Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud vás tohle téma ještě nepřestalo bavit a chcete k němu něco říct, myslím, že by pomohlo dát diskusi nějakou strukturu. Měli bychom rozdělit jednotlivé argumenty a komentáře do kategorií podle toho, zda pomáhají ekonomice (méně ekonomických škod) nebo1 zdraví (méně nemocných a mrtvých) a podle toho, zda jde o opatření, které (by) měla udělat vláda, nebo zda jde o věci, které by měl dělat či nedělat každý z nás, ať už jako občan, zaměstnanec nebo podnikatel. Tím nám vznikají čtyři kvadranty. A protože to má i časový rozměr, je těch kategorií osm. Můžeme komentovat chyby, které se staly v minulosti (a udělala je buď vláda nebo občané) a nebo navrhovat, co by se mělo dělat teď a v budoucnu. Níže jsou kategorie ve dvou tabulkách označené písmeny.
Minulost:
╭───────────┬──────┬────────╮ │ │ stát │ občané │ ├───────────┼──────┼────────┤ │ ekonomika │ a │ b │ │ zdraví │ c │ d │ ╰───────────┴──────┴────────╯
Současnost a budoucnost:
╭───────────┬──────┬────────╮ │ │ stát │ občané │ ├───────────┼──────┼────────┤ │ ekonomika │ e │ f │ │ zdraví │ g │ h │ ╰───────────┴──────┴────────╯
[1] ano, někdy je tam i souvislost a podporuje se to a jindy to jde zase proti sobě
Tiskni
Sdílej:
Náhlé rozvolnění na začátku prázdnin byla největší blbost.Čísla kupodivu ukazují, že to blbost nebyla. Přes prázdniny byl klid. Problém nastal v půlce srpna. Nevím, co se přesně stalo, možná lidi přijížděli z dovolených a doma potom dělali covid párty s přáteli. Tohle bude potřeba analyzovat. Co byla blbost bylo za tohoto stavu (tj narůstajícího počtu nakažených) otevřít školy. Protože ten virus, který byl už na konci srpna v některých rodinách, se přes školy jen roznesl dál. Prostě se to promíchalo. Výsledkem je komunitní šíření.
Lidi se chovali jako kreténi a asi si mysleli, že nedodržovat prevenci je známka punku a protest proti Babišovi.Za tohle může vláda. Dost těžko se vysvětluje, že lidi mají dodržovat opatření, které nedodužují ti, co je vyhlašují. Kancléř pořádal zabíjačku (protože to prase mělo hlad) v době, kdy to bylo zakázané. Babiš nešel do karantény po nějaké poradě, kde se setkal s dalším nakaženým. Co udělal Prymula všichni víme. Tohle prostě a přirozeně lidi naštve. Jako ano, lidi se chovají jako kreténi, ale chovali by se tak o trochu méně, kdyby jejich představitelé šli příkladem.
Problém nastal v půlce srpna. Nevím, co se přesně staloPodle toho odkazu co mám v patičce někdo počítal druhou derivaci jako rozdíl po sobě jdoucích vzorků, nechodil na Habalu, takže nevěděl, jak se při tomto výpočtu chová šum, a na základě toho zrušil roušky a asi i něco dalšího.
hamáček ale řikal že už jeto jako dobrý hele :O :O :D :/ :D :/
„Možná vás překvapím ale těch 15 000 není úplně tak špatná zpráva, ačkoliv je to rekord. Pokud by vývoj takto pokračoval, což znamená, že to stále ještě poroste, ale to tempo se bude stále snižovat, tak to je cesta správným směrem,” řekl Hamáček.
Problém nastal v půlce srpna.Už? Já myslel že nastal až v září s dětma ve školách.
Holt, co novináři a chvilkaři zaseli, to teď sklízíme.Za to nemůžou chvilkaři. Za to můžou ti politici. Když někdo desítky let v jednom kuse lže a krade, a pak najednou jde do tuhého a je potřeba, aby mu lidi věřili, tak to nejde. Je to jako z té pohádky o pasáčkovi, který pořád volal Vlk! Vlk!
otázka v jaké měněTohle je zero-sum game. Stát zjistí, že potřebuje prachy, a pokusí se okrást držitele CZK. Pokud nadkritickému množství lidí dojde, že se to blíží, a CZK se zbaví, tak se to státu nepodaří, a vymyslí si nějaký jiný způsob - třeba znárodňování nemovitostí, akcií, extrémní daně pro všechny s příjmem vyšším než 30k/měs…
Za to můžou ti politici. Když někdo desítky let v jednom kuse lže a krade, a pak najednou jde do tuhého a je potřeba, aby mu lidi věřili, tak to nejde.S tím tak docela nesouhlasím. Ono je to takové populární klišé, ale má to háček… „Ti politici“ se někde vzali – kandidovali a někdo je volil. „V jednom kuse lhát a krást“ ve skutečnosti ostatně není nic nezvyklého, zjevné jsou příklady od politikaření na pracovišti po zločinnost bílých límečků. Jinými slovy: ani bych v tom neviděl morální selhání jednotlivých politiků, nýbrž strukturální problém, který takové chování odměňuje, a tak podporuje cynické reakce společnosti. To můžeme pozorovat i v zemích s „lepší“ politickou kulturou, kde část společnosti nevěří establishmentu a hledá „alternativní“ zdroje – nakonec konspirační teorie. Na druhé straně tam, kde je silná institucionální cenzura nebo pro změnu selhávající instituce, lidé také, chtějí-li skutečné informace, musejí sáhnout po různých alternativních kanálech. A právě to je pozoruhodný rozpor a námět asi ke… vzdělávání?
nýbrž strukturální problém,vidim to zrovna tak, chtel jsem napsat 'ano', ale pak jsem si uvedomil, ze i tam u vas v Cechach mate uz take 'zakazana' slova
zda pomáhají ekonomice (méně ekonomických škod) nebo zdravíToto nejde oddělit. Pokud poškodíme ekonomiku, v konečném důsledku to stejně odneseme na zdraví. Navíc, jak už jsem psal dřív, tohle dělení považuji za falešnou dichotomii. Opatření, která bychom měli volit, mohou pomoci jak zdraví tak ekonomice. Naše vláda si vybrala opačný kvadrant a poškodila jak zdraví, tak ekonomiku. (A ano, poznámky pod čarou jsem si všiml.) Stát a+c Nejzásadnější chybu vlády vidím v naprosto chaotickém informování o naprosto chaotických opatření. Měnily se termíny, měnily se opatření, nebyl jeden mluvčí (tak jak třeba v Německu), totální chaos, každý říkal něco jiného. Na jaře se lidé prostě hlavně báli a sami dodržovali opatření víc, než vláda vyhlásila. Teď na podzim už je to mu každému šumák, navíc se rozšířily dezinformace (i kvůli nedostatku oficiálních informací - viz to co se marně snaží dělat Bláha z hlídače státu). Naprosto slabý premiér. Babiše jsem nevolil, ale jako manažer je totální nula. Nechápu, jak může mít Agrofert. Prostě nechápu. Buď má na všechno všeho schopné Faltýnky, nebo nevím. Rázný premiér by například vyhodil Jermanovou hned jak by cekla něco proti té záchranářce. Dovezl by pomůcky, poděkoval by záchranářům za skvělou práci a prostě PR kecy. Ne, on místo toho fňukal, že si lidi do krajů nevybíral. Jeho problém. Další selhání státu vidím v tom, že nenasypal lidi a techniku do hygienek. I kdyby covid zázračně v červnu zmizel, pořád by to bylo levnější řešení a současně by došlo k inovaci a digitalizaci těchto zaostalých institucí. Všechno udělali soukromí odborníci a stát (min zdrav) neudělal vůbec nic. Teď v srpnu to převzal nějaký leštič klik a chlubil se, jak za týden (za start považoval půlku srpna) všechno zvládl. Další selhání státu vidím v nepřipravenosti škol. Už na počátku září jsem tu někde psal, že otevření škol je nesmysl a za měsíc bude stejně lockdown. Sekl jsem se asi o týden. Kde je distanční výuka? Bylo na to půl roku času. Lidi b+d Nevěřit krávovinám a naučit se matematiku. Je hořko sladké pozorovat, jak skoro nikdo nezná exponenciální funkci. Logistickou funkci bych se ani neopovažoval zmiňovat. Učivo střední školy. Ale ve společnosti, kde se uvažuje o odstranění maturity z matematiky asi nelze víc čekat. Snad se budu mýlit, ale v dalších letech očekávám další vzestup iracionality a nástup blábolistů typu tradiční čínská medicína, homeopatie apod. Dodržovat základní hyg. návyky a nepít jedním brčkem. (Jako jen při té představě se mi zvedá žaludek.) Podnikatelé - budoucnost Zavést možnost homeoffice, kde to jen jde. Zrušit porady. Změnit workflow na distanční a asynchronní. Používat FOSS a naučit se posílat emaily
Toto nejde oddělit. Pokud poškodíme ekonomiku, v konečném důsledku to stejně odneseme na zdraví.
Z dlouhodobého hlediska máš pravdu. Mrtvý nebo nemocný nemůže chodit do práce a vytvářet hodnoty. Kolabující ekonomika zase neufinancuje zdravotnictví. Takže se musí brát v úvahu oboje – nelze říct, že prioritu má zdraví a obětujeme ekonomiku, protože v důsledku bys obětoval oboje.
Ale z krátkodobého hlediska, kdy se bavíme v horizontu nejbližších týdnů to rozlišovat lze. Za předpokladu exponenciálního růstu pak může mít velký dopad, když se lidi vzdají některých činností (byť je to ekonomicky nevýhodné) i třeba jen na pár dnů nebo týdnů.
když se lidi vzdají některých činností (byť je to ekonomicky nevýhodné) i třeba jen na pár dnů nebo týdnů.Tak z hlediska ekonomiky je přerušení kterékoliv činnosti ekonomicky nevýhodné. Já nevím, já jsem svým založením spíš člověk do období tak nějak těsně po válce. Takže pro mě je prakticky všechno, co se netýká základních potřeb (tj bydlení, voda, potraviny, plyn, elektřina, obecně infrastruktura) prakticky zbytné. Mě je i celkem jedno, jak to vypadá. Takže já jsem se třeba díky covidu naučil o něco lépe vařit a prakticky už vůbec nemusím chodit do restaurace, kam jsem pravidelně chodil na sobotní obědy. Jednak restaurace, které vyhovovaly mým potřebám, tady byly asi jen celkově dvě a když se vzdám steaků z duroc prasat, tak si všechno v potřebné kvalitě uvařím doma. A na tomto je vidět, jak je to extrémně individuální. Teď určitě přijde někdo s tím, že v takovém světě by stejně neměl důvod žít, protože by mu tam chybělo něco, co já stejně ani neprovozuju. Takže za mě už před covidem byla spousta věcí zcela zbytných a ekonomicky by to znamenalo propad možná o 99.5% s tím, že na kvalitě mého života by se nezměnilo vůbec nic.
Mno, tak namátkou se najednou pro praktické využití uvolní nemovitosti doposud obsazené na spekulace.Máš nějakej přehled, kolik % nemovitostí tvoří ty zabraný na spekulace, řekněme ve větších evropských městech? Protože pokud to není nějaký vyšší procento, tak řešit tenhle problém sice asi pomůže, ale jen trochu / dočasně...
This is one the most problematic sets of ‘assets’ for Irish banks; there are approximately 100,000 mortgages in serious arrears and some commentators estimate that we will see between 20,000 and 30,000 home repossessions. Research has documented the difficulties experienced by mortgage holders in arrears. Mortgage arrears typically occur in a context of unemployment, but harassment by banks and fear of repossession also lead to significant stress for families and impacts negatively on mental health. … In addition to distressed mortgages, vulture funds have also been aggressively buying development land, such as the 400 acres at Cherrywood in Dublin 18 which was bought by Texas based property developer Hines in partnership with New York private equity firm King Street Capital. Development land is an extremely precious resource in any city, and all the more so in a city like Dublin which is subject to population growth and an acute shortage of housing (in particular social and affordable housing). The acquisition of strategic land banks by vulture funds this has a significant opportunity cost as this land could be used for important social infrastructure, such as housing. Vulture funds are instead focusing on the construction of commercial office space and where they are developing housing, for example in the docklands, it is luxury apartments and high end housing. There is also some evidence that the arrival of vulture funds in the Irish real estate markets is already influencing the planning process. … Because vulture funds have been focused on real estate there is thus far limited information on their impact on employment. However, vulture funds may sometimes take control of a company in order to access or ‘strip’ its real estate assets. This can have very negative impacts for employees. The most prominent example of this in Ireland thus far has no doubt been the case of the iconic Clery’s department Store on Dublin’s O’Connell Street. The department store was bought by US investors Gordon Brothers out of receivership and these in turn sold the company on to a company majority owned by a London based investment and hedge fund (Cheyne). Clery’s was immediately closed down leading to the loss of over 400 jobs. Clery’s real estate assets had been separated into a separate vehicle prior to the sale, presumably to facilitate value extraction.
nemůže chodit do práce a vytvářet hodnoty.ale vždyť 80 % všech lidí chodí do práce a tam ty hodnoty ničí. Ta epidemie je obrovská šance, jak nechat opravdu pracovat ty, kteří skutečně něco vytváří. Zbytek ať nepřekáží. Ale jak jsem již psal dříve, pro ty 'zbytečné' chybí ta náplň.
Nevím, zda se maturuje z integrálu, čekal bych, že spíš neSamozřejmě, že ne. Se na ten test podívej. Ale je tam rovnice s logaritmem a rovnice s neznámou v exponentu, tak by možná letošní maturanti mohli rozumět epidemii víc než vláda
počítám, že na tom mají dost času, třeba 2-4 hodiny...?Pro tip: Vypít ráno dvě kafe a litr a půl vody je taktický omyl. Nevím už, kolik jsme na to měli času (možná 90 minut?), ale reálně jsem to řešil asi 20 minut a pak se moje pozornost přesunula úplně jiným směrem.
Ostatně, myslím, že jsi to byl Ty, kdo nedávno jinde psal, že dnešní vláda má za úkol "prodávat pocity"To bylo trochu jinak. Psal jsem, že jak říká pan Prchal, tak jeho úkolem je prodávat lidem pocity. A samozřejmě to celé bylo v kontextu kritiky vlády.
Za mě pokud někdo nesnáší dějepisOsobně si nemyslím, že se člověk rodí s tím, že nesnáší například ten dějepis. To všechno se děje na základně zkušeností. Mě ZŠ totálně zošklivila vážnou hudbu. Nevím co / koho přesně mají vychovávat tzv výchovné koncerty, ale u mě se to setkalo s totálním odmítnutím a odporem. Až hodně pozdě v dospělosti jsem si našel klasickou hudbu, která mi vyhovuje a objevil jsem její krásu. O dějepisu nebudu mluvit. Takovou píču, kterou jsme měli, jsem naštěstí od té doby nepotkal. Ono je to fakt učitel od učitele. Na fyziku jsme měli skvělého borce, který ještě po vyučování nás v kroužku užil tehdy pascal. O pár (no tak 15) let později jsem ho viděl na jedné výstavě škol, kde s žáky sestavoval roboty (lego technic). Nic ze svého nadšení neztratil.
Možná jsi měl štěstí na lepší školy. A nebo ti prostě víc sedl ten styl výuky. Ten problém v současném pojetí školství je, že se předpokládá, že prostě jeden styl bude vyhovovat všem.To ani ne, já tu češtinu a i dějepis nesnášel úplně stejně. Podobně jako chemii, akorát organická mě zaujala. I když něco či někoho nesnáším, tak jsem schopen objektivně identifikovat pozitiva. A zvláště v češtině to vedlo aspoň k nějaké četbě a dokážu si zpětně uvědomit, co mi to přineslo. Historické souvislosti tam zůstaly právě kvůli těch pár knížkám, a schopnost chápat věci v kontextu taky, zvláště, když se dostanu třeba do oblasti psychologie. Myšlení v computer science je třeba oproti tomu často osekané, takže čtení je dobré na udržení kondice. Ohledně toho prodeje pocitů - jo, já to pochopil, včetně toho kontextu. Prostě marketing, dělají to všichni. A marketing, ať už kdekoliv, je obvykle postavený na tom, že si lidi nedokážou uvědomit souvislosti. Pak jedna strana představí komplexní analýzu ekonomiky a řešení všech problémů (kéž by, všichni víme, že neexistuje), druhá strana zvolí volební heslo (doplň si sám podle své oblíbené strany). Lidi přijdou k urnám a koho si vyberou? Toho, komu rozumí...
Mas v tom hokej, z matiky se nikdy povine nematurovalo, takze jaksi neni co rusit, vzdycky to byl volitelnej predmet vs jazyk.Hokej v tom má vláda. Povinná maturita z matematiky byla zavedena a následně zrušena ještě před tím, než to vešlo do praxe (2021).
A je to samozrejme hovadina, protoze vazne nepotrebuju, aby zdravotni sestra zvladala derivace a integraly, me staci, kdyz mi umi vzit krev aniz by mi pri tom vypichla oko.To je více věcí dohromady. Je otázkou, zda určité obory potřebují mít maturitu nebo budou mít jinou formu certifikace. Potom je tu druhá věc, co všechno by měla maturita obsahovat. Maturu beru jako doklad o nějakém dosaženém standardu vzdělání a matematika by tam měla povinně být. Další stranou problému je způsob výuky. Osobně nemám rád, pokud se něco ruší jen proto, že se to blbě učí. Jinak já jsem měl derivace a integrály normálně ve třeťáku. Myslím si, že by klidně mohly být dřív, protože až díky nim jsem pochopil spoustu vzorečků, které jsem se předtím musel učit nazpameť. Když si je člověk potom dokáže odvodit z obecnějších zákonů, tak je to vždy lepší.
vazne nevidim zadny duvod, proc by mel pocitat neco jen proto aby neco pocital.Třeba proto, aby se dokázal orientovat v situaci, jako máme letos? Pro spoustu lidí je matematika jen vedlejší obor a nechápou, jak může matematika souviset s reálným světem. A potom to dopadá tak, že odborníkům věří vlastně na stejné úrovni, jako šarlatánovy, protože to vůbec nedokážou rozlišit. Kouzlo dobře učené matematiky je právě v tom, že to v člověku vybuduje určitou strukturu pro pochopení světa. Bohužel ty nejzajímavější věci se berou až na univerzitách.
Nebo dokonce naopak - usetri se, a firma bude fungovat lip.A už jsi tohle někdy zažil? Já tady musím souhlasit s Koukolíkem, bitva s deprivantem se nedá vyhrát. Před x lety jsem dával výpověď k vůli jednomu deprivantovi, kterej se po mě vozil a tvrdil, že nic nedělám. Tak jsem odešel (což nečekal) a jako mistr světa chtěl všechno zvládnout. Za několik měsíců se zhroutil a skončil v péči psychiatrie. Ředitel toho podniku dodnes nepochopil, která bije a dodnes obhajuje, že deprivant měl pravdu a proto si ho tam nechal. Takto odešlo několik skvělých lidí. A to je o čem píše Koukolík, psychopati dokonale ovládnou své okolí a zejména nadřízené. Tj já jsem nikdy nezažil, že by firma vyklopla očividně neschopného kreténa, i když je to do očí bijící a ušetřila by.
kterou uz pry neumime vyrobit ani u nasAno, tohle je na tom to nejděsivější. Na jednu stranu tady vyrábíme komponenty pro reaktory, družice, cern, iter a vůbec pro všechno a na druhou stranu státní zakázka jde vždy ven, protože prý nic neumíme.
nejsou ani problemy ktery musi resitAha, no tak já jsem mluvil o těch, kteří se pro ty nahoře tváří zcela bezproblémově ale za to těm dole dělají systematicky peklo.
A jestli chces krasnej priklad takovyho kokotismu, tak se stravilo takovych 200 clovekohodin schuzovanim o tom, proc se plati 200Kc mesicne za vytah.Hele, tohle já mám v SVJ každej měsíc. Když už jsme u té matematiky, tak lidi jsou schopni si stěžovat na to, že na chodbě trvale (vadou senzorů) svítí světlo a že oni tu šílenou spotřebu nebudou platit a že se to má HNED opravit. Několikrát jsem jim vypočítal, že spotřeba toho světla za rok je nižší, než stojí JEDEN výjezd firmy a proto vždy čekáme na opravu několika poruch současně. Ne, tohle prostě nevysvětlíš. Oni vidí svítit světlo a hrozně je to štve.
pamatuje si stovky volu protoze napsali nejakou chujovinuJá jsem z povinné četby nepřečetl nikdy nic. Nevím, kdo tvoří ten výběr, ale moc smysl to nedává, není tam nic zajímavého ani převratného. Takže na maturitě z češtiny jsem "vyprávěl" knihu První tři minuty od Weinberga, což zaujalo hlavně matematika, který tam seděl opodál a češtinářská komise ani nepípla.
Vis, obcas s prateli vemem tu matematickofyzikalneit cast maturit,No pozor, já vůbec neobhajuju tu celostátní maturitu, ta je podle mě koncepčně (a nakonec i organizačně) totálně špatně.
Ovsem uplne stejne hovadina je maturita z cestiny nebo z jazyku.No tak to jsme zrušili maturitu z jazyků a matematiky, tak z čeho teda budeme maturovat? Já jsem kromě uvedeného (ČJ, AJ, M) maturoval ještě z fyziky, ale to asi taky neprojde, když neprošla matematika. Spolužáci maturovali z dějepisu a z umění (což bylo bizarní), tak z toho?
Stát e+g Demisi této vlády, další vláda nechť udělá revizi všech "odborníků", povyhazuje staré struktury a zavést veřejné audity. Preferovat místní firmy, tj česko + eu. Podporovat excelenci ve výzkumu a na univerzitách. Podpořit aplikovaný výzkum, spojení výzkumu, škol a špičkového průmyslu. Kontrolovat vlastnickou strukturu firem ve veřejných zakázkách (tj žádné schránkové firmy). Pravidelně a transparentně informovat o všech budoucích opatřeních, uvádět důvody proč se zavádí a kritéria, za jakých se zavedou další a jaká a za jakých se budou uvolňovat. Distribuovat zdravotní ochranné pomůcky. Jako sorry, je to už půl roku a půlka vlády chodí v ručně ušitých hadrech. Proč nemají respirátory? Kde jsou? A tak dále, jako o tom by se dalo popsat stránek ... je to zbytečné. Nepřesvědčené to nepřesvědčí a pro ty ostatní je to zbytečné, protože to stejně vědí. Toto není nic převratného, je to vlastně stav, který by měl být zcela běžný.Uvědomuješ si, že po demisi vybírá premiéra Zeman? IMHO pokud bude Zeman na hradě tak jsme úplně v prdeli. Lidi si musí pomoct sami navzdory státu. I když teď na chvíli zůstanem doma, tak za chvilku je tu "třetí vlna" a bude to stejné jako teď.
nepít jedním brčkem. (Jako jen při té představě se mi zvedá žaludek.)A teď si představ, že někteří se spolu i líbají nebo obcují. To je sodomie, co?
další vláda nechť udělá revizi všech "odborníků", povyhazuje staré struktury a zavést veřejné audity.Chtěl jsem k tomu něco napsat konkrétně, ale není to na veřejnou debatu. Takže jenom jednoduše a přeberte si to, jak chcete: bez naprosto zásadních změn ve společnosti je tento váš požadavek hned z několika důvodů naprosto nerealistický.
bez naprosto zásadních změn ve společnosti je tento váš požadavek hned z několika důvodů naprosto nerealistickýNo jasně. Já všechny tyhle návrhy a komentáře píšu tak jako napůl trolling a v hloubce je vlastně myslím vážně, a mířím právě tam, že jsou potřeba mnohem hlubší změny a jsem si vědom toho, že spousta lidí je nechce, protože jsou na tento systém napojení nebo si ani nic jiného neumějí představit. Proto taky na spoustu věcí reaguju stylem, že by pro rozbor některých věcí chtělo spíš psychologa. Lidé ve společnosti jsou různí a někteří třeba opravdu chtějí co nejvíce mrtvých apod. Ostatně toto není první krize, kdy něco takového vidíme.
Chtěl jsem k tomu něco napsat konkrétně, ale není to na veřejnou debatu.Tak nevím, ale něco takového lze napsat jedině za předpokladu, že by při tom mělo vylézt na světlo něco, co má být ututláno.
At zije volny trh a svoboda lidi!!!Správně! Ať žije fibróza na plicích! A ztráta čichu! Za přetížené zdravotnictví každého půl roku! Za odložené lékařské zákroky. Za 18-hodinové šichty zdravotníků. Nenechme si tyto věci státem vzít, bojujme společně za horší zdraví společnosti.
Ty se toho evidentne hodne bojis... Zajimalo by me cim to jeKlasický argument, posunout to do osobní roviny a obvinit člověka s tím "nesprávným" názorem, že se bojí. V podstatě ad hominem. Nejsem žádná riziková skupina, jsem celkem zdravý člověk, nejsem pecivál (zrovna včera jsme lezli po horách), pravděpodobnost, že bych já osobně měl komplikace je poměrně velmi malá. O mou osobu tady nejde.
Prosim? Potrebujes stat k tomu, aby ses chranil respiratorem a izolaci? Pokud se izolujes, nic nechytis.Nechápu smysl otázky - jakým způsobem to, že já osobně se budu chránit zabrání kolapsu zdravotnictví? Nebo tomu, aby část populace (včetně lidí v produktivním věku) měla poškozené plíce?
Zabránit kolapsu zdravotnictví nejde.No dobře, ale pak nelze brát vážně ani ty řeči o ekonomice a můžem je úplně stejně odpálkovat s tim, že kolapsu ekonomiky zabránit nejde... A přitom, jak tady pokaždý upozorňuju, jsou země jako J. Korea, Japonsko, Taiwan apod., kde nedošlo/nedochází ke kolapsu ani zdravotnictví ani ekonomiky. (Ano, Japonsku ekonomika dost klesla, ale nenazval bych to kolaps, a třeba tý Korei IIRC snad ani moc neklesla.) Vůbec nechápu - absolutně mi nejde do hlavy - proč se tady furt pindá něco o účinnosti roušek, o osobních svobodách, o respirátorech atd., když prostě v podstatě jediné, co má cenu řešit, je, co dělají oni lépe než my a prostě se tim řídit, ne? A ve výsledku bychom na tom byli lépe snad ve všech ohledech, pokud vim, nebo jsem něco přehlídl?
A ve výsledku bychom na tom byli lépe snad ve všech ohledech, pokud vim, nebo jsem něco přehlídl?Nepřehlédl jsi nic, ale Česko si vždy vybere třetí cestu a navíc se vůbec nedělají analýzy pro zpětnou vazbu. Tj chtít, aby došlo k poučení na základě analýz zahraničních situací je v tomto případě už úplně mimo. Vláda se od března nenaučila ani vysvětlovat důvody zavedení opatření. Včera zavedla zákaz nočního vycházení. Jako proč? Jaké jsou důvody? Já už celé roky chodím na procházky před spaním a po 23h nepotkávám prakticky vůbec nikoho. Jaký je teda důvod tohle zakázat? Třeba to nějaký důvod má (ale nikdo mi ho nebyl schopen sdělit), já nevím, možná něco přehlížím. Povolení venčení psů pouze do 500m od domu. Proč? Jednak se tím zvýší koncentrace lidí kolem domů (což může být nepodstatné), ale čemu přesně vadí, když se pejskaři vydávali 2km na pole? A byli o to více rozptýlení. Ano, možná ty důvody jsou, že "v centru Prahy se něco dělo, protože je tam prostě vyšší koncentrace lidí a hustá zástavba", ale to rozhodně neplatí pro menší města nebo rovnou vesnice. Zákaz je ale plošný. Nehledě na to, že tato opatření reagují na dnešní stav, který ale vznikl dva až tři týdny nazpět. Tj chtít to vyhodnocovat po týdnu (3.11.), jak říká vláda, je totálně mimo, protože na stav 3.11. tato opatření nebudou mít ještě žádný vliv. Tj vláda opět řídí exponenciální funkci s třítýdenním zpožděním a ještě to hrdě přiznává.
