Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Z nejmenovaného zdroje se ke mě dostala tato zpráva:
Sent: Thursday, April 16, 2009 11:42 AM
Subject: Info: skoleni Linux
Dobrý den,
projekt VKOL "Vzdělávání pracovníků knihoven v oblasti operačního systému
Linux", který
byl podán v rámci projektu Visk2, nebyl doporučen a dotace nebyla
poskytnuta.
Vzhledem k velkému zájmu ( ze strany knihoven a dalších institucí)
používáme opět
konference pro předání této informace.
S pozdravem,
…
Tak mne napadlo vyrobit prezentaci, kterou by bylo možné šířit v PDF formátu pod nějakou svobodnou licencí (GNU Free Documentation License nebo některá varianta CC). Předmětem prezentace by byl samozřejmě Linux, stručně výhody svobodného softwaru a hlavně prezentace programů pro každodenní používání.
Zajímalo by mne, co si o tom myslíte, nebo jestli by se dokonce někdo nechtěl připojit. Případně jestli o podobném projektu nevíte – já znám spoustu webů, ale prezentace? Tato prezentace by nebyla zaměřená jen na knihovníky, ale měla by být obecně použitelná pro kohokoli, kdo by chtěl ve své organizaci evangelizovat za svobodný software a Linux.
Tiskni
Sdílej:
GNU/Linux znamená prakticky nulové náklady na pořízení
Tak je to přesné.
Co presne se ti nezda?
Když už do něčeho takového jdeme, snažil bych se zrevidovat tyto prezentované argumenty a třeba dospět k lepším nebo lépe podaným argumentům.
Ale samozrejme, proc.linux.cz muze byt jenom zaklad, neco se vzit muze, neco trosku pozmeneny, neco prinese uplne novy napady.
Určitě. O ty úplně nové nápady mi právě jde.
A samozrejme, ruzny duvody pro kazdou skupinu. Nebo chcete delat jenom pro uzivatele?
Velmi dobrá otázka. Tohle by chtělo si ujasnit v první řadě, protože od toho se bude odvíjet veškerá další snaha/práce.
Bylo by dobry udelat i pro ty ruzny skupiny - grafici, hudebnici, office, skola, programatori.
Možná by bylo dobré to zaměřit právě na tématické oblasti - tj. prezentovat přímo tyto oblasti a programy do nich patřící. Tedy třeba u grafiky GIMP, Inkscape, Scribus, apod.
Ještě by bylo dobré, kdyby se k těmto oblastem vyjádřil někdo s příslušnou praxí. Asi jinak bude nástroje prezentovat programátor, který si občas něco vyblejskne, a jinak "profesionální" fotograf, který svoje fotky zpracovává pod GNU/Linuxem.
Zatím tvořím osnovu… napadlo mne, že by u části o distribucích bylo hezké, ke každé distribuci dát citát – jednu větu, která ji nejlépe charakterizuje. Tímto vyhlašuji soutěž
Škoda, že se čas nedá komprimovat gzipem...
To mi povídej, taky nevím, co dřív
BTW: současná osnova prezentace:
Linux a jeho historie - Linus - výhody Svobodný software - RMS - licence - výhody Distribuce - Ubuntu, Kubuntu - OpenSUSE, SLES, SLED - Fedora, CentOS, RedHat - Ostatní: Debian, Gentoo, Arch Linux… distrowatch.com - živé distribuce, LiveCD Využití - servery - desktopy Linux na desktopu - desktopová prostředí (KDE, Gnome a další) - možnost volby - kompatibitila, nediskriminuje - Aplikace - Firefox, Opera, Konqueror, Flash - Thunderbird, KMail/Kontact, Evolution, Psi, - Gimp, Scribus, Inkscape, Gwenview, digiKam - OpenOffice.org - Kaffeine, Amarok - ukázka instalace v ubuntu/debianu: aptitude install… - Wine, emulace, virtualizace Linux na serveru - pravděpodobně už používáte - Top500: http://www.top500.org/stats/list/32/osfam - Webový server: apache, php, java (glassfish, tomcat) - Pošta: postfix, dovecot, roundcube, zimbra - Souborový server: NFS, Samba, AFS, SSHFS, iSCSI - Síťový server: směrovač, firewall, proxy, VPN, DNS - Databázový server: MySQL, PostgreSQL, Oracle, DB/2 - Uživatelé: LDAP, Kerberos, Sun Identity Management - IM: Jabber, OpenFire, eJabberd - virtualizace na serveru: OpenVZ, VirtualBox, VMWare, Xen Bezpečnost - viry - root a obyčejní uživatelé, práva, acl - RAID, LVM - šifrování disků a souborů - HW tokeny, čipovky - GPG, SSL, SSH - rychlost oprav Vývoj softwaru - Jazyky: C/C++, Java, Python, PHP, Bash, Mono - GUI: Qt, GTK, Swing, webové aplikace - Softwarové licence - IDE: Netbeans, Eclipse, Qt Creator Vzdálený přístup: - SSH + X (ve Windows PuTTY a Xming) - FreeNX - VNC - Sun Ray Kde hledat pomoc a lidi - ABC Linuxu - Root.cz - konference, jabber muc - vysoké školy, studenti - firmy a distribuce Reference - Top500 - Linux mne zaujal, co teď? - navažte kontakt s komunitou - vyzkoušejte LiveCD nebo virtualizaci - nainstalujte si linux - naučte se hledat řešení: google, konference, poradny - spojte se s odborníky a profesionály Prostor pro diskusi - diskuse - zpětná vazba k prezentaci a k linuxu a OSS O této prezentace - licence a šíření - autor a poděkování - prezentace na míru
Kdo chce, ať to okomentuje, ale ještě to není hotová… Tohle by měla být univerzální prezentace – časem bych udělal nějaké zaměřené (buď podle oborů nebo podle nasazení desktop/server)
Osobne nemam zajem, aby se Linux rozsiroval mezi masy. Cim vice lidi to bude umet, tim vice konkurence pro me. Linux me zivi a konkurence me potencialne ohrozuje.
Sorry, ale to je blbost. Když se udělá takový poster, tak nenaverbuje žádné leet haxxory, kteří by ti vzali práci. Naopak, jestli na někoho vůbec zapůsobí, tak to budou prostí uživatelé, již budou vyžadovat technickou podporu.
Jsi úplně vedle – tahle propagace bude zaměřená na uživatele (hlavně organizace) a pokud někoho inspiruje k používání, zvedne to poptávku po lidech, kteří mu rozumí.
Taky bych rek, ze se nemas ceho bat.
Pokud se to bude rozsirovat mezi uzivatele, bude to pouze uzivatelska uroven, naopak tobe to prinese vic prace a zisku, ikdyz bych byl radsi, kdyby zadny problemy s linuxem uzivatele nemeli:)
Rozsireni mezi dalsi odbornou verejnost (vcetne uzivatelu) pak zacne tlacit na ty managery na vyssich mistech, aby o linuxu uvazovali.
Pokud se to bude sirit mezi administratory, bude vic moznosti k testovani, nalezeni, reportovani a opraveni chyb a take pribude vice navodu na reseni problemu, takze naopak by to mohlo tobe praci ulehcit.
Celkove rozsireni by melo tlacit na vyrobce HW na lepsi podporu, dale by to melo prinest tobe vyhody v podobe rychlejsiho vyvoje ruznych projektu (nektere firmy by mohli zacit sami podporovat vyvoj nekterych projektu, protoze jim pouzivani toho projektu min. snizuje naklady, v lepsi pripade jim usnadnuje a zlepsuje obchod, takze generuje zisk) a jak jsem psal, tobe by to mohlo prinest rychlejsi reseni tvych problemu.
Na druhou stranu, pokud te linux zivi tak, ze hodis CD do mechaniky, odklikas instalaci stylem "Next, Next, Next, Finish", tak to ti opravdu hrozi konkurence hodne velka.
nejmenovaný zdroj? Neřekl bych, že cz.comp.linux je zas takový underground :)
Protože to ke mě přišlo od jinud už v 11:48 Ale možná je veřejný i ten původní zdroj, to jsem zas tolik nezkoumal.
Na newsech to máte i s podpisem :D
# RNDr. Jitka Holásková # vedouci odděleni automatizace # Vědecká knihovna v Olomouci # Bezručova 3, Olomouc 779 11 # tel.: 585 205 355
Já to mám taky s podpisem, jen jsem nechtěl zveřejňovat zbytečně víc, než je třeba (k tématu tohoto blogu)