V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Dnes vám lékař může poslat tzv. eRecept jako SMS na mobil. Jedná se o krátký textový kód, který ukážete v lékárně a na základě něj dostanete léky. Aby to bylo pohodlnější, používají se QR kódy – SMS obsahuje odkaz na www stránku receptu, kde se tento kód zobrazuje. Je tu ale jedno úskalí: tato stránka je pouhý zobrazovač QR kódů a neprovádí téměř žádné kontroly (asi jen ověří délku řetězce a nějaký ten regulární výraz). Pokud byste si tedy chtěli např. eRecept vytisknout (v lékárně pak jen předáte papír, nemusíte tam manipulovat s mobilem nebo ho vůbec nosit s sebou) a kód z mobilu do počítače opisovali, tak vám stránka na doméně epreskripce.cz
klidně zobrazí nesmyslný kód s překlepem nebo jinou chybou.
Stránka zobrazí libovolný text (zřejmě [a-zA-Z0-9]{12}
) a celkem libovolné datum (např. místo 31.02.2021
se pak zobrazí 03.03.2021
).
Nejedná se sice o bezpečnostní chybu, ale přesto bych zde nějakou kontrolu očekával. Otázka je, jak to řešit lépe. Kontrola kódů proti databázi vydaných receptů na druhou stranu totiž zase znamená, že by někdo mohl zkoušet hrubou silou hádat kódy receptů a pak si pro nějaké náhodné léky někoho jiného dojít do lékárny. Takže by bylo potřeba dělat nějaké kontroly na počty dotazů a detekce útoků. To se zřejmě nikomu nechtělo implementovat. Řešením by mohlo být ověřování nějakého kontrolního součtu (např. u čísel bankovních účtů máme tzv. modulo 11), který by byl součástí kódu – tím by se předešlo lidským chybám, náhodná změna by byla včas odhalena, ale zároveň by nešlo hádat kódy existujících receptů.
Tiskni
Sdílej:
taky tam ty vygenerovaný *.png s qr kódama zustaváj furt jakoby viset ve složce https://epreskripce.cz/qr/qrcode2/ :O :O
hele třeba tadyto vyrobený pomocí url https://epreskripce.cz/erp?i=LekyNaHlavuX&s=00.00.9999
.././/logo80
tak logo ERECEPT v patičce stránky se přepsalo QR kodem :-O
Po nahlášení asi přidali kontrolu na lomítka nebo tečky, ale řekl bych, že to je tak všechno.
Nechápu, kdo tohle pustil ven, za to by se měl stydět i středoškolák...
Na dnešní erecept 10 let starý smartphone bez problémů stačí.
To je ale spíš výjimka. Stačil by mi na bankovní aplikaci (do které některé banky zákazníky začínají tlačit dost nevybíravým způsobem)? Na eRoušku (o které se mne stát snaží přesvědčit, že jsem sobec a vyvrhel, když ji nemám)? Na ty nové výdejové boxy Zásikovny (které jiným způsobem otevřít nejdou)?
A ten zbytek je takový amišovský. Pokud chceš být asociál bojkotující bežné technologie, jistě můžeš.
To, že mne nezaujala jedna konkrétní technologie, ani zdaleka neznamená, že je odmítám obecně. Spíš naopak.
Na bankovni aplikaci (ciste html)
Tu jsem nemyslel. Některé banky už totiž začaly některé funkce poskytovat pouze přes jejich speciální aplikaci a v klasickém webovém IB je nemají. Jiné (Raiffeisen) zase zpoplatňují jiné formy 2FA než přes specializovanou smartphone aplikaci.
a na zasilkovnu bez problemu
Podle odpovědi přímo od Zásikovny na Google Play vyžaduje jejich aplikace Android 5 a vyšší. Určitě každý (i nejlevnější) smartphone z roku 2010 zvládne bez problémů upgrade na Android 5 vydaný v listopadu 2014? Nemluvě o tom, že Android 5 už není ani oficiálně podporovaný Googlem, to je až Android 8 ze srpna 2017.
Tu jsem nemyslel. Některé banky už totiž začaly některé funkce poskytovat pouze přes jejich speciální aplikaci a v klasickém webovém IB je nemají. Jiné (Raiffeisen) zase zpoplatňují jiné formy 2FA než přes specializovanou smartphone aplikaci.tak si vyber jinou banku
jejich aplikacezásilkovnu používám téměř denně a v životě jsem nepotřeboval žádnou aplikaci
tak si vyber jinou banku
Zatím to jde. Ale podobných excesů pomalu přibývá.
zásilkovnu používám téměř denně a v životě jsem nepotřeboval žádnou aplikaci
Mluvím o tomhle. To vám taky funguje bez aplikace?
Jiné (Raiffeisen) zase zpoplatňují jiné formy 2FA než přes specializovanou smartphone aplikaci.
Ano. Kvůli tomu nejspíš zruším účet – po asi patnácti letech (eKonto už moc nepoužívám a nechávám si ho spíš z nostalgie, protože jsem kdysi ten systém vyvíjel).
No já už to udělal, a to i přes moji vrozenou lenost. Raiffeisen Banka těch opruzů postupně začíná zavádět čím dál víc (mimo 2FA třeba zrušili posílání výpisů mailem a když se člověk dotazoval na důvody, tak dostal jen obecné bláboly), nebrat.Jiné (Raiffeisen) zase zpoplatňují jiné formy 2FA než přes specializovanou smartphone aplikaci.Ano. Kvůli tomu nejspíš zruším účet – po asi patnácti letech (eKonto už moc nepoužívám a nechávám si ho spíš z nostalgie, protože jsem kdysi ten systém vyvíjel).