Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tzv. QR kódy slouží k šíření nějaké digitální/textové informace v podobě obrázku. Obvykle se používají v AFK světě – tisknou se na papír, dávají na různé krabice, výrobky, plakáty atd. a následně se skenují – většinou mobilem (např. 1, 2, 3) nebo nějakým specializovaným průmyslovým skenerem. QR kódy se ale vyskytují i na webu nebo se mohou jiným způsobem dostat na obrazovku našeho počítače. Není to úplně typický scénář (proč digitální data převádět na obrázek, a pak zase zpátky, když jsme pořád v počítači?), ale stát se to může – např. když autor webu čekal, že obrazovku naskenujeme mobilem, nebo třeba když si prohlížíme svoje fotky a máme na nich nějakou věc s QR kódem. Co s tím, když nemáme mobil s příslušnou aplikací nebo chceme mít dekódovanou informaci v počítači?
Náhodou jsem teď narazil na to, že v prostředí KDE to jde velice jednoduše. Postup je následující:
Na přiloženém obrázku je zachycený celý postup.
Tiskni
Sdílej:
QR se hodi kdyz mate rozecteno v PC a chcete pokracovat v mobilu, tabletu tak existuje QR code generator coby doplnek do FF ci Chrome ktery po klepnuti na jeho ikonu zobrazi QR kod s aktualni URL stranky kterou ctete
Tohle jde v KDE i bed doplňků – stačí označit URL (a tím vložit do výběru) a pak kliknout na ikonu schránky a v ní na pak na ikonu QR kódu. Je to tedy jeden dvojklik + dva kliky, což je taky v pohodě. Horší je ale ta část v mobilu – odemknout, spustit aplikaci pro QR kódy, zaměřit, vybrat akci otevření v prohlížeči… Kdybych to používal často, tak bych se asi na QR kódy vykašlal a spíš použil nějakou synchronizaci záložek resp. otevřených stránek mezi desktopovým a mobilním prohlížečem.
Jinak jsem ale nikdy v obchode nevidel cloveka ktery by si kod na vyrobku nacetl mobilem.
Já taky ne, ani to nepoužívám, ale existuje nějaká aplikace, která ti řekne, jestli je výrobek od Babiše nebo ne :-)
Smysl totiz ma kdyz QR kod na vyrobku obsahuje konkretni URL a okamzite si spotrebitel muze o zbozi precist potrebne info. Dat na jogurt kod ktery smeruje na http://madeta.cz/ je vicemene k nicemu.
On to může být i obyčejný 2D čárový kód a pokud jsi online, tak ti to může vyhledat ten produkt na internetu. AFAIK existuje i nějaká aplikace, která zobrazuje informace o potravinách. Případně myslím byly nějaké srovnávače, které ti řekly, jestli danou věc nemají někde jinde levněji. Dá se vymyslet ledasco… Akorát já pro to nemám moc využití, protože buď se na nákup dané věci zodpovědně připravuji a nastuduji si všechno ještě doma (dražší nebo opakovaně kupované věci) nebo naopak nakupuji spontánně (levnější jednorázové nákupy), a pak vybírám podle toho, co se mi zrovna líbí, na co mám chuť. Takže těch případů mezi tím (kdy bych se chtěl nějak kvalifikovaněji rozhodovat na místě) moc není.
import
z ImageMagicku.
import
jsem zatím vždycky použil jenom omylem -- když píšu skript v Pythonu, nechce se mi dávat na začátek #!/usr/bin/env python3
(teď už na to mám makro) s tím že ho spustím jako python3 skript.py
a pak ho omylem spustím ./skript.py
. Už jsem si dokonce kvůli tomu registroval binfmt_misc
handler :python3:E::py::/usr/bin/python3:
, ale pak přestaly fungovat některé věci v Pythonu 2 (ano, bohužel stále mám některé knihovny, které vyžadují Python 2), tak jsem to zase zrušil.