Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tam bych si ale naběhl úplně stejně, kdybych taky zapomněl změnit uuid, navíc by přenos po síti trval déle. Nebo bych do virtuálu musel instalovat nový systém a řešit, které nastavení překopírovat a které ne… to se mi kvůli té chvíli, co poběží server virtualizovaně nechtělo. Ideální postup měl být tenhle: zkopírovat oddíly, jak jsem psal v blogu, zastavit databáze a poštu, překopírovat znovu jejich data, změnit uuid a spustit ve VMWaru – to by šlo s třeba pětiminutovým výpadkem.
VMware Converter 4.0, ktery je aktualne v public beta stavu, uz velice dobre podporuje i migraci Linuxovych OS.. Je mozno vyzkouset zde:
communities.vmware.com/docs/DOC-8712
M.
To je ale jen pro migraci Windows, ne?* Ty jsem tím jednou virtualizoval a zafungovalo to. Ale na Linux takový nástroj ani není potřeba, tam prostě stačí vzít původní fyzický disk, připojit do virtuálního stroje a jede to. Já jsem si to akorát zkomplikoval tím, že jsem nepoužil původní disk a tím se změnily UUID oddílů.
*) Source physical machines running 64-bit Windows XP/2003, WinNT SP4+, Windows 2000, Windows XP, Windows 2003
4.0 uz umi i Linux
M.
Odkaz k anketě: Kouzlo a svoboda open-source software
BTW: proč GPL, nebo BSD, nebo EULA?
Ta třetí možnost je nesmyslná ... Takže obsahem takové licence může být prakticky cokoli.Pokud člověk není šťoural za každou cenu, tak si všimne, že EULA většinou obsahuje to samé - zákaz šíření, zákaz disasemblování, žádná odpovědnost výrobce...
Dobře, tak upřesnění: EULA ve zdejší anketě znamená MS EULA
(kdo komu to stále není jasné, EULA k Windows Vista)
Tiskni
Sdílej: