Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »hexdump -C bla.disk | grep NTFS
na což jsem byl oddělen řádkem
00007e00 .... nějaký hex data .... |.Ř.NTFS ....|Tak jsem zjistil offset oddílu a připojil přes
mount -t ntfs -o offset=32256,ro /dev/sda bla
.
Oddíl byl v pořádku, data čitelné a velikost hlášena správně.
Pak jsem zavítal na wiki, kouknul do dumpu z disku a viděl zapsané kraviny v partition tabulce (na záloze byla taky špatně, netuším proč, přitom jsem ji zálohoval po zmenšení oddílu a před vytvořením nového, tj. ve stejném stavu, jako to mělo být teď). Růčo jsem tam teda v hexeditoru přepsal LBA of first sector in the partition
hodnotou 32256/512
v hex a postil se do koumání "hlavičky" NTFS. Tam jsem našel počet sektorů na oddíle a to doplnil do záznamu v partition tabulce. CHS adresu jsem v partition tabulce nechal být, dnešním BIOSům a operačním systémům i GRUBu je stejně ukradená.
Restartoval, nabootoval do grubu na instalačce archlinux (MBR měla v tahu i zaváděcí program, kdo ví, co otec s tou flashkou, kde byla záloha MBR, dělal). V grubu jsem zmáč c
a byl přepnut do příkazového řádku a tam chainloader (hd0,0)+1
a boot
. Dostal jsem chybu zaváděcího programu na partition, protože Windows 7 nahradil "zaváděcí soubory" na oddíle s Windows XP svými vlastními a zavaděč Windows XP si s nimi nerozuměl.
Spustil jsem recovery konzoli z instalačního CD Windows XP. Ten již oddíl našel. Spustil jsem fixboot
. Úspěch, Windows XP bylo možné GRUBem již zavést, jelikož jim byly obnoveny zaváděcí soubory na původní.
Teď zbývalo obnovit zavaděč v MBR. Recovery konzole a fixmbr
. Mělo to řeči na nějakou speciální tabulku rozdělení disku (asi kvůli špatné CHS adrese prvního oddílu) a že by mohlo dojít k jejímu zničení, tu jsem ignoroval (již vím, jak ji opravit \\?\
) a za tím např. Volume{GUID}
. Ale kdo by chtěl odmontovávat disk a nechat si prasit systém konfifuračními daty nějakýho zbytečnýho programu
Tiskni
Sdílej:
Ale Windows 7 si nově vytváří extra boot oddílproboha ? co je to za blud ? instaloval jsem je v různých provedeních hodněkrát a nikdy žádný boot oddíl nebyl (jak firemní HP tak i OEM Ultimate ). Ani jako Hidden. Windows 7 má snad svoje v adresáři BOOT jako VISTY. Nebo se pletu ?
Pokud chcete zabranit tomu aby win 7 (vista to nedela) si nadrzo vytvorili onu "tajuplnou" 100 - 200 MB partition bez vasho vedomi a souhlasu tak musite mit vycerpan limit pro primarni partition na disku tzn udelat si pomoci gparted 4 ruzne oddily (staci nealokovane) ac je treba nepotrebujete a po nainstalovani win 7 je muzete zas pomoci live cd a Gparted odstranit a disk roztahnout ci si zpravovat partisny jak chcete.
Napr:
sda1 - 15 GB NTFS
sda2 - 15 GB EXT3
sda3 - 15 GB EXT3
sda4 - zbytek disku. (FAT 32 ci NTFS - spolecne uloziste)
A ted teprve muzete bez obav instalit win 7 do prvniho oddilu. Oddil v instalatoru win 7 neformatujte ! - hrozi riziko vzniku nezadouciho nealokovaneho mista o velikosti nekolika MB
Pokud to takto pomoci live cd a Gparted pripravite, tak to i po nainstaleni win 7 do kterehokoli oddilu (ja doporucuju pro win zasadne sda1) zustane tak jak jste si to pripravili.
Bylo mi to divné, že jsem to dělal pro pár známých i jako OEM a ta 100MB tam nebyla. Byly to OEM Ultimate které byly k nějakým novým komplům.Nevím jak kde, ale ten instalátor od Aceru si udělá 100MB oddíl, na kterém je další stupeň zavaděče. Předpokládám, že ten oddíl před samotný zavedením jádra systému dělá kontrolu zda je opravdu na tom počítači, ke kterému patří (ala OEM) a díky tomu je možné, že celá instalačka Widlí je jen obraz disku a není potřeba nikde cpát žádné licenční číslo (ale také to nelze tak lehce zkopírovat a to buď jak samotný instalátor, tak disk). Nejlepší na tom 100MB bazmeku je, že se nedá spustit načtením prvního 512b bloku z partyšny, ale je nutné si nechat v MBR zavaděč, který ho zavede.
>>>a proc by to delali?
Zaloha MBR resi opravdu vse a po instalaci win neni problem ji pouzit a vse uvest do pozadovaneho stavu kdy startoval Grub.
To už gparted-live zvládl bez chybyJejda, ty si Jarda. A toho tlačítka
Round to cylinderssis všimnul?