Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
LABEL=Boot oddil /boot ext2 default 0 0či
LABEL="Boot oddil" /boot ext2 default 0 0či
"LABEL=Boot oddil" /boot ext2 default 0 0Zjistíte, že ani jedno nefunguje a že bez hledání debilního UUID či koumání, jaké že je to zařízení (které se samozřejmě s přidáním nového disku změní, stačí mít při bootu připojenu flashku a zařízení jsou úplně jiné než minule) jste někde v řiti. Ubuntu 8.04 má také jednu hezkou featuru, která vám s každým bootem prohodí označení sata disku, když máte ide disky (zkoušeno na liveCD). Jednou je IDE0 /dev/sda, IDE1 /dev/sdb a SATA0 /dev/sdc, podruhé je IDE0 /dev/sdb, IDE1 /dev/sdc a SATA0 /dev/sda - hezké, není? A když při bootu máte zasunutu flashku, tak máte flashku třeba /dev/sdc a SATA0 disk /dev/sdd.
Linux je velmi stabilní systém. Mám (teda měl) jsem čtvrtýho debiana. Až do dnes bylo vše OK, než jsem z nautilu přetáhl (drag & drop) soubor z nautilu do gimpu (ico ikona). To mělo za následek totální výtuh systému. Kurzor myši se nehýbal, klávesnice nešla (ani sysrq kouzlo nešlo), přestala jít síť - ssh nefungovalo, http nefungovalo, ftp nefungovalo, na čudlík vypnout u PC to nereagovalo.
Měl jsem tu čest seznámit se s PowerPack verzí Mandrivy 2008, která se pyšní tím, že obsahuje komerční aplikace jako LinDVD, Cedega či fluendo pluginy pro gstreamer.
Asi to tak už bude. Předevčírem jsem si vypálil pár filmů na DVDčkách, úplně v poho. Dneska jsem si chtěl zase vypálit pár filmů, ale pořád se to kurví. Prostě mi to už zkurvilo 6 DVD. První 3 klekly při pokusu nautilem, další dvě braserem a poslední nerem. Pak jsem se nasral, rebootoval do tý nelegální visty a nakonec to vypálil v ní, správně hned na první pokus. Fakt zajímavé. A to jsem s tím linuxem nic nedělal, žádná aktualizace či instalace, prostě nic, čím by se to mohlo podělat. Pomalu a jistě přemýšlím, že se ho po těch pár letech zbavím. Možná je čas přejít na *BSD.
Jelikož tento dotaz asi nepatří do poradny, dovolím si ho položit v blogu.
Datum vydání (konec října) Ubuntu 7.10 se pomalu a jistě blíží, takže mi dovolte, abych vás seznámil s novinkami, které na nás čekají.
Tak jsem po dlouhé době nainstaloval powernowd a nestačím se divit, jak je to k ničemu. Při skrolování a načítání stránky ve Firefoxu je frekvence na 100%, při rožšiřování a přesouvání okna (správce metacity) frekvence na 100% (při použití compizu ale zůstane na 50%). Při načítání adresáře v nautilovi - 100%. Při otevření dialogu "O aplikaci" v snad libovolném programu - 100%. Při přehrávání DVD v mplayeru 100% (to mě štve nejvíc, protože se mi večer při filmu neustále zapíná a vypíná ventilátor, což je ještě horší, než kdyby běžel pořád). Prostě ať udělám jakoukoliv maličkost, vyskočí to na 100%. Takhle blbě se mi to před pár lety nechovalo ani na Windows.
Jeden můj kamarád si koupil nový počítač a ten starý chtěl vyhodit. Nakonec ale skončil u mě a to úplně zdarma. Jedná se o počítač s procesorem Athlon K6 450 Hz, 256 MB RAM, grafická karta SiS. Rozhodl jsem si z něho udělat webový, FTP a mail server. Počítač však neměl žádnou CD-ROM mechaniku, takže jsem musel najít jiný způsob instalace - z flash disku. Doma mi už nějakou dobu leželo CD Ubuntu 7.04 Server, takže proč ho alespoň nějak nevyužít. Nakonec to bylo sice k ničemu (ten počítač neumí ani bootovat z USB), ale to neznamená, že by se to nemohlo hodin někomu jinému.
Včera byl poměrně nudný den a mě se pořád něco nelíbí na tom nautilovi. Inu, rozhodl jsem se ho trošičku vytunit. Stáhnul jsem zdrojové kódy a začal upravovat.
Potřebuji spustit instalaci Ubuntu 7.04 Server z flash disku, všechno jsem si připravil, nabootuje to, ale nemohu připojit flashku, protože tam není obsažen msdos (nebo fat?) fs modul. Potřeboval bych proto, kdyby se našel nějaký hodný člověk a někam by nahrál tyto moduly (msdos.ko, fat.ko) z instalačního CD Ubuntu 7.04 Alternate Install CD - snad budou kompatibilní.
Dnes jsem si pro svou vlastní potřebu vytvořil skriptík, který mi vytvoří DVD-VIDEO ISO obraz ze složky obsahující strukturu DVD. Používá to zenity a mkisofs a je to určené převážně pro nautilus (plugin nautilus-actions). A protože nejsem hajzl, tak vám ho tu pěkně vystavím. Je to pod licencí MIT, takže si s tím dělejte, co uznáte za vhodné.
Cílem tohoto zápisu je sdělit, co se mi nelíbí na GNOME. Možná to jsou pro někoho prkotiny, ale pro mě jsou to zásadní věci, bez kterých se neobejdu.
Další z mých krátkých zápisů.
Nevím proč, ale z repozitářů vývojové verze Ubuntu 7.10 z ničeho nic odstranili mencoder a acidrip. Ještě minulý týden tam byly, dneska už tam nejsou :-(
Takže už ho tam zase přidali, konečně.
Náhodou jsem v GNOME kliknul na Místa-Připojit se k serveru a vybral ze seznamu vlastní umístění a chtělo to nějaké URI. Na wiki jsem si tedy přečetl, co to je a podle příkladu z wiki jsem tam schválně dal "urn:issn:1535-3613", ale nějak to nevzalo (což jsem tušil), takže buď se spletli a místo URI tam mělo být URL, nebo si tu podporu vycucali z prstu ...
Konečně. Stala se věc, na kterou jsem dlouho čekal. Ubuntu 7.10 se stává první distribucí, ve které je již možnost zbavit se odporných adresářů ~/Desktop, ~/Templates, které si vytváří Nautilus.
Nevím proč, ale instalátor Ubuntu na jeho LiveCD nepovolí vytvořit uživatele s velkým písmenem v jeho uživatelském jménu. Chtěl jsem vytvořit uživatele Jarda, ale kvůli tomu stupidnímu instalátoru jsem musel vytvořit uživatele "jarda". Přitom s tím linux (a ani FreeBSD - vyzkoušeno) nemá žádné problémy. Kvůli tomu jsem musel po instalaci ručně spustit sed a změnit domovský adresář (který mě také nenechal nastavit, ale to by mě nevadilo jako nemožnost toho jména):
Tak jsem se po dlouhé době rozhodl zapařit si nějakou tu gamesu. Volba padla na Nexuiz. Večer jsem dal emerge nexuiz
a šel spát. V poledne jsem po probuzení seskočil z palandy přímo k počítači, zapnul monitor a s napůl zalepenýma očima zkoumal, jestli už se to stáhlo a zkompilovalo.
Tak je to konečně za mnou. Dnes jsem úspěšně složil ústní maturitu z matematiky (1), výpočetní techniky (1), českého jazyka (4) a počítačů a příslušenství (2) a dozvěděl se známku z praktické zkoušky z programování (1). Až na tu češtinu to docela ujde. Nesnáším češtinu a jsem totálně neschopný se z ní cokoliv naučit. I kdybych nad tím seděl celý den, nic bych si nezapamatoval a jestli ano, druhý den bych to už nevěděl. Bylo to něco strašného. Paní profesorka (které strašně děkuji, že mě nechala prolézt) to všechno odříkala za mně, já jen občas přikývl, nahodil pitomý úsměv a sem tam něco málo řekl. Výkon tak na nedostatečnou. Alespoň, že jsem z té slohovky dostal trojku, která se na té čtyřce asi hodně podepsala.
Dneska jsme absolvoval praktickou maturitu z programování ve VisualBasicu (ble, fuj). Skoro celá třída byla včera i dneska úplně vystresovaná, že to nezvládnou, že to neuměj, že to nechápou. A k tomu ještě ten můj stupidní výraz, že tohle mě ta praktická vůbec netrápí. Ještě včera nám paní učitelka dala nějaké příklady, ať si je zkusíme udělat. Že když si je sami uděláme, tak tu praktickou dáme. Ani jsem je neviděl.
Dnes jsem si všiml reklami na "O2 Internet ADSL, který začíná na 2Mbit/s". Ještě nedávno nabízeli jako nejnižší rychlost 512kbit/s, tak jsem si řekl, že bych se mohl podívat na jejich stránky, jestli je už konečně dostupný i u nás. Vyťukám do prohlížeče "http://www.cz.o2.com/" a čekám na načtení flash animace, které se nedostavovalo. Prostě jaksi nefungovala (mám flashplugin 9). Teprve po kliknutí na "English version" jsem se někam dostal. Pak jsem přepsal v adrese en na cz a byl jsem konečně tam. Dám ověřit číslo a výsledek?
Je to asi týden, co jsem instaloval Kubuntu 7.04 alfa 4. LiveCD naběhlo bez problému a vše vypadalo dobře. Nastala instalace. Odklikám jazyk, časovou zónu, rozložení klávesnice a je tu rozdělení disků. Dám vlastní. Spustí se program qtparted a já v něm upravím oddíly na disku hda. Zavřu qtparted a v instalátor jako by nic, nenabízí možnost přípojných bodů, takže zkouším kliknout na další ... á, pád je tady.
Jméno: JXPCommander Jazyk: C Toolkit: Gtk+ >= 2.6 Licence: MIT Stav: Procházení lokálními adresáři, filtrování na základě masky názvu souborů/složek. Dokončit: Operace se soubory, procházení archivy, ISO obrazy, FTP, a jiné. Co víc tam chcete, pište do diskuse.
Stal se mi docela průser. V pátek jsem chtěl trošičku zapracovat na svém commanderu, ale jaksi ... řekněme, že jsem si ho zapomněl zazálohovat. Já vím, jsem strašnej vůl a omlouvám se, ale nevzdávám to. Začal jsem pěkně od znova a možná trochu lépe. Uvidíme, ale hodlám to dokopat alespoň do trochu použitelné podoby.
Tak když už se tady zase rozjela screenshotová mánie, tak se také přidám. I když se na pozadí píše Xandros, je to ArchLinux x86_64. Mě se prostě to pozadí líbí. Ikonky jsou Oxygen (budou v KDE4, já je mám staženy ze svn). Nejsou kompletní, takže se pár ikonek objeví občas z implicitního KDE tématu, některé jsem si udělal sám (složky "K vypálení", Knihy, Obrázky, Projekty, Stažené, Škola). Nalevo v Konqueroru je Metabar (od KDE 3.5 součástí balíčku kdeaddons) s vlastním tématem. Ty tlačítka, co jsou standardně vlevo, se dají skrýt úpravou souboru ~/.kde/share/config/konqsidebartng.rc
.
Podle tohoto zápisu je subpixel antialiasing dobrý ... ale rozhodně né na mém LCD Samsung SyncMaster 913N s tímto panelem. Píšou tam vertikální RGB. Jenže já v těch písmenkách pořád vidím různé barvičky. Ať nastavím jakýkoliv typ subpixel antialiasingu, ať nastavím jakýkoliv styl hintingu, je to prostě barevné. Zlaté vyhlazování odstíny šedi.
Před několika dny se na serveru http://www.archlinux.org objevila informace o dostupnosti testovacích ISO obrazů verze 0.8 s kódovým označením Voodoo. Obrazy jsou dostupné pro procesory i686 a x86_64 kompatibilní.
No, tak jsem asi po měsíci prováděl aktualizaci svého ArchLinuxu. Projistotu zkontrolovat na webu distribuce, zda-li zde nebude zádrhel. Hmm - kernel 2.6.19 a nový hook pata pro mkinitcpio. Pečlivě jsem si přečetl vše kolem toho hooku (jak to česky nazvat ...), změnil v fstabu výskyty hda na sda, hdb na sdb (harddisky) a z hdc na sr0, hdd na sr1 (dvdromy). Následně úprava menu.lst a reboot. Vše funguje a já jsem spokojen. Strašně se mi líbí ty nové názvy dvdromů :-)
Bože, už jste někdy zkoušeli pracovat s vlákny a GTK najednou? Nejde to do sebe. Ačkoliv je glib "thread safe", u GTK tomu tak není. Před jakoukoliv manipulací s widgetem musíte zavolat gdk_threads_enter()
a po dokončení manipulace gdk_flush()
a gdk_threads_leave()
. A do toho ještě signály ... V těch od glib se to volat musí, ale v těch od gtk ne.
Dneska ráno jsem si zkontroloval, zda-li nemám nějaký nový e-mail, a čekalo mě překvapení, e-mail s předmětem Welcome to MSDN Academic Alliance: Online Software System
Dneska jsem se po internetu poohlížel po nějakém komerčním DVD přehrávači pro linux - abych si legálně mohl přehrávat DVD. Narazil jsem na jedno diskusní fórum na stránkách Ubuntu, kde ležel odkaz na RPM balíček lindvd-1.2.6 - na ten, co se dodává k Mandrivě 2007 Powerpack.
Tak jsem ořízl to iso na těch původních 600MB a dotáhl to z ftp serveru linux.cz. Už jsem nedoufal, ale přesto md5 součet seděl. Rychle vypálit a vyzkoušet. Mandriva One nabootovala, zeptala se na jazyk, klávesnici a jestli chci zapnout xgl. Rospoznání veškerého hardwaru proběhlo na jedničku (netestoval jsem teda síťovku, protože tu možnost nemám - není, co do ní připojit - ale pravděpodobně by pracovala také. Detekce rozlišení mého 19'' LCD monitoru také správná, Xgl opravdu funguje bez nějakého složitého nastavení.
Potřebuji si trochu zanadávat a blog se na to zdá to nejlepší místo. Takže ...
Tak nam pred tydnem zacal novy skolni rok a uz tento patek me nakrkla nase nova ucitelka na programovani. Ve skole programujeme ve Visual Basicu. Visual Basic nesnasim. Krome toho, ze ma debilni syntaxi tak je strasne moc omezeny a SPATNE vyhodnocuje podminky. Viz tento priklad:
Daniel Kozák nereaguje na mé e-maily, takže jsem se rozhodl napsat mu to do blogu.
Dneska jsem si trochu pohrál s configure skriptem, a chtěl jsem, aby z toho vzešlo něco, co se dá použít pro další projekty. Snažil jsem se trochu napodobit cmake:
Pod pěkným titulkem se skrývá (pro někoho) dobrá zpráva. Toolkit se blíží už do poměrně solidního stádia. Zítra bude den, kdy dokončím ten pro JXP Commander nejdůležitější widget - ListView. Už je skoro hotov, teď už jen ListViewItem a je to. Vytvoření ListView bude fungovat (teda už funguje) nějak takto:
Už nějaký ten čas se mi docela líbilo (vzhledově) to tlačítko "Počítač", co má SLED10 na gnome-panelu, a to menu. Pak jsem tady někde viděl zpávičku, že je balíček pro ubuntu, tak jsem se rozhodl zavítat do AURu a hledat SLAB (tak se ta věc jmenuje).
Stále mě ještě nepřestalo bavit pracovat na Toolkitu. Dnes jsem se definitivně rozhodl, že nebude defaultně vytvořená statická knihovna, ale jen dynamická. Velikost knihovny je zatím 276 kB (překládáno s parametrem -fPIC
). Defaultně jí nebudu stripovat, ale bude možné to udělat příkazem make strip
. Po stripnutí má nějakých 70 kB. configure
skriptu bude možné předat parametr --enable-static
. To bude mít za následek i vytvoření statické knihovny.
Nevím, nevím. Každý mluví o tom, jak je Jabber spolehlivý. Teď jsem pustil Kopete, chtěl se připojit a ... "Spojení bylo odmítnuto". Heslo a jméno mám samozřejmě nastaveno správně. Chtěl jsem si do kontakt listu přidat kontakt a hold nepřidám. Jinak účet mám jardasmid@jabber.cz, kdyby si mě někdo chtěl přidat, až to bude fungovat. Omlouvám za vcelku zbytečný příspěvek, ale já to prostě napsat musel.
Stále si hraji s programováním Toolkitu. Dnes mě ale docela zarazil překladač g++.
Jsem od přírody strašně hravý člověk Hraju si programováním, baví mě to. Teď si programuji takovou C++ nadstavbu nad Gtk. Ano, existuje Gtkmm, ale dle mého názoru má strašně hnusné API. Nadstavbu jsem pojmenoval jedinečným názvem Toolkit. Cílem Toolkitu je rychle a jednoduše vytvářet GUI ve stylu knihovny Qt. Toolkit následně využiji pro JXP Commander. Toolkit nevyužívá žádné dynamické knihovny (kromě Gtk a závislostí), je přímo slinkován s binárkou, a tudíž by nemělo docházet k žádným pomalostem, jako je tomu v případě Gtkmm. Zde je menší příklad: