Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
V prvním odstavci "takzvanný"
to už mohli psát takzvanný linnux, uzenné kolenno s křennem...
Muzete nekdo nekam namirrorovat ten videozaznam? Mplayer-plugin je z toho nejaky zmateny.
Já jsem to viděl tady, klepnul jsem na ikonku "do okna" a otevřelo se mi to v kaffeine (tedy jsem si kaffeine nastavil)
,
mplayer "http://ctwm.visual.cz/iVysilani.Archive?id=NTgwOTkzNDF8NjMzNzU0MDgxNDk5OTc1MDAw&session=8d997c2292d9de0b508f14f8c803a973&content=209411010100415|1096902795|studio-6|publicisticke"
Tomu se nějak nechce.
a co to rika?
Neni to jaksi osekany? Nestahl to nekdo? A ma to v plne verzi? :D Rad bych si ty kecy poslechl. Moderatorka zacina asi od pul vety.. a pak ten Mrkvosoftak konci taky s nedokoncenou vetou. Sranda..
-dumpstream
a přechroustal do AVI (-oac copy -ovc copy
), aby se v tom dalo rozumně seekovat.
Pod Vistou mi to jede úplně stejně (sekne se v půli věty), problém je na straně ČT.
Jinak mě celkem zarazilo :
Pán za Linux:
Linux dle mého názoru je zdarma jen pro použití v rámci osobních počítačů. - zde by IMHO nebylo špatné zmínit se o GNU GPL a co je vůbec zdarma/volně
Zhlediska podnikové bla bla tam Linux zdarma není, respektivě bla bla... - zde by se dalo zmínit možnost placené podpory a připadná snadná změna poskytovatele
Pán za M$:
Micro$oft dodává software, který má vysokou hodnotu. - Linux jí má IMHO taky.
Další oblastí, která je hodnotou je spolehlivost. Linux je nespolehlivý a proto dominuje tam, kde je spolehlivita potřeba a proto MS má EULA-u, kde zmiňuje, že za nic neručí
Garantujeme například pravidelné opravy. - U placených verzí Linuxu je také garance, pokud se nepletu (nemám zkušenosti), Linuxová komunita bývá rychlejší, než MS placení vývojáři.
Jako BFU(k čemuž se hrdě hlásím :) by mě to neovlivnilo k vyzkoušení Linuxu. Kdybych se přeci jen odhodlal, zarazilo by mě, že nelze najít OS jménem Linux, protože o distribucích nepadla ani zmínka.
Celkově je to prospěšné jen pro M$, protože reklama jim jde.
No jo, Jardík. Co dodat? Nekteré routery po cestě prostě nemají nastavené držet si v paměti TCP spojení celý den. A vzhledem k tomu, že routerům je docela egal co routují, tak bych měl podezření na jeden konkrétní.
Na druhou stranu s pluginem vlc se ve Firefoxu nedá dělat vůbec nic, žádný ovládací prvky.
Takže klasický slashdot efekt.Aha, tak prd. On je to nějakej součet.
Tak spolehlivě to jde do modrý, no…
No, já jsem se na to díval ráno při snídani, málem jsem kafem poprskal obrazovku
Franto, tady čtu inzerát, prodám Zetor 4x4 turbo, cena 500 000,- Tywoe! to musí bejt kára, na to by se balili ku*dy...
Tak musim rict, ze pan Microsoft mluvil mnohem lepe, nez pan Linux. Je videt, ze si z poradu udelal Microsoft peknou reklamu zadarmo, protoze tam neposlal zadne becko. Vsimli jste si, ze odpoved na otazku ohledne ceny byla podana naprosto profesionalne, s usmevem? Ackoliv rekl, ze MS zlevnovat nehodla (=lez, ostatne ne jedina), na lidi to pusobi pozitivne ve smyslu, ze v MS znaji svou cenu a jsou presvedceni o kvalite. Zatimco pan Linux se tam ruzne osival a zadrhaval - to jsou neverbalni projevy nejistoty.
Myslim, ze i sam bych dokazal argumentovat lip nez pan Linux. Treba otazka na zastoupeni Linuxu na serveru byla naprosta nahravka na smec, ktera byla tragicky nevyuzita.
Celkove jsem docela zklamany, protoze i kdyz zastupci linuxove komunity dostanou prilezitost k paradnimu PR, takhle ji promarni a poslou proti obchodnikovi technika.
moja reč, presne to isté som chcel napísať.
Je to škoda...
Spíše se držel při zemi a nechrlil na diváky otřepané fráze plné nadsázek a polopravd, jako ten z Microsoftu.
Mohl napadnout některé výroky oponenta (aktualizace jednou týdně, podpora hardwaru), ale neudělal to. Mohl nastolit otázku, jestli je ve zdravé tržní ekonomice normální, aby jeden výrobce měl 97 % trhu. Neudělal to. Mohl rozdíl mezi „firmou“ Linux a Microsoft demonstrovat tím, že pán za Windows je od výrobce, kdežto za Linux tam je jen okrajový uživatel. Neudělal to.
Asi měl dost rozumu na to, aby se nesnažil během několika minut vysvětlit realitu.
Definujte rozumného.
Pokud tím myslíte, že se nesnažil dělat marketing a mazat lidem med kolem huby, tak to je pravda.
Presne, nesnazil se o marketing. To byla jeho nejvetsi chyba. Pan Microsoft se drzel hesla "neni dulezite, na co se vas ptaji, proste reknete svoje vlastni prohlaseni". Mozna se Vam, jako odbornikovi a technikovi zdalo, ze pan Microsoft jen varil z vody a pan Linux se snazil byt racionalni. Musim Vas zklamat, protoze pan Microsoft diskuzi jednoznacne vyhral.
Tak musim rict, ze pan Microsoft mluvil mnohem lepe, nez pan Linux. Je videt, ze si z poradu udelal Microsoft peknou reklamu zadarmo, protoze tam neposlal zadne becko.
No, nevím. Je to to klasické mluvil hodinu a přitom neřekl vůbec nic.
Vsimli jste si, ze odpoved na otazku ohledne ceny byla podana naprosto profesionalne, s usmevem?
Hlavně se snažil úplně odběhnout od tématu, zakecat to a přihřát si svoji polovičku. Z mé strany palec dolů.
Ackoliv rekl, ze MS zlevnovat nehodla (=lez, ostatne ne jedina), na lidi to pusobi pozitivne ve smyslu, ze v MS znaji svou cenu a jsou presvedceni o kvalite.
IHMO docela pěkné žvásty o žábě. Slovo kvalita by měli nadobro vyškrtat ze všech slovníků, protože tak jak se používá dnes…
Zatimco pan Linux se tam ruzne osival a zadrhaval - to jsou neverbalni projevy nejistoty.
Se mi to možná jenom zdálo, ale měl jsem pocit jako by z něj chtělo vypadnou slovo crack. A asi to nečekal, protože na něj ta redaktor vyběhla s tím obligátním a je to zadara, jak je to možné?
Myslim, ze i sam bych dokazal argumentovat lip nez pan Linux. Treba otazka na zastoupeni Linuxu na serveru byla naprosta nahravka na smec, ktera byla tragicky nevyuzita.
Nechápu.
IHMO to zase vyžehlil docela dobře. Ta redaktora na něj okamžitě vyběhla je to zadara a hotovo. A GNU/Linux na servech není vůbec zadarmo.
No. min. Administrátorům co je budou spravovat.
Nečekal jsem jestli, ale od koho. Takže se uchýlím k mnou oblíbeným příběhům: Rozhodl jsem se použít jako domácí mini serveřík Asus WL-500GD. Abych pravdu řekl, tak vůbec žádná rajská zahrada. Původní distribuce tak nějak nepočítá s tím, že bych se snažil jako kořen použít vůbec něco jiného než integrovaný NAND a vše je tomu přizpůsobeno. Jelikož se mi moc nelíbí jak bliká USB flash disk(ano, samozřejmě jsem tam mohl strčit nějakou lepší značku než zrovna vykšeftovaný kolík od ťamanců, ale znáte to - když něco udělat můžu…), snažím se zjistit kdo je viníkem. Jediné co mě napadá je taková malá pythoní aplikace jménem iotop. Jenomže v původním Pythonu z repositáře nejsou zkompilované moduly(hlavně tam není ten potřebný _curses). No co, takže hurá ke cross-kompilaci Pythonu. Jenže to jsem ještě nevěděl co mě čeká. Nevím jak kdo, ale kdo zná SDK z OpenWRT či buidroot, tak zná a určitě nemusím vysvětlovat. Nějaký ten den mi to zabralo, než jsem se vůbec dostal k samotné kompilaci. ./configure - error: cannot run test program while cross compiling
:
# On Tru64, chflags seems to be present, but calling it will # exit Python { echo "$as_me:$LINENO: checking for chflags" >&5 echo $ECHO_N "checking for chflags... $ECHO_C" >&6; } if test "$cross_compiling" = yes; then { { echo "$as_me:$LINENO: error: cannot run test program while cross compiling See \`config.log' for more details." >&5 echo "$as_me: error: cannot run test program while cross compiling See \`config.log' for more details." >&2;} { (exit 1); exit 1; }; } else cat >conftest.$ac_ext <<_ACEOF /* confdefs.h. */ _ACEOF cat confdefs.h >>conftest.$ac_ext cat >>conftest.$ac_ext <<_ACEOF /* end confdefs.h. */
No, už párkrát jsem se tady zmiňoval o tom, že ten kdo vymyslel GNU Automake tool by zasloužil zbičovat, takže tímto jen potvrzuji, ale budiž. ./configure z krku docela rychle, takže hurá na make:
make[3]: *** No rule to make target `Parser/printgrammar.o', needed by `Parser/pgen'. Stop. make[3]: Leaving directory `/usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1' make[2]: *** [/usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1/.built] Error 2 make[2]: Leaving directory `/usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/package/python' make[1]: *** [world] Error 2 make[1]: Leaving directory `/usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686' make: *** [world] Error 2
Přitom požadovaný soubor existuje. Dodnes nevím co mu vadí, ale budiž. Požadované příkazy a proměnné prostředí jsem někde vysmejčil, nasoukal se do build_dir a nějak už se to rozjelo(Tímto bych chtěl poděkovat pavlixovi, protože jsem na to určitě zapomněl). Až na to, že /bin/sh: line 1: ./python: cannot execute binary file
. Prostě se snaží spustit právě vybuilděnou binárku jako interpret pro další kompilaci(+nějaký Parser/pgen). Tak to už nepůjde tak snadno. Nakonec se mi podařilo najít nějaký patch pro cross-kompilaci, ale samozřejmě tak pro verzi 2.2. Pokud s ./configure byla zábava, tak s Makefilem a opravováním zdrojáků v jazyku ve kterém ani neumím pípnout byla učiněná párty. No ale udělalo si to hostpython a hostpgen a tak nějak se to doklepalo ke konci. Jenomže díky tomu, že jsem neměl k dipozici knihovny z té platformy, tak jsem měl jen zkompilovaný interpret ale bez modulů. Takže situace totožná s tím co je k dispozici v repositáři, pokud nepočítám verzi. Tak teda kopírování binárek knihoven do požadovaných míst a…a ouha. On chce libncursesw.so a ne libncurses.so.5. Troška toho hackování(čti podlého symlinkování) a tak nějak jsem vyhověl tomu co chce. Ani jsem to nečekal ale doklepal jsem to až na konec kompilace. Skoro jsem už otvíral šampaňské, ale ouha:
