Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
system
).
indexování na úrovni FS je IMO blbost. Protože pak by musel FS data interpretovat (jak vypadá text, jak vypadá mezera, používá se utf8, jaké je locale). Tohle prostě do vrstvy ukládání dat nepatří.Tohle pochopili i u Microsoftu a proto je jejich (zatím nedokončený) WinFS vytvořen jako samostatná vrstva nad NTFS.
Ale nějaká metadata na úrovni FS jako jazyk a kódování, to by se hodit mohlo.Proč znovu objevovat kolo?
Me by se libilo, kdyby disky v systemu tvorily jeden pool diskove kapacity s moznosti pridavat/odebirat disky. Na nem by se vytvarely oddily, ktere by sdilely volnou kapacitu poolu.
smartd: na WD3200JS-00PDB0 povazlive roste Reallocated Sector Count, asi pujde do kytek
ja: zatrsakr prace!
ja: fs -removedisk WD3200JS-00PDB1
fs: to nejde vole, schazelo by 30GB mista
ja: rm ~/porn
ja: s -removedisk WD3200JS-00PDB0
fs: provadim, ETA: 2h 30min, pool a vsechny oddily jsou stale read-write, muzes pokracoat v praci vole, akorat pamatuj, ze pool je nyni mensi o kapacitu WD3200JS-00PDB0. Behem provadeni operace je povoleno restartovat pocitac potazmo vypnout ho.
ja: pelasim do kramu pro disk, hotpluguju ho
ja: fs- adddisk ID
fs: disk pridan. kdybys nebyl zbrkly a pripojil jsi ten novy disk pred tou operaci removedisk tak jsi nemusel mazat to pornicko
ja: zatrsakr prace!
pvmove
?
neni splnena zakladni pozadovana vlastnost- sdileni volneho prostoru v oddilechMůžeš tuhle vlastnost nějak blíže specifikovat? Pořád nevím, co tím myslíš.
To prenasi problem presunuti dat z jednoho disku na jine do zcela jineho rozmeru.Prostě zavolám
pvmove /dev/disk_který_chci_přestat_používat
. Kde je jaký jiný rozměr?
rm ~/porn
Aneb jak nejrychleji získat 50 GB volného místa falesny pocit bezpeciSkrývání souborů nemá vůbec nic co do činění s bezečností. Týká se primárně uživatelského rozhraní. Uživatel si skryje složky a soubory, které nepoužívá, aby se mu nepletly mezi ty používané a měl svoje adresáře přehlednější. Používání tečky pro skrývání je chyba návrhu a její obhajování je pouze z nouze ctnost. Lepší by bylo, nechat na uživateli, zda chce mít konkrétní soubor/adresář skrytý nebo ne. Jden uživatel třeba rád chodí do složky ~/.fooBar a druhý ani neví, že ji tam má. Uživatelé mají různé potřeby a software by to měl respektovat. Ona skrývací tečka je nešťastné dědictví z doby, kdy se UI a desktopu nepřikládal takový význam a důležité byly jiné věci.
Týká se primárně uživatelského rozhraní. Uživatel si skryje složky a soubory, které nepoužívá, aby se mu nepletly mezi ty používané a měl svoje adresáře přehlednější.Lepší řešení (čistší a flexibilnější), než se vrtat ve vnitřnostech metadat FS, by bylo definovat si rozšířený atribut, například něco jako
user.visibility = "hidden"
a všechny soubory s touto hodnotou vyřadit ze zobrazování.
uvítal bych datový typ boolean místo nějakého řetězce "hidden"Může být. Uváděl jsem to jen jako příklad.
i když tenhle atribut bude dost často používaný, tak by se to dalo nějak optimalizovat, aby k němu byl rychlejší přístup než k ostatním metadatůmNo, ono to rychlejší/pomalejší je tady hodně zajímavé. Pokud se musí sáhnout na disk (přečíst to z disku), bude to pomalé tak jako tak. A v opačném případě záleží na tom, jestli se bude číst jen ten jeden atribut nebo i další metadata. Totiž volání stat() je samo o sobě dost pomalé, provádí totiž trojité kopírování. Na druhou stranu getxattr() vyhodnocuje název atributu, a to tak (v generické implementaci), že prochází celý seznam a porovnává řetězce s názvem. Pro malý počet to není problém, ale když si nějaký vtipálek vytvoří spoustu atributů (pokud mu to FS dovolí), lineární složitost už bude na rychlosti znát.
Ja si nemuzu pomoct ale to co tady resite mi pripada jako widlema vypestovana podvedoma touha opatrovat veci cudlikama a ikonkama.Já jsem s tím nezačal. Jen říkám, že když už to tam někdo chce mít, ať použije rozšířené atributy, protože ty už tam (v jádře a některých FS) jsou implementovány. I když, s těmi ikonkami to není špatný nápad
user.icon_mime_type = image/svg+xml, user.icon_storage_type = inline, user.icon_data = <?xml version="1.0"?><svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg"...
Ptam se znovu - co se stane kdyz soubor se skrytym atributem pridate jako prilohu k emailu ?Nic. Bude se chovat jako jakýkoli jiný soubor. Podobně, jako se v takovém případě neuchovávají přístupová práva nebo časové údaje. Čili:
nebo ten atribut zahodite cimz dostanete _horsi_ funkcnost nez je ted ?
user.1.visibility = "visible" user.1001.visibility = "hidden" user.1002.visibility = "visible"blbosť. Ako poznamenal rADOn, toto majú riešiť práva (ACL).
Skrytost se týká GUI, jde o pohodlí uživatele a přehlednost adresářů.Opravdu si nemyslím, že by se přehlednost vytvářela tím, že se nepořádek zakryje. Pořád mi připadá jako daleko lepší uklidit (uspořádat adresářovou strukturu). Mám pocit, že jste jediný, kdo svůj nepořádek v adresářích veřejně prezentuje a požaduje kvůli němu hack do jádra.
Atribut skrývání souborů se ve FAT32 tvrdě používá. Ve Windows je implementovaný a prakticky všechno zobrazování souborů implicitně tyto soubory nezobrazí, pokud si nenastavíte jinak. Stejně tak všechny dialogy pro otevření souboru atd.. Řada souborů ve Windows tento atribut nastavený má.Nepoužívá. Ona volba pro skrývání souborů se totiž jmenuje „skrývat skryté a systémové soubory“, a všechny soubory, které jsou tímto způsobem skryté, jsou systémové. Pokud mají zároveň nastaven příznak skrytý, je to pouze historický relikt – kdybyste ty soubory označil pouze příznakem systémový, bude se to chovat naprosto stejně. A jak se v linuxu označují systémové soubory? Tečkou na začátku. Vadí to něčemu? Nevadí, protože systémové soubory mají v drtivé většině případů pevně danou cestu, takže je nesmysl pokoušet se je přejmenovávat; zároveň jsou ty soubory systémové po celou dobu své existence a nemá tudíž smysl souboru příznak systémový přidávat nebo odebírat.
Mě se moc líbí, když někdo snese lživý argument a postaví na něm obhajobu svého názoru.Ten argument nebyl lživý. Pouze jsem neskončil u toho, abych se podíval na dialog Vlastnosti souboru, uviděl „skrytý“ a usoudil z toho, že se ten atribut používá – místo toho jsem pátral po tom, zda a jak se skutečně používá. To co popisujete dál je sice hezké, ale to co popisujete nejsou primárně skryté soubory, ale jsou to systémové soubory – které se následně nezobrazují, takže se to navenek projevuje stejně, jako by byly skryté.
Uživatel si skryje složky a soubory, které nepoužívá, aby se mu nepletly mezi ty používané a měl svoje adresáře přehlednější.Pochybuji o tom, že nějaký program používá pro svou konfiguraci nějaké adresáře nebo soubory bez tečky v
~/
. Takže zbývá vyřešit dvě věci – aby uživatel neměl hned na ráně svoje adresáře, které nepoužívá často. To se vyřeší tím, že bude mít ve svém home
nějakou rozumnou adresářovou strukturu, ne smetiště. No a druhá věc je, pokud uživatel často potřebuje nějaké skryté soubory či adresáře. A to vyřeší odkazy.
Pochybuji o tom, že nějaký program používá pro svou konfiguraci nějaké adresáře nebo soubory bez tečky v ~/Třeba WindowMaker má konfiguraci v ~/GNUStep/. GNOME a KDE si zase dělají ~/Desktop/ (možná to jde změnit). A rozumnou adresářovou strukturu mít uživatel může a přesto třeba bude chtít po nějakou dobu využívat především adresáře ~/[XYZ], tak si ostatní skryje. Ne že bych já takovou potřebu měl, ale co je na tom nepochopitelného?
To je pak potřeba opravit ty aplikace, aby umožňovaly nastavit umístění adresáře.
Pokud je chyba v aplikaci...Kdo říká, že je chyba v aplikaci? Vezměme si jako příklad tu PDF tiskárnu: programátor nemůže vědět, jestli uživatel tu složku "PDF files" bude používat nebo ne. Proto je zcela správné, že o jejím skrytí/neskrytí rozhodne uživatel. Narozdíl od jiných uživatelů Linuxu, ho používám jako hlavní (a téměř jediný) desktop, možná i proto mi vadí i relativně maličkosti tohoto typu. I když mi Linux/Unix vyhovuje ze všech OS asi nejvíc, tak musím říct, že některé věci (zas tak moc jich není) jsou ve světě Windows řešeny lépe. Pokud se neshodneme na platnosti výroku různí uživatelé mají různé potřeby skrývání/odkrývání souborů bez ohledu na důvod skrývání, tak nemá cenu pokračovat v diskusi v tomto vlákně. Pokud se na problém podíváme očima databázisty, tak:
Já tedy debatu jen tak letmo přehlédl (takže toto je globálnější reakce nejenom na Vás), ale můj názor je, že tečková konvence skrytého souboru je jen z nouze ctnost.Pokud považujete tečku před názvem souboru za označení atributu „skrytý“. Což je podle mne pohled naruby, a ve skutečnosti většina programů soubory s tečkou defaultně nezobrazuje, proto vypadají jako skryté.
Jinak nastavení skrytosti souboru se provádí poměrně často. A nejen před uživatelem - například já nastavuji, které soubory z projektu budou skryté pro CVS/SVN.Což nezařídí jeden univerzální atribut, ale je potřeba říci, která aplikace si nemá kterého souboru všímat. CVS to řeší pomocnými soubory, mohlo by to řešit přes rozšířené atributy.
Nastavuji, které souboru kdo smí vidět na počítače - pokud máte děti, je to skvělá věc - a dá se to rozumně využít - jistě si dokážete představit fotky, které uživatel "tatinek" chce vidět, a uživatel "dcera" by vidět neměla. A jak to má chudák program vědět, které fotky jsou které?To už bylo dávno vynalezeno a říká se tomu uživatelská práva. Chudák program to pozná tak, že fotku s právy
r--------
a vlastníkem tatínek mu jednoduše jádro nedovolí přečíst, pokud jeho EUID != EUID tatínek nebo 0.
Mě se osobně moc líbí přístup na Mac OS X. Každý soubor má řadu atributů, které se sdruží se souborem - třeba typ souboru, ale i aplikace, která ho vytvořila, a další - a moc moc se to pro praxi hodí a je to víc užitečné, než se zdá.Na to už nástroj máme – rozšířené atributy. Teď už „zbývá“ jen zavést nějakou množinu standardních názvů atributů a naučit programy je používat. Typem souboru a kódováním u textového souboru by se mohlo začít.
To už bylo dávno vynalezeno a říká se tomu uživatelská práva. Chudák program to pozná tak, že fotku s právy r-------- a vlastníkem tatínek mu jednoduše jádro nedovolí přečíst, pokud jeho EUID != EUID tatínek nebo 0.Ovšem adresářová položka se zobrazí. Takže pokud tam bude hromada fotek s názvy jako
horny-lesbians-32.jpg
a nejde to otevřít, začne dítko (většinou spíš syn než dcera) hloubat, jaké že skvělé fotky jsou před ním utajeny. Kdyby se nezobrazovalo nic, žádné takové choutky by to negenerovalo (ponechávám stranou fakt, že zrovna tenhle druh fotek dítěti neublíží) Teď už „zbývá“ jen zavést nějakou množinu standardních názvů atributů a naučit programy je používat. Typem souboru a kódováním u textového souboru by se mohlo začít.Už poněkolikáté tu opakuji, že to už do značné míry existuje. Jen to začít opravdu používat.
Vy ty vygenerované dokumenty PDF asi k něčemu chcete.Já je nechci
Používání tečky pro skrývání je chyba návrhu a její obhajování je pouze z nouze ctnost.Opravdu nevim co na tak fundovany a technicky presny argument odpovedet. A nebyt sprosty. Jestli chces muzu ti sepsat hruby technicky nastin co by skryvani pres atribut obnaselo - ale mam pocit ze to stejne nechces slyset.
user.charset
.
V zásadě jde o moc hezký sen a nikdo by jistě nic nenamítal, kdyby se stal realitou.
S tou defragmentací je trochu problém. U poloprázdného disku není potřebná. U téměř zaplněného disku zase prozměnu není vůbec proveditelná. Defragmentace je tedy užitečná a zároveň možná pouze po uvolnění velké části dosud téměř zaplněného oddílu. To se ale nestává až tak často.
Pokud jde o různá metadata, v dnešní době je potřeba uvažovat také o přenositelnosti na jiné [souborové|operační] systémy. Zatímco ACL s trochou nastavování přenášet lze, existuje spousta příkladů nepřenositelných řešení. Například NTFS. Má spoustu nastavení, pokud jde o oprávnění. Je tam obdoba ACL s víc než deseti různými oprávněními, která lze u souboru nastavit pro každého uživatele a každou skupinu zvlášť. Při zkopírování těchto dat na UNIX (třeba i přes Sambu) však všechna metadata vezmou za své. Naopak UNIXové ACL se zase nijak nepromítnou do souborového systému NTFS.
Zmíněný problém mě nepálí, protože Windows nikde nemám. Chci tím jen ilustrovat fakt, že některé nápady by vyžadovaly buď modifikaci všech dosavadních souborových systémů, nebo přechod na jeden jediný. Bez podpory rozšířených atributů přinejmenším v NFS nemá smysl o nich vůbec uvažovat.
U poloprázdného disku není potřebná. U téměř zaplněného disku zase prozměnu není vůbec proveditelná.Stačí defragmentovat průběžně, třeba každý večer a pak k frangmentai prakticky docházet nebude ani při větší zaplněnosti disku. Ale abych se přiznal, tak v dobách, kdy jsem měl Windows, jsem byl líný dělat defragmentaci často, takže se mi disk stejně fragmentoval
#!/bin/bash # Cool Defragmentation Tool mountpoint="/" tmp="$(mktemp -d)" find "$mountpoint" -mount -type f \ | while read f do cp -a "$f" "$tmp/cur" && mv -u "$tmp/cur" "$f" done
Všimni se soubor nejdříve kopíruji, takže se udělá vlastně snapshot defragmentovaného souboru.Jenže v situaci, kdy je původní soubor otevřený k zápisu, může dojít ke změně již během toho kopírování (není atomické!). Takže již snapshot může být nekonzistentní. Aby byla konzistence téměř zaručena, musel by se zaznamenat čas před začátkem kopírování a po něm, a tyto údaje porovnat (a v případě odlišných hodnot buď soubor vynechat nebo ho zkopírovat znovu). Ale ani toto nebude stoprocentní, protože soubor může být namapovaný do paměti a bez explicitní synchronizace se AFAIK neaktualizuje čas změny.
cp
před začátkem kopírování získat zámek pro čtení na celý soubor, a uvolnit jej po zkopírování celého souboru? Pak by u aplikace správně používající zámky neměl nastat problém…
Nemělo by ale cp před začátkem kopírování získat zámek pro čtení na celý soubor, a uvolnit jej po zkopírování celého souboru? Pak by u aplikace správně používající zámky neměl nastat problém…Jenže zámky na souborech používám jen poměrně málo aplikací. Prostě se počítá s tím, že tam nikdo jiný hrabat nebude. Dalo by se to ale řešit sledováním událostí pomocí inotify (IN_MODIFY - i když si teď nejsem úplně jistý, jestli se tato událost generuje i při změně přes mapování - obávám se, že ne). Pokud během kopírování přijde tato událost, buď se kopíruje znovu nebo se soubor ignoruje.
Jenže zámky na souborech používám jen poměrně málo aplikací. Prostě se počítá s tím, že tam nikdo jiný hrabat nebude.To ano, ale to už je pak chyba té aplikace. Když chce konzistentní soubor, má si ho zamknout
Tiskni
Sdílej: