Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kdysi jsem začínal na čtyřech plochách, prostě jsem nechal výchozí nastavení a neřešil to. Asi před rokem (nebo čert ví kdy, ten čas tak hrozně rychle letí) jsem počet ploch zdvojnásobil. Mám je ve dvou řadách - viz můj desktop*. Ve spojení s klávesovými zkratkami je to bezva (super+šipky a super+alt+šipky pro přesun okna). Tak jsem se chtěl zeptat: na kolika plochách jste se usadili vy?. Zvažuji 16, což by bylo ideální jako matice 4x4, ale to by zase pruh úloh byl nesmyslně široký. A když to zůstane ve dvou, tak z toho bude nudle a pohybovat se po nich šipkami bude stejně zdlouhavé.
*) starý legendární je tady: Nic
Tiskni
Sdílej:
Hlasoval jsem pro čtyři, ale tak 4/5 času strávím na té první.Z čehož je jasně vidět, že jedna plocha stačí
vim
a podobných věciček -- stačí potrénovat a po nějaké době už se těžko používá původní model/program/cokoliv.
no, používám Konqueror , což není tak těžkotonážní záležitost. Záložky v prohlížeči samozřejmě používám, ale nebrání mi to mít zároveň víc otevřených oken. S těmi záložkami je to trochu mánie, lidi chtějí mít všechno v záložkách (web, im...) a pak vlastně nevyužívají možností správce oken, místo aby se to udělalo jednou pořádně (kvalitní lišta úloh v DE), tak si každý program dělá svoje záložky. Dokonce i když jsem ve Windows, tak tam mám otevřeno několik oken Firefoxu a v něm záložky. Protože když se prohlížeč dostane do stavu, kdy je v něm tam dvacet záložek, tak přestává být použitelný - ne kvůli rychlosti, ale kvůli přehlednosti.
Shrnuto: Mám plochy, v nich třeba několik prohlížečů - programů a v nich několik záložek. Taková hierarchie je pro mě mnohem přehlednější než třeba deset oken na liště (Windows) nebo dvacet záložek ve Firefoxu (záložková mánie).
Zatim devět, mam je tak nějak rozkouskovaný podle obsahu, web, licq+jabber, konsole, konqueror, video, amarok, kmail, kate+ooffice. Šilham po dalších ... abych mohl mít nějaký pdf otevřený ... a mam 3x3 čtverec, přes ctrl+Fx na ně lezu.
Doplnim: v konsoli mam devět záložek
Ctrl+Right
a Ctrl+Left
mohu skákat po lineárně uspořádaných plochách, jak se mi zlíbí, a mimo to pomocí Alt+F1
až Alt+F12
a téhož se shiftem přímo adresovat prvních 24 ploch. Do těch jsem se zatím vždycky vešel