Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Smazali (přepsali) jste si někdy omylem tabulku oddílů disku?Chybí mi tam možnost "odpálil mi ji instalátor Windows".
Tenhle software ještě někdo používá?Zjevně ano. Jak moc je to závažné, nedokážu posoudit. Mně se to nikdy nestalo, ale kvůli někomu jsem si musel napsat prográmek, který mi smazané partitions našel. Ono to s Windows není až zas tak jednoduchý. On ten jejich fdisk totiž při smazání oddílu jeho začátek nějak nakurví… Už si to nepamatuju. Musel bych se podívat do zdrojáků.
Tenhle software ještě někdo používá?
Na nekterých pocitačích bohužel jo... vendor lock in
podařilo splést sda a sdbJéé, tobě taky? Mně před týdnem
\e[0;31m\u\e[0m|\h \w \$> \e[1;31m
cd /mnt/flashka; ./update-installation.sh
Takovej skript by se mi celkem hodil.V podstatě stačí z image CDčka vykopírovat soubory, provést nějaké drobnosti a publikovat to přes rsync.
A proč přešels na syslinux?Protože se mi nechtělo studovat, jak udělat v GRUBu tu hezkou nápovědu. A také nevidím v GRUBu žádnou výhodu proti syslinuxu. Stačí mi zavádět jenom to System Rescue CD, už nepotřebuju instalátor Debianu (používám debootstrap).
třeba jen proto, že spousta lidí prostě použije dlouhá jména v češtině apod.A v čem je problém? Já české/dlouhé názvy souborů v Linuxu na FAT32/NTFS discích přečtu.
Ano, data už jsem neobnovilNa desktope až taký pozor nedávam
fdisk
najít jeho relativní číslo na partition, přes debugfs
najít, o jaký jde soubor a případně přepsat celý blok.
Jenže při nadměrném používání dd
s parametry skip
a seek
, do toho použitím /dev/sda
jednou, /dev/sdaX
podruhé, jsem se párkrát spletl a parametry zamíchal. Ve výsledku jsem si asi 10x přemazal 4 kB kdesi na disku (doteď nevím kde) a úplně náhodou se trefil i do partition tabulky :)
Nakonec mi pomohl až sfdisk
, z jiného stroje jsem udělal dump tabulky do textového souboru a ručně ho naprasil, tedy upravil tak, jak jsem to měl mít. Čísla začátků a konců jsem zjistil ze scrollbacku Konsole (díky bohu za možnost neomezené délky). Nakonec opačným parametrem tabulku zpátky "naimportoval".
Teď mám soubor s tabulkou kdesi zazálohovaný, takže až zase budu opravovat vadné sektory, raději si ho připravím ;)
Tiskni
Sdílej: