Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tzv. QR kódy slouží k šíření nějaké digitální/textové informace v podobě obrázku. Obvykle se používají v AFK světě – tisknou se na papír, dávají na různé krabice, výrobky, plakáty atd. a následně se skenují – většinou mobilem (např. 1, 2, 3) nebo nějakým specializovaným průmyslovým skenerem. QR kódy se ale vyskytují i na webu nebo se mohou jiným způsobem dostat na obrazovku našeho počítače. Není to úplně typický scénář (proč digitální data převádět na obrázek, a pak zase zpátky, když jsme pořád v počítači?), ale stát se to může – např. když autor webu čekal, že obrazovku naskenujeme mobilem, nebo třeba když si prohlížíme svoje fotky a máme na nich nějakou věc s QR kódem. Co s tím, když nemáme mobil s příslušnou aplikací nebo chceme mít dekódovanou informaci v počítači?
Náhodou jsem teď narazil na to, že v prostředí KDE to jde velice jednoduše. Postup je následující:
Na přiloženém obrázku je zachycený celý postup.
Tiskni
Sdílej:
QR se hodi kdyz mate rozecteno v PC a chcete pokracovat v mobilu, tabletu tak existuje QR code generator coby doplnek do FF ci Chrome ktery po klepnuti na jeho ikonu zobrazi QR kod s aktualni URL stranky kterou ctete
Tohle jde v KDE i bed doplňků – stačí označit URL (a tím vložit do výběru) a pak kliknout na ikonu schránky a v ní na pak na ikonu QR kódu. Je to tedy jeden dvojklik + dva kliky, což je taky v pohodě. Horší je ale ta část v mobilu – odemknout, spustit aplikaci pro QR kódy, zaměřit, vybrat akci otevření v prohlížeči… Kdybych to používal často, tak bych se asi na QR kódy vykašlal a spíš použil nějakou synchronizaci záložek resp. otevřených stránek mezi desktopovým a mobilním prohlížečem.
Jinak jsem ale nikdy v obchode nevidel cloveka ktery by si kod na vyrobku nacetl mobilem.
Já taky ne, ani to nepoužívám, ale existuje nějaká aplikace, která ti řekne, jestli je výrobek od Babiše nebo ne :-)
Smysl totiz ma kdyz QR kod na vyrobku obsahuje konkretni URL a okamzite si spotrebitel muze o zbozi precist potrebne info. Dat na jogurt kod ktery smeruje na http://madeta.cz/ je vicemene k nicemu.
On to může být i obyčejný 2D čárový kód a pokud jsi online, tak ti to může vyhledat ten produkt na internetu. AFAIK existuje i nějaká aplikace, která zobrazuje informace o potravinách. Případně myslím byly nějaké srovnávače, které ti řekly, jestli danou věc nemají někde jinde levněji. Dá se vymyslet ledasco… Akorát já pro to nemám moc využití, protože buď se na nákup dané věci zodpovědně připravuji a nastuduji si všechno ještě doma (dražší nebo opakovaně kupované věci) nebo naopak nakupuji spontánně (levnější jednorázové nákupy), a pak vybírám podle toho, co se mi zrovna líbí, na co mám chuť. Takže těch případů mezi tím (kdy bych se chtěl nějak kvalifikovaněji rozhodovat na místě) moc není.
import
z ImageMagicku.
import
jsem zatím vždycky použil jenom omylem -- když píšu skript v Pythonu, nechce se mi dávat na začátek #!/usr/bin/env python3
(teď už na to mám makro) s tím že ho spustím jako python3 skript.py
a pak ho omylem spustím ./skript.py
. Už jsem si dokonce kvůli tomu registroval binfmt_misc
handler :python3:E::py::/usr/bin/python3:
, ale pak přestaly fungovat některé věci v Pythonu 2 (ano, bohužel stále mám některé knihovny, které vyžadují Python 2), tak jsem to zase zrušil.