E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Kdysi jsem začínal na čtyřech plochách, prostě jsem nechal výchozí nastavení a neřešil to. Asi před rokem (nebo čert ví kdy, ten čas tak hrozně rychle letí) jsem počet ploch zdvojnásobil. Mám je ve dvou řadách - viz můj desktop*. Ve spojení s klávesovými zkratkami je to bezva (super+šipky a super+alt+šipky pro přesun okna). Tak jsem se chtěl zeptat: na kolika plochách jste se usadili vy?. Zvažuji 16, což by bylo ideální jako matice 4x4, ale to by zase pruh úloh byl nesmyslně široký. A když to zůstane ve dvou, tak z toho bude nudle a pohybovat se po nich šipkami bude stejně zdlouhavé.
*) starý legendární je tady: Nic
Tiskni
Sdílej:
Hlasoval jsem pro čtyři, ale tak 4/5 času strávím na té první.Z čehož je jasně vidět, že jedna plocha stačí
vim
a podobných věciček -- stačí potrénovat a po nějaké době už se těžko používá původní model/program/cokoliv.
no, používám Konqueror , což není tak těžkotonážní záležitost. Záložky v prohlížeči samozřejmě používám, ale nebrání mi to mít zároveň víc otevřených oken. S těmi záložkami je to trochu mánie, lidi chtějí mít všechno v záložkách (web, im...) a pak vlastně nevyužívají možností správce oken, místo aby se to udělalo jednou pořádně (kvalitní lišta úloh v DE), tak si každý program dělá svoje záložky. Dokonce i když jsem ve Windows, tak tam mám otevřeno několik oken Firefoxu a v něm záložky. Protože když se prohlížeč dostane do stavu, kdy je v něm tam dvacet záložek, tak přestává být použitelný - ne kvůli rychlosti, ale kvůli přehlednosti.
Shrnuto: Mám plochy, v nich třeba několik prohlížečů - programů a v nich několik záložek. Taková hierarchie je pro mě mnohem přehlednější než třeba deset oken na liště (Windows) nebo dvacet záložek ve Firefoxu (záložková mánie).
Zatim devět, mam je tak nějak rozkouskovaný podle obsahu, web, licq+jabber, konsole, konqueror, video, amarok, kmail, kate+ooffice. Šilham po dalších ... abych mohl mít nějaký pdf otevřený ... a mam 3x3 čtverec, přes ctrl+Fx na ně lezu.
Doplnim: v konsoli mam devět záložek
Ctrl+Right
a Ctrl+Left
mohu skákat po lineárně uspořádaných plochách, jak se mi zlíbí, a mimo to pomocí Alt+F1
až Alt+F12
a téhož se shiftem přímo adresovat prvních 24 ploch. Do těch jsem se zatím vždycky vešel