Třeba to nějaký důvod má (ale nikdo mi ho nebyl schopen sdělit), já nevím, možná něco přehlížím.Tipnul bych si, že lidi chodí někam chlastat.
Povolení venčení psů pouze do 500m od domu. Proč?Snadná vynutitelnost a možnost to kontrolovat. Lidi na relativně mírná opatření z vysoka [něco], tak se prostě utahují šrouby. Čekal snad někdo něco jiného?
Tj chtít to vyhodnocovat po týdnu (3.11.), jak říká vláda, je totálně mimo,...Jen tak ze zvědavosti: řekli konkrétně, že chtějí vyhodnocovat tato nová opatření?
Kdyby novináři informovali o všem, co se stalo a přistupovali k tomu objektivně a nezaujatě, tak fajn. Ale tak to nefunguje – novináři selektivně informují o jakési podmnožině toho, co se stalo, vybírají informace vhodné k uveřejnění na základě toho, co se jim hodí, co jim zapadá do jejich politického programu a vidění světa. Přestože nejsou politickou stranou, tak se chovají jako politický subjekt, který sleduje nějaké svoje politické cíle a snaží se politickou situaci v zemi ovlivnit – ne ji jenom popisovat a analyzovat.
Nechci teď úplně zabíhat do diskuse, zda je to tak správně nebo ne, nebo jestli vůbec může existovat objektivní a nezaujatá novinařina…
Ale když už je to tak, jak píši v prvním odstavci, tak je potřeba se zamyslet, jaké ty jejich cíle asi jsou a jestli mezi ně patří zvládnutí epidemie, minimalizace počtu nakažených či ekonomických škod… nebo jestli má prioritu něco jiného.
P.S. Teď čtu znova ten Heronův komentář a zjevně to, co tu píšu, není reakce na něj. Ale na věci to nic moc nemění.
Tipnul bych si, že lidi chodí někam chlastat.V tom případě mají zakázat chodit někam chlastat.
Lidi na relativně mírná opatření z vysoka [něco], tak se prostě utahují šrouby.Ale utahují se úplně blbě. I na tom obšlehlém seznamu rizikového chování je venčení psů úplně dole. Jaký je teda důvod tohle zakazovat?
řekli konkrétněNe. Stejně jako neřekli konkrétně ani nic dalšího. Prostě ad hoc chaos.
V tom případě mají zakázat chodit někam chlastat.To už dávno zakázané je.
I na tom obšlehlém seznamu rizikového chování je venčení psů úplně dole. Jaký je teda důvod tohle zakazovat?Aby majitel psa nemohl vzít psa a jít někam chlastat (nebo dělat to, co tím nočním zákazem chtějí omezit.)
Ne. Stejně jako neřekli konkrétně ani nic dalšího. Prostě ad hoc chaos.To je ale docela důležité. Protože jestli je obviňujete z toho, že chtějí tato opatření vyhodnocovat po týdnu, přestože se projeví po dvou, ale oni neřekli tato opatření, ale jen opatření, tak je obviňujete chybně. Opatření jako taková samozřejmě již po týdnu od zavedení těchto nových opatření vyhodnotit lze. Ta předchozí.
To už dávno zakázané je.V tom případě je ten zákaz nočního vycházení vlastně zcela zbytečný.
nebo dělat to, co tím nočním zákazem chtějí omezitCož právě vůbec nevíme, co je.
ale oni neřekli tato opatření, ale jen opatřeníNechcete jít dělat mluvčího vlády?
Vy jste v téhle republice zřejmě první den.To už dávno zakázané je.V tom případě je ten zákaz nočního vycházení vlastně zcela zbytečný.
Nechcete jít dělat mluvčího vlády?Nechci. Ale pokud někoho kritizujete za něco, co neudělal, tak mají všichni být zticha a odkývat vám to, nebo jak si to představujete?
To je takovay lampasacky pristup. Neco zakazu, ale neverim lidem, ze to budou dodrzovat, tak toho zakazu jeste vic, aby to nemohli obchazet, ale neverim jim, ze to nebudou obchazet, tak toho zakazu jeste vic, aby to nemohli obchazet,... Jiste to bude matematicky vychazet, protoze cim vic zakazu, tim spis se nektery z nich zacnou porusovat. Ale z pohledu dosazeni cile, je to k nicemu, neb k tomu je potreba si vybudovat u lidi duveru, ktera je potreba pro dodrzovani onech dlouhodobych opatreni. V podstate si takovymhle pristup vlada zavira cestu k totalnimu lockdownu (pokud se nerozhodne i pro zastrelni na miste, jako trestu za poruseni).Třeba to nějaký důvod má (ale nikdo mi ho nebyl schopen sdělit), já nevím, možná něco přehlížím.Tipnul bych si, že lidi chodí někam chlastat.
Coz stejne neni jak kontrolovat (trva bydliste != misto kde clovek bydli). Nicmene pokud mas pocit, ze na soucasna opatreni lidi serou, pak by bylo dobre skutecne ukazat, ze na ne serou, a ne hazet dalsi nahodna opatreni.Povolení venčení psů pouze do 500m od domu. Proč?Snadná vynutitelnost a možnost to kontrolovat. Lidi na relativně mírná opatření z vysoka [něco], tak se prostě utahují šrouby. Čekal snad někdo něco jiného?
Takže my máme plně digitalizovanou státní správu a 200m fronty k tomu.Který že to úřad vám nepošle zprávu do datové schránky, i když je to povinné?
A přitom, jak tady pokaždý upozorňuju, jsou země jako J. Korea, Japonsko, Taiwan apod., kde nedošlo/nedochází ke kolapsu ani zdravotnictví ani ekonomiky.
V Asii mají jednak s podobnými epidemiemi zkušenost a jednak si myslím, že je to víc o disciplíně a chování jednotlivých lidí, než o tom, co nařídí vláda (tzn. spíš body d+h než c+g).
Nařízení je k ničemu, pokud se nedodržuje. A u nás bohužel lidi nedodržují ani ta současná nařízení, která jsou relativně mírná a přicházejí relativně pozdě. Jak by asi lidi dodržovali opatření, která by byla přísnější a přišla by dřív (v době, kdy ještě víc lidí mělo pocit, že o nic vážného nejde a že jsme v pohodě)?
Pro spoustu lidí bylo prioritou č. 1, aby si mohli dát pivo s kamarády, jak jsou zvyklí, nebo jít na fotbal nebo na koncert.
Ta nedůvěra mezi občany a státem je bohužel dlouhodobý problém. Je to vidět např. na silnici – když lidé nedodržují 50, tak to stát „řeší“ tím, že tam dá 30. Lidi pak státu nevěří, že ta jeho pravidla jsou opodstatněná a mají smysl.
Jak by asi lidi dodržovali opatření, která by byla přísnější a přišla by dřívKdyby přišla dřív, tak by nejspíš nemusela být přísnější. To jenom teď zase vláda řídí exponenciální proces pomocí regulátoru, který umí jenom natvrdo ON a natvrdo OFF a ještě má nesmyslně nastavenou hysterezi.
Kdyby přišla dřív, tak by nejspíš nemusela být přísnější.Myslíte, že když lidé opatření nedodržují teď, že by to dělali v září, když se vlastně nic nedělo?
Kdyby přišla dřív, tak by nejspíš nemusela být přísnější.
Tohle ale přece není nic, kde bys musel čekat na vládu. Proč třeba opozice neřekla: „Vláda vám to sice nezakazuje, ale my vám radíme, abyste se chránili tak a tak a zdrželi se takových a takových činností.“ a proč je lidi neposlechli? Proč proti vládě „rebelují“ tím, že nedodržují ani mírnější či opožděná opatření a ne tím, že by se chránili víc, než mají nařízeno?
Novináři pak mají nejvíc práce s tím, aby očerňovali vládu a zpochybňovali každý její krok (to ostatně dělali programově už dávno před epidemií). Místo toho mohli ustanovit něco jako stínové ministerstvo zdravotnictví, pozvat do něj lepší odborníky, než které našla vláda, a věnovat jim titulní stránky novin a obecně větší část mediálního prostoru. Místo věčného politikaření mohli ten prostor věnovat informacím, co mají lidi dělat a nedělat (přestože vláda to nenařizuje a dojde jí to třeba až za pár týdnů, že by to byl dobrý nápad).
Proto jsem tohle nazval „Strukturovaná diskuse o COVID-19“ – v těch kategoriích b,d,f,h (co mohou/měli dělat občané resp. obecně soukromý sektor) je/byl obrovský potenciál, který šlo využít, bez ohledu na to, jak špatnou a neschopnou vládu zrovna máme.
Proč třeba opozice neřeklaTak některá opozice to říkala, ale to bych sem netahal, jinak z toho vznikne hádka o konkrétních politických stranách a diskusi to zničí.
to ostatně dělali programově už dávno před epidemiíAno, protože přesně toto je práce novinářů.
Místo toho mohli ustanovit něco jako stínové ministerstvo zdravotnictvíNovináři? Jako vážně? Toto je jejich práce? Navíc nejsi ty etatista, který mi tady tvrdil, že se všechno má řešit na úrovni politických stran a nikoliv třeba neziskovek? A najednou chceš po novinářích, aby suplovali práci ministerstva? Nehledě na to, že třeba takový DeníkN něco podobného dělá. Petr Koubský má svou rubriku a z vlastního zájmu se věnuje právě tomuto. A takových novin je víc.
je/byl obrovský potenciálAno, potenciál. Potenciál nestačí.
šlo využítNěkdy nešlo. Nebudu uvádět, co jsem přesně řešil, ale v době naštěstí celkem klidu přes léto, jsem MUSEL fyzicky na jistý úřad. Celkem to komplikuje i práci v SVJ, protože ze zákona máš nařízeno dělat shromáždění vlastníků, kde se očekává, že budou přítomni všichni vlastníci nebo jejich zástupci - to, že to v praxi vypadá jinak a lidi dávají plné moci je věc jiná, toto jim nemůžeš nařídit. Takže udělat shromáždění pro 96 vlastníků je z důvodů vládních nařízení nemožné, spousta SVJ to odložila na příští rok, a potom bude stačit jeden hyperaktivní blbec, aby podal na všechny žalobu za porušení zákona. Takže třeba toto je taková nepodstatná drobnost, kterou vláda za nouzového stavu taky legislativně nezměnila.
Novináři? Jako vážně? Toto je jejich práce?
Novináři tomu mohli dát ten mediální prostor, kdyby chtěli, a nechat tyto informace lépe proudit k lidem. Místo toho věnovali svoje úsilí tomu, aby každou chvíli vyšla šokující zpráva o tom, že v Praze se nakazilo nejvíc1 lidí, nebo jak vzrostlo nějaké absolutní číslo vytržené z kontextu (ale v titulku se to bude „hezky“ vyjímat a lidi na to budou klikat) nebo dramaticky prožívat každý výkyv počtu nakažených bez ohledu na to, kolik v daném období proběhlo testů. Místo zahlcení veřejnosti statistikami, které stejně veřejnost interpretovat neumí nebo nechce, nebo jen propadne panice2, tu mohli vycházet analýzy a doporučení od nějakého panelu odborníků, který by třeba podpořila opozice (ve smyslu: „kdybychom byli ve vládě my, tak bychom to nechali řídit tyto lidi“ – takže něco jako to stínové ministerstvo).
Navíc nejsi ty etatista, který mi tady tvrdil, že se všechno má řešit na úrovni politických stran a nikoliv třeba neziskovek?
Neziskovky nemají mít žádné pravomoci a privilegia oproti třeba firmám, nemají mít na nic monopol nebo podíl na moci. Pokud ale budou vydávat nějaká doporučení a lidé se jimi budou dobrovolně řídit, je to úplně v pořádku.
Někdy nešlo. Nebudu uvádět, co jsem přesně řešil, ale v době naštěstí celkem klidu přes léto, jsem MUSEL fyzicky na jistý úřad.
Tak bys tam šel s respirátorem, štítem, v rukavicích a kanystrem dezinfekce. Taky občas chodím na úřad osobně, naštěstí jen do podatelny. Tohle není nějaké kritické místo, které by se mělo optimalizovat jako první.3 Rozhodně ne ve chvíli, kdy ostatní chodí na hromadné sportovní nebo kulturní akce, na procházky do nákupních center, baví se v přeplněných barech (dokud to nebylo zakázané) nebo potom v tajných sklepních hospodách nebo se schází ve větších počtech v soukromých bytech. Oproti tomu nějaká moje nebo tvoje návštěva úřadu je úplné nic a na vývoj epidemie nemá vliv.
Opět do toho vstupuje ta novinářská rétorika: prakticky všechny ty zprávy jsou podané stylem: „ta zlá vláda vám zase zakázala tohle a tamto, tady jsou přesné limity toho, co se nesmí“ což vlastně vypadá tak, že vše, co není zakázané, je OK, a že by občan měl tyto limity využít naplno (a řada lidí se pak není schopná ani do těchto limitů vejít, nebo spíš ochotná). Mnohem prospěšnější by bylo podat tu informaci jako: „situace se zhoršila, odborníci doporučují nedělat to a to a dělat tamto… jo a jen tak mimochodem, vláda s tím souhlasí a dala to do vyhlášky“.
[1] jak by taky ne, když je Praha největší město v republice, zdržuje se tu nebo tudy projíždí nejvíc lidí – tak tu logicky to číslo bude nejvyšší
[2] a časem přirozeně otupí a začne to ignorovat – což se stalo, protože ty „šokující“ zprávy tu vycházely dlouho už v době, kdy se relativně nic moc nedělo
[3] což neznamená, že by se optimalizovat nemělo nebo že to není chyba, ale priority bych viděl někde jinde
Novináři tomu mohli dát ten mediální prostor, kdyby chtěli, a nechat tyto informace lépe proudit k lidem.Někteří to dělali. Ale stále si nemyslím, že toto je jejich práce. Ministerstva / ústavy typu SÚKL + SZÚ mají svůj tiskový odbor, svoje weby, kde tohle mohli prezentovat.
tu mohli vycházet analýzy a doporučení od nějakého panelu odborníků, který by třeba podpořila opoziceTakže novináři měli spolupracovat s opozicí? Tj úplně absurdní požadavek, který jde proti smyslu nezávislé žurnalistiky.
takže něco jako to stínové ministerstvoAno, koncept stínových ministerstev mi také dost chybí.
Tak bys tam šel s respirátorem, štítem, v rukavicích a kanystrem dezinfekce.No však skoro takto jsem tam šel, já jsem tím jen chtěl ilustrovat to, že pokud se jako občan fakt snažíš být maximálně odpovědný, tak to přesto má své limity, které ti tam někdo jiný vloží. Třeba například bych byl rád, abych na ten úřad vůbec nemusel.
Rozhodně ne ve chvíli, kdy ostatní chodí na hromadnéTohle beru jen na půl. Moc nemám rád, pokud se argumentuje tím, že někdo jiný se chová ještě hůř, takže já si vlastně můžu dovolit taky trochu prasit. Jako jasně, na globální výsledek to moje chování má potom menší vliv, ale zase já mám čistý štít.
Opět do toho vstupuje ta novinářská rétorikaNějak sis vzal na paškál novináře. Já to tak nevidím, novináři informovali o tom, co vláda vyhlásila a to někdy i s jistou dávnou ironie a povzdechu nad tím, že už to po dvacáté za den musí aktualizovat.
a že by občan měl tyto limity využít naplnoNikde jsem nezaznamenal, že by tohle někteří novináři takto sdělovali. A někteří lidé se takto chovají zcela standardně, covid necovid. Asi otázka pro psychology.
odborníciKteří? Jasně vidíš, že se k tomu vyjadřoval každej "odborník" a dostávali různé nálepky. Pirk to bral stylem "já to přežil, takže pohodička", Šmucler si na tom dělá politické PR, ani jeden není z oboru. Ano, vadí mi, že si některé pořady zvou různé šarlatány, to mi vadí fakt hodně, ale kdyby to zase nedělali, tak potom někdo přijde s tím, že "cenzurujou" a že v novinách mají politickou agendu a nepřipouští všechny názory.
Ano, protože přesně toto je práce novinářů.Očerňování a zpochybňování na základě toho, která vláda tam sedí, rozhodně jejich práce není.
Takže udělat shromáždění pro 96 vlastníků je z důvodů vládních nařízení nemožné, spousta SVJ to odložila na příští rok, a potom bude stačit jeden hyperaktivní blbec, aby podal na všechny žalobu za porušení zákona.Pokud je to nemožné, žalobu lze podat, ale nikoliv očekávat, že jí soud vyhoví nebo že na základě toho bude trestat. (Leda byste narazil na soudce, který to neví, pak byste se museli odvolávat...)
Pokud je to nemožné, žalobu lze podat, ale nikoliv očekávat, že jí soud vyhoví nebo že na základě toho bude trestat. (Leda byste narazil na soudce, který to neví, pak byste se museli odvolávat...)No samozřejmě, ale člověk by chtěl dělat taky občas něco jiného, než chodit po soudech.
Spíš jsem byl jedinej ochotnej.Stejný princip, těžko můžete do takové funkce jít a očekávat, že nebude potřeba řešit důsledky toho, že pracujete s lidmi.
Jako jasně, bylo by lepší, kdyby na to existovala explicitní výjimka.Nevím o jakou výjimku by mělo jít. Já žádnou nechci. Chci, aby se v digitální době daly dělat věci jinak, elektronickým hlasováním apod. To vůbec nesouvisí s nějakou epidemií, to klidně mohlo fungovat už od roku 2000 a všechno si posílat podepsané. Jenže to by základní infra tohoto státu nejdřív musela fungovat. S těmi třemi kvalifikovanými CA jsem si užil až dost. Nevím, jak je to dneska, ale jedna z nich ještě loni neposílala certy ani do certificate transparency logů. (Resp asi s týdenním zpožděním.) Takže některé úřady státní správy sice správně měly kvalifikovaný cert, ale nefungoval v prohlížečích, protože nebyl v logu. Skvělé. Ono hlasování lze provést papírově, tedy bez zasedání, ale to zase vyžaduje proti podpisu rozdat dopředu připravené programy shromáždění, lidi musejí mít čas se k tomu vyjádřit a doplnit a takhle to budeš iterovat donekonečna. Tj ti to stejně ani nepomůže. A nejsem takovej magor abych teď proti podpisu něco lidem rozdával.
A vůbec, chceme, aby na to stát připraven byl?To asi záleží, jak kdo chápeme roli státu. Stát by se měl aktivně připravovat na všechna rizika*. Jestli někdo o možnosti epidemie nevěděl, tak proč se teda na letištích dělala cvičení (a potom ostrý režim) kvůli ebole? A několik podezřelých případů dokonce následná kontrola zachytila a odvezla na připravené infekční oddělení. Chce někdo tvrdit, že infekční onemocnění neexistují? *) Ale ne systémem výjimek. U toho by každý systémový inženýr měl vyskočit jak čertík z krabičky. Systém, kde se sebemenší nepříjemnost řeší výjimkama, je systém nahovno a zcela nefunkční. Robustní systém se pozná právě tak, že funguje zejména v nepříjemných situacích.
Chci, aby se v digitální době daly dělat věci jinak, elektronickým hlasováním apod.No vidíte, (modelový příklad) mně je sedmdesát let a tu věc zapínám, jen když mi vnoučata zavolají, že mi poslala ten emajl. Žádné elektronické hlasování nechci. A teď mudruj.
Jenže to by základní infra tohoto státu nejdřív musela fungovat.Leda byste ten stát vedl jako firmu. A myslím jako firmu, která vám patří, ne ten systém, kdy se ve vedení jednou za čas vystřídají lidi, co na úspěchu té firmy nemají žádný zájem.
Vytrhl jste to, co jsem napsal, z kontextu, takže reagujete pěkně, ale ne na to, co jsem napsal.A vůbec, chceme, aby na to stát připraven byl?To asi záleží, jak kdo chápeme roli státu.
Ale ne systémem výjimek. U toho by každý systémový inženýr měl vyskočit jak čertík z krabičky. Systém, kde se sebemenší nepříjemnost řeší výjimkama, je systém nahovno a zcela nefunkční. Robustní systém se pozná právě tak, že funguje zejména v nepříjemných situacích.To možná pro technokraty. Vzhledem k tomu, jak komplikované jsou zákony teď, tak dopisovat do nich další enormní hromadu kódu typu "v případě situace X neplatí paragraf Y odstavec n, paragraf Z ostavec m,...", by bylo mnohem horší, než v případě nějaké výjimečné situace vydat výjimky a zbytek řešit existujícími obecnými právními principy (typu bylo-li zakázáno A, což zabránilo splnění B, nelze trestat nesplnění B.) Všichni víme, že existuje něco jako bitrot. Jak by asi tak vypadaly zákony, které popisují stavy vyskytující se jednou za 100 let. Úplně nahovno a beztak by si to nikdo nepamatoval, máte minimálně dvě generace právníků (a soudců), které se nikdy s žádnou takovou epidemií nepotkají.
Žádné elektronické hlasování nechci.Nějaká forma stanovena být musí. Já třeba nechci papírové hlasování. Tak zavedeme 30 způsobů a potom někdo přijde, že chce 31. způsob.
vedení jednou za čas vystřídají lidiPotom tady máme nějaké právo a zákony. Úřady mají nařízeno od roku 2010 mít zavedeno IPv6. Realita roku 2020 se s tím jaksi neshoduje. Takhle to dopadne, když se právo nevymáhá a porušení nařízení se nechá bejt.
Jak by asi tak vypadaly zákony, které popisují stavy vyskytující se jednou za 100 let.Pokud by ty zákony byly takto špatně napsané, tj že by popisovaly konkrétní stavy, tak máte zcela pravdu. A tento způsob psaní zákonů já právě kritizuju. Dobře nastavený systém nemusíte připravovat na žádnou konkrétní situaci a bude fungovat lépe, než systém připravený na každou jednotlivou situaci, takový potom totálně selže, když přijde něco, co nikdo nepředpokládal.
Nějaká forma stanovena být musí.Taky že je: schůze s osobní účastí.
Takhle to dopadne, když se právo nevymáhá a porušení nařízení se nechá bejt.Ano, vrána vráně oči nevyklove a vymahatelem práva je ten, kdo to právo porušuje. Co čekáte, že se stane?
Dobře nastavený systém nemusíte připravovat na žádnou konkrétní situaci a bude fungovat lépe,...... a knížku s jeho popisem vám přinese jednorožec na duhovém polštářku. To je asi tak stejně realistické, jako existence takového systému. To, co tady propagujete, je program, který funguje zcela bez lidského zásahu, tedy je vytvořený zcela bezchybně. Až něco takového uvidím, tak začnu věřit i na ty jednorožce.
A ve výsledku bychom na tom byli lépe snad ve všech ohledechNebyli, podtržítko by musel nosit roušku. Jako chápu, že současná situace a to do čeho se řítíme není úplně nejlepší (i když teda elama a JiK vedle tvrdí, že to je v pohodě), ale je to úplné prd proti tomu, kdyby podtržítko musel nosit roušku.
Ne, nejsou, jsou přetížené kvuli panice z covidu. WTF. To už jako na takovýmhle levlu je potřeba popírat realitu?FTFY To ze jsou pretizene nikdo nepopira
Treba takhleTohle určitě nezpůsobuje přetížení zdravotnictví, maximálně to může být přihoršující okolnost ke zdravotnictví přetíženému covidem.
A to ze vetsine lidi co jsou v nemocnicich s covidem nic neni, ale nemaji kam jinam jit, je celkem znama vecTo není způsobeno panikou, ale tim, že doktoří tam nechtějí mít o týden později místo jednoho důchodce 10 dalších. A krom toho největší nedostatek je personální, ne lůžkový, a personál zaměstnají především vážné případy.
A to ze vetsine lidi co jsou v nemocnicich s covidem nic neni, ale nemaji kam jinam jit, je celkem znama vecHlavne je to znama vec u vsech tech lidi, kteri lezi na ARO na ventilatorech, coz je to kriticke misto, kde hrozi kolaps. Puvodne jsem si optimisticky myslel, ze jsme od toho bodu jeste tak ctrnact dni, ale system uz ted zacina narazet na sve limity.
... předpokládám, že minimálně nějaká korelace tam bude.bude? jak jsi verifikoval ten predpoklad?
For influenza, a higher amount of virus at infection has been associated with worse symptoms. It has been tested by exposing volunteers to escalating doses of influenza virus in a controlled setting and carefully monitoring them over several weeks. This hasn’t been done with covid-19, and is unlikely to happen, given its severity.
i) Moje (zdůrazňuji, že laická a budu rád za případné opravy) představa je, že virus je buněčný parazit, který se snaží používat buňky hostitele pro své množení. V tom se mu snaží zabránit imunitní systém hostitele, který vždy ale má jen omezenou „kapacitu“ (u některých lidí vyšší, u některých nižší, ale vždy omezenou). Pak můžou nastat zhruba tyto scénáře:Myslim, ze to neni daleko od pravdy, ale s jednou (celkem podstatnou) zmenou. 1/Expozice je mala, treba 5 virionu. Sejme je nespecificka imunita, a hotovo. 2/Nebo expozice je mala, treba 10,000 castic viru, virionu, 99% z nich se neuspesne zkusi nalepit na bunecnou stenu a proniknout. Nezdari se jim to. 1 % se to zdari, ale bud se jich zbavi neco v bunce, nebo poserou sve uploadovani genetickeho kodu a preprogramovani bunky (race condition), takze, ta sice chcipne, ale na selhani funkce, ne z vycerpani a plna fungujicich kopii viru. 3/Expozice je mala, ale ne dost, treba 100k virionu. 99% zkape, 1 procento nakazi deset bunek, devet z nich nedopadne a jedna jo, pred smrti vyrobi milion kopii a jeste navic si ty kopie vtipne nechaji fragmenty membrany bunky, aby je iminitni system hur chytal... Jinak si vsimni, ze naprosto nerozporuji tvou tezi, ze virova naloz, viral load, dobre predikuje smrt pacienta. Ono to totiz muze byt i opacna impikace, kdyz si imunitni system neumi poradit, nelimituje virovou naloz nic jineho nez cyklus vycerpani/doplneni zdroju, takze viral load poroste jak sileny, a to az k smrti pacienta. Pokud tam budou nejake oscilace, tak jen v tom, jak ten imunitni system bojuje nez to zabali, a jak postupne telo odpojuje mene prioritni systemy a presmerovava zbyvajici zdroje na podporu vitalnich komponentu, tedy obeh, mozek a plice...Virová expozice je malá. Imunitní systém virus zařízne prakticky okamžitě, než se v těle stihne významně namnožit, takže se kromě poškození několika málo buněk nic zásadního nestane. Proč to tak je, to přesně nevím: asi to musí souviset s nějakou nespecifickou imunitní reakcí. Jinak si neumím moc vysvětlit, proč by něco jako minimální infekční dávka vůbec existovalo.
