Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Já jedu zatím přes teredo. Až časem bude veřejná IPv4 adresa, šel bych do něčeho lepšího (po předem prohrané buzeraci providera). Prý někde přidělují i nějakej ten rozsah, to by se taky hodilo
Rozsah ti dá i ten SixXS – potřebuješ na to mít pár kreditů (ty získáváš používáním tunelu). Na to se taky chystám. Pak budu moci mít pro každý virtual host vlastní IP adresu a nebudu muset řešit IPv4 problémy s HTTPS a vůbec veřejnou IP pro jakýkoli stroj.
(tedy alespoň u klientů s IPv6 připojením).
To je taková ta věc co nevím co s nima?
Jak dlouho už to provozuješ? Já jich mám zatím/už jen 10 Budu si muset ještě chvilku počkat.
You currently have 269 ISK.
Jak to funguje, když chci mít tunely na různých počítačích -- to zadám na obou to stejné jméno a heslo, nebo dostanu pro každý tunel zvláštní?
Ale já nemám statický tunel, proto jsem se ptal -- jestli pokud bych tohle chtěl provozovat na dvou počítačích, jestli bych potřeboval dvě registrace (jméno/heslo).
Kdybys misto Sixxs pouzil 6to4, tak by ten casovy plan vypadal takhle:
vcera 17:47:45 - zadavam routovaci pravidla
vcera 17:48:15 - IPv6 funguje.
IHMO IPv6 je záležitost vnitro-systémová. A tunelováním se tomu moc nepomůže.
To by bylo nejlepší. Ale nějak se musí začít – když nebudou uživatelé (alespoň tunelovaní), nebudou ani služby. Když nebudou služby, nebude dostatečný tlak na poskytovatele, aby IPv6 zavedli.
Připomíná mi to situaci v oblasti nerostných surovin: IPv4 adresy jsou dnes relativně drahé, protože jsou vzácné a docházejí, jakmile ale skutečně dojdou*, objeví se nová surovnina (IPv6 adresy) a cena IPv4 adres padne, protože už nikoho nebudou zajímat a zároveň bude mít k dispouzici více než dobrý substitut.
*) množství volných klesne na minimum a cena stoupne na maximum.
Ale substitut je to o dost horší, pokud se vůbec o substitutu dá hovořit. Osobně tu vidím dvě rizika:
Přijde mi lepší na nic nečekat a radši se vydat tou první cestou. Navíc tunelování IPv6, které se teď naučíme, se nám může hodit, až nám vláda začne omezovat svobodu Internetu.
Navíc tunelování IPv6, které se teď naučíme, se nám může hodit, až nám vláda začne omezovat svobodu Internetu.Takže vlastně pár let v minulosti? :D
Včera už bylo pozdě?
A když že to má být?
UPC me s pozadavkem na IPv6 poslalo do haje - ja je pristi mesic poslu do haje taky. Sice si s IPv6 nepolepsim ani u noveho providera, ale aspon budu mit levnejsi IPv4.
Za pevnou IP se u UPC plati (aspon myslim, fakturu ted u sebe nemam). A celkove budu i platit za net mene.
V baraku ted mame 3 providery - upc, neuron online a centrio - staci si vybrat :) Ale trvalo to roky nez se sem ti ostatni dostali...
No, pochybuju, že ho ten moment bude trápit víc než to, že někomu platí 200 dá se říct za nic...
Pokud má server, tak ho to trápit bude. Na druhou stranu, když má server pořád online, tak je dost malá šance, že by o tu IP náhodně přišel – to by musela být nějaká akce poskytovatele, např. krátkodobý výpadek někdy v noci, kterého by si jinak ani nevšiml a adresa se vyresetuje. Lepší je mít poskytovatele s pevnou IP (Volný za to chtěl jen nějaký zřizovací poplatek a pak už se paušál neplatí).
Počkej až bude na Nově jednou reportáž o pornoserverech, které poskytují obsah jen po IPv6. To bude najednou poptávka po IPv6 rapidně stoupne
Třeba, ale teď se tam nemůžu připojit. Jsou offline?
Ještě jsem tam nebyl, IPv6 mám teprve od včera
(na ipv6.google.com se dostanu).
Já mám od Sixxs statický tunel (na routeru) a momentálně čekám na ISK body, abych si mohl zřídit subnet (nechce se mi jim psát)...
existuje nějaká použitelná možnost, jak si zprovoznit tunel na dynamický IP? Mám sice freenet6, ale to je ukrutně pomalý.
jj, ten jejich klient aiccu funguje i s dynamickou IPv4 adresou.
Pokud máte veřejnou IPv4 adresu, vřele doporučuji se na SixXS.net zvysoka vybodnout. Když jsem od nich chtěl získat tunel, dělali mi tolik problémů, že je to až k nevíře. Zbytečné úsilí, zbytečně ztracený čas.
Napřed se jim nelíbila diakritika v adrese. Na to jsem extrémně alergický. A když říkám extrémně, myslím extrémně! Pokud má někdo v roce 2009 probém s UTF-8, nechť jde do ... A vůbec, proč bych jim měl dávat osobní údaje???
Pak se jim nelíbilo, že mám vlastní mail server. Tvrdili, že když se jim vrátí nedoručený mail, toho člověka pak odpojí. Odpověděl jsem: Dobře, až se to jednou stane, klidně mě odpojte! A oni že ne, že prostě musím mít dva servery a že mám použít servery poskytovatele.
To byla poslední kapka. Každá odpověď jim trvala víc než týden, celkem jsem strávil měsíc dohadováním s nimi. Tohle už nikdy neudělám, protože 6to4 rulezzz. Je to méně náročné na procesorový čas a též datový overhead je menší, adresa 192.88.99.1 vede k nejbližší bráně, ne někam do háje zeleného, a aby toho nebylo málo, tunely se mohou tvořit dynamicky skrz IPv4, kdykoliv je to potřeba, bez závislosti na nějakém jednom brokerovi.
Na SixXS se přesně hodí jeden slavný citát: Když dáváš, dávej tak, aby tvůj dar bylo možné přijmout.
A vůbec, proč bych jim měl dávat osobní údaje???Protože whois?
192.88.99.1 vede k nejbližší bráně
Nejbližší podle ISP. U nás to bývá relay provozovaná SWITCHem. Zatímco ostatní vyspělé země mají vlastní relaye, u nás je ticho po pěšině.
Průzkum z roku 2004 Tunneling scenarios and mechanisms evaluation našel pouze 46 relayí. Zpráva o provozu finské relaye v síti FUNET (z téhož roku) obsahuje distribuci vzdálenosti 6to4 uzlů a výslovně si stěžuje, že se na ni stahuje i provoz z U. S. A. (15 hopů).
> Zatímco ostatní vyspělé země mají vlastní relaye, u nás je ticho po pěšině.
No ono neni divu. Z ciste ekonomickeho hlediska je provozovani takove verejne brany nesmysl. ISP provozujici branu tim defacto zdarma venuje svou zahranicni konektivitu peerujicim ISPckum.
Což v dnešní době praktické neexistence IPv6 obsahu nepředstavuje významné riziko. Naopak čím více relayí bude, tím bude pravděpodobnost zahlcení linky nižší. (A celá stížnost je sporná, protože každý ISP vám řekne, že nevyužitá linka je na nic a že naopak s rostoucím tranzitem roste jeho význam.)
Nakonec nikdo neříká, že relaye musí být veřejné. Popravdě těch, co se nepropagují, je asi výrazná většina.
Tak, IPv6 konektivitu mame a ted jeste obsah
Jenze, toho u nas moc neni. Napada vas nejaky rozumny IPv6 obsah, krome (momentalne nefunkcniho) prujem.cz?
V nejblizsich dnech se chystam udelat pruzkum, kolik ceskych domen je dostupnych pres IPv6. O vysledky se kdyztak pak podelim
Kdybyste chtěl svoji práci zviditelnit, doporučuji kontaktovat správce portálu IPv6.cz
Jinak v Česku to je s obsahem špatný. Funguje nacevi.cz (proudování České televize). Bohužel už nefunguje ftp://ftp6.linux.cz/ (odpovídá ftp://ftp.linux.cz/) nebo http://amp-ipv6.cesnet.cz:8006/ (http://radio.cesnet.cz:8000/). Pak samozřejmě existují drobnější služby, ale o těch není šance se dozvědět.
Se správci portálu IPv6.cz jsem trošku v kontaktu... :)
S těmi univerzitními sítěmi je to docela problém. Dost dlouho jsem se snažil dotlačit lidi ze Silicon Hill, aby zprovoznili IPv6 na ftp.sh.cvut.cz, když už tedy v DNS tu adresu mají... Koukám, že teď je pro změnu problém na MUNI.
Na svých webech a webech, které hostuji, se snažím IPv6 konfigurovat automaticky. Na jiných webech, ve kterých mám, řekněme, možnost ovlivnit jejich chod, se na IPv6 teprve připravujeme. Ale věřím, že je to jen otázka času a letos se vše pohne
Na MUNI to je s IPv6 hrůza. Nedávno jsem v počítačové hale FI MUNI zkusil ping6 -n -I eth0 ff02::1
a odpovědělo 98 strojů. Globální adresy ale chybí. A to nehovořím o oficiálních serverech jako je web, pošta, IS. Ty o IPv6 taky neslyšely.
Tiskni
Sdílej: