Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tam bych si ale naběhl úplně stejně, kdybych taky zapomněl změnit uuid, navíc by přenos po síti trval déle. Nebo bych do virtuálu musel instalovat nový systém a řešit, které nastavení překopírovat a které ne… to se mi kvůli té chvíli, co poběží server virtualizovaně nechtělo. Ideální postup měl být tenhle: zkopírovat oddíly, jak jsem psal v blogu, zastavit databáze a poštu, překopírovat znovu jejich data, změnit uuid a spustit ve VMWaru – to by šlo s třeba pětiminutovým výpadkem.
VMware Converter 4.0, ktery je aktualne v public beta stavu, uz velice dobre podporuje i migraci Linuxovych OS.. Je mozno vyzkouset zde:
communities.vmware.com/docs/DOC-8712
M.
To je ale jen pro migraci Windows, ne?* Ty jsem tím jednou virtualizoval a zafungovalo to. Ale na Linux takový nástroj ani není potřeba, tam prostě stačí vzít původní fyzický disk, připojit do virtuálního stroje a jede to. Já jsem si to akorát zkomplikoval tím, že jsem nepoužil původní disk a tím se změnily UUID oddílů.
*) Source physical machines running 64-bit Windows XP/2003, WinNT SP4+, Windows 2000, Windows XP, Windows 2003
4.0 uz umi i Linux
M.
Odkaz k anketě: Kouzlo a svoboda open-source software
BTW: proč GPL, nebo BSD, nebo EULA?
Ta třetí možnost je nesmyslná ... Takže obsahem takové licence může být prakticky cokoli.Pokud člověk není šťoural za každou cenu, tak si všimne, že EULA většinou obsahuje to samé - zákaz šíření, zákaz disasemblování, žádná odpovědnost výrobce...
Dobře, tak upřesnění: EULA ve zdejší anketě znamená MS EULA
(kdo komu to stále není jasné, EULA k Windows Vista)
Tiskni
Sdílej: