Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hlasoval jsem pro čtyři, ale tak 4/5 času strávím na té první.Z čehož je jasně vidět, že jedna plocha stačí
vim
a podobných věciček -- stačí potrénovat a po nějaké době už se těžko používá původní model/program/cokoliv.
no, používám Konqueror , což není tak těžkotonážní záležitost. Záložky v prohlížeči samozřejmě používám, ale nebrání mi to mít zároveň víc otevřených oken. S těmi záložkami je to trochu mánie, lidi chtějí mít všechno v záložkách (web, im...) a pak vlastně nevyužívají možností správce oken, místo aby se to udělalo jednou pořádně (kvalitní lišta úloh v DE), tak si každý program dělá svoje záložky. Dokonce i když jsem ve Windows, tak tam mám otevřeno několik oken Firefoxu a v něm záložky. Protože když se prohlížeč dostane do stavu, kdy je v něm tam dvacet záložek, tak přestává být použitelný - ne kvůli rychlosti, ale kvůli přehlednosti.
Shrnuto: Mám plochy, v nich třeba několik prohlížečů - programů a v nich několik záložek. Taková hierarchie je pro mě mnohem přehlednější než třeba deset oken na liště (Windows) nebo dvacet záložek ve Firefoxu (záložková mánie).
Zatim devět, mam je tak nějak rozkouskovaný podle obsahu, web, licq+jabber, konsole, konqueror, video, amarok, kmail, kate+ooffice. Šilham po dalších ... abych mohl mít nějaký pdf otevřený ... a mam 3x3 čtverec, přes ctrl+Fx na ně lezu.
Doplnim: v konsoli mam devět záložek
Ctrl+Right
a Ctrl+Left
mohu skákat po lineárně uspořádaných plochách, jak se mi zlíbí, a mimo to pomocí Alt+F1
až Alt+F12
a téhož se shiftem přímo adresovat prvních 24 ploch. Do těch jsem se zatím vždycky vešel
Tiskni
Sdílej: