Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »GNU/Linux znamená prakticky nulové náklady na pořízení
Tak je to přesné.
Co presne se ti nezda?
Když už do něčeho takového jdeme, snažil bych se zrevidovat tyto prezentované argumenty a třeba dospět k lepším nebo lépe podaným argumentům.
Ale samozrejme, proc.linux.cz muze byt jenom zaklad, neco se vzit muze, neco trosku pozmeneny, neco prinese uplne novy napady.
Určitě. O ty úplně nové nápady mi právě jde.
A samozrejme, ruzny duvody pro kazdou skupinu. Nebo chcete delat jenom pro uzivatele?
Velmi dobrá otázka. Tohle by chtělo si ujasnit v první řadě, protože od toho se bude odvíjet veškerá další snaha/práce.
Bylo by dobry udelat i pro ty ruzny skupiny - grafici, hudebnici, office, skola, programatori.
Možná by bylo dobré to zaměřit právě na tématické oblasti - tj. prezentovat přímo tyto oblasti a programy do nich patřící. Tedy třeba u grafiky GIMP, Inkscape, Scribus, apod.
Ještě by bylo dobré, kdyby se k těmto oblastem vyjádřil někdo s příslušnou praxí. Asi jinak bude nástroje prezentovat programátor, který si občas něco vyblejskne, a jinak "profesionální" fotograf, který svoje fotky zpracovává pod GNU/Linuxem.
Zatím tvořím osnovu… napadlo mne, že by u části o distribucích bylo hezké, ke každé distribuci dát citát – jednu větu, která ji nejlépe charakterizuje. Tímto vyhlašuji soutěž
Škoda, že se čas nedá komprimovat gzipem...
To mi povídej, taky nevím, co dřív
BTW: současná osnova prezentace:
Linux a jeho historie - Linus - výhody Svobodný software - RMS - licence - výhody Distribuce - Ubuntu, Kubuntu - OpenSUSE, SLES, SLED - Fedora, CentOS, RedHat - Ostatní: Debian, Gentoo, Arch Linux… distrowatch.com - živé distribuce, LiveCD Využití - servery - desktopy Linux na desktopu - desktopová prostředí (KDE, Gnome a další) - možnost volby - kompatibitila, nediskriminuje - Aplikace - Firefox, Opera, Konqueror, Flash - Thunderbird, KMail/Kontact, Evolution, Psi, - Gimp, Scribus, Inkscape, Gwenview, digiKam - OpenOffice.org - Kaffeine, Amarok - ukázka instalace v ubuntu/debianu: aptitude install… - Wine, emulace, virtualizace Linux na serveru - pravděpodobně už používáte - Top500: http://www.top500.org/stats/list/32/osfam - Webový server: apache, php, java (glassfish, tomcat) - Pošta: postfix, dovecot, roundcube, zimbra - Souborový server: NFS, Samba, AFS, SSHFS, iSCSI - Síťový server: směrovač, firewall, proxy, VPN, DNS - Databázový server: MySQL, PostgreSQL, Oracle, DB/2 - Uživatelé: LDAP, Kerberos, Sun Identity Management - IM: Jabber, OpenFire, eJabberd - virtualizace na serveru: OpenVZ, VirtualBox, VMWare, Xen Bezpečnost - viry - root a obyčejní uživatelé, práva, acl - RAID, LVM - šifrování disků a souborů - HW tokeny, čipovky - GPG, SSL, SSH - rychlost oprav Vývoj softwaru - Jazyky: C/C++, Java, Python, PHP, Bash, Mono - GUI: Qt, GTK, Swing, webové aplikace - Softwarové licence - IDE: Netbeans, Eclipse, Qt Creator Vzdálený přístup: - SSH + X (ve Windows PuTTY a Xming) - FreeNX - VNC - Sun Ray Kde hledat pomoc a lidi - ABC Linuxu - Root.cz - konference, jabber muc - vysoké školy, studenti - firmy a distribuce Reference - Top500 - Linux mne zaujal, co teď? - navažte kontakt s komunitou - vyzkoušejte LiveCD nebo virtualizaci - nainstalujte si linux - naučte se hledat řešení: google, konference, poradny - spojte se s odborníky a profesionály Prostor pro diskusi - diskuse - zpětná vazba k prezentaci a k linuxu a OSS O této prezentace - licence a šíření - autor a poděkování - prezentace na míru
Kdo chce, ať to okomentuje, ale ještě to není hotová… Tohle by měla být univerzální prezentace – časem bych udělal nějaké zaměřené (buď podle oborů nebo podle nasazení desktop/server)
Osobne nemam zajem, aby se Linux rozsiroval mezi masy. Cim vice lidi to bude umet, tim vice konkurence pro me. Linux me zivi a konkurence me potencialne ohrozuje.
Sorry, ale to je blbost. Když se udělá takový poster, tak nenaverbuje žádné leet haxxory, kteří by ti vzali práci. Naopak, jestli na někoho vůbec zapůsobí, tak to budou prostí uživatelé, již budou vyžadovat technickou podporu.
Jsi úplně vedle – tahle propagace bude zaměřená na uživatele (hlavně organizace) a pokud někoho inspiruje k používání, zvedne to poptávku po lidech, kteří mu rozumí.
Taky bych rek, ze se nemas ceho bat.
Pokud se to bude rozsirovat mezi uzivatele, bude to pouze uzivatelska uroven, naopak tobe to prinese vic prace a zisku, ikdyz bych byl radsi, kdyby zadny problemy s linuxem uzivatele nemeli:)
Rozsireni mezi dalsi odbornou verejnost (vcetne uzivatelu) pak zacne tlacit na ty managery na vyssich mistech, aby o linuxu uvazovali.
Pokud se to bude sirit mezi administratory, bude vic moznosti k testovani, nalezeni, reportovani a opraveni chyb a take pribude vice navodu na reseni problemu, takze naopak by to mohlo tobe praci ulehcit.
Celkove rozsireni by melo tlacit na vyrobce HW na lepsi podporu, dale by to melo prinest tobe vyhody v podobe rychlejsiho vyvoje ruznych projektu (nektere firmy by mohli zacit sami podporovat vyvoj nekterych projektu, protoze jim pouzivani toho projektu min. snizuje naklady, v lepsi pripade jim usnadnuje a zlepsuje obchod, takze generuje zisk) a jak jsem psal, tobe by to mohlo prinest rychlejsi reseni tvych problemu.
Na druhou stranu, pokud te linux zivi tak, ze hodis CD do mechaniky, odklikas instalaci stylem "Next, Next, Next, Finish", tak to ti opravdu hrozi konkurence hodne velka.
nejmenovaný zdroj? Neřekl bych, že cz.comp.linux je zas takový underground :)
Protože to ke mě přišlo od jinud už v 11:48 Ale možná je veřejný i ten původní zdroj, to jsem zas tolik nezkoumal.
Na newsech to máte i s podpisem :D
# RNDr. Jitka Holásková # vedouci odděleni automatizace # Vědecká knihovna v Olomouci # Bezručova 3, Olomouc 779 11 # tel.: 585 205 355
Já to mám taky s podpisem, jen jsem nechtěl zveřejňovat zbytečně víc, než je třeba (k tématu tohoto blogu)
Tiskni
Sdílej: