Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Občas je potřeba vytvořit snapshot disku a to rychle, ještě než se něco stihne podělat. V takovou chvíli je dobré mít připravený skript na vytvoření LVM snapshotu a nelovit syntaxi příkazů v nějakých návodech na webu. Použil jsem k tomu init.d skript – nemusí se spouštět při startu počítače (ale může).
Vytvořte si soubor /etc/init.d/obraz-disku
s tímto obsahem:
#! /bin/sh zarizeni="/dev/dell/home"; # LVM logický oddíl pripojny_bod="/mnt/obraz"; # Adresář, kam vytvořený obraz připojíme velikost_obrazu="10G"; # tolik změn lze na disku udělat, než se snapshot zaplní na 100% nazev_obrazu="obraz"; # Název LVM obrazu nazev_vg="dell"; # LVM skupina svazků (VG) case "$1" in start) echo "Vytvářím obraz disku"; lvcreate -s -L ${velikost_obrazu} -n ${nazev_obrazu} ${zarizeni} && mount /dev/${nazev_vg}/${nazev_obrazu} ${pripojny_bod}; ;; restart) $0 stop $0 start ;; stop) echo "Ruším obraz disku"; umount ${pripojny_bod} && lvremove -f /dev/${nazev_vg}/${nazev_obrazu}; ;; *) echo "Použijte jeden z těchto parametrů: $0 {start|stop|restart}" exit 3 ;; esac
Skriptu nastavíme právo na spouštění (chmod +x
) a teď si můžeme pomocí následujících příkazů rychle vytvářet a rušit snapshoty disku.
service obraz-disku start # Vytvoří obraz a připojí ho. service obraz-disku stop # Odpojí obraz a zruší ho service obraz-disku restart # „Obnoví“ obraz disku
Nebo klasicky /etc/init.d/obraz-disku {start|stop|restart}
.
Pokud se nebojíme, že se něco pokazí, můžeme si nastavit automatické spouštění při startu počítače (např. pomocí nástroje rcconf
nebo update-rc.d obraz-disku defaults
). Což nás ochrání např. proti náhodnému smazání nebo přepsání souborů – vždy máme k dispozici připojený oddíl disku tak, jak vypadal při zapnutí počítače.
Vysvětlivka ke druhé anketě: existují různé názory, zda je lepší správu dat rozdělit na více vrstev, tedy mít zvláštní systém pro RAID (mirror, striping), nad ním správce logických oddílů (LVM) a na těchto logických oddílech mít nějaký souborový systém (ext4, xfs, reiserfs…), nebo naopak spojit věci více do jednoho, jako to dělá např. ZFS v Solarisu. Oba přístupy mají něco do sebe… pokecáme v diskusi, ať nezatěžuji vaše hlasování v anketě
Tiskni
Sdílej:
RAID patří na HW s baterkouA co SW RAID + UPSka? Ne každý má na značkový hi-end HW. Co se týče spojení FS a správce oddílů (a RAIDu) – jsem na vážkách: na jednu stranu je v Linuxu fajn, že si každý vybere FS, který mu nejvíc vyhovuje, je to velmi variabilní, zkombinuješ si to jak chceš (LVM, RAID, práce přímo s fyzickými disky)… ale na druhou stranu se někdy hodí, když správce disků „rozumí“ datům, která ukládá – např. nedávno mi trochu zahaproval jeden disk a bylo potřeba zkontrolovat pole – sice bylo zabráno asi jen 20 GB, ale protože LVM a SW RAID neví, co jsou moje data a co jsou nějaké náhodné bajty, které mě nezajímají, muselo se synchronizovat 1,5 TB.
A co SW RAID + UPSka? Ne každý má na značkový hi-end HW.
Raid a UPS vyhovuje do chvíle, než stiskneš tlačítko reset. Poté je na každém fyzickém disku něco jiného a nikdo nepozná, která data jsou "ta správná". Počet rozdílných bloků mezi jednotlivými zrcadly případně paritami je pak ono tajemné mismatch_cnt. A umí to dokonce takové věci (u mirror), jako pro dvě různé čtení téhož bloku vracet různá data podle toho, ze kterého zrcadla se to právě čte. Další klíčové slovo na neděli je silent corruption v souvislosti se zálohami.
Tohle by mohla být další výhoda RAIDu ve FS. FS který ví co kde má a má k tomu i blokové kontrolní součty může sdělit jména souborů, která jsou tímto postižena.
A když např. chci zmenšit/zvětšit oddíl, nemusím ho stejně odpojit? Nebo to záleží na použitém filesystému?
Ano, většina FS se musí při zmenšení odpojit (pokud vůbec zmenšení umí). Zvětšení lze za běhu u všech. LVM přináší výhodu i na desktopu, představ si následující (a v dotazech občas se objevující) situaci:
Oddíl Velikost sda 60GB sda1 10GB sda2 15GB sda3 5GB sda4 30GB
A teď chceš zvětšit sda2 s tím, že místo chceš vzít ze sda4. V případě klasického rozdělení disku se nepohneš bez dalšího úložiště, nebo přesunu oddílu sda3 a celé to bude trvat dlouho.
Zatímco u LVM ti na to stačí lvremove sda4, lvextend sda2, resize2fs sda2, první dva příkazy trvají zlomky sekundy, ten třetí podle vybraného FS, ale to musíš udělat i v případě klasického rozdělení.