Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes to bude jen takový telegrafický zápisek: o tom, jak spouštět javovský aplikační server PayaraFish (dříve GlassFish) pomocí systemd a o tom, jak přejmenovat šifrovaný disk, aby nám systém taky ještě někdy naběhl, a na závěr ještě pár slov o novém-starém IBM ThinkPadu.
Instaloval jsem nový aplikační server a místo abych donekonečna oprašoval svůj starý init skript, tak jsem ho konečně přepsal do systemd. Stručný postup:
Vytvoříme si v systému uživatele payara
a v jeho adresáři rozbalíme ZIP stažený z webu autorů. Vytvoříme si soubor: /etc/systemd/system/payara.service
s obsahem:
[Unit] Description = PayaraFish After = syslog.target network.target [Service] User=payara ExecStart = /usr/bin/java -jar /home/payara/opt/payara41/glassfish/lib/client/appserver-cli.jar start-domain ExecStop = /usr/bin/java -jar /home/payara/opt/payara41/glassfish/lib/client/appserver-cli.jar stop-domain ExecRestart = /usr/bin/java -jar /home/payara/opt/payara41/glassfish/lib/client/appserver-cli.jar restart-domain Type = forking [Install] WantedBy = multi-user.target
Poznámka: v některých návodech se můžete setkat s ExecReload
místo ExecRestart
, ale to nefunguje, protože příkaz restart-domain
ukončí proces a spustí nový (nejde o pouhé znovunačtení konfigurace) a systemd si pak myslí, že služba spadla.
Povolíme a spustíme službu:
systemctl enable payara.service systemctl start payara.service
Oproti starému init skriptu je to jednodušší a deklarativnější (je to víc konfigurák než skript). A init systém má lepší přehled o spuštěné službě:
# systemctl status payara.service ● payara.service - PayaraFish Loaded: loaded (/etc/systemd/system/payara.service; enabled; vendor preset: enabled) Active: active (running) since Ne 2017-02-19 13:02:54 CET; 24min ago Process: 2735 ExecStop=/usr/bin/java -jar /home/payara/opt/payara41/glassfish/lib/client/appserver-cli.jar stop-domain (code=exited, status=0/SUCCESS) Process: 2759 ExecStart=/usr/bin/java -jar /home/payara/opt/payara41/glassfish/lib/client/appserver-cli.jar start-domain (code=exited, status=0/SUCCESS) Main PID: 2774 (java) Tasks: 63 Memory: 266.4M CPU: 13.872s CGroup: /system.slice/payara.service └─2774 /usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64/bin/java -cp /home/payara/opt/payara41/ \ glassfish/modules/glassfish.jar -XX:+UnlockDiagnosticVMOptions -XX:NewRatio=2 -XX:MaxPermSize=192m -Xmx512m -client -javaagent:/home/payara/opt/pa úno 19 13:02:50 localhost-1 systemd[1]: Starting PayaraFish... úno 19 13:02:54 localhost-1 java[2759]: Waiting for domain1 to start ... úno 19 13:02:54 localhost-1 java[2759]: Successfully started the domain : domain1 úno 19 13:02:54 localhost-1 java[2759]: domain Location: /home/payara/opt/payara41/glassfish/domains/domain1 úno 19 13:02:54 localhost-1 java[2759]: Log File: /home/payara/opt/payara41/glassfish/domains/domain1/logs/server.log úno 19 13:02:54 localhost-1 java[2759]: Admin Port: 4848 úno 19 13:02:54 localhost-1 java[2759]: Command start-domain executed successfully. úno 19 13:02:54 localhost-1 systemd[1]: Started PayaraFish. úno 19 13:03:06 localhost-1 systemd[1]: Started PayaraFish.
Systemd mj. zná ID procesu, pod kterým běží služba (ne jen příkazu, který ji spustil), a není to jen nějaký zdivočelý démon běžící kdesi na pozadí, o kterém systém nic neví a nemá ho pod kontrolou.
A teď už můžeme vesele nasazovat naše Java EE aplikace poskytující data z SQL databází, transformující XML dokumenty XSLT šablonami a řízené EJB a JMS za pomoci továren a proxy tříd :-)
Dělal jsem si pořádek v discích v počítači a trochu je i fyzicky přerovnával a při té příležitosti (a souvisejícím restartu) jsem si chtěl dát do pořádku i pojmenování šifrovaných disků – jeden disk se jmenoval /dev/mapper/sda3_crypt
(což vzniklo kdysi při instalaci systému) a chtěl jsem, aby měl logičtější název.
Šifrované disky jsou definované v souboru /etc/crypttab
a typicky tam máte název (de)šifrovaného zařízení (to, co pak bude v /dev/mapper/
) a UUID šifrovaného oddílu. Tušil jsem, že to nebude stačit jen tak přepsat v tomto souboru, a update-initramfs -u
mi dal za pravdu, když vypsal varování, že sda3_crypt
nemůže najít v konfiguráku. Systém by pak nenaběhl a museli bychom ho opravovat pomocí živého CD a chroot
u.
Tak jsem raději hned nerestartoval, nahodil ještě Xka a WWW prohlížeč a zjistil, co je potřeba – (de)šifrovaný disk musíme přejmenovat v ještě běžícím systému:
dmsetup rename sda3_crypt ssd120_crypt
A pak potřeba přegenerovat všechny initramfs:
update-initramfs -c -t -k all
Běžně dávám jen volbu -u
, ale kdybych chtěl náhodou spustit starší jádro, tak by mi nefungovalo. Dále bylo doporučeno aktualizovat GRUB (update-grub
), ale to v mém případě nebylo nutné.
Většinou používám stolní počítače a jako notebook jsem si před časem koupil ThinkPad X230. ThinkPadům jsem přišel na chuť a teď jsem přikoupil do sbírky ještě X61 Tablet. Je zajímavé, že i po tolika letech je to pořád dost dobře použitelný HW a v podstatě jediný problém je výdrž baterky – jinak by to šlo používat na většinu práce i dneska. Navíc v dokovací stanici má i paralelní port, což se může hodit pro komunikaci s různým hardwarem… Co mne trochu zklamalo, je zamrzání systému při použití stylusu (dotaz, chyba). Pokud máte taky X61 nebo podobný tablet, dejte prosím vědět, v jakých distribucích a verzích vám to funguje a v jakých ne, případně nějaké tipy na ladění a opravu.
Tiskni
Sdílej:
Napsal jsem zprávu do té poradny. Nebo to chceš řešit tady?
To zamrzání v poradně, kouknu na to…
BTW pro [TX]6[01] Thinkpady se prodával paralelní port dokonce do toho minidocku (jak je v něm DVD mechanika, baterka nebo disk).
Co je minidock? Notebook samotný prostor pro mechaniku nemá, je tam jen disk. A v dokovací stanici je optická mechanika (případně baterka nebo disk) a porty: paralelní, sériový, USB, zvuk, síť.
BTW: nezkoušel jste někdo paralelně k originální baterce připojit další články (4× nebo 3× 3,7 V podle typu) a prodloužit její výdrž? Připojit jen zdroj (bez nějaké elektroniky) na kontakty pro baterku nejde (notebook se sice zapne, ale hlásí chybu baterie). Ale pokud by tam originální baterka byla, tak by to mohlo prodloužit její výdrž – prostě by se vybíjela pomaleji (akorát by tam nesměl být moc velký rozdíl napětí, aby nešlo moc proudu z jedné baterky do druhé).
Případně by šlo si udělat powerbanku, která dá cca těch 20 V, a zapojit ji místo zdroje, ale tam budou větší ztráty.
A hlavně ten MCU je od výroby pořád po proudem a když ho od toho akupacku odpojíš tak může na některých modelech zapomenout důležitá data (na YT jsou videa jak ho přemosťujou na externí power při výměně článků za nový)jj, o tom jsem taky slyšel, je potřeba to držet pořád pod proudem. Uvažuji, že bych to udělal u té X61 Tablet baterky – koupit nové ploché články a dát je tam. Teď má výdrž asi jen hodinu.
... Jo na thinkwiki se to nazývá ultrabay. Podle modelu v tom jsou LPC piny, PATA piny a power piny.V tom mém docku k X61 je PATA a napájecí konektor – takže bych si mohl vyrobit i dodatečnou baterku (ty originální stojí asi šest tisíc, pokud je vůbec někde ještě mají), protože tu mám jednu neznačkovou, ve které odešel jeden článek – šla by z ní použít ta elektronika – počítám, že Číňani tam tu ochranu proti odpojení neimplementovali. X230 už má jen SATA.
Šifrované disky jsou definované v souboruTo záleží na konfiguraci. Mam šifrováno komplet všechno v konfiguraci LUKS on LVM a v crypttab nic nemám. Jméno pro mapper je určeno boot parametrem kernelu. Mimochodem, to jméno pro mapper není vůbec podstatné, mam tam něco jako "lvm" nebo takněco. Důležitější jsou třeba jména LVM volume groups, particí v GPT a podobně. Takhle si typicky vytvářim dvojice pojmenované stylem Jekyll & Hyde, Fred & George a podobně, které navzájem zálohuju (vždy jeden je nasazen k použití a druhý je záložní, jsou ale zcela prohoditelné, takže když např. přestane fungovat Jekyll, nahradim Hydem a koupím nový Jekyll, na který re-zálohuju data)./etc/crypttab
a typicky tam máte název (de)šifrovaného zařízení (to, co pak bude v/dev/mapper/
) a UUID šifrovaného oddílu.
Btrfs LVM LUKS MD RAID HDD+HDDPřípadně:
Btrfs LVM LUKS SSDŠifrovat až nad LVM se mi nechtělo jednak kvůli RAIDu a jednak kvůli tomu, že by byly vidět názvy oddílů, jejich počet a velikost. A pak na to nemusím myslet, můžu si vytvářet LV, jak chci, a vím, že všechno už je šifrované. Na druhou stranu si pak člověk může udělat snadno nešifrovaný oddíl třeba pro nějaká dočasná data, když to má jako ty (ale na to používám spíš další disky).
systemd mj. zná ID procesu, pod kterým běží služba (ne jen příkazu, který ji spustil), a není to jen nějaký zdivočelý démon běžící kdesi na pozadí, o kterém systém nic neví a nemá ho pod kontrolou.Bez toho, že by ma zrovna táto téma zaujímala, naozaj nieje možné v Linuxe zistiť hocijaký proces ktorý niekde beží bez sytemd? Nejak sa ta bariera v tom našom Linux enviroment stále prehlbuje a musím povedať objektívne, že to ide len z jednej strany. PS pre redakciu: Furt ma to neskutočne vytáča a popísalo so o tom dosť ako nasierate užívateľov. Nedokážem si ani skopírovať text aby som neklikol kde nechcem. Bolo to odstránené a už dlhý čas je to späť.
naozaj nieje možné v Linuxe zistiť hocijaký proces ktorý niekde beží bez sytemd?Vypsat si běžící procesy samozřejmě můžeš, taky si je můžeš nějak organizovat na základě názvu binárky, uživatele atd., ale většinou nebudeš vědět, odkud byl ten proces spuštěn (jestli ten démon vzešel z init skriptu, nebo ho pustil někdo bokem). Nebo obráceně: zjistit, jaké všechny procesy byly spuštěny při startu nějaké služby. Systemd o tom má přehled AFAIK díky cgroups – což nebrání jiným init systémům to dělat taky, ale jinde jsem to takhle pěkně neviděl.
PS pre redakciu: Furt ma to neskutočne vytáča
var jobsAds = top.document.getElementsByClassName("jobs-ad-logo"); for ( ix in jobsAds ) { jobsAds[ix].style.width = '100%'; }zatím to funguje.
#ls { overflow: hidden; }
Zřejmě nebyly nějaké změny commitovány,