Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dnes vám lékař může poslat tzv. eRecept jako SMS na mobil. Jedná se o krátký textový kód, který ukážete v lékárně a na základě něj dostanete léky. Aby to bylo pohodlnější, používají se QR kódy – SMS obsahuje odkaz na www stránku receptu, kde se tento kód zobrazuje. Je tu ale jedno úskalí: tato stránka je pouhý zobrazovač QR kódů a neprovádí téměř žádné kontroly (asi jen ověří délku řetězce a nějaký ten regulární výraz). Pokud byste si tedy chtěli např. eRecept vytisknout (v lékárně pak jen předáte papír, nemusíte tam manipulovat s mobilem nebo ho vůbec nosit s sebou) a kód z mobilu do počítače opisovali, tak vám stránka na doméně epreskripce.cz
klidně zobrazí nesmyslný kód s překlepem nebo jinou chybou.
Sice to moc nesouvisí s tématem portálu, ale předpokládám, že hodně z vás nakupuje na internetu, takže vám snad tahle informace bude k užitku.
<sobotní-nesnášenlivý-zápisek>Docela dost nakupuji na Internetu ze zahraničí. Nejvíc u Číňanů a spol (eBay, DX, přímé nákupy) a pak z USA a Německa (eBay). Možná je trochu s podivem, že jsem si dosud nic nekoupil na Amazonu – když právě Amazon je pro mnoho lidí symbolem internetového nakupování.
Pokud vám od někoho přijde e-mail, který nedává vůbec žádný smysl, nemusí to ještě nutně být tím, že by dotyčný byl blb. Může to být také tím, že používá vadný software – konkrétně Microsoft Outlook a Exchange. Tak si čtete, jak vás odesílatel někam srdečně zve a moc se na vás těší a jak je to důležité, abyste přišli, ale ať koukáte, jak koukáte, nikde nevidíte tu zásadní informaci – kdy a kde se to má konat – ta tam prostě chybí, alespoň v čitelné podobě.
Včera jsem si z Alzy přinesl dva nové 2TB disky. Trochu jsem se sice divil, že byly zabalené v bublinkovém igelitu (snad všechny předchozí disky jsem dostal jen v antistatických sáčcích), ale v prodejně jsem tomu nevěnoval moc velkou pozornost a pospíchal domů. Nepříjemné překvapení tedy přišlo až tam.
V posledních dnech jsem zaznamenal trochu problémy s připojením k Internetu. Situace je dost výkyvová, někdy funguje celkem normálně, jindy skoro vůbec. Hlavně je problém s odezvou (ping).
Tohle není blog, ale diskusní fórum. Nápad na jeho založení vznikl v této diskusi. Je zde zapovězena politika, ekonomie, velký bratr, konspirační teorie, pan profesor, kinderporno, oteplovači a všechny ty depresivní věci související s omezováním soukromí a odpojováním od internetu.
Moje motorola* je se mnou už nějaký ten rok a pomalu se porozhlížím po novém telefonu. Do oka mi padl Sony Ericsson W395.
Už ani nevím, co jsem to hledal, ale narazil jsem na stránku Whats wrong? JSP in netbeans? a z toho zdrojového kódu jsem zděšený ještě teď.
Budoucnost patří IPv6, a tak jsem si i já našel trochu času, abych si ho u sebe zprovoznil.
Před pár měsíci jsem dostal od své banky nabídku na kreditní kartu. Limit byl až překvapivě vysoký a bezúročné období lákavé. Navíc to bylo před mojí cestou do USA, kde se embosska hodí. Takže, ačkoli je mi život na dluh cizí, nabídce jsem nakonec podlehl.
Do avataru si člověk obvykle dává nějaký oblíbený obrázek, tučňáka, nebo něco jiného hezkého. Dnes ale na Ábíčku můžete vidět tohle:
Dnes jsem se jako obvykle podíval na internetový jízdní řád a byl jsem příjemně překvapen novým designem. Kdo jste Pražáci a jezdíte MHD, jistě tuhle změnu taky oceníte.
Někdo si nedá říct a nedá. Kdyby tam použili GNU/Linux, mohla tam být pěkná 1337ovská příkazová řádka :-)
Složení: cukr, ztužený rostlinný tuk, syrovátka, kakaový prášek min 10%, nízkotučné sušené mléko, emulgátory: sojový lecitin E322, polyglycerol polyricinoleát E476, syntetivké aroma vanilín.
Možná tomu nebudete věřit, ale i já si kupuji originální nosiče. Na stránkách bontonland.cz jsem před několika dny narazil na jeden ze svých oblíbených filmů.
Budu sem psát zkušenosti s různými firmami a institucemi (službami, osobami...), které mohou sloužit jako varování pro ostatní uživatele. Pokud mě něčí přístup výrazně potěší, také to sem napíšu, ale předpokládám, že většina příspěvků bude negativních - tzn. na co si dát pozor.