Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Me osobne by se libil na ty opravdu jednodussi veci javascriptProboha, jen to ne! Když vidím, co jsou schopni někteří lidé vyvádět v Javascriptu, nejradši bych ho z browserů vybrakoval.
Jednoduchý spôsob tvorby dialógov a bindovania callbackov, ideálne XML. A user si len nastaví (napr) export WIDGETSET=gtk+
.
Príkladom nech sú ajaxoidné weby, tiež majú multiwidgetového molocha (firefox, opera, ie), jednotný komunikačný protokol (http) a na programovacom jazyku nezávislý systmém callbackov.
MHO by bylo nejlepší dát dohromady novou knihovnu, která by vyhovovala moderním požadavkům, odstranila všechny neduhy, které současné knihovny mají a přitom byla implementována co nejefektivněji a nejjednodušeji to jde. Možná by to ani nemusel být toolkit jako ty současné. Prostě vzít něco, co by řešilo UI celkově a ne jen jednotlivé čudlíky.No, takových knihoven už je docela hodně a trpí různými neduhy. Proč? Protože se snaží o přenositelnost a tak se porůznu napasovávají jak na X, tak na Win32. Výsledkem jsou kompromisy a problémy, protože každé prostředí je naprosto odlišné. Možná by nebylo od věci udělat to úplně od základu, tedy změnit celý X Window System a jeho protokol, aby byl efektivnější a kompatibilnější s Wokny. Koncepce X je poplatná době vzniku a dnes je situace dost odlišná, takže by šlo postupovat jinak.
Ještě bude někdo vyprávět, jak je ten toolkit skvělý?Že je GTK skvělé, moc často neslýchám. Druhou věcí je, že lidi (i já) spíš tvrdí, že aplikace v GTK jsou dobré.
Jenom bych rad podotknul, ze GTK je napsano v C, takze zadne objekty ve skutecnosti nema.Kdo mluvil o objektech? Já určitě ne. Kromě toho se objekty emulují, takže by to stejně nebylo úplně mimo mísu.
Ale i kdyby melo, tak je naprosto v poradku, ze polozka menu se sklada z ikonky a labelu, co je na tom spatneho?Řekl jsem snad, že ne? Každopádně trvám na tom, že GTK+ je pomalá obluda, ať už je to uvnitř uděláno jakkoli.
gtk-icon-sizes="panel-foobar=20,20:panel-menu=22,22:gtk-dnd=32,32:gtk-menu=16,16:gtk-large-toolbar=24,24:gtk-small-toolbar=18,18:gtk-button=20,20:gtk-dialog=48,48"
je to ta položka gtk-menu.
Ale stejně mě zajímá... to je co za verzi gtk, co je na tom screenshotu?
Ale koukaje na ten screenshot mi to nedalo a začal jsem se trochu vrtat ve všech aplikacích, co jsem měl puštené a skutečně se mi jeden podobný případ povedlo najít - tedy dvě položky vedle sebe, jedna s ikonou, jedna bez - a skutečně mají jinou výšku, ale liší se v mém případě o 1 px, což není téměř poznat. Lépe řečeno, je to poznat, pouze pokud jsou derektně vedle sebe...
Tiskni
Sdílej: