Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
sda a sdb a zmršil jsem si disk, ze kterého aktuálně běžel systém. Linux je třeba pochválit, že si s touto situací poradil dobře – i když si člověk podřízne větev, na které zrovna sedí, Linux funguje dál jako by nic – alespoň do restartu. Zase taková tragédie to není, ale nepříjemnost ano – to už tak bývá, když člověk myslí na tisíc dalších věcí a z nepozornosti dělá hloupé chyby. Dneska jsem se dostal k řešení, takže se s vámi o něj podělím – sice existuje řada návodů, ale třeba se někomu bude hodit, jak jsem na to šel já.
Nainstaloval jsem si nástroj testdisk
aptitude install testdiska pomocí něj zjistil, kde na původním disku začínal daný oddíl – byl to sektor 530145. Nechtěl jsem na disku provádět žádné změny a tak jsem si vytvořil loop zařízení pomocí příkazu:
losetup /dev/loop0 /dev/sdb -o 271434240Parametr
-o je posun od začátku souboru v bajtech, tedy 271434240 = 530145*512 (velikost sektoru).
Tento oddíl je šifrovaný pomocí LUKS, takže bylo potřeba ho otevřít:
cryptsetup luksOpen /dev/loop0 sifrovanyDellJako
/dev/mapper/sifrovanyDell je teď přístupné odšifrované blokové zařízení. To ale nemůžu rovnou připojit, protože je na něm LVM. Takže jsem si LVM doinstaloval:
aptitude install lvm2a pomocí
lvs bylo hned vidět, jaké na něm jsou logické oddíly:
lvs LV VG Attr LSize Origin Snap% Move Log Copy% Convert root dell -wi--- 282,93g swap dell -wi--- 5,59gNa obvyklém místě v
/dev ale nebyly k nalezení – pomocí lvscan jsem zjistil, že nejsou aktivní:
lvscan inactive '/dev/dell/swap' [5,59 GiB] inherit inactive '/dev/dell/root' [282,93 GiB] inheritPomoc je jednocuchá:
vgchange -a y dell 2 logical volume(s) in volume group "dell" now activeA disky už jsou tam, kde mají být:
ll /dev/dell/ celkem 0 drwxr-xr-x 2 root root 80 2010-05-14 14:22 ./ drwxr-xr-x 19 root root 4100 2010-05-14 14:22 ../ lrwxrwxrwx 1 root root 19 2010-05-14 14:22 root -> ../mapper/dell-root lrwxrwxrwx 1 root root 19 2010-05-14 14:22 swap -> ../mapper/dell-swapPřipojení původního oddílu:
mount /dev/dell/root /mnt/dell-root/Data jsem si zazálohoval a všechno dobře dopadlo
Tiskni
Sdílej:
Smazali (přepsali) jste si někdy omylem tabulku oddílů disku?Chybí mi tam možnost "odpálil mi ji instalátor Windows".
To bych dal pod možnost ano.
Afaik Logical Block Addressing že nic neřika lidem na tomto portalu mně celkem udivuje - že tak trivialní věc jako nainstalovat windows nezvladne cela řada lidí mne udivuje ještě víc.A že tady se najdou typy co napišou windows mně smazaly mně připadá stejně směšný jako když na živě se objeví výkřik linux mně smazal windows.
Tenhle software ještě někdo používá?Zjevně ano. Jak moc je to závažné, nedokážu posoudit. Mně se to nikdy nestalo, ale kvůli někomu jsem si musel napsat prográmek, který mi smazané partitions našel. Ono to s Windows není až zas tak jednoduchý. On ten jejich fdisk totiž při smazání oddílu jeho začátek nějak nakurví… Už si to nepamatuju. Musel bych se podívat do zdrojáků.
Tenhle software ještě někdo používá?
Na nekterých pocitačích bohužel jo... vendor lock in 
podařilo splést sda a sdbJéé, tobě taky? Mně před týdnem
\e[0;31m\u\e[0m|\h \w \$> \e[1;31m
Ale jestli to opravdu pomáhá, těžko říct...
cd /mnt/flashka; ./update-installation.shTakovej skript by se mi celkem hodil.V podstatě stačí z image CDčka vykopírovat soubory, provést nějaké drobnosti a publikovat to přes rsync.
A proč přešels na syslinux?Protože se mi nechtělo studovat, jak udělat v GRUBu tu hezkou nápovědu. A také nevidím v GRUBu žádnou výhodu proti syslinuxu. Stačí mi zavádět jenom to System Rescue CD, už nepotřebuju instalátor Debianu (používám debootstrap).
třeba jen proto, že spousta lidí prostě použije dlouhá jména v češtině apod.A v čem je problém? Já české/dlouhé názvy souborů v Linuxu na FAT32/NTFS discích přečtu.
Podobně se někdy může hodit na zachraňovaném systému spustit ssh server a pak zachraňovat z plnohodnotného počítače, kde má člověk vše potřebné -- připojí se přes SSH/SSHFS.
Ano, data už jsem neobnovilNa desktope až taký pozor nedávam
fdisk najít jeho relativní číslo na partition, přes debugfs najít, o jaký jde soubor a případně přepsat celý blok.
Jenže při nadměrném používání dd s parametry skip a seek, do toho použitím /dev/sda jednou, /dev/sdaX podruhé, jsem se párkrát spletl a parametry zamíchal. Ve výsledku jsem si asi 10x přemazal 4 kB kdesi na disku (doteď nevím kde) a úplně náhodou se trefil i do partition tabulky :)
Nakonec mi pomohl až sfdisk, z jiného stroje jsem udělal dump tabulky do textového souboru a ručně ho naprasil, tedy upravil tak, jak jsem to měl mít. Čísla začátků a konců jsem zjistil ze scrollbacku Konsole (díky bohu za možnost neomezené délky). Nakonec opačným parametrem tabulku zpátky "naimportoval".
Teď mám soubor s tabulkou kdesi zazálohovaný, takže až zase budu opravovat vadné sektory, raději si ho připravím ;)