíše dopis (je ve From
) a sekretářka nebo nějaký ajťák to odešle (je v Sender
). Když použijeme elektronický podpis (S/MIME), může to podepsat buď ten nebo ten – obojí dává smysl a obojí je platný podepsaný e-mail. Jen je potřeba vědět, kdo to skutečně podepsal.
Odpočiňme si na chvíli od manažersko-ekonomických diskusí a pojďme se věnovat jedné čistě technické otázce. Analýza Cadusu není ani zdaleka hotová, nicméně už teď lze vyvodit určité závěry ohledně architektury programu. Potřebujeme modulární architekturu, jakýsi framework.
Pamatujete si na iniciativu pdfreaders.org? Viz zprávička z února loňského roku. Přeložil jsem tenhle web do češtiny. Chtěl bych vás požádat o pomoc – některé věty mi přijdou trochu kostrbaté a taky víc očí víc vidí. Tak se na to prosím podívejte a trochu to zrevidujte, než jim to pošlu. Pracovní verze mého překladu je tady:
Ad předchozí překlad motivů – zatím si musím přečíst nějaké jejich příručky a vyřešit formality, ale snad bude už brzo online.
A jako obvykle tu nesmí chybět anketa :-)
Píšu diplomku o svobodném softwaru, a tak trávím teď hodně času na webech jako je FSF.org a GNU.org. A přišlo mi škoda, že některé významné texty nejsou přeložené do češtiny. Tak bych s tím chtěl pohnout. Začal jsem s touhle stránkou: Motives For Writing Free Software a svůj pracovní překlad do češtiny jsem dal sem: Motivy pro psaní svobodného softwaru. Počítám, že k překladu budete mít připomínky, ale proto ho sem dávám – lepší když budou lidi kibicovat teď než až potom. :-)
BTW: nemáte někdo jabber na Martina Kyselu?