Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
<varování>v tomto zápisku se přímo nic nedozvíte, je to spíš námět k diskusi</varování> U mnoha desktopových prostředí (DE) je dnes jasně patrný trend směrem k mobilním zařízením, konkrétně matlacím telefonům a tabletům. Snad je to i všeobecný trend a takových zařízení je spousta a lidé na tom tráví hodně času… Ale pak jsou lidé, kteří mají klasický počítač s myší a klávesnicí, jedním nebo více pořádnými monitory, říkají tomu spíš pracovní stanice a jsou s tím spokojení (tzn. není to o tom, že by jim doma hnil nějaký starý desktop, který používají z nouze, zatímco nemají na módní tablet nebo telefon).
V jedné diskusi jsem narazil na otázku typu „chci se naučit programovat“ od „počítačového analfabeta“ (její slova). Pustil jsem se do psaní odpovědi a nakonec usoudil, že to vydá spíš na zápisek do blogu
Minulý týden se mi na jedné konferenci dostal do rukou ComputerWorld. Dlouho jsem tyhle časopisy nečetl, tak jsem docela koukal, že se hodně změnilo. K lepšímu.
Včera 6. května byl Mezinárodní den boje proti DRM (Digital Restrictions Management). DRM obecně jsou technologie, které škodí uživatelům a brání jim v tom, aby mohli používat svůj majetek (např. počítač nebo datové nosiče). Typicky se jedná o malware a další škodlivé prostředky.
Zajímalo by mne, jakou odezvu považujete za přijatelnou, pokud jde o programy spouštěné interaktivně na příkazové řádce (používá se typicky v rouře, čte vstup, něco s ním dělá a vypisuje na výstup)
Čtete někdy komixy? Určitě ano, člověk přece nemůže pořád pracovat nebo dělat něco užitečného Tady jsou moje tipy:
Zase (podruhé) pár drobných postřehů, kvůli kterým se nevyplatí psát samostatné blogy.
Zveřejňuji kopii dopisu, který jsem poslal společnosti O2 pomocí jejich webového formuláře:
Zajímají-li vás čipové karty a příbuzné technologie (jako RFID), určitě si nenechte uniknout Smart Card Forum 2009. Konferenci na toto téma již druhým rokem pořádá společnost OKsystem s.r.o.
Vydal jsem první verzi programu SuperPošťák. Jedná se o program pro rozesílání hromadných e-mailů - např. různé zpravodaje nebo informace uživatelům.
V současné verzi program jakž takž funguje (release early, release often), ale protože se jedná o celkem citlivou věc, je potřeba důkladné otestování. Tak bych vás tímto chtěl požádat o pomoc. Věřím, že ten program přinese užitek i někomu z vás.
Pokud najdete chybu, nebo máte nápad na zlepšení, hlaste to prosím do systému na správu chyb a požadavků (na stránce projektu) a ne sem do diskuse, protože tady by to leda zapadlo mezi ostatními komentáři.
Nabídek na různé kurzy IT dovedností je čím dál tím víc. Ceny nejsou zrovna malé a mě by zajímaly vaše zkušenosti z různých kurzů a školení