Compiling /usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1/ipkg-install/usr/lib/python2.6/test/test_modulefinder.py ... Compiling /usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1/ipkg-install/usr/lib/python2.6/test/test_multibytecodec.py ... SyntaxError: ("(unicode error) \\N escapes not supported (can't load unicodedata module)", ('/usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1/ipkg-install/usr/lib/python2.6/test/test_multibytecodec.py', 225, None, "self.failIf('\\x0e' in u'\\N{SOFT HYPHEN}'.encode('iso-2022-jp-2'))\n")) Compiling /usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1/ipkg-install/usr/lib/python2.6/test/test_multibytecodec_support.py ... Compiling /usr/src/OpenWrt-SDK-brcm47xx-for-Linux-i686/build_dir/mipsel/Python-2.6.1/ipkg-install/usr/lib/python2.6/test/test_multifile.py ... … make: *** [libinstall] Error 1
Vzhledem k vzniklému maglajzu MIPSových a x86kových knihoven jsem se mu ani moc nedivil. Chvíli jsem se snažil přijít na to co se mu nelíbí, ale nakonec jsem dospěl k tomu, že nejrozumnější bude si požadované věci zkompilovat na cílové platformě. Vyřadil jsem z provozu compileall.py.(Z důvodu úspory místa vynechávám režii v podobě sraní se buildrootem, stracování binárek abych vůbec zjistil proč File not found
když je kde má být, proč je balíček prázdný když soubory jsou tam kde mají být, apod. a toto píšu jen aby to celkově nakonec nevypadlo, že je to tak jednoduché jak píšu, že to je) Balíček jsem z něj nějakým způsobem nakonec dostal. Když jsem ho nainstaloval a i přestože zcela nečekaně interpret i modul _curses fungovali jsem dostal doslova podpásovku: Segmentation fault
v binárce strop.so. Teď momentálně se seru s tím proč buildroot neudělá binárku GDB i když v .config je. A to je jen začátek. Se sambou to nebylo o moc lepší. No prostě sežere to nemálo času. Ale nech se vůbec někdy vrátím k původnímu tématu. Čas a znalosti jsou peníze. Opravdu si myslíte, že když se s tím někdo bude tak srát se nechá oceňovat stejně jako kdo nakliká a jde na kafe? Tím samozřejmě v žádném případě nechci říct, že správcové jistých platforem jsou paka a nemají moc co na práci. Znám jich pár kteří umí na můj vkus doslova magii pod tímto systémem(pár se jich pohybuje i na tomto portále), ale… Klidně jsem to mohl udělat, tak jak se to normálně dělá, tedy vzít nějakou starou x86 šunku nainstalovat crackované Widle, Debian nebo si koupit licenci na Windows Server. Vůbec nechci vyhodnocovat, která z obou variant ve výsledku vyjde dražší. Jen chci prostě říct, že ať je to cokoliv, tak zadarmo to určitě není.
Za slohovou úpravu, připadané pravopisné chyby, vulgarity a imbecilní nejapné rádoby vtípky se omlouvám, ale jak už jsem řekl - čas je drahý. A hlavně se mi to nechce číst znova.
Zcela jen tak pro zajímavost:Linux Development Kit za 221€ vs. licence na WinCE za 3€. Co dodat?
Zcela jen tak pro zajímavost:Linux Development Kit za 221€ vs. licence na WinCE za 3€. Co dodat?Nějaké vysvětlení, jakou vypovídací hodnotu má srovnání ceny hardwaru a licence na software.
že jsi lama s tim nemá co dělat
Pravda. Být pakůň, mám to mnohem jednodušší.
linux je zadarmo, windows zadarmo nejsou.
A nebe je modré a Rusové jsou prasata.
Rozhodl jsem se použít jako domácí mini serveřík Asus WL-500GDTady totiž ztrácíš návaznost na původní téma, tedy Linux na serverech. A ne, domácí MIPS servřík opravdu není server, o kterých se tady bavíme. Server je čtyřjádrový Xeon, Opteron, Niagara.
Opravdu si myslíte, že když se s tím někdo bude tak srát se nechá oceňovat stejně jako kdo nakliká a jde na kafe?Svůj čas na to rozchodit na tom krámu Linux a nějaký SW na něm jsi nějak ohodnotil. Pro srovnání tedy ohodnoť čas, jaký by trvalo rozchodit no tom Windows. A budeš to mít asi těžké, protože AFAIK port Windows pro MIPS neexistuje. Čímž se dostáváme k tomu, že srovnáváš nesrovnatelné
Klidně jsem to mohl udělat, tak jak se to normálně dělá, tedy vzít nějakou starou x86 šunku nainstalovat crackované Widle, Debian nebo si koupit licenci na Windows Server. Vůbec nechci vyhodnocovat, která z obou variant ve výsledku vyjde dražší.Ano, tady už to srovnatelné je. Můžeš koupit Windows server nebo dát nějaké linuxové distro. Kde přesně platíš za to linuxové distro, ve kterém máš taky všechno přichystané a nastavíš pár kliknutími?
Tady totiž ztrácíš návaznost na původní téma, tedy Linux na serverech. A ne, domácí MIPS servřík opravdu není server, o kterých se tady bavíme. Server je čtyřjádrový Xeon, Opteron, Niagara.
Jasně, jsem si toho plně vědom a zpytuju svědomí, že jsem to nedal do uvozovek. Na druhou stranu je potřeba brát v úvahu, že rozdíl to není až tak moc podstatný. Jen ve výkonnějším HW a namakanějších periferiích. O to hůř, že na té čtyř/osmi/deseti/bůhvíkolikještě-jádrovém Xeonu, Opteronu či Niagáře je potřeba dostat aplikace do takového stavu aby efektivně využili všechny jádra, všechnu dostupnou paměť, aby nikde nevázly I/O operace, aby bylo vše důležité náležitě zálohované,atd. No prostě se tam asi nikdo nepáře s chybějícím modulem Pythonu, ale zase je starostí mnoho jiných. A co nejhůř? Když už do něčeho takového někdo vrazí takové prachy, tak to chce vidět fungovat hned(a jak říkává můj děda, hned se ani pes nevysere, což o nastavování GNU/Linuxu platí dvojnásob) a napořád. A nedejbože pokud by snad nastal opak…to by létaly hromy, blesky. Zase se nesnažím říct, že to paušálně platí pro Windows, ale kdo třeba zná takové IIS mi jistě dá zapravdu, že doklepat to do funkčního stavu aby byly složky nadřazené spokojené jde i bez hlubších znalosti protokolů či vnitřního fungování serveru samotného.(Neříkám, že stejně tak nejde doklepat třeba Apache, ale už je to o poznání složitější bez potřebných alespoň základních znalostí) Že není otázkou jestli problémy přijdou, ale kdy přijdou snad nemusím u takových řešení nijak zvláště zdůrazňovat. A to je další věc, která se k tomu vztahuje - viz. další odstavec.
Svůj čas na to rozchodit na tom krámu Linux a nějaký SW na něm jsi nějak ohodnotil. Pro srovnání tedy ohodnoť čas, jaký by trvalo rozchodit no tom Windows. A budeš to mít asi těžké, protože AFAIK port Windows pro MIPS neexistuje.
A jsme tam kde jsem chtěl být. Pokud nějaká aplikace není připravená přímo pro Windows, tak aby její instalace zabrala minimum času, který lze strávit ještě třeba u automatu, jako by neexistovala. Přitom všechny potřebné nástroje existují a dokonce ve variantě přímo od výrobce systému samotného. Ale kdo kdy viděl nějakého administrátora systému kompilovat si třeba vlastní Web server?(všem administrátorům systému Windows, kteří tak činí se samozřejmě tímto omlouvám) Ne že by to snad bylo běžnou praxí u otevřených variant, ale už tak nějak z principu se tato možnost nabízí a než člověk narazí na něco co buď neexistuje předpřipraveno pro požadovanou platformu, nevyužívá všechny dostupné prostředky a nebo nemá nějaký požadovaný modul je jen otázka času. Samozřejmě lze využít placené podpory a předat to jinam, jenže to už stojí peníze(a pokud se má někdo srát s kompilací softwaru, který není připraven pro hladký chod na deseti jádrech, tak to asi neocení zrovna levně). A nebo si to může člověk udělat sám(a to stojí čas -> peníze, znalosti -> peníze, nervy -> peníze). Na platformě Windows se to buď prohlásí za neexistující a v případě špatně optimalizovaného SW se většinou prohlašuje kus HW za krám a řeší se to nákupem nového, výkonnějšího HW. Samozřejmě se zase omlouvám všem, kteří to tak neřeší a nějak se jich to dotklo, ale já osobně mám zkušenosti takové. No a konečně se dostávám k bodu poslednímu a tím je řešení chyb, poruch a pádů. Ne že by na platformě Windows neexistovaly debugovací nástroje, trasovače volání, bugzilly a bůh ví co. Ale schválně nech zvedne ruku ten kde zná nějakého správce, který řeší problémy jinak než restartem(ať už aplikace, služby, stroje či čehokoliv jiného). Znova neříkám, že to tak nejde dělat na v otevřených operačních systémech, ale jak známo, tak takto řešené problémy se vracejí jako bumerang. A na otevřené platformě se ,když už nic, tak alespoň debugování a následné hlášení přesného místa chyby přímo nabízí. Je potřeba uvědomit si, že ty slečny na Microsoftí hot-line to asi také nebudou mít tak jednoduché, když jim pořád volají nějací rozzuření buvoli hulákající cosi o modré obrazovce a nějakém nic neříkajícím čísle chyby.(Řekl bych, že omluvu všem opačným případům už není potřeba implicitně uvádět)
Ano, tady už to srovnatelné je. Můžeš koupit Windows server nebo dát nějaké linuxové distro. Kde přesně platíš za to linuxové distro, ve kterém máš taky všechno přichystané a nastavíš pár kliknutími?
Za to co nebude přichystané, za to co nepůjde nastavit pár kliknutími a nebo za důsledky, které nastavování pár kliknutími přinesou. A samozřejmě za spoustu jiných věcí, které se mi momentálně nechce vymýšlet.
No, nech to blábolení z potrefení také někdy utnu, tak bych to měl nějak podtrhnout. V otevřeném prostředí(v komunitě, v GNU či jak to ještě nazvat) se tak nějak stalo zvykem neplatit přímo penězi, ale vším ostatním(díky mým lapáliím s kompilací Pythonu a jeho modulů už nebude muset zabíjet ten týden někdo jiný a na oplátku já zase nebudu muset zabíjet čas se systémem samotným, který už za mě někdo připravil). A pokud už si někdo něco nechá zaplatit, tak si nechá zaplatit opravdovou cenu problému, jeho řešení a čas nad tím strávený. Ale ať už platíte jakkoliv, vždy platíte něčím(penězi, časem, znalostmi, nervy, ztracenými ideály, bůhvíještěčím) a je potřeba s tím dopředu počítat. Už nejdou jsem se setkal s lidmi, kteří zprvu nechtěli uvěřit, že je "to" zadarmo, pak z toho byly doslova na větvi, že to zadarmo je, všude s tím prudili, všude zadarmo používali a nakonec na to velmi tvrdě doplatili, když zjistili tu pravou podstatu slovíčka "free". Samozřejmě, že šmelináři a špekulanti, kteří se snaží vyšmelit co nejmenší možnou cenu(a to jak tu přímou peněžní, tak tu nepřímou třeba v podobě spotřebovaného času, prostředků, nervů) jsou všude(těmi jsme nakonec vlastně všichni), ale samo o sobě jen tak není zadarmo zhola nic. O GNU/Linuxu a jiných otevřených operačních systémech to platí dvojnásob.
Se ani nedivím. Já jsem pokoušel křížovou kompilaci Pythonu 2.4 taky na MIPS a taky jsem to nedal.
Řekl bych, že tady za to můžou autoři Pythonu, a ne autoři OpenWRT.
Osobně si nemyslím, že linux na serverech je zadarmo.
A co nato doktoři?
Že jsem beznadějný případ
A opravdu to byl NAS pan Linux? Prece normalni clovek nemuze davat takove vlastnaky.
Podle mě všichni víme, jak to myslel. Ale jděte si někdo do toho studia sednout místo něj (závidí snad někdo, že ho nepozvali jako "experta"?) a snažte se mluvit tak, aby to mělo hlavu a patu. Ten chlap to nerozpliznul a řekl to podstatné a nekecal. Pokud máte jako firma nějaký server nebo desktopy, musít se zabývat otázkou supportu a tvrdit, že je to zadarmo je lež. Buď to dělají vlastní lidé nebo vnější firma, ale zaplatit se to musí. Nevím, jestli maglajz dělal ten člověk, nebo jestli není situace okolo Linuxu maglajzem sama o sobě. Nebo spíš situace okolo OS. Ten chlap za Microsoft byl v jednodušší situaci: My jsme Microsoft a děláme nejlepší software na světě. Všichni ví že to řekne, všichni to čekají. Kdo z vás je tak drzý, že se posadí před kameru a řekne: Já tady mluvím za Linux a všechno co děláme je zadarmo a ještě je to nejlepší na světě? A pokud někdo tak drzý je, opravdu si myslíte, že vám to někdo bude věřit? Měli na diskuzi pár minut s ženskou, která evidentně netuší, o čem je řeč. Během tak krátké doby to prostě líp udělat nešlo.
Tohle vystoupení bylo rozhodně menší faux-paux, než poslední výstup s RMS na ČT.
Když nějaká opravdu velká firma chce mít opravdu garantovaný support, ať už z jakéhokoliv důvodu, tak přirozeně nešáhne po debianu, ale po RH nebo suse. Support nemusí být jenom aktualizované balíky, ale školení, 24 hodin telefonní/e-mailová podpora a co já vim co se pod to všechno schová. Je na firmě, jestli jí to za ty prachy stojí nebo ne, ale nabídka tady je. Jak myslíte, že dělají tzv. "linuxové" firmy svoje peníze? reklamou? ne, prodávají služby se softwarem spojené. a ty proto zadarmo být nemohou.
ten chlap řek', že pro firmy linux není zadarmo nebo něco v tom smyslu. hned se tady proti němu spustí vlna kritiky od chytrolínů, kteří všemu rozumí a určitě by to řekli lépe. nemyslím si, že chtěl říct to co řek', resp. nechtěl aby to tak vyznělo. domnívám se, že chtěl říct, že pokud si to nějaká firma přeje, placená podpora existuje. to je pro určité lidi znak vyzrálosti (něco co je zadarmo přece nemůže být "profesionální").
takze shrnuji co jsem chtel rict:
howg.