Ono to totiz muze byt i opacna impikace, kdyz si imunitni system neumi poradit, nelimituje virovou naloz nic jineho nez cyklus vycerpani/doplneni zdroju, takze viral load poroste jak sileny, a to az k smrti pacienta.Tahle souvislost tam bude určitě. Ale nemyslím si, že viral load bude funkce jen imunitního systému. Spíš to bude funkce imunitního systému a té počáteční dávky (a samozřejmě času). Otázka je, co z toho má jak velký význam. Další zajímavá otázka je, jak dramaticky se liší maximální infekční dávka, která spustí dejme tomu jen běžnou rýmu, napříč populací. Protože faktem je, že těžší průběhy mívají hlavně starší nebo oslabení lidé, u kterých by přitom jeden očekával, že budou exponováni menším infekčním dávkám než mladší lidé s mnohem častějšími a rizikovějšimi kontakty. Tam se zdá, že se budeme bavit o možná i řádově jiných hodnotách. Tu nejdůležitější otázku ale spatřuji v tom, co jsem naznačil v #174. Co by se stalo, kdybychom se před virem přestali jakkoliv chránit a dodržovat pravidla jako 3R apod.? Očekával bych, že infekční dávky vzrostou a s nimi i množství těžších průběhů. Prymula koncem září linkoval třeba tohle. K lockdownům/uzavírkám ekonomiky začínám mít stále menší toleranci, protože mi čím dál víc začíná připadat, že než se dočkáme té ~70% proočkovanosti populace, tak s tím jejich diletantským řízením těm úmrtím nebo zdravotním následkům stejně nezabráníme. Pořád si ale myslím, že je potřeba se chránit a klást velmi vysoký důraz na ta preventivní opatření.
Jenže my nežijem v Japonsku (...) Jinak asijské země jsou nesmyslný příklad, tam společnost funguje jinak, u nás jejich řešení nikdy fungovat nebude.Tohle není odpoěvď, to jsi jen přefrázoval to, co jsem napsal já. Ano, jasně, že to tam funguje jinak - v tom je přece celá ta pointa. Kdyby to tam nefungovalo jinak, tak je přece nebudu dávat za příklad, WTF. Stupidní tautologická námitka tohle. (A stejně vždycky někdo znova odpapouškuje, že "nejsme jako Japonci". Ne asi.)
A ten rozdíl je hlavně v tom co dělá stát a ne v tom co dělaj lidi.Tak o tom teda vůbec nejsem přesvědčen. Tím nechci říct, že vláda dělá správné kroky, naopak, chová se absurdně, ale to se lidí chovaj taky. Neuvěřitelně švejkujou a pak se akorát na vládu vymlouvaj.
Tak o tom teda vůbec nejsem přesvědčen. Tím nechci říct, že vláda dělá správné kroky, naopak, chová se absurdně, ale to se lidí chovaj taky. Neuvěřitelně švejkujou a pak se akorát na vládu vymlouvaj.+1
Nezbývá než popřát hodně štěstí s přesvědčováním lidí u nás, že se mají chovat jako Japonci. Doufám, že to stihneš ještě v tomhle století.Jenže my nežijem v Japonsku (...) Jinak asijské země jsou nesmyslný příklad, tam společnost funguje jinak, u nás jejich řešení nikdy fungovat nebude.Tohle není odpoěvď, to jsi jen přefrázoval to, co jsem napsal já. Ano, jasně, že to tam funguje jinak - v tom je přece celá ta pointa. Kdyby to tam nefungovalo jinak, tak je přece nebudu dávat za příklad, WTF. Stupidní tautologická námitka tohle. (A stejně vždycky někdo znova odpapouškuje, že "nejsme jako Japonci". Ne asi.)
Ani náhodou. Třeba Němci mají jasně dané jaká opatření se budou zavádět, pokud se v regionu překročí určitý počet nakažených. Podle jejich pravidel bylo skoro celé česko červené už na začátku září a měli být zaváděny další opatření. U nás se nedělo nic, naopak vláda přesvědčovala veřejnost, že krize skončila a situaci mají pod kontrolou. U nás se pořád mluví o nějakých antirouškařích (který potkávám jen na netu), ale v zahraničí to taky není zdaleka tak růžové. Třeba o víkendu byly v Berlíně demonstrace antirouškařů stejně jako u nás. Podle mě se průměrný Čech nechová hůř než průměrný evropan. Vsadím se, že naopak jsme o dost víc disciplinovanější než třeba Italové nebo Francouzi (např. nedávno proběhla stávka zaměstnanců co provádí odběry na testy) naopak o dost míň disciplinovaní než seveřani.A ten rozdíl je hlavně v tom co dělá stát a ne v tom co dělaj lidi.Tak o tom teda vůbec nejsem přesvědčen. Tím nechci říct, že vláda dělá správné kroky, naopak, chová se absurdně, ale to se lidí chovaj taky. Neuvěřitelně švejkujou a pak se akorát na vládu vymlouvaj.
Nezbývá než popřát hodně štěstí s přesvědčováním lidí u nás, že se mají chovat jako Japonci. Doufám, že to stihneš ještě v tomhle století.Asis ztratil nit vlákna - co jsem napsal, byla reakce na Odina. Už Odin ve svých komentářích přesvědčuje lidi k nějakýmu chování. Dtto spousta lidí v diskusi. Já pouze říkám, jakým směrem bychom se měli koukat, když už teda lidi přesvědčujem k nějaký změně chování nebo řešíme systémové změny. Prostě bych byl pro, abychom se inspirovali systémy, kde to funguje, místo nějakých ideologií, dojmů lidí bez vzdělání a podobně. Nepřijde mi to nepochopitelný ani nereálný.
Je zajímavé sledovat třeba Slovensko. Za tu dobu, co se u nás o plošném testování jen žvaní, už to bude řešit třetí ministr zdrav. a dokonce to mělo být i obsahem té tajné schůzky na Vyšehradě,Ja si myslim, ze plosne testovani cele populace je nesmysl. A ze to bude zjevne i z toho, jak probehne na tom Slovensku. Jde to udelat lepe. Nevyresi to principialni problemy, tedy falesne pozitivni ani falesne negativni vysledky. A stejnou informaci (cca 1000x rychleji a lacineji a navic s casovym prubehem) by vam dal dobre vybrany skutecne nahodny vzorek (nebo 2, aby je bylo mozne srovnavat mezi sebou), reprezentujici populaci CR. Napric vekovyma skupinama, zamestnanima, od deti v materske skole po duchodce, napric celym statem, mesta i vesnice, ruzna povolani, etc. To neni raketova veda. Ze statistiky neni tezke zjistit, jak velky by ten vzorek populace musel byt (podle pozadovane sily statistickeho testu) a to cislo by bylo odhadem nekde mezi 500 a 2000 lidma. Ti by si dal zili sve zivoty, jen by se za nima zastavil odberovy team 2x tydne a dal by jim treba petistovku za 15 minut jejich casu. Ty by bylo mozne testovat treba 2x tydne, uz od kvetna, stale dokola, klidne jim za to platit, a se zarucenou mirou jistoty ukazat miru sireni napric populaci. Pak by bylo mozne lepe cilit opatreni, treba kdyby se ukazalo, ze ted uz to s 95% jistotou ma nebo melo 1/2 cele populace Ceska. Takhle by to naplanoval za tech 6 mesicu od unora nekdo, kdo ma mozek. Kdyz to planuje nekdo kdo ma silu, tak da proste rozkaz, ze 5 milionu lidi pujde na test. Jako soudruh Stalin. blbe, nejspise nefunkcni, ale vypada to dobre v televizi, protoze "vlada" neco dela, a aspon se nakazi par desitek tisic lidi v tech mnohahodinovych frontach na test...
Ti by si dal zili sve zivoty, jen by se za nima zastavil odberovy team 2x tydne a dal by jim treba petistovku za 15 minut jejich casu.Je vidět že nevíš jak to tady chodí. Tady si naopak za test platí ti, co se chtějí nechat otestovat, a rozhodně ne jenom pětikilo, nýbrž 1700 i víc! To je byznys, co? Jistě chápeš, že za takových okolností, kdy penízky od poplašených občanů tečou proudem, by se situaci snažil efektivně řešit jenom naiva.
Pak by bylo mozne lepe cilit opatreni, treba kdyby se ukazalo, ze ted uz to s 95% jistotou ma nebo melo 1/2 cele populace Ceska.Principielně s tebou souhlasim, dělat nějaký v podstatě sampling by bylo užitečný a celkem levný. Ale ten optimismus, že už to teď měla půlka národa fakt nesdílím... IMO to je jen wishful thinking chřipečkářů...
pokud to ma TED (nebo melo pred kratkou dobou, do kdy jde najit celistve, ale uz nefunkcni fragmenty viru) 4% slovaku, tedy 200,000 lidi, ze kterych o tom rekneme 180 tisic vubec nevedelo, co te vede k tomu, byt rezolutne presvecen, ze to za posledniho pul roku nemeli i ti ostatni, nebo jejich nemala cast?Úvaha, že poměr skutečně nakažených ku (odchyceným cíleným testováním | s příznaky | hospitalizovaným | mrtvým) bude přibližně konstantní. Takže pokud nám tyto ukazatele říkají za poslední 3 týdny (doba od nákazy, po kterou ten test vyjde pozitivně) N, a za celou předchozí historii akumulovaně také říkají N, tak si myslím, že stačí výsledky plošného testování vynásobit dvěma a zjistíš, kolik lidí to mělo celkem.
Koukni na to z druhe strany, bez plosneho testovani: za posledni tyden tam otestovali rekneme 50k vzorku, takze treba 40k lidi, a zdaleka ne kazdy, kdo sel na testy mel sebemensi priznaky, nebo byl aspon podezdrely, takze zkusme polovinu, 20k lidi s nejakymmi treba i minimalnimi priznaky. Zaroven z plosneho testu vime, ze ve skutecnosti je pozitivnich 200k. 20k ma aspon tuseni. 20/200 je 10%, a 90% lidi, kteri to maji netusiRozumim tomu správně, že porovnáváš čísla PCR testů za jeden týden s testy na protilátky (IgM+IgG), které se v těle drží (AFAIK) 2 ~ 5 měsíců?!? Proboha člověče, to je naprosto nesmyslné porovnání. Těch 90% asymptomatických, co ti z toho vyšlo, je Garbage in, garbage out. Prosím znovu a lépe.
Jenže v Asii to nefunguje jen kvůli rouškám, ale hlavně kvůli testování a trasování.Ano, samozřejmě, roušky jsou doplněk. Vhodný, ale doplněk.
Pochopitelný to je, ale hlavně totálně nereálný. Jestli myslíš, že to půjde, zkus si aspoň rok pracovat ve státní správě.WTF. Diskuse je o tom, co by se mělo dělat. Já jsem s tou hypotetickou rovinou nezačal. Že to nepůjde, well, to je možný, ale moc nevim, co se tim vlastně snažíš říct.
Prostě se smiř s tím, že ti nikdo nepomůže a zařiď se sám bez pomoci státu.Ještě poznámka k tomuhle, protože mi to tu furt někdo nesmyslně hází na hlavu: Nemam problém se sám zařídit a zajistit si bezpečnost (do nějaký míry). To samozřejmě dělám. Ale já bych rád zařídil, abychom neměli kolabující zdravotnictví, absurdně přetížené zdravotníky a celkově nefungující společnost ze stupidních důvodů. A to jaksi sám bez kooperace státu a ostatních lidí nedám.
Vem si takové pravidlo, že se máš rozhlédnout, než lezeš přes cestu. Nemusíš, ale pak se nemůžeš divit, že tě někdo sestřelí. Smysluplnost tohoto pravidla je jasná jak facka.Smysluplnost např. nošení roušky je z mého pohledu úplně stejně jasná jako smysluplnost rozhlédnutí se před přechodem přes silnici. Bohužel, jsou tady lidi, kteří ignorují jak odborný konsensus, tak i doporučení doktorů, tak i dobrou zkušenost s rouškama v asijských zemích (kde její nošení je standard), mají pocit, že jsou odborníci na epidemologii a ""prostě mají pravdu"". A teď co s tim, žejo.
Nemusíš, ale pak se nemůžeš divit, že tě někdo sestřelí.Modelový příklad: rozhlédnu se, vlezu do cesty a někdo mě sestřelí, protože na padesátce jel 180 a já neměl možnost ho vidět, než jsem do té cesty vlezl. Tedy já jsem dodržel všechno, co jsem měl, ale stejně jsem dojel na to, že někdo jiný porušil předpisy. Takže děkujeme za krásný příklad, který je shodný s těmi rouškami: i když smysluplná (ještě pořád jste nepodložil, proč by neměla být) pravidla dodržuji, může se najít bezohledný sobec, který to nedělá a uškodí mi.
I já se svým chabým zrakem a bez brýlí jsem schopen rozeznat, že se něco blíží minimálně na vzdálenost 200 metrůTo jste si tu situaci pěkně idealizoval, ale život vždy ideální není, takže to zkuste znova, tentokrát s viditelností v mlze na 50 metrů. Jste starší člověk, takže chůze maximálně 1m/s . A ten auťák nesvítí. A na druhou stranu se dostat potřebujete, jdete na autobus k doktorovi. Čí chyba bude následná srážka tomu chodci moc nepomůže. Takže pořád příklad toho, že nastavená pravidla fungují jen v případě, že je dodržují ti, kteří nejsou jejich nedodržením postiženi. Stejně jako u roušek.
A pokud si svým výkonem není jist, nebo nechce riskovat, tak si raději počká až nepojede nic.
To mas totiz trebas na dalnici pekne kus zluty pasky, ktera ti prece (v souladu s predpisy) jasne rika, ze pri tech 130km/h mas okamzite a prudce vybocit z jidniho pruhuKdyž nedokážeš zpomalit před žlutou čárou, dokázal bys zabrzdit před jinou překážkou, která tam může být?
Alternativne na ty dalnici mas omezeni na 80, ale jelikoz ta 80 neni nikde zrusena, tak to logicky znamena, ze mas pristich 800km jet 80.Nevím, jak na dálnici, ale na ostatních silnicích se řídím tím, že kromě pár explicitně označených značek (ZÓNA xxx) končí platnost křižovatkou. Takže třeba dálničním nájezdem by mohla taky, ne?
Když nedokážeš zpomalit před žlutou čárou, dokázal bys zabrzdit před jinou překážkou, která tam může být?Jaká překážka tam legálně může být, aby byla vidět na takovou vzdálenost jako něco, co je nalepené na zemi?
Jinymi slovy chces kvuli vlastnimu prospechu diktovat ostatnim, co maji delat, a vymahat to silou.Sice poněkud nezvykle popsané, ale celkem obvyklé v jakékoli větší společnosti. Třeba takové dopravní předpisy spadají do této kategorie.
částečně mi asi vykecali díru do hlavy různí anonymové tady, kteří pořád řvali, že žádná druhá vlna nebudeTo bych teda čekal, že budete mít víc rozumu, než abyste se spolehl na zázrak.
Muzeme pridat treba 3 dny na detekci odezvy, at nezeru, takze 8 dnu.Dejme tomu, že Pepa se nakazil v den 0. Po 5 dnech pocítí Pepa příznaky a po absolvování kolečka s obvoďákem a hygienou dostane řekněme v den 7. Mezitim paralelně běží trasování. Pepa žije s manželkou a potomkem, oba se nakazili, výsledek testu dostanou v den 12 (*), ale naštěstí už vir nikde nerozšířili, protože nikam nechodili po prvních příznacích Pepy (*). Mimo rodinu Pepa hygieně ohlásil X kontaktů, z nichž hygiena obvolá X/3 (*) a Pepa se snaží obvolat zbytek. Většina těch lidí na tu informaci nereaguje vůbec nijak (*). Hygiena šetří síli tím, že např. u manželských párů zavolá jen jednomu z nich (*). U některých lidí tohle vede k tomu, že do karantény se hodí jen ten z nich, kterému hygiena zavolala a ten druhý si mezitím běhá kde potřebuje, klidně na zbývající společenské akce nebo návštěvy, klidně bez roušky (*). Co se týče nejbližší rodiny, jsme na 12 dench, a to je ještě celkem dobrý příklad, kdy celá ta mašinerie zafungovala relativně rychle (na naše poměry). Z X lidí, se kterými se Pepa viděl, to ale chytil neznámý počet lidí, u kterých bude lag nejméně dalších 7 dní do diagnózy. Příklady označené (*) jsou reálná zkušenosti jednoho mého příbuzného. Zbytek odhady, a to celkem optimistické. Pokud kdekoli v té pipeline nastane lag nebo jiná záludnost, jako např. pomalost obvoďáka, hygieny, výpadek systému, delší inkubační doba, asymptomatický kontakt apod., což jsou všechno věci, které se dějou, pak se IMHO může snadno doba mezi nakažením Pepy a diagnostikou člověka nakaženého od Pepy protáhnout na měsíc od nakažení Pepy, nejspíš i více. 8 dní mi přijde naprosto nerealisticky málo, to nemůže fungovat. 14 dní je IMHO optimistické minimum, reálně, soudě podle zkušeností z jara i podzimu, to je spíš měsíc.
a po absolvování kolečka s obvoďákem a hygienou dostane řekněme v den 7... pozitivní výsůedek PCR testu. Vypadl konec věty.
Až na to, že v den 5 bude počet zjištěných nakažených odpovidat těm, co se nakazili v den -9 (optimistická varianta).proc, kdyz je median inkubacni doby 4-5 dnu a na test, mas li o nej zajem, cekas cca 1-2 dny? Aspon tak mi to rikala segra. V den -1 se nakazis, za 4-5 dnu ti skonci inkubacni doba, doktorka ti po telefonu doporuci se jit otestovat, objednas se a zajdes si na testy a vecer v den 6 budes ve statistice. a naopak, v den 0 se diky moudremu patreni vlady ohledne ponozek nenakazis, za 4-5 dnu nemas nic, v den 6 se nepujdes otestovat, a v den 7 budes ve statistice chybet. Coz je stejne dulezite jako v ni byt, mozna vic, kdyz je cilem hodnotit smysluplnost opatreni... Trasovani a pomalost hygieny na to nema vliv. Co se podle tebe deje mezi dny -9 a +5? (kdyz median inkubacni doby je 4-5 dnu)...
Kdyz v den -1 vlada rozkaze napriklad chodit od pulnoci dne 0 naboso, protoze covid se nejvic roznasi pres ponozky, tak se ucinnost toho opatreni pozna 5 dnu pote.Ne, v den 5 teprve testuješ lidi, co se nakazili nejpozději zhruba v den -2 a nejdříve třeba ještě o týden dříve nebo kdoví o kolik víc. Nicméně, dejme tomu, že by to fungovalo opravdu takhle krásně rychle, pak ale je další otázka: Jak si myslíš, že v těch statistikách poznáš výsledek jednoho takovývhole opatření (izolovaně)? Vždyť nemáš s čim porovnat. To bys leda musel v republiku rozdělit na co nejvíce rovnocené poloviny, v jedné ponožky zakázat, v druhé ne a pak porovnávat křivky šíření v těch polovinách. Vláda prostě hází různý restrikce jedno za druhým a doufá, že něco z toho nebo nějaká kombinace eventuelně zabere. Ono taky co s tim, že jo, po tom proflákaným a prouvolňovaným létě :-|