Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas se hodí vědět, zda náš program běží na terminálu nebo jsou jeho vstupy a výstupy přesměrované z/do souboru či jiného procesu. Pak můžeme upravit chování programu např. podle toho, jestli jeho vstup zadává ručně uživatel.
Používám jak GUI aplikace, tak ty textové a přestože mi tu běží Xka s KDE, trávím hodně času v konsoli a na příkazové řádce. Kombinuji tedy ovládání klávesnicí i myší podle toho, co je výhodnější. A říkal jsem si, že by se občas hodilo mít možnost přetáhnout soubor myší ze správce souborů (v KDE to je Dolphin) do příkazové řádky, kde mám rozdělanou nějakou práci a hlavně nalistovaný ten správný adresář. Příjemně mne překvapilo, že v KDE už tahle funkce je :-)
Tzv. QR kódy slouží k šíření nějaké digitální/textové informace v podobě obrázku. Obvykle se používají v AFK světě – tisknou se na papír, dávají na různé krabice, výrobky, plakáty atd. a následně se skenují – většinou mobilem (např. 1, 2, 3) nebo nějakým specializovaným průmyslovým skenerem. QR kódy se ale vyskytují i na webu nebo se mohou jiným způsobem dostat na obrazovku našeho počítače. Není to úplně typický scénář (proč digitální data převádět na obrázek, a pak zase zpátky, když jsme pořád v počítači?), ale stát se to může – např. když autor webu čekal, že obrazovku naskenujeme mobilem, nebo třeba když si prohlížíme svoje fotky a máme na nich nějakou věc s QR kódem. Co s tím, když nemáme mobil s příslušnou aplikací nebo chceme mít dekódovanou informaci v počítači?
Dnes to bude jen takový telegrafický zápisek: o tom, jak spouštět javovský aplikační server PayaraFish (dříve GlassFish) pomocí systemd a o tom, jak přejmenovat šifrovaný disk, aby nám systém taky ještě někdy naběhl, a na závěr ještě pár slov o novém-starém IBM ThinkPadu.
Zápisek byl přesunut sem: SSH/GPG agent vs. gnome-keyring-daemon
Přestože většinu pracovního času trávím jako programátor, jsem i admin – jednak je potřeba na něčem ten software provozovat a jednak mě GNU/Linux baví a chci věnovat i této činnosti. Nainstaloval jsem už řadu serverů (desktopy nepočítám) a chci v tom mít aspoň trochu nějaký systém.
Už pěkných pár let používám na desktopu osm virtuálních ploch (dva řádky, čtyři sloupce). Zvykl jsem si na určité rozmístění aplikací na plochách, mám své klávesové zkratky a jsem s tím celkem spokojený. Někdy se ale stane, že dělám na víc projektech/úkolech současně a pak je i těch osm ploch málo, resp. míchají se mezi sebou okna, která k sobě nepatří. Zvyšovat dále počet ploch už mi přijde neefektivní. Tohle by měl být přesně úkol pro aktivity v KDE. Tak jsem se odhodlal k tomu, že je konečně prakticky vyzkouším a pokusím se je nějakou dobu používat.
Stručně a obrázkově – jeden z mnoha důvodů, proč mám radši GNU/Linux než Windows. To takhle člověk zapne (virtuální) počítač, protože chce pracovat (otestovat webovou aplikaci v MSIE) a pracovat nemůže, protože na něj vyskočí několik různých upozornění na aktualizace aplikací a systému.
Provedl jsem malé (amatérské a nepřesné) měření obsazené paměti v mém desktopu. Postupně jsem zapínal a vypínal programy a sledoval obsazenou RAM. Tady jsou výsledky:
sda
a sdb
a zmršil jsem si disk, ze kterého aktuálně běžel systém. Linux je třeba pochválit, že si s touto situací poradil dobře – i když si člověk podřízne větev, na které zrovna sedí, Linux funguje dál jako by nic – alespoň do restartu. Zase taková tragédie to není, ale nepříjemnost ano – to už tak bývá, když člověk myslí na tisíc dalších věcí a z nepozornosti dělá hloupé chyby. Dneska jsem se dostal k řešení, takže se s vámi o něj podělím – sice existuje řada návodů, ale třeba se někomu bude hodit, jak jsem na to šel já.
Občas je potřeba vytvořit snapshot disku a to rychle, ještě než se něco stihne podělat. V takovou chvíli je dobré mít připravený skript na vytvoření LVM snapshotu a nelovit syntaxi příkazů v nějakých návodech na webu. Použil jsem k tomu init.d skript – nemusí se spouštět při startu počítače (ale může).
Uáááááá, uzavřený software je zlo a měl by zmizet z povrchu zemského (nebo by se měl dělat aspoň tak, aby co nejmíň otravoval lidem život). Minimálně půlku dneška jsem strávil naprosto zbytečnou prací, která by nebyla nutná, kdyby byl software aspoň trochu otevřenější. Ale nakonec se zadařilo, takže tenhle blog nebude jen nadávací, ale i trochu sebepochvalný .
Díky nedávné zprávičce jsem se dozvěděl o QWebClient, což je způsob, jak zpřístupnit Qt aplikace přes web. Přišlo mi to naprosto úžasné, tak jsem se to rozhodl vyzkoušet. Webových frameworků pro AJAXové aplikace je spousta, ale naklikat si Qt aplikaci a zpřístupnit přes web, to je bomba
Jak jsem vám minule psal o záměru vytvořit prezentaci o Linuxu, tak tato prezentace ještě není hotová.
Z nejmenovaného zdroje se ke mě dostala tato zpráva:
Jsem sice přesvědčený, že Java je skvělý programovací jazyk a je to také směr, kterému se chci i do budoucna věnovat. Ale na druhou stranu si připadám ještě příliš mladý, abych zůstal jen u jednoho jazyku* . Takže se teď učím i C++.
Po necelém roce provozu jsem si řekl, že svůj server frantovo.cz přeinstaluji. Není to moc dlouhá doba, ale hodně věcí chci udělat znovu a lépe.
Kdysi jsem začínal na čtyřech plochách, prostě jsem nechal výchozí nastavení a neřešil to. Asi před rokem (nebo čert ví kdy, ten čas tak hrozně rychle letí) jsem počet ploch zdvojnásobil. Mám je ve dvou řadách - viz můj desktop*. Ve spojení s klávesovými zkratkami je to bezva (super+šipky a super+alt+šipky pro přesun okna). Tak jsem se chtěl zeptat: na kolika plochách jste se usadili vy?. Zvažuji 16, což by bylo ideální jako matice 4x4, ale to by zase pruh úloh byl nesmyslně široký. A když to zůstane ve dvou, tak z toho bude nudle a pohybovat se po nich šipkami bude stejně zdlouhavé.
*) starý legendární je tady: Nic :-)
Na svém super webu jsem si zprovoznil hodnocení článků. Můžete hodnotit 1-5 hvězdičkami. Bohužel jsem ale zjistil, že tento modul způsobuje padání Konqueroru. Nejedná se o nějaké rozhozené formátování, Konqueror prostě spadne na hubu (buďte připraveni, když na ty odkazy budete klikat). Tak se s vámi chci poradit, co byste dělali na mém místě.
Přeinstaloval jsem si svůj server a jako souborový systém jsem si vybral XFS. Když už mám tedy takový skvělý souborový systém, tak jsem si ho chtěl patřičně užít...
Takové malé zamyšlení nad tím, jaký by měl IMHO být ideální souborový systém.