Zase keci o supportu... Kurva když si nainstalíš debian tak support máš uplně stejnej jako když si nainstaluješ widle.
Tak to těžko. Microsoft dává různé záruky a certifikáty.(Pokud vím tak to třeba poskytuje SuSE) Že je to jako pojištění na všechno možné a nemožné, ale když se opravdu něco stane, tak člověk neuvidí ani korunu(někteří manažeři mi připomínají moji babičku) už je věc druhá, ale bohužel je to tak.
V svobodým softu to funguje tak že v kupě lidí co sdílí se vždicky najde někdo kdo tu chybu opraví ať už ty nebo někdo jiný, ale opraví se.
A až jednou ne?
Tvrzeni, ze pro firmy neni Linux zadarmo je absolutni lez, at se na to divame z jakehokoliv pohledu. http://www.kernel.org/
Jiste, nekdo se o nej musi starat, ale to plati i pro Windows. Me to prijde, jako kdyby se bavili o autech a nekdo rekl, ze fabie stoji 250 tisic + 30 tisic za mesic(zapocitame ridice). Proste nesmysl. Fabie stoji 250 tisic a Linux stoji 0. Kdybych byl laik, tak po shlednuti diskuze proste budu zit v bludu, ze kdyz chci Linux do firmy, tak musim zaplatit nejake penize firme, ktera Linux vyrabi.
Teoreticky by z toho mohl být závěr, že to je jen PR a ne žádná diskuse a že to proto okolo MS pěkně smrdí.
Aha, tak než se uchýlíte k unáhleným závěrům tak jako já, tak doporučuji shlédnout celou diskusi. Jak by řekl SADAM: <velmi nadneseně a s prominutím>pěkně s tím Moftím panchartem vyjeb*l</velmi nadneseně a s prominutím>. Docela mě zaujalo, že p. Malý se nesnažil ani moc oponovat a nehanit(i když by klidně mohl) a soustředil se jen na svůj píseček.
Mě to netankuje a ani nezajímá. Já totiž žádný "Linux" nejsem (jak se nám pravděpodobně snaží nakecat kampaň We're Linux).
A jestli to někomu vadí, tak ať do čété napíše, ať si tam pozvou pravé kompjůtrové odborníky typu Čermák nebo Neff, aby vyvrátili nesmysly, zbytek informací potvrdili a vůbec aby tam udělali pořádný pořádek. Něco chytrého by mohl říct i Svatopluk Vít (třeba z živého vstupu). Vidím to jako živé...
Ano!
By mě vůbec zajímalo kde nakoupili těch 98%. Vždyť jen o pár zpráviček níž je to o 10% míň.
Ještě mě napadá, že by se v tom šou mohl mihnout i Jardík. Ten by všechny děsně utřel!
Zdá se mi to nebo ten článek zmizeli?
Nezda!
Nezdá. Už sa to tam nedá nájsť.
Hej, někdo kdo is to stahoval, můžete to dát k downloadu někam? Dík za všechny co jsme to nestihli.
Jo, prosím. Čláínek jsem už zběžně přečetl, v google cache sice není, ale možná ho vyšťourám v cache firefoxu Dík.
A tohle jsem jim napsal do kontaktního formuláře, tak jsem zvědav:
Dobrý den, z vašich stránek z nějakého důvodu zmizel článek a video
"Operační systém Linux se snaží porazit Microsoft", který přitom byl odvysílám a google vyhledávání na vašich stránkách stále vrací jeho původní adresu http://www.ct24.cz/media/51686-operacni-system-linux-se-snazi-porazit-microsoft/ , která však vrací 404-stránka nenalezena. Je prosím možno stránku opět obnovit nebo updatovat odkaz?
Nějak to smázli či co......
Jsou to holt kujoni... eh, to asi neni to spravne slovo, co?
Já ho tam ma, ale ředělanej, přihodily do fotek i Tuxe, přestože tam předtim bylo M$ a IE logo
Tiskni
Sdílej: